Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Interviu cu un medic alopat

In jos

Interviu cu un medic alopat Empty Interviu cu un medic alopat

Mesaj  scarface Sam Aug 17, 2013 11:46 am

Cititi interviul cu acest medic gastroenterolog ca sa va convingeti singuri de cat de putin are habar despre corpul uman si factorii care influenteaza sanatatea un medic cu cateva decenii de experienta. In plus domnul doctor isi mai da cu pararea si despre homeopatie dar nu stie nici macar cat costa o consultatie si nici ce este aceasta caci o confunda cu un "test".

http://adevarul.ro/sanatate/medicina/radu-voiosu-medic-gastroenterolog-avem-doi-creieri-unul-cap-altul-intestinal-1_520d186bc7b855ff56dec7ce/index.html


"De altfel, ulcerul aş zice că e o boală pe cale de dispariţie în România, din fericire."
Bine ar fi, eu as zice ca, la stresul de azi,  sunt peste 1 milion de oamenic are sufera de ulcer in Romania...
Nu stiu de unde poate un astfel de medic sa suna astfel de baliverne. Probabil il evita toti bolnavii de ulcer din cauza
ca nu a putut vindeca pe nimeni pana acum.

"Aşa cred că este şi cu testele acestea (se refera la consultatia homeopata). Costă 400 de lei, parcă, un astfel de test (nu costa 400 de lei ci doar 100-200 in functie de medicul homeopat si nu este test ci consultatie homeopatica). Este o metodă bănoasă, dar este neştiinţifică. "

"Întâlnesc mereu oameni care-mi spun că nu pot mânca una sau alta. Şi eu le spun: „Doamnă, domnule, mâncaţi pe garanţia mea! Faceţi testul acela cu ce aţi mâncat şi cum v-aţi simţit, vă dau şi doctoriile care sunt necesare. Dar o să vedeţi că astăzi aţi mâncat şi nu v-a priit şi peste zece zile aceeaşi mâncare nu vă face rău“.

"Dovada, o să vedeţi, este un test pe care şi-l poate face oricine acasă: timp de o lună, pe o coală de hârtie scrie sus ce-a mâncat şi jos cum s-a simţit. Şi persoana respectivă o să vadă că miercuri a mâncat salată de roşii cu ceapă, că românul moare dacă nu mănâncă ceapă sau usturoi, şi s-a simţit foarte rău, dar peste o săptămână, cu aceleaşi alimente, se va simţi normal. De fapt, problema vine din altă parte. Probabil că miercuri s-a supărat, că l-a certat şeful, iar miercurea următoare era fericit că a câştigat la loto, să zicem."

Asat nu e dovada, ci logica incalcita de medic alopat. Corpul are si el un bioritm si bineinteles ca este afectat de emotii astfel incat
aceeasi mancare nesanatoasa care ii face rau intr-o zi nu-i face atata rau in alta zi. Insa de vina tot mancarea este caci daca
nu ar manca-o nu iar fi rau deloc nici in ziua cu energie mai slaba. In plus omul mananca odata ceapa cu paine si alta data cu mamaliga sau cu altceva astfel ca efectul cepei poate fi diminuat de alte alimente.
Pentru cine nu stie, ceapa cruda este foarte nesanatoasa atat  pt. oameni sanatosi cat si mai ales pt. cei bolnavi, in frunte fiind cei cu probleme digestive si hepatice.

Medicul nostru, crede, ca toti medicii alopati inoculati de propagada microbilor, chiar ca toxiifectiile alimentare sunt cauzate de microbii de pe maini si legume nespalate si nu de la alimente stricate care ii contin.

"Păi, acum, că e vară, multă lume face o boală estivală: toxiinfecţie alimentară. Aceasta poate să apară de la varii microbi. Cum au ajuns microbii în mâncare, asta e altă poveste: că nu s-a spălat pe mâini bucătarul, că şi-a băgat chelnerul mâna în ciorbă, că n-am spălat noi bine fructele, legumele, vasele, fundul de bucătărie ori că nu ne-am igienizat noi bine mâinile... Şi toxiinfecţiile se pot complica."

"De exemplu, când eram eu ca dumneavoastră, tânăr, toată lumea trebuia să fie pusă la raze. Dacă nu-i făceai unuia o radiografie însemna că nu te-ai ocupat de el. Acum se întâmplă acelaşi lucru cu ecografia. Omul e nemulţumit dacă nu-l pune medicul la ecograf."

Da, asta e adevarat, dar tot asa de inutile cum erau pe vremuri radiografiile facute prosteste, tot asa de inutile sunt si ecografiile de azi, care se fac tot automat si prosteste si aduc bani sigur cabinetelor, dar pacientilor in 99% de cazuri nici un fel de avantaj.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum