Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Aspenter - un medicament dat des in Romania - aveti idee ce este ?

In jos

Aspenter - un medicament dat des in Romania - aveti idee ce este ? Empty Aspenter - un medicament dat des in Romania - aveti idee ce este ?

Mesaj  scarface Vin Ian 29, 2010 6:21 am

Am auzit de mai multe ori de aceste medicament minune, dat foarte des la infarct si boli de inima.
Azi m-am uitat ce este minunea asta de medicament: nimic altceva decat aspririna.

Am intrebat pe cineva care il ia daca stie ce este si mi-a raspuns "un medicament f. puternic pt inima"
Aici continutul de la aspenter:
http://www.medicart.ro/nomenclator-medicamente~1011~ASPENTER-75-mg
Substanta activa este : ACIDUM ACETYLSALICYLICUM, pe romaneste: aspririna
Asa se vinde la romani o aspririna scumpa in loc de una ieftina cu acelasi efect.
Cred ca cei mai multi medici nu stiu ce este acest Aspenter minune caci vad ca il recomanda
de parca ar fi ultimul racnet al medicinii.

La farmaciile Dona sunt urmatoarele preturi:
Aspirina tamponata 100mg 3,90 RON
Aspririna Bayer 100mg 7,90 RON
Aspenter 75 mg 11,90 RON

Un pret de 3 ori mai mare pentru aspenter decat pt. aspirina normala si asta pentru 25% mai putin din substanta activa cu numele de ACIDUM ACETYLSALICYLICUM.

Asa un marketing mai zic si eu, sa vinzi la fraieri o substanta extrem de ieftina la un pret de 3-4 ori mai mare decat cel normal. Macar de ar fi buna la ceva si aspirina asta dar in afara de rau, nici un bine nu face de decenii intregi.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum