Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Efectele indepartarii chirugicale ale vezicii biliare

2 participanți

In jos

Efectele indepartarii chirugicale ale vezicii biliare Empty Efectele indepartarii chirugicale ale vezicii biliare

Mesaj  scarface Joi Sept 08, 2011 6:50 am

Cea mai frecventa operatie inutila si daunatoare care se face in Romania este indepartarii chirugicala a vezicii biliare (colecist) la pacientii cu afectiuni biliare. Fara im rezervor pentru bila care este necesara la digestie si care este toxica in afara digestiei vor apare amulte probleme de sanatate. Afectiunile biliare sunt usor de tratat homeopat si isi au originea nu numai in alimentatia gresita dar mai ales in mania si furia adunate. PCum romanii sunt cam colerici din fire, este firesc ca acest comportament sa le afecteze bila si ficatul. (Bila este produsa de ficat si pastrata in vezica biliara.

Cateva remedii homeopate efective care duc la eliminarea nisipului sau a pietrelor din bila si deci la evitarea operatiilor art fi : Chelidonium, Cholesterinun, Calculi biliarii, Lycopodium, China, etc.

Remedii mai generale care pot fi date numai pe baza diagnosticului de "nisip sau pietre la vezica biliara " sunt Cholesterinun, Calculi biliarii care le dizolva sau le sparg.

Iata ce a observat renumitul homeopat George Vithiulkas dupa astfel de operatii:

" If you remove the gallbladder, there is much effect in the metabolism an skeletal systems, especially in the vertebrae. They develop what we call deformative arthritis very quickly. This is in the spine. I have noticed that. I don't know if that is taught in the medical schools."

"Indepartarea vezicii biliare are o influenta mare asupra metabolismlui osos, in special al vertebrelor. Pacientii acestia (cei ciu vezica biliara eliminata) formeaza foarte rapid afectiunile numite "artrita deformanta". Asta e la coloana vertebrala. Am remarcat acest lucru. Nu stiu daca acest lucru se invata in scolile de medicina".

Aproape fiecare are in familie pe cineva fara vezica biliara. Ar fi interesant de vazut cat de des apare aceasta afectiune post-operatorie.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Efectele indepartarii chirugicale ale vezicii biliare Empty Re: Efectele indepartarii chirugicale ale vezicii biliare

Mesaj  DanC Joi Sept 08, 2011 7:12 am

In caz de colecist acut ,ce se intampla daca nu se gaseste la timp remediul potrivit?Ma gandesc efectiv daca e o cursa contra timp ,ca sa zic asa .?Imi amintesc de colegul meu de salon cand am fost operat de hernie,era intr-o stare grava ,a trebuit operat urgent de colecist si asa mi-a venit in minte intrebarea.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Efectele indepartarii chirugicale ale vezicii biliare Empty Re: Efectele indepartarii chirugicale ale vezicii biliare

Mesaj  scarface Joi Sept 08, 2011 7:38 am

Pai astfel de cazuri nu ajung in general la homeopat ci la spital. Teoretic insa, in caz ca este unul bun care gaseste remediul potrivit si se vindeca criza acuta atunci sunt 2 optiuni in functie de homeopat, de pacient, de spital si de prezenta sau absenta obsctructiei dupa tratamentul homeopat caci in cateva ore nu se pot dizolva pietrele ci numai drena bila blocata.
a) nu se mai face nimic
b) se opereaza sa se scot pietrele in caz ca sunt prezente chiar daca criza a fost vindecata.

Vithoulkas povesteste de un caz unde era intamplator in spital pt. cineva in timp ce fica acestuia a fost internata cu o criza de colecist serioasa dar pacienta a dorit sa fie tratata de George inainte de operatie.
George i-a dat o unica doza de China si in cateva minute febra si durerile au disparut complet. Dupa aceea, la radiografie au aparut multe pietre care inainte nu se vedeau (?!). A fost operata peste 4-5 zile din cauza la weekend si si s-au scos pietrele (8 pietre mari). Insa blocajul biliar a fost eliminat cu China pe loc.
Pietrele se pot dizolva si homeopat insa intrebarea este in cat timp si cat de sigur. In acest caz a fost aleasa operatia pt. eliminarea pietrelro si cei mai multi o vor alege odata ce sunt in spital. Intrebarea este daca se pot scoate pietrele fara sa distrugi vezica biliara. Se poate ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Efectele indepartarii chirugicale ale vezicii biliare Empty Re: Efectele indepartarii chirugicale ale vezicii biliare

Mesaj  DanC Joi Sept 08, 2011 9:24 am

Interesanta informatie,cred ca esential este sa ne tratam la timp caci pe toti care cunosc ca au probleme cu colecistul lasa pe ultima suta de metri sau clasica programare"dupa sarbatori" desi e inca vara Very Happy .

Ca si curiozitate,calul si porumbelul nu au vezica biliara.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Efectele indepartarii chirugicale ale vezicii biliare Empty Re: Efectele indepartarii chirugicale ale vezicii biliare

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum