Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

dureri calcaie si kg in plus

5 participanți

In jos

dureri calcaie si kg in plus Empty dureri calcaie si kg in plus

Mesaj  buburuza Vin Ian 25, 2013 3:41 am

Buna!
Nu stiam daca sa incep un nou topic sau sa continui unul deja existent....dar durerea in calcaie ma seaca!!
Am 50 de ani, sunt operata de tiroida (am tratament de substitutie), sunt supraponderala (1,66m si aproape 80 kg), am edeme de la retentia de apa si sigur din cauza aceasta ma chinui acum cu calcaiele.
Medicul a pus diagnosticul de fasceita plantara, tendinita si bursita (3 in 1, ca in reclame). Medicatia e cea clasica: anti-inflamatoare, unguente, bai calde alternand cu cele reci, gucozamica si MSM etc. Mi-a mai zis sa am grija cum calc, ca pot sa-mi defromez mersul si sa ma apuce durerea si prin alte locuri (ceea ce s-a si intamplat)
Sa mai zic ca nu se vede nicio imbunatatire dupa 2 saptamani, nici macar un pic ??
Cat despre obezitate...acum cativa ani am facut o mare prostie: endocrinologul mi-a prescris Lindaxa si slabisem simtitor in 10 luni. Dar dupa asta am facut tensiune mare (la atentionari era trecut infarctul miocardic, dar cine a bagat de seama??) si mi-a interzis sa-l mai iau. Urmarea? Luna si kilul ...si am pus dublu fata de cat am dat jos. Regim/dieta am mai tinut dar ..
Deci, Scarface, ce sa fac??? Multam anticipat pentru raspuns.
P.S: Am pregatit deja paharul, hartiuta si pixul!!! Laughing

buburuza

Mesaje : 6
Data de inscriere : 23/01/2013

Sus In jos

dureri calcaie si kg in plus Empty Re: dureri calcaie si kg in plus

Mesaj  scarface Vin Ian 25, 2013 4:30 am

Pana acum toate durerile de calcai si picioare s-au revolvat cu Scilla maritima CH15 1-2 doze zilnic pana la vindecare. Insa cum cauzele pot fi diferite si remediile pot fi diferite. Trebuie incercat.
Calcarea carbonica CH7 1-2 doze pe zi ajuta des - dar nu mereu - la cei cu pofta mare de mancare si greutate in plus.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

dureri calcaie si kg in plus Empty Re: dureri calcaie si kg in plus

Mesaj  buburuza Lun Ian 28, 2013 1:31 am

Multam de indicatii. Oricum o sa le incerc.

buburuza

Mesaje : 6
Data de inscriere : 23/01/2013

Sus In jos

dureri calcaie si kg in plus Empty Re: dureri calcaie si kg in plus

Mesaj  buburuza Lun Feb 04, 2013 4:07 am

Pentru calcai: Scilla maritima nu are efect, nicio ameliorare cat de mica (parca imi baga cineva cutite in calcai)... alt remediu de incercat ??
Pentru obezitate: Calcarea carbonica are efect, mi-a mai taiat din pofta de mancare. Mai trebuie adaugat si alt remediu??

Si inca o intrebare: pentru virozele pulmonare insotite de rinoree, usturimi in gat si tuse (si uscata si productiva) ce recomanzi???

Multam anticipat de raspunsuri.

buburuza

Mesaje : 6
Data de inscriere : 23/01/2013

Sus In jos

dureri calcaie si kg in plus Empty Re: dureri calcaie si kg in plus

Mesaj  DanC Lun Feb 04, 2013 4:23 am

am cautat si eu odata pt cineva tot cu durere calcai(fasciita plantara) si am notat aici asa din ce am gasit:

As to remedies - there are remedies to help the tissue heal, like Calc-fluor. or Silica or Ruta. hecla lava is also good, for the bone spur. Always in low potency for tissue healing - Calc-f. 6X or 12X, Sil 12X, Hecla 3X or 6X.
Arnica and Ruta or even Rhus-t. can help with the pain - in 30C or 200C.

There are other remedies as well, so one has to consider the individual case to choose the correct one, but these are general.

DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

dureri calcaie si kg in plus Empty Re: dureri calcaie si kg in plus

Mesaj  scarface Lun Feb 04, 2013 4:29 am

Toate remediile de mai sus au actiune numai la os/articulatie si sunt bazate pe presupunerea
ca durerea ar fi de la acestea. Insa asa cum arata si remediul Scilla, cauza este des doar o staza de sange.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

dureri calcaie si kg in plus Empty Re: dureri calcaie si kg in plus

Mesaj  buburuza Lun Feb 04, 2013 4:34 am

O sa incerc cu diminuarea durerii deocamdata, Hecla lava. Apoi vad cu ce mai combin pentru vindecare...multumesc de informare.


buburuza

Mesaje : 6
Data de inscriere : 23/01/2013

Sus In jos

dureri calcaie si kg in plus Empty durere de calcai

Mesaj  crist1na Lun Feb 04, 2013 9:14 pm

Nu stiu daca ajuta, dar am vrut doar sa spun ca a trecut deja 1 an de cand nu mai stiu ce inseamna durerea de calcai. Remediul a fost Pulsatilla pratensis CH200, o data pe zi. L-am luat cam 3 saptamani, prin metoda paharul cu apa si, nici in ziua de azi nu mai am probleme cu calcaiele, pentru ca amandoua ma dureau. Si inca un lucru, si eu am probleme cu greutatea (din pacate pentru mine) si, spre rusinea mea, tot aman momentul cand o sa fac ceva in legatura cu asta. Poate tu o sa ai mai multa vointa. Succes!

crist1na

Mesaje : 4
Data de inscriere : 25/07/2011

Sus In jos

dureri calcaie si kg in plus Empty Re: dureri calcaie si kg in plus

Mesaj  buburuza Lun Feb 04, 2013 11:56 pm


Buna, Crist1na!
Iau si eu remediile pe rand, pe o perioada mai maricica, sa vad la care respunde organismul. Bineinteles ca o sa incerc si pulastilla
Cat despre greutate... e of-ul meu cel mai mare, ca sunt convinsa ca de la ea mi se trag toate relele...
Deocamdata cu remediul indicat de Sacrface mi-am mai taiat din pofta (exagerata) de mancare.
Dar, dupa cum spunea si el si stiam si eu, fiecare organism reactioneaza diferit...
Curaj si mai vorbim.

buburuza

Mesaje : 6
Data de inscriere : 23/01/2013

Sus In jos

dureri calcaie si kg in plus Empty Re: dureri calcaie si kg in plus

Mesaj  scarface Mar Feb 05, 2013 12:16 am

asa cum vrei sa incerci tu, pe rand, aleator si mult timp este periculos...remediile nu sunt inofensive cand nu gasesc nimic in corp ca sa actioneze...
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

dureri calcaie si kg in plus Empty Re: dureri calcaie si kg in plus

Mesaj  buburuza Mar Feb 05, 2013 5:21 am

Mda, de asta mi-e frica... cu experimentarile astea sa nu fac mai mult rau decat bine!
Ma mai documentez apoi o sa te intreb daca e OK sa iau vreun remediu sau altul.
Multam.

buburuza

Mesaje : 6
Data de inscriere : 23/01/2013

Sus In jos

dureri calcaie si kg in plus Empty durere ingrozitoare de calcai

Mesaj  NataliaTat Vin Iul 19, 2013 1:35 pm

Buna seara!

Va rog din suflet sa-mi indicati si mie un remediu pentru o durere sacaitoare, de calcai. De calcaie, de fapt. A inceput la piciorul drept dar usor si la stangul am aceleasi simptome. Durerile au inceput de aproximativ ...doua saptamani, la inceput, dimineata la trezire dar de doua zile observ ca ma dor si ziua, la mers. Am incercat bai calde cu apa cu sare, banuind ca e vorba de dureri reumatismale, insa nu au efect, durerile continua.
Am mare incredere in remediile homeopate (am urmat de-a lungul timpului tratamente homeopate, dar cu granule) asadar astept cu mare nerabdare, recomadarea dumneavoastra!

Multumesc anticipat!

NataliaTat

Mesaje : 3
Data de inscriere : 19/07/2013

Sus In jos

dureri calcaie si kg in plus Empty Re: dureri calcaie si kg in plus

Mesaj  scarface Vin Iul 19, 2013 2:11 pm

Incearca Scilla maritima CH12 sau 15 zilnic o doza timp de 5 zile si vezi daca ajuta. In cele mai multe cazuri ajuta. Mai bun este cand e luat dimineata.
Il poti face gratuit cu metoda cu eticheta:

https://sanatate.catsboard.com/t510-cum-sa-produci-orice-remediu-homeopat-oricand-si-fara-nici-un-ban
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

dureri calcaie si kg in plus Empty Multumesc mult pentru raspuns!

Mesaj  NataliaTat Dum Iul 21, 2013 4:31 am

Multumesc mult pentru raspunsul prompt!

scarface a scris:Incearca Scilla maritima CH12 sau 15 zilnic o doza timp de 5 zile si vezi daca ajuta. In cele mai multe cazuri ajuta. Mai bun este cand e luat dimineata.
Il poti face gratuit cu metoda cu eticheta:

https://sanatate.catsboard.com/t510-cum-sa-produci-orice-remediu-homeopat-oricand-si-fara-nici-un-ban

NataliaTat

Mesaje : 3
Data de inscriere : 19/07/2013

Sus In jos

dureri calcaie si kg in plus Empty Rezultate in urma tratamentului

Mesaj  NataliaTat Dum Iul 28, 2013 7:53 am

Concediu placut si numai bine va doresc!
Am urmat tartamentul recomandat de dumneavoastra, dupa schema asa cum ati spus.
Dupa cele 5 zile de Scilla maritima CH15, durerea de calcai s-a redus simtitor, pot sa merg mult mai usor iar dimineata, la ridicare din pat, disconforul e mult mai mic. Trebuie sa mai continui cu ceva?
Indraznesc sa va rog sa-mi recomadati un tratament pentru varice, pentru sotul meu! Mentionez ca are tensiune arteriala si diabet, care le tine sub control prin tratament alopat.
Mii de multumiri pentru binele ce-l faceti! Dumnezeu sa va dea multa, multa sanatate!

NataliaTat

Mesaje : 3
Data de inscriere : 19/07/2013

Sus In jos

dureri calcaie si kg in plus Empty Re: dureri calcaie si kg in plus

Mesaj  scarface Dum Iul 28, 2013 10:38 pm

continua cu scilla atunci pana dispare
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

dureri calcaie si kg in plus Empty Re: dureri calcaie si kg in plus

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum