Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

febra peste 39

3 participanți

In jos

febra peste 39  Empty febra peste 39

Mesaj  eym Lun Iun 22, 2015 12:04 pm

Buna Scarface, baietelul de 2 ani si 3 luni are febra. acum cam 39.2. Singurul motiv de suparare a fost faptul ca ieri nu l-am lasat sa faca ce vroia la mall si am venit tinta acasa cu el urland si plangand. nimic nou.
Nu l -am dus la cresa, ca sa nu se imbolnaveasca si azi dupa masa febra. eu fiind la servici a luat paracetamol si dupa 4 ore nurofen.
In seara asta i am dat belladona ch 9 si aconitum ch 30- acum. dar creste...maini reci, picioare reci are , palid, un pic de roz la buze. am citit acum vreo 2 sapt articolul cu febra si stiu ca sunt fazele de vindecare, dar ce mai pot face?
el cand face febra e cam 40- mai mult nu am stat sa faca. am dat novocalmin de obicei...help!

de asemenea in seara asta dupa ce a baut laptele, a vomat tot. comprese nu i am pus. il mai inveleam in cearceaf la febra de 40 desi stiu ca e traumatizant, am inteles si pe pielea mea... nu vreau sa ii mai dau nimic, dar nici convulsii nu vreau.

eym

Mesaje : 12
Data de inscriere : 03/01/2015

Sus In jos

febra peste 39  Empty Re: febra peste 39

Mesaj  scarface Lun Iun 22, 2015 12:49 pm

frisoanele le face din cauza ca i-ai scazut deja fortat febra...


Ultima editare efectuata de catre scarface in Vin Ian 08, 2016 12:07 pm, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

febra peste 39  Empty Re: febra peste 39

Mesaj  scarface Lun Iun 22, 2015 1:32 pm

cum de nu-i iei temperatura ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

febra peste 39  Empty febra peste 39

Mesaj  eym Lun Iun 22, 2015 1:58 pm

uite ca ii iau temperatura, da nu sunt panicata Smile are 39.10- la subrat acum. intrarectal cel mai mult a avut 39.4. el nu doarme,eu la fel, dimineata la servici. sper sa iasa bine!
am recitit articolul...hope you are right Very Happy

eym

Mesaje : 12
Data de inscriere : 03/01/2015

Sus In jos

febra peste 39  Empty febra 39 grade

Mesaj  eym Mar Iun 23, 2015 3:08 am

Scarface, nu a iesit deloc bine. Pe la 3 azi noapte a inceput sa tremure tare, a vomat de 2 ori apa ce a baut-o noaptea. Avea cam 40 grade.
I-am dat novocalmin si apoi a putut sa doarma si a inceput sa transpire si pana dimineata nu a mai avut febra. Nu mananca decat f putin...
chiar nu stiu ce se mai putea face... tot ardea si am stat 8 ore cu febra mare...

eym

Mesaje : 12
Data de inscriere : 03/01/2015

Sus In jos

febra peste 39  Empty Re: febra peste 39

Mesaj  scarface Mar Iun 23, 2015 4:02 am

"nu a iesit deloc bine" - cum nu a iesit bine ?
A murit copilul sau a facut convulsie ?

Boala nu tine cat doreste mama din pacate...

Orice boala are un apogeu. In NMG se numeste “Epicriza”, sau criza epileptoida.
Apogeul des se atinge in stare cea mai mare de vagotonie (de veghe), care este intre orele 3-5 dimineata.
Ce a fost in epicriza ? Tremurat. Asta ne arata o parte din natura conflictului. A tremurat de frica sau de furie ca nu i-ai indeplinit dorintele.

Nu a trecut nicidecum de la novocalmin, ci de de la sine, caci tremuratul acela era deja apogeul , adica epicriza si dupa epicriza, care e si faza cea mai rea din toata boala, simptomele se duc de la sine.
Deci nu ai invatat nimic din aceasta experienta fiind acum chiar convinsa ca medicamentul i-a scazut febra. Insa e gresit.
Febra tine cat vrea corpul, indiferent de ce ii dai.  Daca novocalminul ala ar fi fost cu adevarat vindecator l-ar si ajutat deja de cu seara cand i l-ai dat prima oara.
A fost deci numai intamplare ca i-a trecut dupa doza de medicament. Ar fi trecut si de la sine, caci se ajunsese deja la epicriza.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

febra peste 39  Empty Re: febra peste 39

Mesaj  scarface Mar Iun 23, 2015 7:58 am

V-ati intrebat vreodata de ce un copil vomita apa bauta in timpul unor febre ca cea de mai sus, mai precis la apogeul bolii, adica in criza epileptoida ?
Caci nu este logic ca un copil sa vomite apa, mai ales cand corpul a fost “uscat” din cauza caldurii.
Insa corpul o face si nimeni nu se mira de ce.
O face in mod necesar si inteligent si anume este din cauza edemului din creier care atinge si el apogeul in timpul crizei epileptoide. In aceasta faza corpul scoate apa din creier - deci elimina edemul din creier - si este clar ca in aceasta faza nu-i trebuie deci apa caci el vrea chiar sa se descotoreasca de surplusul de apa.
De aceea se vomita apa. Iar daca mama este atenta o sa vada ca copilul si urineaza mai mult in aceasta faza.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

febra peste 39  Empty Re: febra peste 39

Mesaj  corix Mier Iun 24, 2015 4:28 am

Da, intotdeauna copiii mei, cand aveau noaptea febra, urinau mult si des.
Stiam ca au febra cand ii vedeam ca se trezeau brusc si voiau sa urineze!
Chiar ma intrebam cum de elimina atat, cand ei sunt uscati si fierbinti! Idea

corix

Mesaje : 570
Data de inscriere : 24/05/2012
Varsta : 54
Localizare : craiova

Sus In jos

febra peste 39  Empty febra 39 grade

Mesaj  eym Joi Iun 25, 2015 10:57 pm

Intradevar m-am intrebat de ce vomita apa...dar era intr-o stare foarte rea, tremura, voma, era fierbinte si lui ii era frica de ce se intampla, doar la mine in brate vroia...cat trebuia sa stau asa ca sa ii treaca?
De urinat nu a fost sa fie, chiar era uscat pampi.

eym

Mesaje : 12
Data de inscriere : 03/01/2015

Sus In jos

febra peste 39  Empty Re: febra peste 39

Mesaj  scarface Joi Iun 25, 2015 11:01 pm

cum medicamentul nu a fost cel care a schimbat ceva, totul ar fi fpst la fel si fara medicament..ai fi stat tot atat de mult cu el cu sau fara medicament...daca a vomat si a avut febra nu mai avea de unde sa urineze...
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

febra peste 39  Empty febra peste 39

Mesaj  eym Vin Iul 03, 2015 12:34 pm

incerc sa inteleg nmg. dar Scarface, mai sus scrii ca e normal sa urineze des cand are febra si vomita...apoi ca nu.

eym

Mesaje : 12
Data de inscriere : 03/01/2015

Sus In jos

febra peste 39  Empty Re: febra peste 39

Mesaj  scarface Sam Iul 04, 2015 11:39 am

nu, nu am spus deloc asta..ai inteles gresit.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

febra peste 39  Empty Re: febra peste 39

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum