Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Doua remedii pt. oase si osteoporoza

+3
simona maria vejia
DanC
scarface
7 participanți

In jos

Doua remedii pt. oase si osteoporoza Empty Doua remedii pt. oase si osteoporoza

Mesaj  scarface Sam Feb 25, 2012 11:19 am

Acipenser guldenstaedti Os - remediu eficace la fracturile de oase mici (clavicul, coaste, falange, etc) insa nu ajuta asa bine ca Symphytum la fracturile oaselor mai mari

Scandix cerefolium - remediu pt. osteoporoza, e mai potrivit la oasele mari si are capcitatea sa le creasca densitatea.

Se pota face numai cu metoda cu paharul caci nu se gasesc de cumparat, SUnt doua remedii de la Hildegard von Bingen
testate de un mediu in privinta actiunii dilutiilor homeopate facut din ele.

Dilutii folosibile: C12, C30, LM6, LM12 si altele


Ultima editare efectuata de catre scarface in Joi Sept 26, 2013 12:41 am, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Doua remedii pt. oase si osteoporoza Empty Re: Doua remedii pt. oase si osteoporoza

Mesaj  DanC Dum Feb 26, 2012 2:25 am

Cum sunt dilutiile LM?Am citit ca sunt mai putin potentate....Care-i chestia cu ele,asa pe scurt?
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Doua remedii pt. oase si osteoporoza Empty Re: Doua remedii pt. oase si osteoporoza

Mesaj  scarface Dum Feb 26, 2012 2:53 am

Au un efect mult mai indelungat in dilutii mici si sunt mai "domoale", nu asa de bruste fata de cele C.
Mai bune la boli cronice, la copii mici, la persoane sensibile.

LM1, LM3, LM6, LM12, LM18.

AM remarcat ca cu LM12 opoti trata si boli acute in mod eficient.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Doua remedii pt. oase si osteoporoza Empty Fracturi

Mesaj  simona maria vejia Mier Sept 25, 2013 10:25 pm

Buna ziua, va rog sa-mi dati un sfat cu privire la tatal meu care este la terapie intensiva din cauza unei cazaturi din nuc de vineri. Are 4 fracturi de bazin, 2 coaste rupte, plamanul drept afectat (i-au scos furtunul drenor), a primit sange. Acum acuza o durere de gat, a facut ieri febra mica 37,4
Are 68 ani, casatorit, slab, usor indoit de spate, incet in miscari, lucruri, crestin, a primit senin aceasta cazatura, cu sete pe tot parcursul salvarii dar nu a avut voie, cu putin umor…zice ca-i in vacanta mare si ca isi mai doreste sa urce in nuc… Ar fi trebuit de mult sa mearga la operatie din cauza diventriculului ce-l are mai jos de vezica urinara, dar a tot amanat din cauza culesului, lucrului. Este un om rabdator, nu se plange, nu-si spune off-ul nici cand e intrebat…mai degraba zice ca-i bine… numai el stie cat de bine. Sta cu maicamea si soacra-sa(mama mamei). E incapatanat…  

Multumesc anticipat, toate cele bune!
simona maria vejia
simona maria vejia

Mesaje : 15
Data de inscriere : 22/01/2013

Sus In jos

Doua remedii pt. oase si osteoporoza Empty Re: Doua remedii pt. oase si osteoporoza

Mesaj  bonsai Vin Sept 26, 2014 11:24 am

scarface a scris:Acipenser guldenstaedti Os - remediu eficace la fracturile de oase mici (clavicul, coaste, falange, etc) insa nu ajuta asa bine ca Symphytum la fracturile oaselor mai mari

Scandix cerefolium - remediu pt. osteoporoza, e mai potrivit la oasele mari si are capcitatea sa le creasca densitatea.

Se pota face numai cu metoda cu paharul caci nu se gasesc de cumparat, SUnt doua remedii de la Hildegard von Bingen
testate de un mediu in privinta actiunii dilutiilor homeopate facut din ele.

Dilutii folosibile: C12, C30, LM6, LM12 si altele

nu va suparati, Scandix cerefolium exact asa are denumirea comerciala? am cautat acum in google si nu il gasesc ca si medicament homeopat.
va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Multumesc!
bonsai
bonsai

Mesaje : 12
Data de inscriere : 20/09/2014

Sus In jos

Doua remedii pt. oase si osteoporoza Empty Re: Doua remedii pt. oase si osteoporoza

Mesaj  corix Vin Sept 26, 2014 11:35 am

Dupa cum scrie:

scarface a scris:
Se pot face numai cu metoda cu paharul caci nu se gasesc de cumparat, Sunt doua remedii de la Hildegard von Bingen testate de un mediu in privinta actiunii dilutiilor homeopate facut din ele.

Dilutii folosibile: C12, C30, LM6, LM12 si altele

nu se gasesc de cumparat....

corix

Mesaje : 570
Data de inscriere : 24/05/2012
Varsta : 55
Localizare : craiova

Sus In jos

Doua remedii pt. oase si osteoporoza Empty Scandix cerefolium pentru o persoana de 72 ani

Mesaj  crisam Mar Feb 09, 2016 2:16 am

Buna ziua,

Mama are 72 de ani si are osteoporoza de cativa ani buni. Eu folosesc, la recomandarea lui Scarface, alte remedii facute cu metoda cu paharul si am mare incredere, pentru ca functioneaza. De aceea, vreau sa-i fac si mamei mele acest remediu pentru osteoporoza, insa nu stiu care ar fi dilutia potrivita.

Daca ma poate ajuta cineva cu o recomandare (daca ati mai folosit remediul), ce dilutie si de cate ori de pe zi...


Va multumesc mult !

crisam

Mesaje : 16
Data de inscriere : 30/12/2013
Varsta : 47
Localizare : Ramnicu Valcea

Sus In jos

Doua remedii pt. oase si osteoporoza Empty Buna ziua

Mesaj  dianaele33 Mar Feb 23, 2016 11:13 am

Un remediu pentru un om nascut cu spinabifida caruia i-a reusit operatia insa acum la varsta de 50 de ani nu stim daca sunt de la aceeasi boala sau altceva,dureri de cap ingrozitoare ,la creierul mic, noaptea in jur de ora trei si carcei la maini de la care degetele iau forma celor de vrajitoare ,noduli la mana ...au inceput sa iasa.inca nu am facut nici un fel de analiza .Asteptam sa vina acasa.Nu este in tara.Insa orice ajutor va rog este binevenit.
Va multumesc!

dianaele33

Mesaje : 2
Data de inscriere : 16/02/2016

Sus In jos

Doua remedii pt. oase si osteoporoza Empty Re: Doua remedii pt. oase si osteoporoza

Mesaj  corix Mar Feb 23, 2016 12:40 pm

Un remediu util pentru articulatiile mici ...

Poate ajuta...

http://www.postamedicala.ro/terapii-complementare/homeopatie/5005-Actaea-spicata-%13-remediu-util-pentru-afect%C4%83ri-ale-articula%C5%A3iilor-mici

"Actaea spicata  remediu util pentru afectări ale articulaţiilor mici
Din familia Ranunculaceae, o familie de plante importantă, ce a dat multe remedii homeopatice (amintim numai Aconit, Helleborus, Pulsatilla, Cimicifuga racemosa şi Staphysagria, ca fiind cele mai importante) există şi remedii mici, mai puţin folosite, dar cu indicaţii fizice bine definite. Aşa este planta numită Actaea spicata, cunoscută pentru o indicaţie clinică specifică: tumefieri, dureri, cu sau fără deformări
ale articulaţiilor mici ale degetelor şi încheieturii mâinii. Pot apare şi afectări la nivelul articulaţiilor degetelor de la picioare şi uneori şi la nivelul gleznei. Materia Medica de Boericke indică remediul în special în reumatism sau gută care afectează aceste articulaţii mici. Durerile se accentuează la cele mai mici mişcări, aşa încât persoana afectată tinde să ţină nemişcate degetele sau articulaţiile afectate. De asemenea, atingerea şi presiunea accentuează durerea. Uneori există şi amorţeli, răceală sau chiar modificarea de culoare a articulaţiilor sau degetelor afectate. Actaea spicata poate fi indicată şi pentru artrită deformantă la nivelul articulaţiilor degetelor, dacă prezintă modalităţile mai sus descrise.
Indiferent de constituţia sau de reacţia mentală a subiectului, în prezenţa afectărilor articulare cu caracteristicile menţionate, se poate administra Actaea spicata CH5 sau CH7 (Plantextrakt), 3 granule de 2 ori pe zi, dimineaţa şi seara, timp de 3-4 luni, sau până se ameliorează simptomele. În situaţii de artrită deformantă, tratamentul poate fi făcut pe o perioadă îndelungată, de până la un an de zile.
Actaea spicata poate fi prescrisă şi pe tabloul constituţional, mai puţin cunoscut al remediului, dar descris în detaliu în Materiile Medica disponibile.

Dr. Sorina Soescu"

corix

Mesaje : 570
Data de inscriere : 24/05/2012
Varsta : 55
Localizare : craiova

Sus In jos

Doua remedii pt. oase si osteoporoza Empty Re: Doua remedii pt. oase si osteoporoza

Mesaj  scarface Joi Feb 25, 2016 9:36 am

nu exista nici un remediu care sa repare oasele sau articulatii si orice altceva pe plan fizic. Durerile la articulatii sau oase sau muschi/tendoane apar mereu in faza de autoreparatie. Omul din nestiinta si frica confunda durerea cu boala cand de fapt durerea e autoreparatia.
Toate afectiunile sistemului locomotor sunt cauzate de conflicte si cand conflictele recidiveaza des, atunci durerile si alte simptome apar des.
Studiati Noua medicina germanica caci homeopatia nu are habar de aceste lucruri si trateaza si ea absolut orbeste si des inutil ceva.
Singurele remedii potrivite sunt cele pt. starile psihice si cauza, pentru autovindecare nu trebuie remedii dar uneori e nevoie de remedii paliative care sa reduca din simptome. In rest totul e placebo...sau da rabdare pacientului sau mamei pana natura trece peste faza respectiva de la sine putere...
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Doua remedii pt. oase si osteoporoza Empty Re: Doua remedii pt. oase si osteoporoza

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum