Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

confuza...

4 participanți

In jos

confuza... Empty confuza...

Mesaj  crinuta Dum Iun 27, 2010 7:16 am

Mereu m-am intrebat de ce mor toti pasagerii intr-un accident de avion? Nu se poate ca in acel avion sa fie doar necredinciosi...
crinuta
crinuta

Mesaje : 104
Data de inscriere : 14/06/2010

Sus In jos

confuza... Empty Re: confuza...

Mesaj  scarface Dum Iun 27, 2010 7:29 am

Dar ce are credinta cu moartea ? Credinciosi nu au voie sa moara ?
In plus cati din credinciosi sunt cu adevarat "credinciosi" in adevaratul sens al cuvantului ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

confuza... Empty depinde si de definitia

Mesaj  corinaandra Dum Iun 27, 2010 11:14 pm

presupun ca depinde cumva si de definitia "credinciosi"- pentru ca am vorbit de curand cu o persoana in varsta, destul de credincioasa, dar a recunoscut ca abia la batranete a inceput sa se ocupe si mai mult de acest aspect al firii, pentru ca imbatranind si vazand oameni murind in jur, s-a gandit si mai mult la cele vesnice. Si mai sunt cazul de oameni, care au noroc si ajung la o varsta inaintata si toata viata au trait-o intr-un anume fel, renuntand doar de frica la batranete. Si da, devin de atunci credinciosi in adevaratul sens al cuvantului.
Dar cineva care traieste toata viata perfect bun, facand fapte bune, ajutand oamenii, nelasandu-se influentat de relele din jur, de mite, de spagi- facand doar ce este bun pentru ca altfel nu ar putea trai, indreptandu-si gandul spre Cel de Sus, si rugaciunile si multumirile, dar poate nemergand des la Biserica, decat cu gandul atunci acest om nu poate fi numit credincios?
Dumnezeu este Cel care vede toate si decide... si cumva ma indoiesc ca regulile Lui sunt atat de stricte cum credem noi... adica nu stricte este cuvantul- ci dupa un anumit model pe care noi il aplicam. Nu cred ca putem intelege. Nu putem decat fiecare sa faca ce poate mai bine, sperand cu toate astea sa ajungem si la acea varsta inaintata la care sa ne gandim la viata pe care am trait-o in urma si sa nu ne fie rusine de nicio fapta, sau gand, si sa ne gandim ca acum am putea sa dam ochii cu Domnul, stiind ca am luptat sa fim fiinte mai bune, noi, copiii nostri si tot ce lasam in urma...

corinaandra

Mesaje : 214
Data de inscriere : 25/11/2009
Varsta : 39
Localizare : bucuresti

Sus In jos

confuza... Empty Re: confuza...

Mesaj  andrei Dum Iun 27, 2010 11:47 pm

Credinciosi sau nu, toata lumea moare la un moment dat Smile, diferenta este in modul in care e simtita ( sau nu e simtita ) moartea. Doi oameni care mor in aceleasi conditii vor percepe diferit moartea. Si mai la obiect nu intotdeauna mor toti pasagerii Smile, au fost destul cazuri cu supravietuitori in mod miraculos.
andrei
andrei

Mesaje : 259
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 44
Localizare : Craiova

Sus In jos

confuza... Empty Re: confuza...

Mesaj  scarface Dum Iun 27, 2010 11:56 pm

In plus, dpvd a lui Dumnezeu si de fapt a realitatii, "moartea" nu exista. Exista numai "aici" si "dincolo". Viata continua mai departe, insa in alt plan, fara trupul carnal si doar cu cel eteric (= sufletul). Deci este ridicol de a vorbi de "moarte" dpdv a lui Dumnezeu. Este ca si cum vorbim ca adulti de adusul copiilor de catre barza.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

confuza... Empty Re: confuza...

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum