Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Vitamina D sintetica - un pericol pentru sanatate

2 participanți

In jos

Vitamina D sintetica - un pericol pentru sanatate Empty Vitamina D sintetica - un pericol pentru sanatate

Mesaj  scarface Lun Dec 07, 2009 3:06 am

Credinta falsa bazata pe propaganda
Cei mai multi oameni - si din pacate si medici naturisti sau homeopati - cred, datorita propagandei enorme ce i se face acestei vitamine de decenii intregi ca vitamina D sintetica ar fi benefica pentru organism, la fel ca si in cazul altor vitamine sintetice.
Articolele despre avantajele vitaminei D sintetice sunt preluate insa fara discernamant si fara cunoastere din pacate direct din pana industriei farmaceutice iar fraudele descoperite pana acum cat si ineficienta clinica a acestei vitamine arata clar acest lucru.

Ce face de fapt vitamina D sintetica
Vitamina D in forma sintetica impiedica multe procese importante in organism fiindca nu este deloc identica cu cea produsa de organism si inhiba producerea ei natura. Acest lucru apartine de o lege universala aplicata des de industria farmaceutica:
orice substanta similara, dar nu identica cu una produsa din organism duce la dereglearea asimilarii sau producerii ei pe cale naturala. Acest lucur este valabil pentru hormonio (cortizon, insulina, estrigen), pentru minerale (calciu, fier, magneziu) cat si pentru vitamine.

Vitamina D sintetica este, ca si cele mai multe vitamine, un cal troian cu care se deregleaza organismul si nimic mai mult.
La rahitism si afectiuni alea oaselor administrarea aceastei vitamine are exact efectul contrar fata de cel dorit si se poate vedea foarte usor. Cine consuma calciu anorganic si vitamina D in caz de osetoporoza sau fracturi risca sa nu se mai faca bine sau sa se faca bine doar in mod foarte lent.

Soarele si fotonii din alimentele naturale

Expunerea la soare nu poate fi inlocuita cu vitamina D sintetica iar 10 minute de expundere la soare sunt deajuns pentru a regla producerea de vitamina D naturala pe cateva zile. In plus fotonii solari nu se primesc numai direct de la soare ci si din coaja anumitor alimente, cum este cazul la cereale si fructe cat si din uleiul nerafinat. Nu degeaba semintele de floarea soarelui si maslinele au culoarea neagra.
Din pacate exact aceste alimente sunt denaturate in mot intentionat. Coaja la cereale este indepartata la moara, orezul este polizat in mod artificial, uleiul eset hidrogenizat si rafinat pana nu mai contine un singur foton.

Vitamina D nu este o vitamina !
Dupa stiinta vitamina D nu este deloc o vitamina ci un hormon si anume un hormon steroidal fabricat de organism din precursorul de colesterina si convertit in piele cu ajutorul soarelui.

Toxicitate
Vitamina D sintetica luata in doze mai mari duce la toxicitate evidenta. Acest lucru insemna ca si in doze mici ea este toxica.

Frauda in datele publicate despre vitamina D
Cel mai mare laborator medical din USA, Quest Diagnostics, a publicat date eronate cu privire la pacientii care si-au testat nivelele de vitamina D din organism, convingand in acest fel multi oameni sa consume in mod inutil vitamina D.

Sursa: http://www.nytimes.com/2009/01/08/business/08labtest.html
"The nation’s largest medical laboratory company provided possibly erroneous results to thousands of people who had their vitamin D levels tested in the last two years, the company has acknowledged.
The company, Quest Diagnostics, has already sent letters to thousands of doctors listing the patients who might have received “questionable” test results and is offering free retests. The company said it had fixed the problems.
An erroneously high result may mean patients will not take vitamin D supplements when perhaps they should, doctors said. And an erroneously low test result might lead in rare instances to a toxic overdose of vitamin D. When the Quest tests have been inaccurate, the reading has typically been too high, although not in all cases."


Ultima editare efectuata de catre scarface in Lun Dec 07, 2009 3:19 am, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Vitamina D sintetica - un pericol pentru sanatate Empty Re: Vitamina D sintetica - un pericol pentru sanatate

Mesaj  mireille Lun Dec 07, 2009 3:17 am

Atatia bebelusi primesc aceasta vitamina zilnic in mod constant ...timp de cativa ani daca se poate recomanda medicii...ceva de groaza....

mireille

Mesaje : 51
Data de inscriere : 20/11/2009

Sus In jos

Vitamina D sintetica - un pericol pentru sanatate Empty Re: Vitamina D sintetica - un pericol pentru sanatate

Mesaj  scarface Lun Dec 07, 2009 3:23 am

Aproape tot ce face medicina clasica este inventat si instruit de industria farmaceutica. De aceea este aproape imposibil
de a gasi ceva intradevar util cand este vorba de medicamente si "vitamine". Eu nu stiu nimic folositor dupa ce am studiat ani de zile toate medicamentele posibile.
Cum sa stie deci medicii ceva bun cand ei insusi nu fac cercetari si nici nu fabrica medicamente, nu verifica efectul real al medicamentelor pe pacienti, nu fac statistici si nici un bilant al efectivitatii loc ci le prescriu numai pe credinta oarba in promisiunile concernelor farmaceutice ?
Medicii cu adevarat dornici sa faca bine se lasa de medicina clasica si devin medici homeopati sau medici naturisti.
Tratamentele alopate din medicina clasica sunt un adevarat cosmar in realitate. Daca oamenii ar realiza acest lucru nu ar mai calca in cabinetul vreunui medic alopat. Dar omenirea pare ca prefera sa moara tratata de medic cu medicamente toxice si fara efect vindecator decat de o boala naturala...:-)
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Vitamina D sintetica - un pericol pentru sanatate Empty Re: Vitamina D sintetica - un pericol pentru sanatate

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum