Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Romania nesatula

In jos

Romania nesatula Empty Romania nesatula

Mesaj  DanC Lun Apr 22, 2013 9:21 pm


Cred ca cu totii ati remarcat ca singurele stiri/discutii la TV despre Paste este unde "petrec" romanii Pastele.Pastele a devenit pentru majoritatea privatilor din domeniul turistic o afacere iar pentru consumatori o distractie.1 Mai,Paste,Valentines day ,e totuna.
Reveninnd la "petrecerea" de Paste,nu pot sa inteleg cine sunt oamenii care merg la pensiuni 3 zile ,stau ,mananca si beau non stop.Ce legatura are asta cu simbolul Pastelui?De ce trebuie neaparat sa mergi de Paste sa stai la troaca cand poti sa mergi in ...23 Aprilie sa zic asa le intamplare.Acuma de cateva zile vad intruna cum nu stiu ce gospodine sau pensiuni ne tot arata carnati atarnati de tavan si slanina cum ca-si asteapta petrecaretii de Paste.Inainte de 89 se plangea lumea ca nu este lasata sa mearga la biserica ( cei cu anumite functii),acum cand sunt lasati merg la baute .
La fel si cu botezurile pe primul loc este cum se imbraca copilul si mamica la biserica ,se streseaza ca lumanarea nu se asorteaza cu tocurile,ca nu stiu ce voal nu mai e la moda ,etc apoi binenteles masa de dupa ;de semnificatia adevarata a botezului nu mai are nimeni nici o treaba.Ca sa nu mai zic-cel putin la noi in zona ,parintii mai asteapta si plicul cu bani de la invitati!Apoi din bani merg sa-si cumpere TV(caz real)
Atata degradare nu cred ca mai exista altundeva decat in Romania.

DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Romania nesatula Empty Re: Romania nesatula

Mesaj  DanC Mar Apr 23, 2013 12:30 am

a, si inca ceva:cum zic politicienii mai elegant la intrebarea unui reporter care alearga dupa ei pe holirile senatului cu microfonul in mana:"unde si cum va petreceti Pastele?" Raspuns:"ciocnesc un (deci numai unul!)pahar de sampanie cu prietenii".Tradus: beau si mananc ca un porc caci majoritatea nu arata genul care beau apa plata si mananca salate Laughing
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum