Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Reteta de la Hildegard von Bingen pt. gastrita si boli de stomac

2 participanți

In jos

Reteta de la Hildegard von Bingen pt. gastrita si boli de stomac Empty Reteta de la Hildegard von Bingen pt. gastrita si boli de stomac

Mesaj  scarface Mier Iul 28, 2010 6:25 am

” Cand stomacul este slabit, ia planta serlai (Salvia sclarea) si o treime de busuiocul cerbilor (Mentha pulegium) si o treime de seminte de fenicul (din cantitatea de busuiocul cerbilor) si fierbe toate intr-un vin bun (vin rosu, de cel putin 2 ani vechime) si adauga miere de albine. Dupa aceea strecoara vinul si bea-l des dupa masa si catre noapte (inainte de culcare) . Stomacum va fi curatit si vei avea din nou pofta de mancare".

Reteta:
3 parti de serlai (se citeste sherlai) - Salvia sclarea (in germana Muskatellersalbei)
1 parte de busuiocul cerbilor (Mentha pulegium - in germana Poleiminze)
0,3 Parti de seminte de fenicul
1 litru de vin
cateva linguri de miere de albine

Se bea de 2 ori pe zi dupa mese si iniante de culcare cate un pahar mic ca cel de tzuica (1/16 litri)

Indicat la: gastrita, inflamatia mucoasei, ulcer, sensibilitate la stomac, digestie slaba, ulcer duodenal, lipsa de apetit,
dereglari digestive

http://selene.ro/articole/serlai


Busuiocul cerbilor
Reteta de la Hildegard von Bingen pt. gastrita si boli de stomac 10_busu_busuiocul_cerbilor

Original Rezept Muskatellersalbeiwein nach Hildegard von Bingen
” Wenn der Magen schwach ist, der nehme Muskateller- Salbei und den dritten Teil davon Poleiminze und von Fenchelkörnern soviel wie der dritte Teil von der Poleiminze und koche dies alles in gutem Wein unter Beigabe von Honig und siebe es durch ein Tuch und trinke es oft nach dem Essen und gegen Nacht. Dein Magen wird wieder angenehm gereinigt und Du wirst den Appetit wieder haben.”
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Reteta de la Hildegard von Bingen pt. gastrita si boli de stomac Empty Re: Reteta de la Hildegard von Bingen pt. gastrita si boli de stomac

Mesaj  Bestiutza23 Lun Dec 05, 2011 3:26 am

Bună Scarface,


Numai acuma am văzut reţeta asta în timp ce căutam ceva informaţii despre Hildegard von Bingen.
Tare aş fii vrut să îmi fac şi eu, însă nu sunt sigură că am să găsesc planta serlai (Salvia sclarea), cât despre busuiocul cerbilor (Mentha pulegium) am căutat puţin pe internet şi am văzut că s-ar găsi în magazinele naturiste.
Fenicul, vin şi miere le bifez că am.

Dar oare cum pot să fac rost de serlai?


Mulţumesc mult !
Bestiutza23
Bestiutza23

Mesaje : 66
Data de inscriere : 12/12/2009
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum