Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cat de adevarate si actuale sunt remediile calugaritei Hildegard von Bingen ?

5 participanți

In jos

Cat de adevarate si actuale sunt remediile calugaritei Hildegard von Bingen ? Empty Cat de adevarate si actuale sunt remediile calugaritei Hildegard von Bingen ?

Mesaj  vladp Dum Noi 23, 2014 11:03 am

Buna seara
Cu cat citesti mai mult cu atat ajungi sa nu mai sti ce inseamna o alimentatie sanatoasa.

Cand am citit pe leacuri.net toate sfaturile nutritionale date de calugarita Hildegard von Bingen am ajuns sa nu mai stiu ce sa mai cred.

Citisem inainte tot felul de carti, o sa enumar doar cateva ca idee : Robert Morse - ”Sa traim fara toxine”, Radu Ilie Manecuta - ”Nutritia omului, act sacru”, Jason Vale - ”30 day clear skin programme” si multe alte documentare, articole si forumuri in care alimentatia pe baza de legume, fructe si plante medicinale au facut minuni in tot felul de afectiuni.

In aceasta situatie am incercat sa aflu si parerea doamnei doctor Sorina Soescu, care de 15 ani se ocupa cu homeopatie, medicina naturala si nutritie naturala, deoarece am crezut ca are experienta necesara de a raspunde unei astfel de intrebari.

”Experienta mea personala cu fructele si legumele - nu mi-a aratat veridicitatea afirmatiilor legate de ”nocivitatea” fructelor sau legumelor.
Intre timp - am inteles multe lucruri legate de sistemul limfatic al organismului si efectul alimentelor asupra ”drenajului limfatic” si eliminarii toxinelor - si pot spune ca fructele sunt mai active, mai ”intense” pe drenajul limfatic (si poate, de aceea, la unele persoane pot apare efecte neplacute - dar cu grija si precautie - ele dispar. Toate fructele familiei Rosacea - prunele si corcodusele, in special, dar si perele, piersicile, caisele - sunt cunoscute pt efectele lor laxative si diuretice- si consumate in cantitate mare - pot produce ceva reactii celor in acidoza limfatica. Dar moderatia si echilibrul unei diete - va ajuta corpul sa-si mentina echilibrul).
Personal - mananc de ani de zile zeci de kg de piersici vara (sunt printre fructele mele favorite) si ma simt excelent in acea perioada

Iar legumele - au efecte de drenaj intestinal, mai mult si echilibreaza metabolismul in general.
Nu am descoperit nici o ”toxicitate” la castraveti, ciuperci - de ex - cu exceptia pacientilor care le-au mancat zi de zi, perioade lungi, in cantitate mare. Dar consumate ”normal” - de 1-2-3 ori pe saptamana - sunt foarte OK.

Asa incat - imi pare rau ca voi contrazice o terapeuta pe care eu o pretuiesc (Hildegard von Bingen) - dar experientele sale si vremurile noastre - au cateva diferente.

Continuati dieta cu fructe si legume - sunt darurile mamei Natura!
Singurele care ne-au ramas sa ne mentinem echilibru intr-o lume plina ochi cu substante chimice si toxine!”


vladp
vladp

Mesaje : 17
Data de inscriere : 23/11/2014
Varsta : 39
Localizare : bucuresti

http://www.honeybunny.ro

Sus In jos

Cat de adevarate si actuale sunt remediile calugaritei Hildegard von Bingen ? Empty Re: Cat de adevarate si actuale sunt remediile calugaritei Hildegard von Bingen ?

Mesaj  scarface Dum Noi 23, 2014 1:48 pm

Informatiile fara capacitatea de a le preluca si intelege sunt la fel de inutile ca si 20 de CD-uri cu date fara un computer sau un program ca sa le inteleaga.
Homeopatii din ziua de astai au numai un nivel si bagaj de cunostinte destul de limitat. Fiecare mai aduna si el ce poate de ici de colo.
Extrem de putini homeopati cunosc de ex. Auyrveda sau Hildegard von Bingen care sunt intr-o mare masura similare cu privire la informatii din sura divina despre alimente.

Cei mai multi homeopati, de fapt, aproape toti, nu au inteles si nu stiu nici macar de ce functioneaza remediile pe care le dau si ce insusiri au aceastea.
Se stie doar pe de rost o combinatie de simptome sau un anumit tablou psihic.
A luta un medic medic homeopat - oricare ar fi el - ca referinta pa. a stabili daca o scriere divina este sau nu corecta este ca si cum am lua un mecanic de avioen
sa ne spuna ce nu a fost in regula cu OZN-ul cazut in Mexico in anii 40.

Pe langa asta si mai mai putini homeopati cunosc Noua medicina germana, care ne arata ca atat cauzele bolilor cat si mai ales desfasurarea lor este cu totul altfel decat si-o imagineaza medicina si homeopatia.
Si sinteza acesti medicin este ca nu prea conteaza ce mananci daca ai probleme emotionale si sufletesti caci pe langa importanta acestora mancarea nu are aproape nici o importanta sau e atat de mica inca poate fi neglijata.

Cei care se vindeca de cancer mancand fructe s-ar vindeca la fel de vine si mancand numai carne...caci de fapt cancerul lor este deja in faza de autovindecare.
Trebuie doar ceva timp si incredere. Oamenii care incep astfeld e diete cu fructe/etc. au oricum incredere in ceea ce fac si isi dau timp destul caci ei oricum nu fac ceea ce le recomanda medicina alopata. Insa la fel de bine s-at vindeca si fara sa schimbe nici o dieta. Acest lucru il fac toti care cunosc Noua medicina germana si rata de vindecare este cu mult mai mare decat orice dieta si terapie.

Cand ai deja masina ta la service si este deja reparata de un profi nu ajuta mare lucru daca te duci si tu pe acolo si mai invarti la un surub, caci mecanicul oricum o repara. Asta e cazul cand cancerul are conflictul rezolvat si corpul se afla in faza de autovindecare.

Insa daca masina sta in fata casei si tu nu ai habar sa o repari poti sa strangi si sa desfacci cate suruburi vrei caci de reparat nu se va repara.
Asta e cazul cand conflictul nu e rezolvat si cancerul merge mai departe. Si aici poti sa faci ce diete vrei caci tot degeaba.

Insa a spune ca homeopat ca de ex. cartofii sau vinetele sunt sanatoase - stiindu-se de fapt ca ele contin toxine - arata ca aceast homeopat nu isi pune mintea la contributie. O sa intalnesti milioane de oamenic are beau cafea si o sa spuna ce ei nu o simt ca fiind toxice.
Cu atat mai putin o sa intalnesti pe cineva sa spuna asa ceva negativ despre o fructa sau o leguma.

In plus Hildegard von Bingen nu a fost terapeuta. Ea nici nu a scris de la sine NIMIC. Ea a primit prin revelatie divina toate acele lucruri, asa cum spune ea cu gura ei.
Chiar daca informatiile si remediile au fost date pt. oamenii de atunci intr-o forma adecvata ideilor si intelegeruu de atunci, informatiile raman informatii.
Ca sa le inteleaga o Soescu sau stiu eu cine, asta inseamna sa se ocupe intai cu ele si sa aiba insasi acces la inteleterea lucrurilor tainice, divine.
Oamenii care sunt capabil de acest lucruri ii numeri la o singura mana intr-o tara intreaga si trebuie sa aiba legatura cu Dumenzeu.

Ca sa-ti dai seama de efectul negativ al alimentelor nu o poti face la un om sanatos, caci la asta nu se va vedea nimic daca planta nu este chiar otravitoare.
Insa la oamenii mai bolnavi sau foarte bolnaviu, oamenii cu exces de apa sau de foc sau secretii, la astia vei vedea imediat daca un aliment le prieste.
Si conform experientelor mele cunostintele de la Hildegard si alte surse divine s-au confirmat mereu.
De ex. cartofii si vinetele la bolnavi de hepatita sau ceapa sau cei care mananca legume curde la cei cu stomacul bolnav si slab, sau alimente care maresc secretia la cei plini cu secretii care face des bronsite si guturai.

Deci asa o afirmatie "a unei singure persoane "am mancat piersici si m-am simtit excelent" are o valoare de 1 leu vechi si 30 de bani.



scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cat de adevarate si actuale sunt remediile calugaritei Hildegard von Bingen ? Empty Re: Cat de adevarate si actuale sunt remediile calugaritei Hildegard von Bingen ?

Mesaj  vladp Lun Noi 24, 2014 2:10 am

In primul rand vreau sa va recomand o carte pentru ca acolo m-am dus cu gandul dupa ce am citit raspunsul dumneavoastra.
Cartea se numeste ”Veniti de luati bucurie” si este o colectie de ganduri si idei ale parintelui Teofil Paraian.

La un moment dat vorbeste despre faptul ca oamenii se limiteaza la anumite lucruri invatate si nu cauta sa evolueze, aici fiind vorba despre rugaciuni : ”Vin la mine la spovedit oameni de 80 de ani şi-i întreb dacă ştiu rugăciuni, iar ei îmi răspund: „Da, părinte, Tatăl nostru şi Îngerelul”. Şi le zic: „Şi acuma tot aşa spui, eu sunt mic, Tu fă-mă mare?!””

Exact aici m-a trimis cu gandul raspunsul dumneavoastra.

Poate ca m-am exprima eu gresit pe undeva daca la sfarsitul raspunsului dumneavoastra puteti sa spuneti : ”Deci asa o afirmatie "a unei singure persoane "am mancat piersici si m-am simtit excelent" are o valoare de 1 leu vechi si 30 de bani”

Am apelat la doamna doctor Soescu tocmai pentru ca stiam ca dansa este o admiratoare a calugaritei Hildegard von Bingen.
Trebuia sa scriu parerea a milioane de oameni care traiesc sau s-au vindecat doar cu legume, fructe si plante ca sa intelegeti despre ce este vorba ?

Iar faptul ca dumneavoastra fara sa cunoasteti un om trageti deja concluzii despre cat de bun este sau ce stie sa faca spune multe despre felul in care vedeti lucrurile.

Dr. Hamer pentru a ajunge la anumite concluzii a studiat ani de zile iar acelasi lucru este valabil si pentru oamenii pe care i-am enumerat mai sus.
Dr. Robert Morse conduce o clinica de prin anii 70 in care trateaza pacienti cu cancer si alte afectiuni grave si la fel ca si Dr. Hamer a ajuns la anumite concluzii tot in urma rezultatelor obtinute.

”Cei care se vindeca de cancer mancand fructe s-ar vindeca la fel de vine si mancand numai carne...caci de fapt cancerul lor este deja in faza de autovindecare. ”
Nu inteleg pe ce baza puteti sa faceti o asemenea afirmatie cand nu cred ca exista cazuri de oameni care s-au vindecat mancand carne iar faptul ca oricum se vindecau asta poate fi valabil si atunci cand omul ar respecta regulile calugaritei Hildegard von Bingen.

Adica daca un om bolnav se vindeca mancand doar legume si fructe inseamna ca oricum se vindeca dar daca se vindeca mancand dupa regulile calugaritei Hildegard von Bingen inseamna ca alimentatia a facut diferenta ?

Nu mi se pare corect un asemenea mod de judecata.

Dupa parere mea omul trebuie sa aiba o alimentatie echilibrata, sa faca miscare fizica si sa-si dezvolte partea spirituala tocmai pentru ca organismul sa fie pregatit din punct de vedere fizic si psihic socurilor emotionale care vor veni si indiferent cine esti tu aceste socuri vor veni.

La fel de bine cred ca intr-un organism acid afectiunile se pot dezvolta cu o mai mare usurinta si de aceea carnea, lactatele, glutenul si zaharul ar trebui sa fie consumate cu moderatie sau deloc de o persoana bolnava.

Pe langa partea alimentara cele mai acide lucruri sunt nervozitate, stresul, oboseala si toate lucrurile care-ti afecteaza psihicul intr-un mod negativ si practic prin ele se instaleaza si se mentin bolile in organism.

Medicina alopata n-o sa functioneze niciodata deoarece nu cauta sa inteleaga si sa trateze individul ci, in functie de simptomele generale ale acestuia , sa-l umple cu medicamente care sa-i inhibe pana si aceste mijloace de autoaparare ale organismului.

Legat de partea de toxicitate nu pot sa fiu de acord cu dumneavoastra.

Natura cum a lasat-o Dumnezeu ne invata ca cel mai important lucru este echilibru si moderatia.
Majoritatea semintelor contin otravuri. De exemplu semintele de mar contin arsenic iar daca mananci cateva seminte iti face bine. O cantitate mare te omoara.

La fel ceea ce pentru cineva este mancare pentru altul este otrava. Exista oameni care daca mananca o banana intreaga mor.

Toate lucrurile in cantitati mici pot fi benefice si in cantitati mari toxice.
Daca spui ca vinetele si cartoful contin toxine la fel de bine poti sa spui despre toate celelalte plante acelasi lucru.

Ricinul pe care il recomandati si dumneavoastra sub forma de ulei este considerata cea mai toxica planta din lume, omul putand muri dupa ingerarea de 1 - 9 seminte .

Cartoful a fost folosit in multe cure si tratamente chiar daca contine toxine si devine toxic in anumite conditii.

Moderatia este lectia pe care ne-o transmite natura.


Dumnezeu lucreaza prin fiecare dintre noi asa cum doreste el si cum crede ca este mai bine.

Prin intermediul dumneavoastra si a acestui forum el reuseste sa-i faca pe oameni sa-si deschida ochii si sa-si caute fiecare vindecarea in felul sau si pentru afectiunea sa.

Dar daca Dumneazeu ar aparea in fata dumneavoastra si v-ar spune ca el a lucrat si lucreaza prin oameni ca Dr. Hamer, calugarita Hildegard von Bingen, Dr. Morse sau doamna Soescu si ca de fapt toate metodele pe care acesti oameni le foloesc dau rezultate tocmai prin pasiunea, dragostea si credinta cu care sunt aplicate, ce i-ati raspunde ?

Multumesc pentru raspunsul anterior si multa sanatate.
vladp
vladp

Mesaje : 17
Data de inscriere : 23/11/2014
Varsta : 39
Localizare : bucuresti

http://www.honeybunny.ro

Sus In jos

Cat de adevarate si actuale sunt remediile calugaritei Hildegard von Bingen ? Empty Re: Cat de adevarate si actuale sunt remediile calugaritei Hildegard von Bingen ?

Mesaj  scarface Lun Noi 24, 2014 3:17 am

Este o mare diferenta intre un admirator si un cunoscator.
Pe langa asta este o mare diferenta intre cineva care intreaba doar ca sa critice sau care intreaba ca sa afle/cunoasca mai mult.
Clar este ca nu ti-a placut raspunsul meu si asta din cauza ca nici nu ai pus intrebarea ca sa afli ceva nou sau un raspuns al meu ci
doar ca sa-ti sustii punctul de vedere din primul posting.
Si mai este tot asa o mare diferenta intre uleiul de ricin si toxinele din partile neuleioase ale ricinului.
Dzeu nu prea lucreaza prin cei platiti. Dr. Hamer si Hildegard nu au fost platiti de pacienti.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cat de adevarate si actuale sunt remediile calugaritei Hildegard von Bingen ? Empty Re: Cat de adevarate si actuale sunt remediile calugaritei Hildegard von Bingen ?

Mesaj  vladp Mar Noi 25, 2014 3:06 am

Eu nu vreau sa va critic in niciun fel doar sa inteleg de unde atata inversunare (fata de alte remedii naturiste cu rezultate) fara nicio baza concreta in spate.
Am foarte multe lucruri la care as dori sa aflu si parerea dumneavoastra dar mi-e foarte greu sa accept niste pareri daca intai nu inteleg exact cum functioneaza logica dumneavoastra.

Exact cum am spus si in postul anterior daca un om se vindeca de cancer doar cu fructe si legume spuneti ca oricum se vindeca iar daca respecte anumite reguli in care credeti dumneavoastra inseamna ca d-asta s-a vindecat.
Nu inteleg cum puteti sa spuneti ca un bolnav la fel de bine se putea vindeca mancand numai carne cand nu exista asemnea cazuri.

Am citit in posturile acestui forum cat de mult bine le faceti oameniilor dar la fel de bine trebuie sa nu uitati ca nimeni nu detine adevarul absolut si intotdeauna ai cate ceva de invatat de la orice om.

Va admir pentru ceea ce faceti dar as vrea sa va si pot intelege in totalitate.

As vrea sa cunosc care este parerea dumneavoastra despre nuca de cocos si produsele care se obtin din ea deoarece eu o folosesc foarte mult in alimentatia mea si a copiilor mei.

Iar o intrebare mai complexa ar fi care ar fi alimentatia de baza pentru un copil intre 3- 6 ani deoarece eu am doi baieti gemeni de 5 ani si sunt nemultumit de felul in care este compus meniul copiilor la gradinita.
In incercarea de a schimba ceva am alcatuit un dosar cu meniul zilnic primit de acestia in ultimul an si sugestiile mele de imbunatatire dar inainte de a prezenta directoarei aceasta analiza vroiam sa stiu si parerea dumneavoastra.

La fel de util mi s-a parut si articolul despre cele 7 pacate capitale in educarea copiilor si l-am printat in mai multe exemplare pentru a-l imparti cadrelor didactice cat si parintiilor din gradinita.

Multumesc frumos pentru raspuns si o zi buna.
vladp
vladp

Mesaje : 17
Data de inscriere : 23/11/2014
Varsta : 39
Localizare : bucuresti

http://www.honeybunny.ro

Sus In jos

Cat de adevarate si actuale sunt remediile calugaritei Hildegard von Bingen ? Empty Re: Cat de adevarate si actuale sunt remediile calugaritei Hildegard von Bingen ?

Mesaj  scarface Mar Noi 25, 2014 6:19 am

Ce "inversunare" si fata de ce anume remedii visezi ? Mi-ai cerut o parere si ti-am dat-o
Eu nu predau aici filozofii si nici nu sunt oracol ca sa raspund la oameni cu privire la anumite intrebari.
Iar de inteles nu ai cum sa ma intelegi. Deci nu mai pune astfel de intrebari la modul acesta.
In orice caz barbatii sunt cei mai dificili pacienti de pe pamant, si singurii care tebuie sa intealeaga mai intai de ce si cum - lucru imposibil sau care ar dura 100 de ani - si de aceea mai bine ajuti la
1000 de femei decat sa ajuti la un singur barbat Smile
Deci nu ma mir. O femeie nici nu ar pune astfel de intrebari si mai ales nici nu ar reactiona asa la un raspuns.
Daca iti place raspunsul bine, daca nu nu.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cat de adevarate si actuale sunt remediile calugaritei Hildegard von Bingen ? Empty Re: Cat de adevarate si actuale sunt remediile calugaritei Hildegard von Bingen ?

Mesaj  vladp Mar Noi 25, 2014 7:53 am

Vad si eu cat de dificili sunt barbatii avand in vedere raspunsurile pe care le primesc de la dumneavoastra.

In penultimul post ati precizat ca vreau sa va critic si nu va intreb nimic concret iar cand v-am intrebat ceva concret ati rapuns fara nicio legatura cu intrebarile mele.

Putem sa trecem peste partea cu intelesul si doar sa-mi raspundeti la intrebarile pe care le-am mentionat in mesajul anterior ?

Multumesc.



vladp
vladp

Mesaje : 17
Data de inscriere : 23/11/2014
Varsta : 39
Localizare : bucuresti

http://www.honeybunny.ro

Sus In jos

Cat de adevarate si actuale sunt remediile calugaritei Hildegard von Bingen ? Empty Re: Cat de adevarate si actuale sunt remediile calugaritei Hildegard von Bingen ?

Mesaj  scarface Mar Noi 25, 2014 10:20 am

"As vrea sa cunosc care este parerea dumneavoastra despre nuca de cocos si produsele care se obtin din ea deoarece eu o folosesc foarte mult in alimentatia mea si a copiilor mei."

De nuca de cocos nu are nevoie nimeni aici in partile noastre. Insa apa de nuca de cocos ajuta la detoxifierea creierului. Mai mult nu stiu de nuca de cocos.


"Iar o intrebare mai complexa ar fi care ar fi alimentatia de baza pentru un copil intre 3- 6 ani deoarece eu am doi baieti gemeni de 5 ani si sunt nemultumit de felul in care este compus meniul copiilor la gradinita."

Alimentatia de baza ar trebuie sa fie ceva cereale integrale si nemodificate genetic sau de alta natura si legume biologice si ceva fructe.
Si ceva carne de pasare de curte ar fi ok. Laptele de azi nu mai e lapte. Iaurtul nu mai e iaurt si contine si bacterii modificate genetic.
Dar cum vrei tu sa schimbi menu-ul la gradinita ????
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cat de adevarate si actuale sunt remediile calugaritei Hildegard von Bingen ? Empty Re: Cat de adevarate si actuale sunt remediile calugaritei Hildegard von Bingen ?

Mesaj  vladp Mier Noi 26, 2014 1:00 am


Cerealele integrale conteaza daca sunt cu gluten sau fara ?
Exista tot felul de teorii conform carora glutenul ar cauza probleme si organismul uman nu ar fi compatibil cu el.
In unele studii iti explica cum intoleranta la gluten si lactoza sunt un lucru perfect normal iar toleranta acestora ar fi de fapt o adaptare a organismului.

Inafara de migdale si nuci romanesti care alte seminte sau nuci ar fi utile in alimentatie ?
Eu de exemplu le-am dat, cu moderatie , si fistic, caju, alune de padure si alte nucifere iar din seminte am folosit de fl. soarelui, de dovleac, de in , de susan dar in cantitati destul de mici.

Care ar fi procentul de proteina animala de care ar avea nevoie un copil ?
In momentul de fata au pulpe de pui(probabil de o calitate foarte proasta) si lactate in fiecare zi in meniu.


Poate ca alimentatia nu conteaza chiar atat de mult cat partea emotionala dar ajuta si ea la starea generala a copilului.

In primul rand directoarea gradinitei pare o persoana cooperanta cu bune intentii dar fara vreo cunostiinta despre nutritie.
Atata timp cat valorile impuse de ministerul sanatatii sunt respectate si scoti numarul de calorii care este recomandat unui copil intre 3-6 ani ei cred ca-si fac treaba bine.
Problema este ca vor sa scoata acele calorii cu orice pret, indiferent de modul in care sunt obtinute.
Iar asta se face prin carne cu carbohidrati zilnic si dulciuri care contin zahar sub nenumarate forme si de o foarte proasta calitate.

Eu cred ca se pot face modificari. In primul rand cele care nu necesita nicio cheltuiala in plus, adica introducerea unei mese separate de fructe si nu aruncarea unui mar sau banana dupa 2 feluri principale, eliminarea acestor dulciuri care nu folosesc la nimic si inlocuirea permanentei pulpe de pui cu o alternativa mai buna.

Dupa aceeea in functie de gradul de cooperare al conducerii se pot face si alte imbunatatiri.
Stiu ca e greu sa-i faci pe oameni sa le pese (daca au carne in meniu si au mancat tot din farfurie parintii sunt multumiti, nimic nu mai conteaza) dar trebuie sa incercam.

O zi frumoasa






vladp
vladp

Mesaje : 17
Data de inscriere : 23/11/2014
Varsta : 39
Localizare : bucuresti

http://www.honeybunny.ro

Sus In jos

Cat de adevarate si actuale sunt remediile calugaritei Hildegard von Bingen ? Empty Re: Cat de adevarate si actuale sunt remediile calugaritei Hildegard von Bingen ?

Mesaj  DanC Mier Noi 26, 2014 4:58 am

Eu mancam pita cu untura sau cu parizer la gradinita ,caju si fistic mai rar Very Happy
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Cat de adevarate si actuale sunt remediile calugaritei Hildegard von Bingen ? Empty Re: Cat de adevarate si actuale sunt remediile calugaritei Hildegard von Bingen ?

Mesaj  scarface Mier Noi 26, 2014 2:13 pm

pai cam toata lumea stie ca daca mananci carne zilnic, nu este bine.
Iisus Insusi a scris prin Lorber sa nu se mananci carne mai mult de 7 zile la rand - dupa care este nevoie de pauza.

Teoria caloriilor si a vitaminelor sunt niste inventii gogonate.
Cerealele au toate gluten in mod natural, mai mult sau mai putin. Glutenul in sine nu ar fi daunator deloc daca oamenii nu ar manca asa de gresit incat sunt plini de secretii lipicioase. Daca se mai adauga si acest lipici (=gluten) din cereale secretiile devin si mai lipicioase.
Insa alergia la gluten nu vine de la gluten, ci ca o orice alta alergie, este produsa doar de asocieerea negativa a unuei intamplari cu mancatul de paine sau paste fainoase.
Si daca eu iti spun ce nuci sunt bune si care nu-s bune vrei explicatii de ce e asa si nu altfel sau ma crezi pur si simplu ?


Ultima editare efectuata de catre scarface in Joi Noi 27, 2014 2:46 am, editata de 2 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cat de adevarate si actuale sunt remediile calugaritei Hildegard von Bingen ? Empty Re: Cat de adevarate si actuale sunt remediile calugaritei Hildegard von Bingen ?

Mesaj  vladp Joi Noi 27, 2014 1:22 am

Orice afirmatia trebuie sa aiba si o oarecare explicatie.
Si in educatia unui copil nu poti sa-ti impui punctul de vedere fara nicio explicatie.


”Eu mancam pita cu untura sau cu parizer la gradinita ,caju si fistic mai rar ” - in momentul de fata alimentatia de la gradinita este mult mai rea decat pe vremea noastra cu mezeluri, pateu, crenvursti si pulpe de pui probabil hormonate, dulciuri turcesti de cea mai proasta calitate mai ieftine in agro decat o lumanare si multe alte lucruri la fel de nasoale.

Atunci nu existau atatia aditivi alimentari, atunci painea era facuta din faina si apa acuma sunt 3-4 randuri de ingrediente la orice chifla.



vladp
vladp

Mesaje : 17
Data de inscriere : 23/11/2014
Varsta : 39
Localizare : bucuresti

http://www.honeybunny.ro

Sus In jos

Cat de adevarate si actuale sunt remediile calugaritei Hildegard von Bingen ? Empty Re: Cat de adevarate si actuale sunt remediile calugaritei Hildegard von Bingen ?

Mesaj  DanC Joi Noi 27, 2014 2:14 am

Si acum exista hrana sanatoasa dar nu e comoda cum ar fi mezelurile ca tai 3 felii ,putin plastic Delma ,2 felii de paine neagra colorata cu cerneala alimentara si gata pachetelul.Exista si salam de Sibiu 100% natural si in ziua de azi dar e 70 ron kg ,cam mult pentru tot romanul.Momentan carnea de porc sau oaie sunt cele mai "curate" fara discutie dintre carnuri.Si se pot multe prepara din ele alaturi de o paine acceptabila chiar facuta acasa la cuptor electric.Se gasesc relativ usor porci crescuti cu "bucate" ,cine are terenuri nu se merita sa dai concentrate mai ales ca cerealele nu au pret bun pe piata.Mai bine mananci grasime decat chimicale,plus ca nu neaparat sa mananci slanina sau carnea cea mai grasa.Porcul este cel mai putin tratat medical animal la ora actuala comparativ cu vitele sau sa nu mai vorbim de pasari care sunt adevarate otravuri lente.Oile sunt si mai putin afectate.Asta ceea ce priveste carnea,la legume si fructe sunt mai multe variante.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Cat de adevarate si actuale sunt remediile calugaritei Hildegard von Bingen ? Empty Re: Cat de adevarate si actuale sunt remediile calugaritei Hildegard von Bingen ?

Mesaj  CristianPsi Lun Dec 01, 2014 8:55 am

Danc a scris:Momentan carnea de porc sau oaie sunt cele mai "curate" fara discutie dintre carnuri.
Prin deductie stiam ca pasarea si porcul sunt cele atinse.
Cat despre cautatul de produse "bune" pot spune ca doar aici la mine-n Constanta au prins pe la targurile astea o gramada de comercianti etichetati Bio cum ca n-ar fi asa de bio.
E copilaresc sa-ti inchipui vreo secunda ca poti avea incredere in cineva. Bio a fost inainte de 1800 si nu mai stiu cat, dupa cum bine citisem pe undeva, restu-s povesti.
Categoric insa ca exista produse ce-s mai bune decat altele si iti formezi ochiul oarecum. Dar chiar si asa e irelevant pt mine in a formula zise de genu` : mananc sanatos.
Un ex din media romaneasca ce haleste orice vrea(poate minte) si se vede ca le "arde" este Mircea Badea - tipologie astenica, zici ca-i o uzina ce arde la foc continuu - asta mie imi sugereaza ca elimina corespunzator si sincer sa fiu mi-as fi dorit ca mult mai multa lume sa fie pe tiparul asta caci eu tot ce am intalnit de la 30 plus in sus au inceput sa arda incet si parca nimic nu se mai elimina corespunzator, plus ingrasare, plus impastare a pielii cumva, plus etc.
CristianPsi
CristianPsi

Mesaje : 265
Data de inscriere : 19/11/2010
Varsta : 43
Localizare : Constanta

Sus In jos

Cat de adevarate si actuale sunt remediile calugaritei Hildegard von Bingen ? Empty Re: Cat de adevarate si actuale sunt remediile calugaritei Hildegard von Bingen ?

Mesaj  vladp Mier Dec 03, 2014 2:35 am

Bio este doar daca-l cresti la tine in gradina dintr-o samanta de calitate, nu tratate cu toate substantele sau modificate genetic.

In momentul de fata certificariile bio se primesc tot contra cost fara sa-ti faca cineva vreo evaluare a solului sau a produsului.

Daca vreti sa cultivati ceva bio in perioda aceasta Banca de Resurse Genetice Vegetale din Suceava primeste cereri pentru diferite soiuri de seminte.

http://www.svgenebank.ro/Seeds_Request_ro.asp
vladp
vladp

Mesaje : 17
Data de inscriere : 23/11/2014
Varsta : 39
Localizare : bucuresti

http://www.honeybunny.ro

Sus In jos

Cat de adevarate si actuale sunt remediile calugaritei Hildegard von Bingen ? Empty Re: Cat de adevarate si actuale sunt remediile calugaritei Hildegard von Bingen ?

Mesaj  lioara Mier Dec 03, 2014 11:37 pm

Nu este adevarat. Stiu din sursa sigura. Daca vreti cu adevarat ceva bio, procurati-va semintele de la gospodarii care-si strang tot ce le trebuie de la un an la altul. Si nu
ma refer la cei care traiesc din vanzarea de legume, ci doar la cei care isi cultiva gradinile pentru uzul propriu.

lioara

Mesaje : 106
Data de inscriere : 26/04/2013
Varsta : 51
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Cat de adevarate si actuale sunt remediile calugaritei Hildegard von Bingen ? Empty Re: Cat de adevarate si actuale sunt remediile calugaritei Hildegard von Bingen ?

Mesaj  vladp Joi Dec 04, 2014 12:54 am

Ce nu e adevarat?
Unde-i gasim pe gospodarii astia ?
In momentul de fata foarte multi ”gospodari” isi trateaza si legume pentru uz propriu cu tot felul de azotati, nitritati, fosfati si ce idei le-au mai venit sau auzi de la unii si altii.
Cati dintre ei folosesc numai ingrasaminte naturale sau cati au pus mana vreodata pe o carte de agrochimie ?
Cateodata e mai sigur sa cumperi legume si fructe de la supermarketuri care au un oarecare control al nivelului de pesticide decat de la tarani care nu sti exact ce au pus acolo.

Pentru pomi fructiferi si arbusti exista http://www.scoaladepuieti.ro/ si pentru seminte exista grupul acesta https://www.facebook.com/groups/seminte.libere/.



vladp
vladp

Mesaje : 17
Data de inscriere : 23/11/2014
Varsta : 39
Localizare : bucuresti

http://www.honeybunny.ro

Sus In jos

Cat de adevarate si actuale sunt remediile calugaritei Hildegard von Bingen ? Empty Re: Cat de adevarate si actuale sunt remediile calugaritei Hildegard von Bingen ?

Mesaj  lioara Joi Dec 04, 2014 11:41 pm

Banca de la Suceava are exact aceleasi seminte ca peste tot. Dar a fost, intr-adevar, ultima care a avut(!) seminte nemodificate. Pe gospodarii de care vorbeam eu, cu
siguranta, nu-i gasesti in "buricul targului". Trebuie sa mergi mai mult pentru ei.

lioara

Mesaje : 106
Data de inscriere : 26/04/2013
Varsta : 51
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Cat de adevarate si actuale sunt remediile calugaritei Hildegard von Bingen ? Empty Re: Cat de adevarate si actuale sunt remediile calugaritei Hildegard von Bingen ?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum