Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Linsul capacelor de la iaurturi si alte produse industriale

In jos

Linsul capacelor de la iaurturi si alte produse industriale Empty Linsul capacelor de la iaurturi si alte produse industriale

Mesaj  scarface Sam Sept 24, 2016 6:18 pm

Nu vreau sa va creez conflicte noi din cauza acesti postari, dar trebuie sa scriu despre chestia asta caci e ceva care nu prea se stie de regula. In plus este ceva care se poate elimina din viata noastra fara vreun dezavantaj.

Cui nu-i place sa linga capacele de la iaurturi, deserturi prefabricate ca orezul cu lapte, marmelade si alte chestii dulci ?
Cred ca la toti.
Linsul este chiar o savoare pentru multi, mai ales la copii - si toti am fost copii ! De aceea si linsul inghetatei este atat de placut copiilor, caci oamenilor le place pur si simplu sa linga si sa suga chestii.  Nu degeaba prolifereaza atat sexul oral.
Ne lingem pana si buzele dupa ce am mancat ceva savuros.

Invariabil, dupa deschiderea unui iaurt,  aproape oricine linge pretioasa dara de iaurt lipita de folia care il inchide.
Acest iaurt constituie chiar o atractie principala pentru multi.

Insa nu stiu daca ati observat: cand desfacem un borcan de gem facut in casa deja dupa cateva luni sau chiar saptamani gasim mucegai pe interiorul capacului sau la suprafata, adica acolo unde exista aer.
Insa de regula nu gasim mucegai nici dupa multi ani de conservare la gemuri industriale. Nici la iaurturile expirate sau capacele de lapte sau lapte sau alte produse perisabile. De ce oare ?
Cumva din cauza ca industria alimentara sterilizeaza mai perfect decat apa la 99 de grade capacele ?
Sau din cauza nu se foloseste aer la ermetizare ci un gaz inert ?
Nu, este din cu totul alta cauza.

Este din cauza profitului redus daca produsele ar face mucegai in magazine. Atunci ele nu ar mai putea fi vandute sau consumatorul ar face reclamatie. Si pentru a combate aceste pierderi financiare s-a recurs la o metoda utila dar care nu este explicata consumatorului.
Nicaieri. Din cauza ca in mod juridic capacul nu tine de continutul alimentar. Deci nu trebuie sa fie declarata.
La fel si toate substantele folosite la fabricarea amabalajului sau ale capacului.

Fara nici o declaratie de vreun fel toate capacele si foliile folosite la ermetizarea produseor de acest gen sunt unse cu o substanta ANTIMICOTICA si ANTIBIOTICA. Adica un fel de antibiotic cu spectru larg contra mucegaiului si al bacteriilor.
Chiar si la produsele certificate ecologic.  De regula Natamicina, dar cine naiba stie daca nu este declarata ?
Si deci nici un medic sau om de "stiinta" nu ne avertizeaza sa nu mai lingem capacele din cauza ca consumand frecevent (si inconstient) antibiotice, posibilitatea ca un antibiotic dat la o boala sa nu mai functioneze. Ar trebuie sa ne avertizeze cineva, caci nu e mare branza daca stim de ce se foloseste acest antibiotic, dar nu  o face nimeni.
Nicaieri. Nici macar EU nu am realizat acest lucru pana acum cateva luni.

Deci de ce sa lingem antibiotice in mod inutil de pe capace numai de dragul savorii sau ale celor cateva grame de produs lipite de el ?
Nu are rost DACAm stim cu ce au fost unse mai inainte. Si deci putem renunta la lins.

Insa nu trebuie sa aveti atat africa de aceste antibiotice caci este o prostie si minciuna oricum chestia asta cu "rezistenta microbilor la antibiotice" si cu faptul ca muteaza cand se obisnuiesc cu un antibiotic. Daca ar fi intradevar asa, microbii s-ar fi mutat demult ca sa nu mai fie afectati de remedii naturale si antibiotici naturali precum apa oxigenata, dioxidul de clor sau argintul. si alte chestii care functioneaza la fel ca acum 10.000 de ani fara ca vreun microb sa fiavut curajul sa se schimbe cat de putin. Deci chestia cu rezistenta microbilor la antibiotice este si a fost mereu o minciuna pentru a d a o expliatie idioata dar pe care cei mai multi o cred cerora care nu au avut nici un fel de beneficiu in urma unui tratament cu antibiotic.
In plus stim exact, gratie Noii medicini germanice, ca cei mai multi microbi sunt produsi in mod explicit de corp pentru a efectua anumite servicii ca de exemplu cel de gunoieri - adica de a distruge si transporta afara anumite tesuturi destramate cu ajutorul mortii celulare comandate de creier ("necroza"). Slabitul, reducerea sanilor si a burtii dupa nastere cat si sangele menstrual dar si multe boli ca osteoporoza, caderea parului, ulcerul gastric nu-s nimic altceva decat o moarte celulara la comanda creierului ori dintr-o necesitate biologica ori in urma unui conflict emotional.

Sper sa nu va creeati o diaree in urma citirii acestei postari caci o diaree apare des numai in urma aflarii unei vesti false ca ati mancat ceva daunator sau cand aflati ca ati mancat in trecut ceva daunator sau cand veti manca in viitor un iaurt cu constiinta ca pe capac este uns antibiotic. In plus poate aparea si in urma primii unei stiri negative sau un urma unei suparari percepute ca fiind ceva toxic.

Un sfat consolator: daca unii au lins capacele o viata intreaga si nu au murit din cauza asta ci doar din cauza socurilor emotionale - nici cititorii acestei postari nu vor muri doar ca au lins in trecut sau vor linge mai departe capacele.

Daca tot vorbim de gandirea pozitiva: ne putem imagina ca lingand capacele, antibioticele de pe capac ne ajuta la  Laughing :
- candida bucala
- miros din gura
- dupa ce mancam mancare stricata
- ca sa nu ne infectam cand stam de vorba cu un politican corupt
- sa nu luam pe cale orala microbi rai de la altii
- reduce necesitatea vaccinariilor
- reduce cantitatea de gunoi
- ne creeaza o buna dispozitie.
- etc etc

Deci puteti linge mai departe si nu o sa muriti si nici nu o sa va imbolnaviti de ceva. Poate chiar exista multe avantaje pe care "stiinta" si industria "alimentara" inca nici nu le stie si antibioticele ne fac bine.

Insa eu personal as prefera macar un avertisment pentru copii mici: atentie, nu lingeti capacele caci au fost stropite cu ...(ROUNDUP, Glyphosat, Gentamicina, Natamicina). Caci doar se stie ca toata lumea linge capacele si copii in mod sigur.

Daca este loc pentru avertismente de genul "atentie acest produc poate contine urme de arahide, nuci si alte chestii naturale cu risc alergen, cred ca este si loc sa scrie "atentie, nu lingeti capacul caci contine antibiotice nedeclarate".
De cand stiu, nu mai ling capacele si chiar am slabit 300 de grame.  Laughing
Voi faceti ce doriti caci mare paguba nu aduca daca stim adevarul cu rezistenta insa daca nu-l stim, ar trebui sa ne facem griji.


Dati si voi "sfoara in tara", poate candva, reusim sa obligam fabricile producatoare sa avertizeze lumea si despre aceste medicamente pe care le linge oricine. Poate se gaseste cineva sa dea in judecata o firma producatoare indiferent in ce tara.

Deci atentie, voi blogarii pro-Pharma si pro-Pseudomedicina (platiti sau neoplatiti de Pharma): cum de credeti cu tarie in basmul rezistentei si mutarii microbilor, ar trebui sa fiti primii care sa-mi preluati (plagiati) articolul si sa-l raspanditi si sa dati in judecata producatorii de iaurturi macar ca sa nu va strice "sistemul imunitar" si sansa de a nu muri in ciuda antibioticului dat in spitale.


Prejudiciile financiare sunt singurul motiv pentru care exista avertismente pe amabaleje alimentelor de o posibila prezenta a unor urme de arahide sau alte chestii in produse industriale. Firmele producatoare au fost date in judecata odata intr-o anumita tara si datorita avertismentului scris ele nu mai pot fi dati in judecata caci consumatorul e avertizat de ambalaj caci produsul POATE contine ceva la care el este eventual alergic. Nu ne avertizeaza ca tin la noi si vor sa ne scuteasca de simptome cauzate de chestii nedeclarate. Nu!
Ci doar cvor dsa nu aiba prejudiciii financiare din nou caci in trecut sa-u gasit niste destepti sa-i dea in judecata.

La antibioticele de pe capace si amabalje INSA nici macar nu e vorba de un POATE ci in mod SIGUR si INTENTIONAT au fost unse cu antibiotice pentru a nu se face prea repede mucegai pe capace. Canda tot vor face dar macar atunci daunele sunt suferite numai de consumator si nu de magazin sau producator. Si in ciuda lozincelor medicilor ca "antibioticele consumate frecvent produc rezistenta la cele date in caz de boala" nimeni nu face nimic. Nici macar un avertisment. Nici de la blogerii pro-Antibiotice, nici de la medici si cu atat mai putin de la cei care le produc.
Vi se pare corect asta ?


Feliile de branza ambalate industrial sunt glazurate cu Natamicina E 235) si este declarat din cauza ca se afla PE BRANZA insasi.
La capace si ambalaje nu stiu ce se foloseste dar e posibila sa fie acelasi lucru.

La minutul 49 in documentarul de mai jos o experta spune in germana despre Natamicina de pe feliile de branza ambalate industrial.


Un link descoperit adineauri dar inca necitit (sper sa fie bun):
http://www.apc-romania.ro/ro/i-branzeturi--cu-amidon-clorura-de-calciu-nitrat-de-sodiu-si-natamicina/MzgwLTE.html

"Folosirea natamicinei (E 235) în unele sortimente de brânză maturată cu pastă sem-itare, acest aditiv alimentar este folosit ca și conservant artificial cu acțiune antibiotică, antifungică, fiind suspect de favorizarea dezvoltării unor agenți microbieni patogeni."


Ultima editare efectuata de catre scarface in Dum Sept 25, 2016 12:28 am, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Linsul capacelor de la iaurturi si alte produse industriale Empty Re: Linsul capacelor de la iaurturi si alte produse industriale

Mesaj  scarface Sam Sept 24, 2016 6:38 pm

scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum