Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cand trebuie taiat lemnul pt constructii

4 participanți

In jos

Cand trebuie taiat lemnul pt constructii Empty Cand trebuie taiat lemnul pt constructii

Mesaj  DanC Lun Dec 10, 2012 5:26 am

Ieri am vorbit cu un batran tamplar care cunostea o multime de lucruri despre natura in special plante,padure,etc ,lucruri transmise din generatie in generatie in familia lui.Un lucru ce nu-l stiam a fost despre lemnul de constructie(indiferent de arbore).M-a intrebat daca stiu de ce exista de exemplu biserici si manastiri din lemn de sute de ani si noi in zilele noastre cand facem un gard din lemn ne tine 1o ani(si asta tratat)si apoi incepe sa putrezeasca mai ales in partile bagate in pamant.Cum nu am stiut raspunsul,iata ce mi-a zis:
lemnul pt constructie trebuie taiat numai intre Boboteaza si penultima Duminica din luna Februarie.El personal a taiat si in Decembrie dar nu a tinut lemnul!Zicea ca in aceasta perioada lemnul "se odihneste" si nu are "mazga".N-am inteles ce e mazga aia ca batranul era si surd si degeaba l-am intrebat inca de 2 ori.Si trebuie lasat 6 luni sa se uste natural.Apoi este gata sa tina sute de ani!Zicea ca oamenii pe vremuri asa taiau lemnele nu ca acuma in toiul verii.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Cand trebuie taiat lemnul pt constructii Empty Re: Cand trebuie taiat lemnul pt constructii

Mesaj  andrei Lun Dec 10, 2012 9:12 am

Seva mai este numita si mâzgă popular :-)

Nu stiam nici eu dar am dat o cautare dupa seva si am gasit pe dex http://dexonline.ro/definitie/sev%C4%83
andrei
andrei

Mesaje : 259
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 45
Localizare : Craiova

Sus In jos

Cand trebuie taiat lemnul pt constructii Empty Re: Cand trebuie taiat lemnul pt constructii

Mesaj  scarface Lun Dec 10, 2012 11:37 am

Da, buna informatie ! E adevarat ca toata natura se odihneste iarna si vara lucreaza.
Vara fiind plin de sucuri ce le trage din pamant lemnul are alta calitate.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cand trebuie taiat lemnul pt constructii Empty Cand trebuie taiat lemnul pt constructii

Mesaj  corix Mar Dec 11, 2012 3:15 am

Buna,
Noi am cumparat o casa din lemn de la un mester din Ardeal, comuna Campeni, judetul Alba, acum 4 ani si la fel ne-a spus si noua mesterul; e foarte importanta perioada cand tai lemnul, asa procedeaza si el.
Am vrut sa pun o poza, sa vedeti casa, dar nu am fost in stare..... Crying or Very sad
Dupa ce am adus materialele, in 3 zile a fost imbinata casa, ca un lego. Smile


corix

Mesaje : 570
Data de inscriere : 24/05/2012
Varsta : 55
Localizare : craiova

Sus In jos

Cand trebuie taiat lemnul pt constructii Empty Re: Cand trebuie taiat lemnul pt constructii

Mesaj  andrei Mar Dec 11, 2012 3:29 am


Buna,

Mai ai ceva date de contact de la mester, si noi vrem sa facem casa cu lemn.

Pentru imagini foloseste butonul "Gazduieste o imagine" ( al 15-lea buton ) si dupa ce apesi pe upload din pagina care se deschide copiaza linkul si introdu-l in campul care apare cand apesi pe butonul "Imagine".
andrei
andrei

Mesaje : 259
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 45
Localizare : Craiova

Sus In jos

Cand trebuie taiat lemnul pt constructii Empty Re: Cand trebuie taiat lemnul pt constructii

Mesaj  corix Mar Dec 11, 2012 5:30 am

Buna,
Mesterul se numeste Bocsa Petru, tel. 0748137626.
Am vazut ca esti din Craiova. Daca vrei, chiar poti vedea casa.
Si eu sunt din Craiova, iar casa e la 26 km, in Bals. Smile
Asa am vrut, sa folosesc butonul "Gazduieste o imagine", dar am citit ca poti copia numai daca imaginea e de pe internet. Eu am vrut sa trimit din calculator.

corix

Mesaje : 570
Data de inscriere : 24/05/2012
Varsta : 55
Localizare : craiova

Sus In jos

Cand trebuie taiat lemnul pt constructii Empty Re: Cand trebuie taiat lemnul pt constructii

Mesaj  andrei Mar Dec 11, 2012 6:19 am

Din calculator o trimiti, apesi pe browse si alegi fisierul din calculator.

Ar fi o idee sa vedem si casa :-). Noi stam mai mult la tara la 18km de Craiova ( Goiesti ). Eventual vorbim in viitor cum putem sa o vedem, ne dai adresa si mergem sa ne uitam sau ceva de genul nu stiu :-).
andrei
andrei

Mesaje : 259
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 45
Localizare : Craiova

Sus In jos

Cand trebuie taiat lemnul pt constructii Empty Re: Cand trebuie taiat lemnul pt constructii

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum