Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Medic fara diploma

5 participanți

In jos

Medic fara diploma Empty Medic fara diploma

Mesaj  DanC Joi Dec 04, 2014 3:16 am

DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Medic fara diploma Empty Si care ar fi necazul ?

Mesaj  Vrajitorul Sam Dec 13, 2014 6:13 pm

Diploma nu este o masura in care cunosti sau nu ceva .
Verdi niciodata nu a reusit examenul de admitere la Conservatorul care ii poarta numele .
Bill Gates si Steve Jobs nu au facut facultate si au creat cele mai mari companii din istoria omenirii.
Marconi a descoperit telecomunicarea prin unde radio fara sa fi facut o zi de scoala .
T Edison, cel mai mare inventator al omenirii a abandonat scoala in clasa a 4-a.
Da Vinci nu a facut politehnica si a inventat Elicopterul.
Thomson a inventat frigiderul asa cum il stim si nu stia sa scrie si nici s a citeasca . El nu a stiut ca cei cu diploma au zis ca nu poti face Ciclul Carnot pe dos .
Dializa peritoniala a fost inventata de o ....contabila .
Masinile automate cu comanda numerica au fost inventate de un dactilograf in military.
Primele doua avioane au fost facute de doi fermieri.
Otto Warburg a descoperit ce este cancerul siu a luat premiul Nobel in 1931 pt medicina . El nu a fost medic.
Linus Pauling nu a fost medic si a rezolvat odata pt totdeauna atacul de cord si bolile cardiovasculare in general. Nu se aplica , pt ca voi va duceti intii la medici. Linus Pauling a luat premiul Nobel de doua ori.
Inchinarea la medici este o religie otravita . Preotii religiei medicale au interesele lor inguste .

Asta nu a avut diploma ? Dar a intrebat cineva daca el stie ceva ? Cel care a descoperit penicilina a fost cel mai prost student din clasa. A trecut clasa fara sa treaca testele si trimis pe front la carat raniti, asa sperind ca va fi impuscat si va salva onoarea scolii medicale .

Nu va faceti chip cioplit din diplme . Mai ales la medici !
Medicii sint cei mai prosti ditre profesionisti. Asa de prosti , ca speranta lor de viata e de numai 58 ani ( media ). Daca ar sti ceva , ar face si pt ei. Sint prea prosti. Eu u iau parerea unui medic in seaman niciodata . Nu am fost la medic niciodata si acusica mor de batrinete.

Vrajitorul

Mesaje : 22
Data de inscriere : 13/12/2014

Sus In jos

Medic fara diploma Empty Re: Medic fara diploma

Mesaj  ginela Mar Dec 16, 2014 2:47 am

Vrajitorule, din curiozitate am dat  o cautare pe google si am aflat ca :

Verdi n-a fost admis la inscriere la  colegiu din mai multe motive, unul fiind faptul ca era mult mai in virsta decit ceilalti studenti.

Thomson-eu stiu pe unul care era fizician si stia sa scrie si sa citeasca,tu vorbesti de alt Thompson ?

Otto Warburg - a obtinut Diploma de Doctor in medicina in 1911 si in 1913 a luat premiul Nobel - tu vorbesti de alt Otto Warburg ?

Cind o sa am timp mai mult o sa ma informez pe google si despre ceilalti pe care i-ai enumerat tu aici.

Legea e lege in ceea ce priveste diploma, sa fie trasi la raspundere cei care au angajat o persoana fara diploma pe post de medic,  nu te ia nimeni cu arcanul sa te duci la medic/doctor, nu te opereaza niciun medic fara semnatura personala, e decizia noastra personala  daca-l credem pe medic sau nu !

ginela

Mesaje : 44
Data de inscriere : 04/03/2014

Sus In jos

Medic fara diploma Empty Re: Medic fara diploma

Mesaj  DanC Mar Dec 16, 2014 3:45 am

Oamenii aceia au avut talent,inteligenta  si au fost autodidacti,asta inseamna tot o scoala dar facuta...acasa.Da Vinci sigur nu a inventat elicopterul fara sa studieze fizica  si doar s-a pus la masa si l-a desenat.Oamenii astia au facut ceva ,se vede ce a ramas in urma lor,medicul dat exemplu de mine - tocmai asta am vrut sa arat ca nu a facut nimic,nu a studiat nimic  si oamenii nu si-au dat seama.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Medic fara diploma Empty Nu ai nimerit pe niciunul

Mesaj  Vrajitorul Mar Dec 16, 2014 3:58 am

Ca cineva e medic, nu ii aduce nimic in plus. Eu nu sint medic si sint ocupat de cancer de peste doua decenii. M-am lasat, ca e prea multa munca . O mai fac foarte rar.
Da, folosesc descoperirea lui Otto Warburg ce nu a fost niciodata medic. A luat doctorat in filosofie si medicina , care atunci erau impreuna . Doctor nu inseamna medic !
A luat premiul Nobel pt medicina nu pt ca a fost medic, ci a descoperit cum apare si se dezvolta cancerul. De fapt titanii in cancer, KA Brewer a fost fizician, la fel si RR Rife , apoi Otto ce a fost chimist si biolog. Cancerul nu e treaba de medicina deloc. E la medicina inca pt ca este banos. E ce a mai profitabila activitate umana .

Te rog sa iti vezi de treaba ta cu Google cu tot !
Verdi a dat admitere de peste 8 ori la conservator.
Iar Thomson a fost un negru ce lucra pe un vapor ce transporta carne din Argentina spre Iuropa lu peste !

Stiu bine ce spun ! Medicii ramin cei mai prosti dintre profesionisti ! Personal nu iau nimic medical in serios. Daca tu vrei sa-i pupi, fa-o si scuteste-ma macar pe mine !
Au murit peste un milliard de persoane numai de la cancer, sub " tratamentul " lor. Au ajuns macar un million la puscarie ?

Daca nu ai auzit de oameni ce mor cind sint tratati de medici, inseamna ca abia ai venit de e alta planeta.Fii buna si scuteste-ma cu lecturarea despre medicina ! Apreciez intelegerea !

Vrajitorul

Mesaje : 22
Data de inscriere : 13/12/2014

Sus In jos

Medic fara diploma Empty Re: Medic fara diploma

Mesaj  scarface Mar Dec 16, 2014 4:04 am

Nu exista o profesie mai usoara ca medic:
- Poti sa spui orice tampenie si te crede orice pacient
- Poti sa dai orice medicamente vrei si nimeni nu pune la indoiala ce dai
- Poti sa omori pe oricine si nu esti niciodata de vina
- Trebuie sa cunosti doar 6 medicament: cortizon, antibiotic, antiinflamator, antinevralgic, betablocheri si steatine.
Cu aceste 6 medicamente se trateaza 99,999% de boli.

Cunostinte despre tratament se pot dobandi de oricine in 2 ore.
Singurul lucru necesar ca sa nu te dai de gol este sa vorbesti ca un medic.
Anatomia se invata pe parcurs. Nici un medic adevarat nu stie si nu face mai mult de fapt, cu exceptia chirugilor.
Ca si chirurg trebuie sa stii sa deschizi, sa elimini ceva si sa inchizi la loc.

Daca un inginer sau un programator ar face numai 0,1% din greselile unui medic si-ar pierde rapid jobul.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Medic fara diploma Empty Re: Medic fara diploma

Mesaj  Vrajitorul Mar Dec 16, 2014 4:25 am

Danc a scris:Oamenii aceia au avut talent,inteligenta  si au fost autodidacti,asta inseamna tot o scoala dar facuta...acasa.Da Vinci sigur nu a inventat elicopterul fara sa studieze fizica  si doar s-a pus la masa si l-a desenat.Oamenii astia au facut ceva ,se vede ce a ramas in urma lor,medicul dat exemplu de mine - tocmai asta am vrut sa arat ca nu a facut nimic,nu a studiat nimic  si oamenii nu si-au dat seama.

O fi ! Si de unde stii ca unul care nu a facut medicina , asa jegoasa cum e astazi, nu s-ar pricepe si sa fie .... autodidact ?
Nu am urmarit ce exemplu ai dat, ca stirea nu are merit ca stire. C a fapt divers , da !
Bill Gates nu a fost economist. Daca era in Romania , era poate maistru electrician pe la metrou in Bucuresti, ca nu avea diploma sa fie cu altceva . Uite ca a infiintat cea mai mare companie din Lume , de la formare si mai este si acum destul de mare.
Nici Steve Jobs nu a facut nici o facultate si a facut Apple Comp., care era cea mai mare din lume cind a murit de cancer.
Th Edison nu a mai fost la scoala din clasa a 4-a ( nu a terminat-o ). Da, a invatat, dar tot nu a avut diploma . Inventia lui de la 10 ani este si azi in orice sala de operatie ; oglinzile care fac lumina fara ....umbre.
Ca Acela ce s-a dat drept medic e sarlatan ? Se prea poate ! E sarlatan ca a mintit ca e medic, a cautat avantaje . Dar nu stiu nici eu si nici tu daca stia ceva . Poate stia ceva ce nu stie profesorul de la Univ !
Stiu cum zice legea , dar medicii cu diploma nu sint mai grozavi !
Ca medical ar fi resposal pt viata cuiva si de asta trebuie diploma .... ? Cum zicea o tanti aici... !
Oare ! Ce facem cu cei peste un milliard de victime a chimio si radiatii ionizante ?
Au fost bagati la puscarie macar un million de medici oncologi pt omor din culpa ? Nu ? Daca nu, de ce nu ?

Imi cer scuze daca scriu gresit romaneste ! Sint plecat de foarte mult timp din tara . Scriu romaneste si inteleg. Dar vorbesc tot mai gresit. Fac dezacorduri, folosesc cuvinte vechi.
Scuze !

Vrajitorul

Mesaje : 22
Data de inscriere : 13/12/2014

Sus In jos

Medic fara diploma Empty Re: Medic fara diploma

Mesaj  DanC Mar Dec 16, 2014 4:43 am

Toate geniile au avut 4 clase, asa sa fie ,hai sa inchidem toate scolile.Ce greseala am facut ca am trecut in clasa a 5-a!!!!Acum aveam si eu un Nobel.
@Ginela sa nu te mai prind ca , cauti pe Google ,intreaba-l pe Vrajitor daca vrei sa stii ceva cu exactitate.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Medic fara diploma Empty jmecherila !

Mesaj  Vrajitorul Mar Dec 16, 2014 6:36 am

Nu am spus ca au avut 4 clase. Edison nu a terminat clasa 4-a !
Acum e mai clar ?

Vrajitorul

Mesaje : 22
Data de inscriere : 13/12/2014

Sus In jos

Medic fara diploma Empty Re: Medic fara diploma

Mesaj  DanC Mar Dec 16, 2014 6:58 am

Da ,e clar ,sper numai sa nu citeasca copii acest post si sa neglijeze scoala doar ca ,cateva persoane au fost mari inventatori si miliardari fara scoala.Ganditi-va cand mai scrieti ceva:cine ar putea citi si oare ce concluzie sau invatatura ar putea trage din cele scrise de mine?Daca as fi pe clasa a 7 -a (acuma chiar unul de pe a 3-a nu cred ca rasfoieste pe aici)poate as flutura in clasa ceea ce ati scris aici  profesorilor si colegilor si sa le arat ca si fara scoala se poate.Ce ziceti?Ar fi bine?
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Medic fara diploma Empty Re: Medic fara diploma

Mesaj  scarface Mar Dec 16, 2014 7:11 am


Stalin avea o memorie incredibila si nu lua notite niciodata. Pe langa inteligenta machiavelica de care a dat dovada, el cunoastea permanent numele la peste 17.000 de persone cu care avea de a face si niciodata nu a gresit un nume. Citea 4-5 carti pe zi din dorinta a a intelege cum se cucereste lumea.
Pe jumatate din cei pe care i-a cunoscut i-a trimis personal la inchisoare sau la moarte. Stalin a inceput scoala de abia la 9 ani si nu a fost data la gradinita. Numai din aceasta cauza el a ramas cu un creier cu o astfel de memorie. Daca masa l-ar fi dat la gradinita
Sau la scoala mai devreme poate nu ar fi ajuns comunismul sa depaseasca granitele uniunii sovietice.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Medic fara diploma Empty Re: Medic fara diploma

Mesaj  Vrajitorul Mar Dec 16, 2014 1:48 pm

Danc a scris:Da ,e clar ,sper numai sa nu citeasca copii acest post si sa neglijeze scoala doar ca ,cateva persoane au fost mari inventatori si miliardari fara scoala.Ganditi-va cand mai scrieti ceva:cine ar putea citi si oare ce concluzie sau invatatura ar putea trage din cele scrise de mine?Daca as fi pe clasa a 7 -a (acuma chiar unul de pe a 3-a nu cred ca rasfoieste pe aici)poate as flutura in clasa ceea ce ati scris aici  profesorilor si colegilor si sa le arat ca si fara scoala se poate.Ce ziceti?Ar fi bine?

Desigur ca nu ! Invatatul este parte din viata . Dar asta e departe de minune a ca unu s-a dat drept medic. Sa am eu bani citi medici habar nu au ce practica ( oncologia e exemplul meu ce mare ).
Medicii fara diploma , ca sint ce au hirtii dar nu au fost la scoala ( vezi negrii din US- ei nu s e duc la scoala , ci primesc diplome ca fotbalistii prin " Affirmative Action ", Pres Borack Hussein Obama nu a fost la scoli dupa liceu. S-a dus doar dupa diploma .
Dac asta nu avea diploma si avea habar, era bine . Daca nu stia nimic, umbla dupa o functie si devene a sef de ceva , unde nu trebuie medicina . Ca multi vad medicii ca ceva ce lucreaza neaparat cu pacientul. Nu e asa! Majoritate a medicilor doar s e prezinta pt a justifica tariful, sau sta departe si pune surorile medicale la treaba .
Daca obtinea apoi o functie de control la alimente , mediu, protectia muncii, iesea la pensie fara sa raneasca pe nimeni mai mult decit un medic.
Daca as da us sfat la un scolar, ar fi s a gaseasca un sens la ce invata . Chiar sa fac o aplicatie . Daca poate si are inspiratia divina . Daca nu, va face mai tirziu. Dar trebuie facut ceva pt a te detasa de mediocritate . Simplu, invatind, ajunge si nu prea . In Romania e ok , ca se pune valoare pe diplome . In America diploma e doar mindria ta si e apreciata doar ca ai avut vointa s a termini scolile cu multe formule, rabdarea de a ascula un professor cu cursuri slinoase.
Eu am diploma , dar nu mi-a cerut-o nimeni in America . Doar unul m-a intrebat daca am, dar nu a cerut s a o vada .
Scolarul s a invete , dar sa si invete legea atractiei universale cazind din cires sau de pe gard. O cazatura zdravana e mai mult decit toate formulele ce le invata in clasa. Nu vreau s a fac polenica cu nimeni. Daca ti s e pare ca am fost rau ( sint destul de des), scuze !

Vrajitorul

Mesaje : 22
Data de inscriere : 13/12/2014

Sus In jos

Medic fara diploma Empty Re: Medic fara diploma

Mesaj  DanC Mier Dec 17, 2014 5:19 am

N-as vrea sa fiu medic in spital ,sa am si diploma si sa ma intalnesc cu dumneavoastra Very Happy
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Medic fara diploma Empty Re: Medic fara diploma

Mesaj  CristianPsi Mier Dec 17, 2014 7:47 am

Vrajitorul a scris:Diploma  nu este   o  masura in care  cunosti sau nu ceva

Nu o fi, dar ea iti ofera salariu` mai mare direct proportional cu importanta semnaturii pe care o dai in caz de se intampla ceva, deci cu raspunderea. Una pateste/plateste un asistent medical in caz de ceva, alta medicul.
Nu exista titlu de comparatie aici iar autodidactii sunt cazuri rarisime.

Si pe langa asta mai e o treaba extrem de importanta : asa cum e sau cum nu e facultatea pe care o faci, simplul fapt ca nu stai acasa sau ca nu incepi munca de tanar, Categoric, (Scoala) iti mai descreteste un pic mintile, cat de slab ai fi ca si basic tot "apuci" sa citesti ceva si sa cunosti oameni ceva mai rasariti. La polul opus daca ai inceput viata fara scoala e infinit mai greu sa te apuci la 30 de ani sa zicem.

Asadar Scoala Conteaza, Diploma Conteaza caci este un efort depus si fara sa vrei te amprenteaza cu ceva, macar ca ai fost pe "acolo" din cand in cand.
CristianPsi
CristianPsi

Mesaje : 265
Data de inscriere : 19/11/2010
Varsta : 43
Localizare : Constanta

Sus In jos

Medic fara diploma Empty Lasa talentele !

Mesaj  Vrajitorul Dum Dec 21, 2014 4:42 pm

Nu e absolut nici o diferenta intre un medic cu diploma si unul fara . In USA sint 240 mii de morti numai din greseli admise ca greseli.
Pt ca romanii nu pricep marimile si proportiile , asta inseamna ,pt cei din Vale a lui Ion, ca mor de zeci de ori mai multi pe an IN SPITALE si din greselile celor cu diplome decit u murit in intregul razboi din Viet Nam, care a durat 10 ani. Spitalul ramine cel mai periculos loc pe Pamint ( vorbesc de morti a celor care s e duc cu altceva la spital si mor de ALTceva , indus de medici )
Chimio , recomandata de cei cu diplome , a adus peste un milliard de diplome. Despre ce responsabilitate mai mare vorbesti ?
Asta a fost un caz si ajungea repede sef. Ca asta I-a fost scopul. Si poate , era pasionat de Sanatate si o face a mai bine decit colegii cu diplome care sint invatati numai despre boli. Ca de la boli ies bani, nu de la sanatate .
Sanatate a e mult mai mare decit lipsa bolilor. De asta nu trebuie diploma pt sanatate. Nu sint asa diplome nicaieri. De sanatate se ocupa cei pasionati , ca mine si ca altii, si nicidecum medicii. Medicul te vrea bolnav si sa te vada des cu eprubeta cu urina la usa cabinetului lui.
Si mai e ceva ce trebuie s a repet. Speranta de viata a medicilor e cea mai scazuta pe meserii; e de numai 58 ani. Cum se face ca diplomele lor nu le folosesc si lor la ceva ?
NU le mai puneti palma la funduletz, ca nu merita . Deloc ! Supra estimate valoare medicilor.

Vrajitorul

Mesaje : 22
Data de inscriere : 13/12/2014

Sus In jos

Medic fara diploma Empty Re: Medic fara diploma

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum