Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

enurezis fetita de 8 ani

2 participanți

In jos

enurezis fetita de 8 ani Empty enurezis fetita de 8 ani

Mesaj  ama.lia Dum Mar 01, 2015 11:55 pm

Buna ziua,
Va scriu cu o problema pe care nu mai stiu cum s-o abordez, ma chimui cu ea de 2 ani si jumatate aproape, am fost pe la doctori si homeopati… Fetita mea de 8 ani si 2 luni face pipi pe ea noaptea. Aceasta problema a aparut la 2 saptamani dupa ce a mers la scoala in clasa pregatitoare si la after school, acum 2 ani si 5 luni. Inceputul scolii a coincis si cu mutatul in casa noua. De atunci am fost la 2 homeopati, deoarece tratamentele nu au functionat, sau au ameliorat doar pentru o scurta perioada enurezisul.  Tot de atunci a inceput sa se ingrase, i-a crescut apetitul (are 45 kg si inaltime 141).
Este un copil energic, face sport, invata bine, se joaca mult cu sora ei mai mica. Anul acesta am renuntat la after school dar enurezisul nu a disparut. In vacanta de vara, mai precis toata luna septembrie nu a facut pipi in pat nici macar o data, am avut impresia ca am scapat, apoi iar a aparut, acum face in fiecare noapte. Spune ca nu se poate trezi, am incercat si eu sa o trezesc dar este aproape imposibil, doarme foarte profund.
Am facut analize de sange – e ok. Acum 2 luni am fost cu ea la ecograf la recomandarea unuia dintre doctorii homeopati, bineinteles totul este in parametrii normali, dr de la ecograf mi-a zis sa las copilul in pace ca-i trece.
Am constatat ca face pipi in prima parte a somnului, la o ora, o ora jumate dupa ce adoarme. Tot atunci si transpira destul de tare, de uda pijamaua, dupa care se racoreste si are un somn normal.
Este un copil dorit si iubit, nu se imbolnaveste prea des, dar ii mai apar diverse pe piele. Acum are o zabaluta de vreo 3 saptamanai care nu ii mai trece. Cand era micuta facea bubite cu puroi in timpul verii (dr. mi-au spus ca este alergie la insecte si ii va trece dupa 7 ani. Asa a si fost, acum mai are cate 1/vara).
Deja am invat multe citind pe acest forum, dar nu am gasit ceva sa se potriveasca situatiei in care ma gasesc cu fetita mea. V-as fi recunoascatoare daca mi-ati oferi sprijin.

ama.lia

Mesaje : 4
Data de inscriere : 28/02/2015

Sus In jos

enurezis fetita de 8 ani Empty Re: enurezis fetita de 8 ani

Mesaj  scarface Lun Mar 02, 2015 1:42 am

Ce diferenta este intre surori ? Si cum se impac ?
Ce fel de fire are fata ?
Cum ii place la scoala, ce probleme are la scoala cu colege sau invatatori ?
Ce spune despre scoala, materii, college, invatatori ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

enurezis fetita de 8 ani Empty Re: enurezis fetita de 8 ani

Mesaj  scarface Lun Mar 02, 2015 1:44 am

“Aceasta problema a aparut la 2 saptamani dupa ce a mers la scoala in clasa pregatitoare si la after school.”
“Inceputul scolii a coincis si cu mutatul in casa noua.”
“Tot de atunci a inceput sa se ingrase, i-a crescut apetitul (are 45 kg si inaltime 141).”
“In vacanta de vara, mai precis toata luna septembrie nu a facut pipi in pat nici macar o data, am avut impresia ca am scapat, apoi iar a aparut, acum face in fiecare noapte”
“Am constatat ca face pipi in prima parte a somnului, la o ora, o ora jumate dupa ce adoarme. Tot atunci si transpira destul de tare, de uda pijamaua, dupa care se racoreste si are un somn normal”
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

enurezis fetita de 8 ani Empty Re: enurezis fetita de 8 ani

Mesaj  ama.lia Lun Mar 02, 2015 2:34 am

Intre surori este diferenta de 3 ani si jumatate, a acceptat-o greu, dar se pare ca de cand a mai crescut cea mica se inteleg mai bine, petrec ore intregi jucandu-se. In acelasi timp tine la intimitatea ei, la jucariile ei pe care nu i le da surorii mai mici. A fost de acord acum o luna sa se mute in camera ei (pana atunci dormeam cu ea si cu sora ei in camera). Cateva zile dupa mutarea in camera ei a avut nopti uscate.
Temele si le face destul de greu, se enerveaza si mai aruca cu caietele de matematica uneori (nu stiu unde a vazut asta, noi acasa nu facem asa), dar e constiincioasa si le face pana la urma, char daca mai greu uneori. Ii place sa modeleze, sa deseneze, face volei si este foarte incantata, dar nu a avut competitii inca, si a suferit ca nu s-a putut duce in cantonament din cauza ca face pipi noaptea. La scoala cu colegii are relatii bune, am vazut ca este indragita. Cu invatatoarea am ceva semne de intrebare dar este foarte greu sa-mi dau seama. Din aceasta cauza studiez posibilitatea de-a o muta la alta scoala, dar mi-e frica sa nu fac mai rau. Anul trecut ii placeau toti profesorii de la materiile care nu se studiaza cu invatatoarea ( lb italiana, engleza, religie, sport). Capatase frica de a merge la toaleta de la scoala deorece acolo erau niste paianjeni "cu corpul mic si picioarele lungi care se misca cand intra cineva". Dar acum scoala s-a renovat si nu mai exista aceasta problema. Oricum reusea sa nu foloseasca toaleta scolii.

ama.lia

Mesaje : 4
Data de inscriere : 28/02/2015

Sus In jos

enurezis fetita de 8 ani Empty Re: enurezis fetita de 8 ani

Mesaj  ama.lia Lun Mar 02, 2015 2:44 am

Am uitat sa mentionez ca este foarte sensibila daca este certata, mai ales de mine. La o intrebare din caietul de religie a raspuns ca isi doreste sa nu se mai supere mama pe ea niciodata.

ama.lia

Mesaje : 4
Data de inscriere : 28/02/2015

Sus In jos

enurezis fetita de 8 ani Empty Re: enurezis fetita de 8 ani

Mesaj  scarface Mar Mar 03, 2015 12:21 pm

" a acceptat-o greu, dar se pare ca de cand a mai crescut cea mica se inteleg mai bine, petrec ore intregi jucandu-se. "
"
In acelasi timp tine la intimitatea ei, la jucariile ei pe care nu i le da surorii mai mici. "

"A fost de acord acum o luna sa se mute in camera ei (pana atunci dormeam cu ea si cu sora ei in camera). Cateva zile dupa mutarea in camera ei a avut nopti uscate."


"Cu invatatoarea am ceva semne de intrebare dar este foarte greu sa-mi dau seama. Din aceasta cauza studiez posibilitatea de-a o muta la alta scoala, dar mi-e frica sa nu fac mai rau. Anul trecut ii placeau toti profesorii de la materiile care nu se studiaza cu invatatoarea ( lb italiana, engleza, religie, sport). "

"Capatase frica de a merge la toaleta de la scoala deorece acolo erau niste paianjeni "cu corpul mic si picioarele lungi care se misca cand intra cineva". Dar acum scoala s-a renovat si nu mai exista aceasta problema. Oricum reusea sa nu foloseasca toaleta scolii."

Si cat de des o certi ?

Muschiul vezicii urinare este inchis in mod normal si se deschide atunci cand
a) o faci intentionat
b) in timpul unei crize de vindecare (numita epileptoida) , dupa ce s.a incheiar un conflict care a afectat vezica urinara - adica de la un conflict teritorial.

Cand adoarme conflictele ei teritoriale se termina, la scurt timp dupa aceea apare scriza epileptoida a vezicii urinare, sfincterul se deschide, iese urina.


Animalele folosesc urina sa-si marcheze teritoriul cand apare un rival sau intra pe un teritoriu nou pe care si-l atribuie.

Ea are un conflict teritorial ...probabil cu scoala...cu invatatoare...si poate si cu sora, deoarece tine prea mult la lucrurile ei si a fost geloasa pe sora ei..

Chestia cu toaleta si paiangenii cand a fost, deja din primul de scoala ?

Singura daca cand nu a mai facut a fost in vacanta, deci asta e un semn destul de clar ca e legat de scoala conflictul...probabil de invatatoare sau colege...




scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

enurezis fetita de 8 ani Empty Re: enurezis fetita de 8 ani

Mesaj  ama.lia Mar Mar 03, 2015 8:48 pm

Multumesc mult pentru lamuriri. Dar eu ce ar trebui sa fac, sa astept sa-i treaca? Ar fi bine sa o mut cu scoala (intentionez dar mai amanam momentul)?

O cert rar sau foarte rar, deobicei discutam si nu ajungem la cearta.

Da, paianjenii au fost acolo (in baia de la scoala) de la pregatitoare de acum 2 ani.

Multumesc inca o data, dar as vrea sa stiu daca o pot ajuta cumva sa depaseasca mai repede conflictele.
Ar fi de folos un psiholog?

ama.lia

Mesaje : 4
Data de inscriere : 28/02/2015

Sus In jos

enurezis fetita de 8 ani Empty Re: enurezis fetita de 8 ani

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum