Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Encopresis la o fetita de 4 ani

2 participanți

In jos

Encopresis la o fetita de 4 ani Empty Encopresis la o fetita de 4 ani

Mesaj  szildiko75 Mar Iul 09, 2013 9:04 pm

Am o fetita de 4 ani si 3 luni. Din data de 25 iunie ne confruntam cu o problema la ea: face caca in chilotei si nu spune ca a facut, si sta asa cu chiloteii murdari, fapt ce ma supara pt. ca este focar direct pt. o infectia urinara.( ea avand la active 3 infectii urinare).

Prima data s-a intamplat marti, 25 iunie, in a treia zi de tabara, Am pus pe seama ca mananca nou, nu tocmai pe gustul nostru ( macaroane din faina alba, salata cu otet etc.). In tabara s-a petrecut acest accident de vreo 4-5 ori, in cele 5 zile petrecute acolo.Si niciodata nu ne-a spus de accident. Am pus pe seama faptului ca atentia ei a fost captata de cele petrecute din tabara: jocuri, mestesuguri, catece, dansuri etc.

Am revenit din tabara, pe data de 28 iunie. 3-4 zile a fost din nou in regula. Insa pe la mijlocul primei saptamani din iulie Ida a reluat accidentele: zilnico data. Scaunul e un pic cremos, dar nu alarmant. Probabil de la salate. Am si renuntat la rosii pt. cateva zile.

Problema este ca si daca face, nu spune. Acum vreo 4 saptamani, dupa ce am terminat ultimul tratament cu antibiotic pt. infectia urinara, m-a intrebat ca daca o sa aiba din nou problema cu infectia urinara iar o sa-i dau din antibioticul cu gust de capsuna, medicament insa care nu i-a placut la gust.

Am intrebat si parintii mei daca s-a intamplat ceva in cele 4 ore cat este Ida la ei, cand eu lucrez la florarie, de la ora 9 la 13.Totul este in regula la ei, acolo Ida anunta cand este nevoie sa faca treaba mare.

Ce am mai observat: pt. ca pune prea multa pasiune in ceea ce face ( joaca, aranjatul florilor, bucatareala etc. ) se grabeste intotdeauna cand e vorba de mersul la toaleta. Imi spune: "hai repede sterge-ma pe fund ca am treaba."

Saptamana aceasta, a doua saptamana din iulie, a inceput foarte bine: 2 zile fara accidente. Desi a avut stimuli noi (un verisor de 6 ani in vizita), m-a anuntat din timp cand avea nevoie la toaleta, la fel a anuntat-o si pe bunica in cele 4 ore cat este la ea. Fara urme in chilotei. Desi s-au jucat vulcanic, Ida fost foarte atenta cand a simtit nevoia de a face treaba mare si ne-a anuntat din timp. Smile

Sper sa tina aceasta stare si pe mai departe.

Ce ar trebui sa fac, daca se repeta accidentele de encopresis?

Multumesc, Ildiko

szildiko75

Mesaje : 1
Data de inscriere : 09/07/2013

Sus In jos

Encopresis la o fetita de 4 ani Empty Re: Encopresis la o fetita de 4 ani

Mesaj  scarface Mier Iul 10, 2013 12:30 am

Numele latine ale bolilor mai mult incurca. Caci omul se focuseaza la un nume, citeste poate prin internet tot felul de aberatii
cu privire la cauza bolii - in general medicina recunoaste ca nu cunoaste cauza la peste 90% din boli - si la urma
mama nu se mai gandeste la factorii cauzatori care des sunt foarte evidneti.

In primul rand cam 90% din boli au un factor emotional.
De exemplu cand un copil mic se se duce intr-o tabara sau intr-un loc unde nu a mai fost, acest lucru reprezinta o schimbare destul de mare. Sunt mii de factori care il pot afectea: bucuria, noul, copii straini, educatoarele, mancarea diferita.

In al doilea rand dupa orice "cura" cu medicamente, mai ales cu antibiotice vor aparea diverse probleme cauzate de acestea.

Se stie ca antibioticele produc diaree si ca distrug flora intestinala.

Diareea de la antibiotice impreuna cu un copil emotiv si grabit este mixajul ideal pt. un astfel de simptome.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum