Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Bacteria E.coli nu poate fi cauza decesului copiilor şi nici a sindromului hemolitic-uremic

2 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Bacteria E.coli nu poate fi cauza decesului copiilor şi nici a sindromului hemolitic-uremic  Empty Re: Bacteria E.coli nu poate fi cauza decesului copiilor şi nici a sindromului hemolitic-uremic

Mesaj  DanC Mier Mar 16, 2016 9:52 am

Totusi aria ar fi prea restransa sa incriminezi vaccinul.Cei din Arges primesc vaccin diferit?Oricum speram sa se afle adevarul cat mai repede.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Bacteria E.coli nu poate fi cauza decesului copiilor şi nici a sindromului hemolitic-uremic  Empty Re: Bacteria E.coli nu poate fi cauza decesului copiilor şi nici a sindromului hemolitic-uremic

Mesaj  DanC Vin Mar 18, 2016 8:39 am

DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Bacteria E.coli nu poate fi cauza decesului copiilor şi nici a sindromului hemolitic-uremic  Empty Re: Bacteria E.coli nu poate fi cauza decesului copiilor şi nici a sindromului hemolitic-uremic

Mesaj  scarface Vin Mar 18, 2016 4:10 pm

ete na, si tu chiar crezi ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Bacteria E.coli nu poate fi cauza decesului copiilor şi nici a sindromului hemolitic-uremic  Empty Re: Bacteria E.coli nu poate fi cauza decesului copiilor şi nici a sindromului hemolitic-uremic

Mesaj  scarface Vin Mar 18, 2016 4:13 pm

"Ei bine, “informaţiile de laborator“ furnizate de Laboratorul de Consiliere german şi afirmaţiile făcute de Maria Damian nu au valabilitate ştiinţifică, din două motive:

1. Datorită modificărilor permanente ale ADN-ului bacterian şi uman, este imposibilă identificarea vreunei tulpini bacteriene specifice prin metoda PCR.

2. Pretinsele “toxine“ bacteriene despre care se susţine că ar fi detectate sunt în realitate proteine umane normale cu funcţii enzimatice importante în metabolism."

O diferenţiere specifică ar fi posibilă însă doar dacă ADN-ul bacterian şi uman nu s-ar modifica niciodată (iar acest lucru este exclus) ŞI dacă s-ar face şi analiza biochimică a ADN-ului obţinut prin multiplicare artificială în laborator. O asemenea analiză moleculară a ADN-ului prezumtiv „izolat“ dintr-un anumit tip de bacterie nu a fost niciodată publicată, ci dimpotrivă, fără a avea o dovadă ştiinţifică se pretinde că acest ADN ar reprezenta structura genetică a unei „toxine“.

"Autorităţile medicale germane nu au putut furniza nici o dovadă ştiinţifică publicată într-un jurnal ştiinţific despre cauzalitatea dintre bacterii şi boli. Autorităţile fac trimiteri la manuale şi la internet, care sunt literatură secundară, cum bine se ştie. Atât în manuale, cât şi în internet se vehiculează teoria că bacteriile ar cauza boli, însă lipsesc referinţele la publicaţiile ştiinţifice unde pot fi găsite dovezile acestor afirmaţii."

Dr. Lanka e cel mai tare om de stiinta care se pricepe la bacterii si virusi din lume si stie si NMG. ...unul mai destept ca Lanka la ora actuala nu exista.
Insa eu nu spun asta fiindca il cred, ci fiindca si eu stiu acelasi lucru.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Bacteria E.coli nu poate fi cauza decesului copiilor şi nici a sindromului hemolitic-uremic  Empty Re: Bacteria E.coli nu poate fi cauza decesului copiilor şi nici a sindromului hemolitic-uremic

Mesaj  DanC Sam Mar 19, 2016 12:05 am

Totusi copiii au in comun faptul ca au mancat branza.Nu trebuie sa ajngem pana la ADN pt a observa legatura logica.Teoria e una dar iata ca din pacate practica a omorat niste copii si nimeni nu i mai poate ajuta.Dupa razboi multi viteji se arata.
Si eu cu nevasta mea am mancat de vreo 2 ani ceva branza framantata,2 zile numai diaree am avut si greata amandoi.Deci e posibil.De cate ori au ajuns oameni de la nunti ,cantine etc la spital din cauza mancarii?De multe ori,corect?
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Bacteria E.coli nu poate fi cauza decesului copiilor şi nici a sindromului hemolitic-uremic  Empty Re: Bacteria E.coli nu poate fi cauza decesului copiilor şi nici a sindromului hemolitic-uremic

Mesaj  scarface Sam Mar 19, 2016 12:15 am

Asta e o explicatie pt. fraier, Dane. Pai 99% din copii mananca zilnic branza. Oare sunt singurii copii care au mancat branza ? Cu siguranta ca NU. Poti sa raspunzi de ce ceilalti zeci de mii de copii nu au facut nimic in ciuda la branza ?????
De la diareea pana la distrugerea rinichilor e mult drum...nimeni nu spune ca mancarea stricata nu face nimic, insa moarte subita si distrugerea rinichilor e altceva.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Bacteria E.coli nu poate fi cauza decesului copiilor şi nici a sindromului hemolitic-uremic  Empty Re: Bacteria E.coli nu poate fi cauza decesului copiilor şi nici a sindromului hemolitic-uremic

Mesaj  DanC Sam Mar 19, 2016 12:19 am

Eu nu inteleg cum adica ADN ul uman se modifica permanent?Asta ar insemna sa nu se mai poata face teste de paternitate sau identificare ADN la locul unei crime.Si totusi se face.Sau la ce se refera mai exact?
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Bacteria E.coli nu poate fi cauza decesului copiilor şi nici a sindromului hemolitic-uremic  Empty Re: Bacteria E.coli nu poate fi cauza decesului copiilor şi nici a sindromului hemolitic-uremic

Mesaj  DanC Sam Mar 19, 2016 3:29 am

Unii copii sunt mai rezistenti.Nimeni nu e la fel.Lotul era mic din cate am inteles ,nici vorba de zeci de mii de copii care au mancat.Eu personal sunt convins ca e de la branza ,chiar nu vad de ce nu ar fi posibil.Daca nu e de la branza atunci spune mi de la ce ar fi?Totusi ,TOTI au mancat branza,cine stie ce naiba era prin ea.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Bacteria E.coli nu poate fi cauza decesului copiilor şi nici a sindromului hemolitic-uremic  Empty Re: Bacteria E.coli nu poate fi cauza decesului copiilor şi nici a sindromului hemolitic-uremic

Mesaj  scarface Sam Mar 19, 2016 10:24 pm

tu ai citit articolul si postarea mea mai sus ?
Ai citit referirea la vaccinari la care au fost supusi toti cei decedati inainte ? sau ai sarit peste orbit de branza..

Cand esti vaccinat cu niste toxine interzise in alte produse si mananci branza care nu omoara pe nimeni si nu distruge rinichii ci produce voma sau diaree, daca e stricata...oare ce este mai probabil sa produca moartea ?

Oare tu chiar crezi in toate afirmatiile acelea ? ei chiar trebuie sa gaseasaca un tap ispasitor pt. fraieri (branza) - fie si minciuna gogonata.. ca sa nu se atinga de vaccinarii caci asta
ar speria imediat si mai multi parinti legat de vaccinari...

"lotul era mic" - de parca ai controlat tu
"unii sunt mai rezistenti" - si la vaccin sunt unii mai rezistenti

De minciunile gogonate de la Cubul din Bucuresti ai citit pana acum ? Daca pot sa minta cu nerusinare cu privire la cauza si felul "incendiului" oare cat de greu este sa dai vina pe un lot de branza ?




scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Bacteria E.coli nu poate fi cauza decesului copiilor şi nici a sindromului hemolitic-uremic  Empty Re: Bacteria E.coli nu poate fi cauza decesului copiilor şi nici a sindromului hemolitic-uremic

Mesaj  DanC Dum Mar 20, 2016 12:21 am

Loturile sunt extrem de usor de identificat.Trasabilitatea este riguros controlata si inregistrata.
Cu vaccinurile e valabil numai daca cei din Arges primesc vaccinuri diferite fata de restul tarii.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Bacteria E.coli nu poate fi cauza decesului copiilor şi nici a sindromului hemolitic-uremic  Empty Re: Bacteria E.coli nu poate fi cauza decesului copiilor şi nici a sindromului hemolitic-uremic

Mesaj  scarface Dum Mar 20, 2016 2:42 am

De scandaluri legate experiente ilegale pe cobai romani si indieni - sugari - ai citit ceva pana acum ?
Stii vreun om care-si pastreaza paharele goale e iaurt ca cineva sa le identifice ? majoritatea le arunca imediat la gunoi si gunoiul se goleste la 1-2 zile de regula.
Cum de ajunge branza din Arges in italia din acelasi lot te-ai intrebat vreodata ?

scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Bacteria E.coli nu poate fi cauza decesului copiilor şi nici a sindromului hemolitic-uremic  Empty Re: Bacteria E.coli nu poate fi cauza decesului copiilor şi nici a sindromului hemolitic-uremic

Mesaj  DanC Dum Mar 20, 2016 6:53 am

Eu lucrez in sistem si ti pot spune daca vrei in data de...5 Ianuarie cate animale s-au taiat,din ce hala si cine a cumparat -o ,cu ce s a transportat si la ce ora ,numele soferului etc.Nu e nimic anormal ca branza a ajuns in Italia.Daca ai licenta de export faci ce vrei cu orice lot.Eu as vrea sa vad pw cineva ca efectiv merge la copiii aceia si i ajuta cumva ca de povesti si teorii m am saturat.Toata lumea se pricepe la vorbe si le stie pe toate dar cam atat caci practic aceste discutii sunt inutile si nu ajuta la nimic.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Bacteria E.coli nu poate fi cauza decesului copiilor şi nici a sindromului hemolitic-uremic  Empty Re: Bacteria E.coli nu poate fi cauza decesului copiilor şi nici a sindromului hemolitic-uremic

Mesaj  scarface Dum Mar 20, 2016 8:53 am

si restul de argumente ? le uiti ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Bacteria E.coli nu poate fi cauza decesului copiilor şi nici a sindromului hemolitic-uremic  Empty Re: Bacteria E.coli nu poate fi cauza decesului copiilor şi nici a sindromului hemolitic-uremic

Mesaj  DanC Dum Mar 20, 2016 9:32 am

Nu stiu la ce argumente te referi.Eu nu spun ca as cunoaste adevarul si ca e corect ce spun.Am spus doar ipotezele mele si anume ca vaccinul ar trebui sa imbolnaveasca mai multi copii si ca alimentele pot imbolnavi(nu neaparat in acest caz).Doar prostul nu cunoaste om mai destept decat el si chiar nu vreau sa ma incadrez aici.Cred ca acum s a inteles pozitia mea .
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Bacteria E.coli nu poate fi cauza decesului copiilor şi nici a sindromului hemolitic-uremic  Empty Re: Bacteria E.coli nu poate fi cauza decesului copiilor şi nici a sindromului hemolitic-uremic

Mesaj  scarface Dum Mar 20, 2016 12:11 pm

pozitia ta era clara de la inceput si neschimbata...si in plus neschimbabila.
Insa tu ai citit cu atentie articolul de mai sus ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Bacteria E.coli nu poate fi cauza decesului copiilor şi nici a sindromului hemolitic-uremic  Empty Re: Bacteria E.coli nu poate fi cauza decesului copiilor şi nici a sindromului hemolitic-uremic

Mesaj  scarface Lun Mar 21, 2016 9:39 pm

daca te consideri un om cu ratiune, logica si ratiune trebuie sa dovdesti ca le ai. Din ceea ce ai spus pana acum se vede doar ca nu le ai.


1. Inca nu s-a mai pomenit pana acum ca o branza sa distruga rinichii.
2. Inca nu s-a mai pomenit pana acum ca o branza sa omoare numai la scurt timp dupa ingerare si asta fara sa produca voma si diaree inainte.
2. Inca nu s-a mai pomenit pana acum ca o branza sa omoare numai bebelusi
3. Inca nu s-a mai pomenit inca ca o branza ucigasa sa fie atat de selectiva in uciderea oamenilor
4. Datorita coruptiei si lobbismului deja binecunoscute pe toate nivelurile : massmedia, medicina, politica etc s-a mai vazut de multe ori ca daunele de la vaccinari sunt musamalizate.
5. Datorita coruptiei si lobbismului deja binecunoscute pe toate nivelurile : massmedia, medicina, politica etc s-a dovedit de multe ori ca in tarile sarace ca India si Romania au loc experimente ilegale cu vaccinuri si medicamente pe copii si adulti

6. Datorita coruptiei si lobbismului deja binecunoscute pe toate nivelurile : massmedia, medicina, politica etc s-a dovedit de multe ori ca in tarile sarace ca India si Romania se vand chiar vaccinuri importate din Kasastan care sunt interzise in alte tari.

7. Care este adecartul factorul comun la acei bebelusi decedati ? Nu "branza ucigsasa" ci faptul ca toti au fost vaccinati la scurt timp inainte. Acest fapt este omis
cu desavarsire de "organele" care fac ancheta. Ai copil si ar trebui sa stii ca intre 2 luni si un an copii sunt vaccinati de multe ori.

8. Decese in urma vaccinarii au fost raportate in toate tarile si sunt sute de mii de cazuri. In majoritatea nu se recunoaste oficial ca vaccinul a cauzat moartea decat
daca parintii se lupta dand in judecata medicul si au rabdare si bani pentru proces. Singura tara in care s-a dat vina pe o branza este Romania.
In alte tari oamenii nu-s atat de prosti sa creada asa o aberatie. Si nici sistemul de "sanatate" nu este atat de corupt ca sa aiba o asemenea idee idioata.

Daca vrei sa crezi ca porcii zboara numai cauza ca tu ai vazut porci in viata ta nu ai decat.
Daca vrei sa confunzi distrugerea rinichilor si moartea rapida cu diareea nu ai decat.
Daca vrei sa ignori faptul ca acei bebelusi au fost vaccinati la scurt timp inainte si ca deja sunt cunoscute sute de mii de decese fara branza dar dupa vaccin nu ai decat.

O imposibilitate ramane o imposibilitate dar sunt oameni care prefera o imposibilitate caci sunt atat de naivi sau dogmatici sau de prosti incat mai degraba cred ca o branza poate lichida in cateva ore in mod selectiv numai bebelusii vaccinati in timp ce ceilalalti copii nu fac nimic, nici macar diaree.

O fi vreo branza inventata ca arma biologica si testata pe romani. Smile
Ca sa crezi asta ceva ori trebuie sa fi studiat medicina ori trebuie sa ai o inteligenta mai slaba ca a unei vaci.

scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Bacteria E.coli nu poate fi cauza decesului copiilor şi nici a sindromului hemolitic-uremic  Empty Re: Bacteria E.coli nu poate fi cauza decesului copiilor şi nici a sindromului hemolitic-uremic

Mesaj  DanC Mar Mar 22, 2016 1:48 am

Iarasi teorii si teorii nimic concret.Deci se vaccineaza mii de copii si doar cei din Arges sunt afectati.Asta da explicatie logica.Da e foarte clar ,problema e rezolvata din spatele calculatorului.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Bacteria E.coli nu poate fi cauza decesului copiilor şi nici a sindromului hemolitic-uremic  Empty Re: Bacteria E.coli nu poate fi cauza decesului copiilor şi nici a sindromului hemolitic-uremic

Mesaj  scarface Mar Mar 22, 2016 2:19 am

ce rezolvare visezi la copii decedati ? Invierea ? Vine pastele...pune-i pe altar, poate poate...
O teorie - adica a ta - fara pic de logica si cu condtractii in sine se poate deja arunca la gunoi din start.
Ce vrei concret ? Omul ala de stiinta a scris mai multe chestii foarte concrete....pe langa restul de indicii. Dar tu vrei sa-ti arate unul pe video cum au murit copiii ..ca sa poti crede...ca de inteles vad ca nu merge la tine.
Pe langa asta un mincinos si un hot odata prins s-a dus reputatia si credibilitatea..si asta s-a intamplat deja de zeci de mii de ori cu privire la stat, organizatiie de sanatate, concerne si medici mituiti de concerne.

scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Bacteria E.coli nu poate fi cauza decesului copiilor şi nici a sindromului hemolitic-uremic  Empty Re: Bacteria E.coli nu poate fi cauza decesului copiilor şi nici a sindromului hemolitic-uremic

Mesaj  DanC Mar Mar 22, 2016 6:24 am

Ma refeream la copiii care traiesc si cei care inca traiau.Nu stiu ce indiciu stie el din Germania dar in fine,probabil o fi fost totusi aici si nu ne a spus si a constatat ca Argesul primeste vaccinuri speciale .Oameni buni.vaccinurile di Arges s au dat si in alte judete, ce e asa greu de priceput??Eu sunt impotriva vaccinurilor dar asta nu inseamna ca ma apuc sa vorbesc aberatii.De ce numai Argesul?Asta se intreaba toata lumea.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Bacteria E.coli nu poate fi cauza decesului copiilor şi nici a sindromului hemolitic-uremic  Empty Re: Bacteria E.coli nu poate fi cauza decesului copiilor şi nici a sindromului hemolitic-uremic

Mesaj  scarface Mar Mar 22, 2016 10:12 am

branza s-a mancat si in alte judete
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Bacteria E.coli nu poate fi cauza decesului copiilor şi nici a sindromului hemolitic-uremic  Empty Re: Bacteria E.coli nu poate fi cauza decesului copiilor şi nici a sindromului hemolitic-uremic

Mesaj  DanC Joi Mar 24, 2016 4:59 am

Eu am citit ca tocmai asta e ,lotul respectiv s a dat numai in Arges si o parte in Italia.E simplu de urmarit acest lucru pentru ca fiecare lot este identificat printr -un numar ce se trece pe avizul de marfa.Cand se fac alte produse,se da un nou numar.Oricum faptul e consumat,veac nu se va mai afla adevarul 100%
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Bacteria E.coli nu poate fi cauza decesului copiilor şi nici a sindromului hemolitic-uremic  Empty Re: Bacteria E.coli nu poate fi cauza decesului copiilor şi nici a sindromului hemolitic-uremic

Mesaj  scarface Joi Mar 24, 2016 6:41 am

nu inteleg de ce o tragi numai cu branza ?

nu inteleg ca toti acei copii au fost si vaccinati ?
nu intelegi ca o branza nu a omorat pe nimeni pana acum in acest mod ?
nu intelegi ca o branza nu poate distruge rinichii ??
Nu intelegi ca autoritarile nu vor deloc sa ne ocupam si de vaccinare ?

esti surd si orb sau numai te faci ?

Daca ar fi mancat otrava ar fi fost posibil sa moara asa, dar de la branza este ceva IMPOSIBIL in acest mod, atat de repede si fara salvare.
Altfel branza din Arges ar fi arma biologica ...

Atata lipsa de logica nu am mai vazut !


Ultima editare efectuata de catre scarface in Joi Mar 24, 2016 1:39 pm, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Bacteria E.coli nu poate fi cauza decesului copiilor şi nici a sindromului hemolitic-uremic  Empty Re: Bacteria E.coli nu poate fi cauza decesului copiilor şi nici a sindromului hemolitic-uremic

Mesaj  DanC Joi Mar 24, 2016 7:40 am

Asa sunt eu lipsit de logica,in ultimul timp vad ca tot mai multi ma fac prost,asta e,eu nu ma supar.Nu e vorba de branza in sine ci ce contine.Au mai fost cazuri unde sute de oameni au mancat la acelasi fast food si au fost copii morti exact cu aceleasi simptome.O sa raman fidel la acest forum dar doar ca cititor,deja sunt satul de cum sunt desconsiderat pentru niste simple pareri.Nu cred ca am vorbit urat cu cineva vreodata ,imi pare rau ca chiar si tu ai ajuns atat de inversunat pe toti care au alte pareri.Tot repeti ca bacteriile nu produc boli ,pe cuvant ca mi e paralel daca produc sau nu,dar de exemplu am cativa colegi si profesori bolnavi de bruceloza si nu e placut deloc.Boala se ia din fundu vacii ca sa inteleaga lumea.Atunci nu e normal sa incriminez o bacterie?Conteaza terenul dar cand acesta e slab si din afara se pot lua bacterioze.Eu era sa raman fara un testicol de la infectie din afara ,dar ce mai conteaza,daca zic ceva sunt prostu satului.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Bacteria E.coli nu poate fi cauza decesului copiilor şi nici a sindromului hemolitic-uremic  Empty Re: Bacteria E.coli nu poate fi cauza decesului copiilor şi nici a sindromului hemolitic-uremic

Mesaj  scarface Joi Mar 24, 2016 11:53 am

"in ultimul timp vad ca tot mai multi ma fac prost " - unde ai citit asa ceva aici ?

"am cativa colegi si profesori bolnavi de bruceloza" - ce are bruceloza cu chestia asta ? e ca si cum compari Dacia cu MIG-urile.
e-coli nu e bruceloza.


"Atunci nu e normal sa incriminez o bacterie?" - la toate bolile se da vina pe bacterii dar la nici una nu este cauza.
in plus in articolul de mai sus se arata ce se analizeaza de fapt-

"Tot repeti ca bacteriile nu produc boli " - aici nu am spus deloc asta si de repetare nici vorba. Daca este ingerat ceva toxic corpul reactioneaza intai cu voma sau cu diaree si voma...
Numai foarte putine bacterii introduse de afara intr-un anumit mod special si in numar mare pot induce simptome.

Se pare ca tu confunzi o discutie privata intre cunoscuti sau prieteni cu o discutie cu argumente pe un forum public.
Aici nu-i vorba de parerea mea sau de a ta ci de adevar. Fiecare poate scrie ce vrea aici insa asta nu inseamna ca ramane fara raspuns.





scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Bacteria E.coli nu poate fi cauza decesului copiilor şi nici a sindromului hemolitic-uremic  Empty Re: Bacteria E.coli nu poate fi cauza decesului copiilor şi nici a sindromului hemolitic-uremic

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum