Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Copil anxios care nu mananca mai nimic

3 participanți

In jos

Copil anxios care nu mananca mai nimic Empty Copil anxios care nu mananca mai nimic

Mesaj  petvio Joi Feb 20, 2014 2:09 am

Buna ziua!
Am o problema mare cu copilul de 3ani si 8 luni, a fost nascut prematur(nastere provocata la controlul periodic de 32 de saptamani), avusesem la inceputul sarcinii un polilp pe colul uterin, polip care a aparut si a disparut la fel de repede pe fondul transformarilor hormonale. Pentru acel polip demult disparut medicul examina colul uterin in fiecare luna, iar ultima data a examinat f dureros ca in cateva ore am nascut. Copilul fusese perfect sanatos in tipul sarcinii, a avut greutate destul de buna pentru varsta de sarcina la care a fost fortat sa se nasca( 1900g) dar din pacate s-a nascut la Calarasi unde nu era medic neonatolog de garda sau vreun pediatru, si nici maternitatea nu era deloc dotata pentru un prematur cu sindrom de detresa respiratorie. L-am salvat transferandu-l la Bucuresti a doua zi dar nu a putut fi salvat de paralizia cerebrala cu care s-a ales in urma hipoxie de la nastere. In maternitate evolutia a fost lent favorabila, ne-am externat dupa o luna...ia mers f bine acasa, a mancat bine lapte matern muls, a luat in greutate...noi eram fericiti pentru ca nu ne spusese inca nimeni de acele leziuni cerebrale si credeam ca vom avea un copil sanatos, ca tot ce a fost mai greu si mai urat a trecut. Dupa o luna am mers la control si am dat peste alt medic care nu ne-a mai ascuns problema copilului...si fara mila ne-a spus ca va fi paralizat. Am avut un mare soc si de atunci totul s-a schimbat si nu in bine. Copilul a inceput sa nu mai manance, noi am inceput maratonul pe la medici, terapii etc...dar nimeni nu ii gasea nici un motiv pentru care refuza sa manace. Si tot asa ne chinuim si in ziua de azi...manaca aproape nimic, haotic...are perioade cand este putin mai bine cu mancare dar in cea mai mare parte a timpului mananca cel mult 500 kcal/ zi. In ultimul timp este anxios...spune tot timpul ca ii este frica ( de baie, de desenele animate, de nu stiu ce masina rosie, de multe chestii care nu stiu de unde le scoate). Mintea lui este impecabila, in ciuda faptului ca nu poate merge ( tetrapareza spastica). Va rog sa ma indrumati ce as putea sa ii dau sau cum sa procedez cu el.

petvio

Mesaje : 11
Data de inscriere : 19/02/2014

Sus In jos

Copil anxios care nu mananca mai nimic Empty o sansa pentru acest copil

Mesaj  speranta_iubire Vin Mai 02, 2014 8:46 am

Poate mai intrati si cititi acest raspuns care vine cam tarziu.Luati legatura daca sunteti din Bucuresti cu terapeutul Bogdan Gavrila.Aveti incredere si lucrurile vor merge din ce in ce mai bine.Sanatate!

speranta_iubire

Mesaje : 34
Data de inscriere : 17/06/2013
Varsta : 52
Localizare : chitila ilfov

Sus In jos

Copil anxios care nu mananca mai nimic Empty Re: Copil anxios care nu mananca mai nimic

Mesaj  scarface Vin Mai 02, 2014 1:50 pm

In general cine nu mananca are un conflicta emotional activ. Si la copii este la fel.
Pofta de viata = pofta de mancare. Tristetea cauzata de un soe emotiona (si cel de sus este un soc) duce la lipsa de pofta de mancare atata vreme
cat conflictul este activ. Invatati Noua medicina germana. Cu "terapeutii" puteti uita vreo schimbare atata vreme cat nu ei stiu de chestiile astea si nu au remedii pt. rezolvarea conflictului.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Copil anxios care nu mananca mai nimic Empty Re: Copil anxios care nu mananca mai nimic

Mesaj  speranta_iubire Dum Mai 04, 2014 6:24 am

Acest terapeut este specializat in Noua Medicina germana ,bioenergie,reflexoterapie si multe alte tehnici de reglare a energiilor( prana,aura etc).Face consiliere intai emotional apoi lucreaza cu energiile.
Poate sa se duca si cine nu are boli grele ,cine se crede sanatos.Am zis cine se crede ca realitatea este alta;;Nimeni nu mai este sanatos in ziua de azi mai ales daca ai trecut de 40 ani''.

speranta_iubire

Mesaje : 34
Data de inscriere : 17/06/2013
Varsta : 52
Localizare : chitila ilfov

Sus In jos

Copil anxios care nu mananca mai nimic Empty Re: Copil anxios care nu mananca mai nimic

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum