Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Remediile florale Bach - o homeopatie simpla si bazata pe substante exclusiv pozitive

+8
gabry
DorinStepan
scorpionu
lili
alexiaiuli
CristianPsi
loret72
crinuta
12 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Remediile florale Bach - o homeopatie simpla si bazata pe substante exclusiv pozitive - Pagina 2 Empty Re: Remediile florale Bach - o homeopatie simpla si bazata pe substante exclusiv pozitive

Mesaj  scorpionu Lun Noi 04, 2013 7:49 am

sunt medic homeopat incepator iar de curand am descoperit si terapia florala bach
ce parere aveti despre gemoterapie, stiind ca aceasta este derivata tot din homeopatie, iar aici nu am gasit date in acest sens
se pot combina toate trei metodele pentru efecte mai bune ?
scorpionu
scorpionu

Mesaje : 3
Data de inscriere : 04/11/2013

Sus In jos

Remediile florale Bach - o homeopatie simpla si bazata pe substante exclusiv pozitive - Pagina 2 Empty Re: Remediile florale Bach - o homeopatie simpla si bazata pe substante exclusiv pozitive

Mesaj  scarface Lun Noi 04, 2013 9:06 am

Gemoterapia lucreaza cu tincturi, nu cu remedii potentate. Deci cu doze materiale.
Homeopatia si remediile Bach sunt potentate, sunt remedii spirituale.
Este o diferenta.
Gemoterapia e fitoterapie.
Pacientului nu-i pasa cu ce este vindecat insa diferenta intre remedii materiale si spirituale este:

- dozarea fortei remediilor este posibila numai cu remedii homeopate
- pretul si efcienta pe cantitatea cumparata este mult mai mic la remedii energetic (Bach, homeopate)
- remediile homeopate si Bach nu se strica nici dupa 100 de ani
- cantitatea de alcool este zero sau mult mai mica decat la tincturi, deoarece o singura picatura are deja efect. La tincturi trebuie multe picaturi ca sa aiba efect.
- cantitatea de substante ingerate este zero sau mutl mai mica in functie de dilutia folosita.

Nu cunosc gemoterapie. Nici nu stiu cine a inventat-o, daca sunt provings, daca se pot folosi sistematic, daca e adevarat ce se crede.
Si cu fitoterapia e dificil daca nu stii exact ce fac remediile.
Bach a fost homeopat si a simplificat modul de fabricare gasind remedii specifice pt. anumite stari emotionale, psihice, sufletesti. Este tot homeopatie.

Vezi ca am un curs online gratuit de remedii Bach la rubrica “Cursuri” pe pagina principala.

scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Remediile florale Bach - o homeopatie simpla si bazata pe substante exclusiv pozitive - Pagina 2 Empty Am descoperit ceva

Mesaj  DorinStepan Lun Noi 04, 2013 11:30 am

Cred ca am descoperit ceva: remediul de Sorghum halepense. Nediluat a avut efect clar pe tendintele mele egoiste, narcisiste, dictatoriale. Nu stiu , dar cred ca trebuie sa-l diluez caci ma tem de reactiile adverse.  Sa incerc dilutia CH 5 ? Asa imi dicteaza cineva in cap.
Intrebare: trebuie sa sucusionez si flaconul cu remediu preparat cu eticheta si pix?
DorinStepan
DorinStepan

Mesaje : 20
Data de inscriere : 01/11/2013

Sus In jos

Remediile florale Bach - o homeopatie simpla si bazata pe substante exclusiv pozitive - Pagina 2 Empty Re: Remediile florale Bach - o homeopatie simpla si bazata pe substante exclusiv pozitive

Mesaj  scarface Lun Noi 04, 2013 12:07 pm

Nu e nevoie de sucusat nici cand pui granule in apa nici la remedii facute cu eticheta. Zguduitul doar mareste foarte putin dilutia, mai mult nu face...de la ch5 la Ch5,2 sa zicem, o schimbare pe care nu o remarca nimeni.


Ultima editare efectuata de catre scarface in Mier Feb 12, 2014 5:18 am, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Remediile florale Bach - o homeopatie simpla si bazata pe substante exclusiv pozitive - Pagina 2 Empty excelent document

Mesaj  gabry Mier Feb 12, 2014 4:30 am

Eu am descoperit acest forum abia ieri, dar niciodata nu e prea tarziu.  Wink Slava Domnului ca mai exista oameni minunati ca dvs! Am cateva probleme pe care vreau sa le rezolv cu remediile florale si homeopate.

Trebuie sa adresez o intrebare in cadrul topicului corespunzator sau va pot scrie un mesaj in care sa va spun despre ce e vorba? Asa cum toti care scriu pe acest forum spera la un raspuns, cu aceeasi speranta scriu si eu, pt ca am nevoie de sfatul dvs.

gabry

Mesaje : 5
Data de inscriere : 11/02/2014

Sus In jos

Remediile florale Bach - o homeopatie simpla si bazata pe substante exclusiv pozitive - Pagina 2 Empty Re: Remediile florale Bach - o homeopatie simpla si bazata pe substante exclusiv pozitive

Mesaj  scarface Mier Feb 12, 2014 5:00 am

cum doresti...
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Remediile florale Bach - o homeopatie simpla si bazata pe substante exclusiv pozitive - Pagina 2 Empty Re: Remediile florale Bach - o homeopatie simpla si bazata pe substante exclusiv pozitive

Mesaj  bass Dum Dec 28, 2014 3:09 am

Am inceput sa imi fac remedii bach metoda cu pix hartie pahar. Am facut o combinatie de trei remedii cu c2 pentru inceput. Nu stiu de cate ori pe zi se ia.Am cautat pe forum dar nu am gasit!

bass

Mesaje : 10
Data de inscriere : 15/11/2014
Varsta : 45

Sus In jos

Remediile florale Bach - o homeopatie simpla si bazata pe substante exclusiv pozitive - Pagina 2 Empty Re: Remediile florale Bach - o homeopatie simpla si bazata pe substante exclusiv pozitive

Mesaj  corix Dum Dec 28, 2014 4:25 am

Spre exemplu, Scarface spune aici:

https://sanatate.catsboard.com/t3749-nas-mereu-infundat#14135

"... Ii poti da insa "remediile Bach Mimulus, Larch, Walnut" pt. frici, lipsa de incredere in sine si pt. adaptare schimbari cauzate de mersul la scoala. etc. Zilnic o gura din apa programata cu eticheta vreo 7-9 zile...."

Dar sunt multe postari in care se explica despre remediile Bach.
Se iau o data sau de 2 ori pe zi timp de 8-10 zile. Nu e nevoie de specificarea dilutiei.
Se scrie doar cum a scris Scarface mai sus: remedii florale Bach urmat de numele remediilor.
Sanatate!

corix

Mesaje : 570
Data de inscriere : 24/05/2012
Varsta : 54
Localizare : craiova

Sus In jos

Remediile florale Bach - o homeopatie simpla si bazata pe substante exclusiv pozitive - Pagina 2 Empty regula combinatiilor Bach

Mesaj  merabella Mier Aug 09, 2017 10:23 am

Buna ziua, am urmat cursul dvs online si am citit despre remediile florale Bach, am achizitionat din UK tot kitul si am inceput sa fac diverse combinatii pentru fam.si prieteni, insa unele combinatii cred erau prea puternice (sau nu erau potrivite ?!) si subiectii spuneau ca le da o stare de agitatie f puternica...Rugamintea mea e sa imi spuneti daca exista vreo regula de a combina florile in vreun fel si care ar fi aceea (persoanelor care nu le cunosc prea bine le dau lista si sa isi aleaga ceea ce cred ele ca le este de folos pt ca eu consider ca nimeni nu cunoaste pers.mai bine decat ea insasi si multora le e teama sa se deschida in fata unor necunoscuti). Va multumesc frumos

merabella

Mesaje : 1
Data de inscriere : 12/06/2016

Sus In jos

Remediile florale Bach - o homeopatie simpla si bazata pe substante exclusiv pozitive - Pagina 2 Empty Re: Remediile florale Bach - o homeopatie simpla si bazata pe substante exclusiv pozitive

Mesaj  scarface Joi Aug 10, 2017 9:52 pm

in general lumea tinde sa dea ori prea multe in ideea ce daca sunt mai multe ele ar ajuta mai mult sau sa dea neaparat ceva in ideea ca
remediile nu acum cum sa fie gresite.,... singura regula este cunoasterea corecta a remediilor si mai ales cunoasterea cauzelor conform Noii medicini germanice... daca dai remedii Bach pt. simptome fizice e absolut pe dos... daca nu ai facut si cursul cu NMG ti-l recomand, caci e de 100000 de ori mai folositor decat cel cu Bach sau cu homeopatie
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Remediile florale Bach - o homeopatie simpla si bazata pe substante exclusiv pozitive - Pagina 2 Empty Re: Remediile florale Bach - o homeopatie simpla si bazata pe substante exclusiv pozitive

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum