Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Doua remedii pentru lipsa poftei de mancare si nu numai pt. asta

5 participanți

In jos

Doua remedii pentru lipsa poftei de mancare si nu numai pt. asta   Empty Doua remedii pentru lipsa poftei de mancare si nu numai pt. asta

Mesaj  scarface Mier Aug 28, 2013 5:24 am

Lipsa poftei de mancare are mai multe cauze:
- tristete/ suparare din cauza unor conflicte active si nerezolvate. Cine nu are chef de viata nu are nici chef de mancat !
Pot sa fie si conflictele mamei preluate de la copil
- lipsa de vitalitate si putere
- senzori intestinali blocati din cauza unor daune, conflicte, substante (lapte prafe, vaccinare, etc.)

Pofta de mancare scazuta pe o durata mare arata conflicte active conform Noii medicini germanice!
Ea se normalizeaza de abia cand conflictele au fost inceiate. Deci acolo este cauza principala si acolo trebuie lucrat intai.
Pofta de mancare slaba este doar un simptom!

La conflicte active ale copiilor aparute de la traumele suferite se pot folosi remedii Bach, de ex.
combinatia de remedii Bach programate in apa: "remedii Bach Mimulus, Star of Bethlehem, Rock rose, White chestnut" de 2 ori pe zi vreo 7-8 zile
cat si terapia cu vorbitul in somn legat de conflictele respective.

Mai jos cateva remedii necunoscute pentru lipsa poftei de mancare:

Utricularia macrorhiza

Este o planta acvatica care prinde crustaceii din apa
Este o planta pt.  anorexici, pt. cei carora nu le place sa manance.
II stimuleaza sa manance, sa absoarba sucurile din mancare, planta asta face stomacul sa manance la maxim, cu toate functiile lui ca sa scoate tot din alimente.
Sau sunt oameni au au ph-ul prea alcalin, nu reusesc sa scoata tot din mancare.
Mai merge la cei cu digestie slaba, care nu le pica bine mancarea  ii ajuta sa digere mancarea aia mai repede.
Mai merge si la omul lacom care mananca prea mult, nu se poate stapani.
Mai sunt oameni care mananca numai mancare uscata, numai corvrigi, paine, nu beau apa, nu mananca  supe. Mancand uscat ai si sange uscat.
Dilutii CH5,7 sau 9. De ex. CH7 zilnic de 2 ori pe zi inainte de masa timp de 5-7 zile si observat ce face.

Lotus corniculatus  

trezeste pofta de viata si ca urmare si de mancare la oamenii tristi sau la copiii fara pofta de mancare, mareste lichidele din corp.

Stimuleaza stomac, splina pancreas, dar cel mai mult splina caci ea are legatura cu fertilitatea.  
E buna si pt femeile infertile dar si pt. barbatii infertli. Este buna la femeile uscate jos. Regleaza si glicemia, te ajuta sa reglezi greutatea corporala, indiferent daca esti prea gras sau prea slab.

La barbati face sperma si la femei umezeala mai multa care stimuleaza fertilitatea.

Dupa anticonceptionale se usuca trompele si uterul si remediul asta da umezeala si antidoteaza efectul lor negativ.
S-ar putea sa ajute si daca nu ai apetit sexual si ajuta si in depresie.

Planta asta iti trezeste pofta de viata si sexuala. Merge si la cei care stau la pat si nu mai au pofta sa manance.
Merge la depresie, tristete la cei bolnavi, la cei fara pofta de viata si de mancare. Le dai remediul asta sa manance din nou,.
Sau la copii care nu au pofta de mancare, le dai planta asta ca sa manance din nou..
Frunzele parca acopera tulpina, sunt inchise cumva si protejeaza tulpina.
Asta e o planta pt. cei care nu colaboreaza, cand nu comunica, stau mereu cu spatele la tine. Si daca ii dai planta asta se simte
protejat si se deschide.

Deci merge si mai bine la copii mai inchisi, mai introvertiti.
Dilutii CH5, 7, 9,12.  Zilnic 1-2 ori.   De ex. CH7 zilnic de 2 ori cateva zile.

Vanilla planifolia

Inca inca un remediu care stimuleaza pofta de mancare la nivelul sufletului.
Este renumita vanilie care ni se pune in dulciuri tocmai ca sa mancam mult, caci stimuleaza pofta de mancare
datorita mirosului. Se poate folosi in dilutii joase CH3,CH5, CH7. De 2-3 ori pe zi cateva zile, in functie de efect si nevoie.

*********************************************

Aceste 3 remedii se pot si combina caci au camp de actiune diferit. De ex. din fiecare 1-2 doze zilnic.
In cele mai multe cazuri ajunge combinatie de Vanilla si Utricularia.


Remediile acestea nu se pot cumpara nicaieri, ele se pot face numai cu "eticheta".

Cum sa faci remedii homeopate si florale in 3 minute, acasa si gratuit:
https://sanatate.catsboard.com/t510-cum-sa-produci-orice-remediu-homeopat-oricand-si-fara-nici-un-ban

*************************


Ultima editare efectuata de catre scarface in Vin Oct 12, 2018 9:17 pm, editata de 3 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Doua remedii pentru lipsa poftei de mancare si nu numai pt. asta   Empty Re: Doua remedii pentru lipsa poftei de mancare si nu numai pt. asta

Mesaj  NTgrint Vin Aug 30, 2013 2:52 pm

Am facut cu metoda etichetei remediul Utricularia macroehiza ch15 unei cunostinte pentru blocaj stomacal de care sufera de cinci zile. Nu reuseste sa digere ce a mancat. Nu are scaun si nu poate voma. Nici nu poate manca nimic. Abia daca a baut putin ceai. Simte un ghem in stomac si are dureri mari. La o jumatate de ora dupa ce a luat o gura de apa programata a simtit ca se duce ghemul din stomac. Dupa o ora se simte mult mai bine.
Rezultatul e excelent.
Maine va mai lua o doza sau doua, fc de evolutie. Poate o ajuta sa aiba si scaun.

NTgrint

Mesaje : 49
Data de inscriere : 08/07/2013

Sus In jos

Doua remedii pentru lipsa poftei de mancare si nu numai pt. asta   Empty Re: Doua remedii pentru lipsa poftei de mancare si nu numai pt. asta

Mesaj  NTgrint Dum Sept 01, 2013 8:15 pm

Nu s-a reluat tranzitul nici dupa inca doua doze de remediu. S-a dus doar senzatia de ghem blocat in stomac si a disparut durerea , starea de rau si disconfortul.Astfel ca am dat remediul Romneya coulteri ch9. Peste cateva ore persoana a avut scaun normal, fara dureri, ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat, desi nu mai avusese de 6 zile!

NTgrint

Mesaje : 49
Data de inscriere : 08/07/2013

Sus In jos

Doua remedii pentru lipsa poftei de mancare si nu numai pt. asta   Empty Re: Doua remedii pentru lipsa poftei de mancare si nu numai pt. asta

Mesaj  scarface Dum Sept 01, 2013 9:24 pm

In general digestia stomacului si tranzitul intestinal sunt doua lucruri total diferite...
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Doua remedii pentru lipsa poftei de mancare si nu numai pt. asta   Empty Re: Doua remedii pentru lipsa poftei de mancare si nu numai pt. asta

Mesaj  lioara Joi Sept 26, 2013 11:21 pm

Am folosit UTRICULARIA MACRORHIZA si intr-adevar am avut o pofta de mancare foarte mare.Nu am putut sa o iau decat vreo doua zile pentru ca stomacul meu
nu se descurca cu mancare asa multa si asa des si s-a suparat tare.Am mai simtit si niste ciupituri ciudate in peretii stomacului.

lioara

Mesaje : 106
Data de inscriere : 26/04/2013
Varsta : 51
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Doua remedii pentru lipsa poftei de mancare si nu numai pt. asta   Empty Re: Doua remedii pentru lipsa poftei de mancare si nu numai pt. asta

Mesaj  scarface Joi Sept 26, 2013 11:27 pm

pai si dilutia e importanta, trebuie sa spui mereu si dilutia si de cate ori pe zi ai luat. In ce dilutia ai luat ?


Ultima editare efectuata de catre scarface in Joi Sept 26, 2013 11:42 pm, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Doua remedii pentru lipsa poftei de mancare si nu numai pt. asta   Empty Re: Doua remedii pentru lipsa poftei de mancare si nu numai pt. asta

Mesaj  lioara Joi Sept 26, 2013 11:42 pm

CH15,scuze.

lioara

Mesaje : 106
Data de inscriere : 26/04/2013
Varsta : 51
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Doua remedii pentru lipsa poftei de mancare si nu numai pt. asta   Empty Re: Doua remedii pentru lipsa poftei de mancare si nu numai pt. asta

Mesaj  scarface Joi Sept 26, 2013 11:47 pm

Pai CH15 este o dilutie cam puternica, mai ales la ceva care nu este acut ! Mai ales daca iei de mai multe ori pe zi !
Trebuia sa iei CH5 sau 7 pt. asa ceva !
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Doua remedii pentru lipsa poftei de mancare si nu numai pt. asta   Empty Re: Doua remedii pentru lipsa poftei de mancare si nu numai pt. asta

Mesaj  lioara Vin Sept 27, 2013 12:02 am

Da.Probabil asta e dilutia care iti da o pofta de mancare lacoma,de nestapanit.Cand o sa ma lase stomacul in pace o sa incerc ch5.Mi-am scris remediul in palma
ca sa nu-l uit si cred ca si de asta a fost prea mult.Cert e ca pofta de mancare iti da.

lioara

Mesaje : 106
Data de inscriere : 26/04/2013
Varsta : 51
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Doua remedii pentru lipsa poftei de mancare si nu numai pt. asta   Empty Re: Doua remedii pentru lipsa poftei de mancare si nu numai pt. asta

Mesaj  Ciprian Mar Sept 16, 2014 11:33 pm

Buna ziua, ati putea sa-mi spuneti si mie cum se administreaza aceste plante, unde se pot gasi etc.?

M-am saturat sa tot dau bani pe la doctori si nutritionisti ca se obtin acelasi rezultat: lipsa totala de pofta de mancare...


Astept cu interes raspunsul vostru.

Multumesc!

Ciprian
Vizitator


Sus In jos

Doua remedii pentru lipsa poftei de mancare si nu numai pt. asta   Empty Re: Doua remedii pentru lipsa poftei de mancare si nu numai pt. asta

Mesaj  corix Mier Sept 17, 2014 12:31 am

Aici este descris cum poti face singura, pe loc si gratuit in 2-.3 minute orice remediu homeopatic si Bach:

https://sanatate.catsboard.com/t510-cum-sa-produci-orice-remediu-homeopat-oricand-si-fara-nici-un-ban

corix

Mesaje : 570
Data de inscriere : 24/05/2012
Varsta : 55
Localizare : craiova

Sus In jos

Doua remedii pentru lipsa poftei de mancare si nu numai pt. asta   Empty Re: Doua remedii pentru lipsa poftei de mancare si nu numai pt. asta

Mesaj  elena_ Lun Aug 10, 2015 12:49 am

Buna, copilul meu de 7 ani nu a fost mancacios niciodata, acum dupa o perioada de voma si diaree, ii se facea greata de la orice mancare, a slabit in puteri si fizic, am dat aceste doua remedii Utricularia macrorhiza, Lotus corniculatus in dilutii de ch-5 dimineata si seara, chiar dupa prima inghititura data nu a trecut mult sa zic 40 de minute si imi zicea mami stii as vrea sa mananc ceva ce imi dadeai o data sandwish cu cas, am ramas cu gura cascata zic poftim?, nu mai vrea branzeturi de 2 ani si ceva, imi deseneaza ceva nu intelegeam eram asa de derutata ce vrea oare?, era vorba de sandwish cald, de atunci mananca mai bine, de obicei spune dupa 2-4 linguri sau furculite de mancare nici alea pline doar asa sa fie pe varf, nu mai pot, acuma vad ca sta si mananca se opreste dar continua dupa aceea, imi cere fructe, imi cere tot felul de te miri Iar eu in ultimul timp ma trezeam mancand asa ca am luat doar Lotus corniculatus ch-5, de doua zile iau si e bine nu mananc decat un pic, nu imi mai este foame exagerat, si nu ma mai trezesc rontaind, iar unele mancaruri nu ma atrag, nu am probleme cu dulciurile si nu am avut probleme niciodata, la mine atractia era pe lactate, branzeturi parca aveau magnet pentru mine, dar totul este bine acuma.

elena_

Mesaje : 127
Data de inscriere : 17/07/2014
Varsta : 51
Localizare : cluj-napoca

Sus In jos

Doua remedii pentru lipsa poftei de mancare si nu numai pt. asta   Empty Re: Doua remedii pentru lipsa poftei de mancare si nu numai pt. asta

Mesaj  elena_ Lun Sept 07, 2015 10:29 pm

Buna, revin aproape dupa o luna de cand am dat copilului meu remediile pentru pofta de mancare, atunci am dat remediile Utricularia macrorhiza, Lotus corniculatus in dilutii de ch-5, 5 zile am dat, atunci manca foarte des, de atunci sa schimbat foarte mult, mananca muuult mai bine, nu mai faci anatomie pe el, se vedeau coastele bine, la genunchi ieseau in evidenta oasele, ma bucur ca mananca mai bine nu asa des ca si la inceput pot zice normal, dar acum mananca supica si felul doi, inainte manca doar un fel, si din ala numara lingurile sau furculitele si zicea gata nu mai pot, multumesc Scarface pentru crearea acestui forum, pentru ajutorul dat neconditionat indiferent de cauza, multumesc

elena_

Mesaje : 127
Data de inscriere : 17/07/2014
Varsta : 51
Localizare : cluj-napoca

Sus In jos

Doua remedii pentru lipsa poftei de mancare si nu numai pt. asta   Empty Re: Doua remedii pentru lipsa poftei de mancare si nu numai pt. asta

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum