Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Bogorodisnaia

4 participanți

In jos

Bogorodisnaia Empty Bogorodisnaia

Mesaj  ileana radu Sam Aug 23, 2014 11:28 am

Este o rugaciunea a preacuviosului Serafim de Sarov catre Maica Domnului. Rugaciunea
" Nascatoare de Dumnezeu Fecioara, bucura-te! Ceea ce esti plina de har, Marie, Domnul este cu tine. Binecuvantata esti Tu intre femei si binecuvantat este rodul pantecelui Tau, ca ai nascut pre Mantuitorul sufletelor noastre"
se citeste de 150 de ori, pe portii de cate 10.
Mai multe detalii gasiti pe google.
Ceea ce vroiam eu sa subliniez, este faptul ca pe mine m-a ajutat foarte mult aceasta rugaciune. Si va indemn si pe voi sa citit cat mai multe rugaciuni, care sunt pastile pentru suflet .
ileana radu
ileana radu

Mesaje : 53
Data de inscriere : 12/07/2014
Varsta : 51

http://ileanar.wordpress.com/

Sus In jos

Bogorodisnaia Empty Re: Bogorodisnaia

Mesaj  scarface Sam Aug 23, 2014 11:40 am

Nu stiti ce scrie in biblie ? 1) Numai Dzeu este sfant si numai la Dzeul viu sa va rugati si nu la icoane si la oameni ca Maria sau altii, indiferent ce au facut.

Nu stiai ca si diavolul ajuta oamenii si ii poate vindeca de ex. cand se roaga in mod gresit ca sa-i incurajeze greselile si sa-l indepertaze de la adevarata credinta si rugaciune ?

Ce ar fi sa citesti ce parere are Dumnezeu si Maria despre rugatul la oameni ca maria sau alti "sfinti " ?
https://sanatate.catsboard.com/t3519-revelatie-de-la-iisus-despre-rugatul-la-sfinti-si-la-maria
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Bogorodisnaia Empty Re: Bogorodisnaia

Mesaj  ileana radu Sam Aug 23, 2014 11:58 am

Pai si Maria din propozitia "Dumnezeu si Maria" cine este ? Nu este Maicuta Domnului ? Inseamna ca toti oamenii care se roaga la Maicuta Domnului, procedeaza incorect ?
Am citit. Nu intru in polemici pentru ca nu detin toate datele, nu stiu cine este Jakob Lorber. Sunt de acord cu ceea ce spune despre Iubire, dar cu faptul ca Maicuta s-ar supara daca ne-ar auzi rugaciunile nu mai sunt de acord. Am impresia ca acest domn il descrie prea autoritar pe domnul Iisus.

"Acum va intrebati ce sa insemne oare acest salut ? Maria nu are nevoie de acest salut si nici nu tanjeste pentru el. Si ea stie cel mai bine dintre voi ca urechea Mea este mai ascutita ca a ei si ca ochiul Meu este mai ager ca al ei si ca iubirea, smerenia si blandetea Mea este strivitoare in comparatie cu iubirea, smerenia si blandeata tuturor, chiar si ale tuturor duhurilor preafericite din ceruri."

"De aceea este nefolositor ca sa se doreasca ajungerea la milostivire in afara Mea. Caci numai Eu singur sunt usa catre Tata in care locuieste si toata milostivirea.
Cine nu vine prin Mine, acela nu ajunge acolo."

Este adevarat, dar rugacinile la sfinti sunt facute pentru ca ei sa mijlocesca rugaciunea catre domnul IISUS .

p.s. ai putea sa reduci timpul asta de flood, te rog?
ileana radu
ileana radu

Mesaje : 53
Data de inscriere : 12/07/2014
Varsta : 51

http://ileanar.wordpress.com/

Sus In jos

Bogorodisnaia Empty Re: Bogorodisnaia

Mesaj  scarface Sam Aug 23, 2014 12:15 pm

pai nu a venit Dzeu insusi in carne de om ca "mijlocitor" vizibil - sau mai bine ca salvator - in forma lui Iisus ????
De cati "mijlocitori" ai oare nevoie ? Caci Iisu este doar Dumnezeu.
Care copil este atat de prost sa se adreseze tatalui prin mama lui, adica prin bunica si sa nu se adreseze tatalui DIRECT ?

Nu remarci greselile esentiale din ceea ce spui cat si faptul ca incalci direct 2 PORUNCI din cele 10 ????
Maria e pomenita de 2-3 in in Biblie...unde e ISISUS in rugaciunile tale, de care se invarte de fapt tot noul testament ?
Chiar si fara cele scrise de Iisus prin Jakob Lorber, este deajuns de clara greseala...
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Bogorodisnaia Empty Re: Bogorodisnaia

Mesaj  ileana radu Dum Aug 24, 2014 1:54 am

Nu stiu daca vreo persoana de pe aceasta planeta detine Adevarul absolut, nici cei care au scris dupa dicteu, nici maestri spiritualui si nici ceilalti. Asa cum spui si diavolul poate lua forma binelui ca sa te prinda in mrejele lui. Fiecare om e dator sa caute adevarul lui, chiar daca acesta nu rezoneaza cu al celor din jur. De asta fiecare isi gaseste propria cale, daca doreste sa o gasesca, fie ca se roaga Domnului Iisus, fie ca se roaga unui sfant sau unei zeitati. Este exact ca atunci cand un copil doreste un mar din pom , dar nu ajunge la el si atunci o roaga pe mama lui sa il dea.
Important este ca rugaciunea sa fie facuta din inima curata, plina de iubire, ca pana la urma Dumnezeu este Iubire si toate celelalte entitati ceresti sunt facute din Iubire.


ileana radu
ileana radu

Mesaje : 53
Data de inscriere : 12/07/2014
Varsta : 51

http://ileanar.wordpress.com/

Sus In jos

Bogorodisnaia Empty Re: Bogorodisnaia

Mesaj  scarface Dum Aug 24, 2014 2:54 am

Adevarul absolut il detine cu siguranta Dumnezeu si l-a aratat in mod clar cu privire la rugaciune in primul rand in Biblie cat si prin cel putin 20 de oameni care au scris inspirati de catre El insusi: Meister Eckhard, Schwedenborg, Jakob Lorber, Gottfried Mayerhofer, Bertha Dudde, Max Seltmann, Franz Schummi, Ruque Rojas si inca multi alti...

Ca urmare adevarul absolut descris de Dzeu cu privire la multe aspecte il poate cunoaste si detine orice om interesat de adevar.

In plus orice preot adevarat care a inteles adevarul din Biblie a spus si va spune acealasi lucru. Asa cum Iisus nu a vorbit o singura Iota in Biblie despre mama lui trupeasca, tot asa nu vei gasi astfel de prostii decat la oameni si preoti care sunt foarte departe de adevar.

Oamenii gasesc tot felul de scuze fara noima ca sa poate sa te tina mai departe de habotniciile si superstitiile invatate de la tot felul de idioti.

Ai de alege: in a ramane in aceleasi superstitii sau de intelege si avansa spiritual.
Cei mai multi aleg stagnarea si superstitiile.

Te rog nu te astepta ca pe forumul meu sa las sa treaca gogosi si prostii fara sa le comentez.




Ultima editare efectuata de catre scarface in Dum Aug 24, 2014 10:52 am, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Bogorodisnaia Empty Re: Bogorodisnaia

Mesaj  ileana radu Dum Aug 24, 2014 10:42 am

Iti dai seama ca nu ma astept la asa ceva. Tot ce scriu este numai din propria-mi experienta, nu din citite si auzite, ci din cele traite de mine. Probabil ca nici nu te astepti ca toata lumea sa fie de acord cu tine doar pentru faptul ca e forumul tau Smile Ti-am inteles punctul de vedere si ti-l respect, nu o sa incerc in nici un fel sa te contrazic, eu imi exprim doar parerea mea. Fiecare filtreaza cele citite dupa propria gandire. Cred ca sunt destui ca isi doresc sa avanseze spiritual, dar fiecare are calea lui, nimic nu este intamplator, nici macar faptul ca eu am descoperit acest forum, care are o rubrica despre vindecarea cu ajutorul rugaciunii. Poate ca si de aici voi avea si cu siguranta am, ceva de invatat.
ileana radu
ileana radu

Mesaje : 53
Data de inscriere : 12/07/2014
Varsta : 51

http://ileanar.wordpress.com/

Sus In jos

Bogorodisnaia Empty Re: Bogorodisnaia

Mesaj  scarface Dum Aug 24, 2014 10:54 am

Chestia cu rugatul la Maria ai invatat-o de la altii, nu este inventia sau descoperirea ta... prostia asta chiar biserica insasi a inventat-o si raspindit-o, altfel toata lumea de azi nu ar face asta ci altceva. Obiceiul asta gresit s-a introdus cam acum 400 de ani dupa ce biserica a declarat-o sfanta pe Maria... 1400 de ani nimeni nu s-a rugat la Maria....
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Bogorodisnaia Empty Raspuns ...

Mesaj  ioancalator Dum Aug 24, 2014 10:46 pm

Multe, multe din practicile bisericii ortodoxe (si catolice de asemenea) nu sant regasite in Biblie ! Printre care si inchinarea la fecioara Maria ... argumentul ca multi fac o practica din inchinarea la fecioara Maria nu are nici un suport ! Daca Europa intreaga ar face asta, si Biblia zice nu, ce alegem ? Ce fac cei multi, sau ce zice Biblia ?

ioancalator

Mesaje : 42
Data de inscriere : 13/04/2014

Sus In jos

Bogorodisnaia Empty Re: Bogorodisnaia

Mesaj  ileana radu Lun Aug 25, 2014 2:08 am

Tot ceea ce stiu este "invatat de la altii", pentru ca asa functioneaza societatea. Cand se naste copilul este invatat cum sa mance, cum sa se imbrace, ce sa invete, cum sa se comporte, cum si cui sa se roage. Cum la mine in sat, in judet si in tara, oamenii sunt ortodoxi si toata lumea se inchina si Maicutii Domnului, asta fac si eu. Asa cum spune si Ioan mai sus. Ce care au invatat ca nu trebuie sa se inchine la icoane si sfinti, asta fac. Totul tine de educatia primita. Mai apoi, la maturitate, daca ai putin fler si noroc iti dai seama ca unele invataturi nu rezoneaza cu tine si incerci cumva sa innoti contra curentului. Uite, de exemplu nimeni nu vrea sa ia din apa informata, parca le-as da otrava. Mai bine sufera decat sa incerce un remediu atat de simplu. Si discutia poate continua.....
ileana radu
ileana radu

Mesaje : 53
Data de inscriere : 12/07/2014
Varsta : 51

http://ileanar.wordpress.com/

Sus In jos

Bogorodisnaia Empty Re: Bogorodisnaia

Mesaj  scarface Lun Aug 25, 2014 3:01 am

da, dar nu conteaza ce fac ALTII gresit sau ca fac si altii aceeasi greseala ..aici e vorba de fiecare in parte...noi insine trebuie sa ne schimbam si sa invatam si mai ales sa eliminam greselile. Caci orice greseala are urmari.
Si daca i üutea vedea ce urmari catastrofale are rugatul la sfinti si Maria in lumea de apoi iti garantez ai gandi cu totul altfel.

Scuzele gen "toti fac asa" nu ajuta nimanui. Dumnezeu ne invata si ne arata mereu adevarul.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Bogorodisnaia Empty Re: Bogorodisnaia

Mesaj  flor80 Lun Aug 25, 2014 8:21 am

Cum sa repeti un lucru de 100 de ori si sa spui ca te rogi?
Suntem Oameni pe acest pamant, asa ne-a facut Dumnezeu, nu pasari care repeta ce aud.

Probabil nu va pot convinge cu vorbele mele, dar ascultati-l pe parintele Arsenie Papacioc.
Acesta ne povesteste despre oamneni care veneu la el de la parintele Ilie Cleopa. Dupa cum poate stiti parintele Cleopa era un adept al rugaciunilor prin repetitie. El isi indemna enoriasi sa repete de sute si sute de ori pe zi anumite fraze.
Ei bine, parintele Arsenie Papancioc ne spune ca acesti oameni care ajungeau la el de la parintele Cleopa aveau creierul invadat de sugesti,ganduri si cuvinte pana la limita la care erau rupti de lumea asta.

Prin toate astea ni se incurajeaza o evadare din lumea asta care pare atat de rea si nedreapta cu noi, de parca-i special facuta sa fugi de ea. Suntem nascuti si traim pe acest pamant. Sa fim cu toata fiinta noastra suflet, trup si minte realisti ca traim in aceasta lume pe acest pamant.

flor80

Mesaje : 39
Data de inscriere : 21/05/2012

Sus In jos

Bogorodisnaia Empty Re: Bogorodisnaia

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum