Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Campioană mondială la marș pentru atleţi veterani

In jos

Campioană mondială la marș pentru atleţi veterani  Empty Campioană mondială la marș pentru atleţi veterani

Mesaj  corix Lun Oct 21, 2013 10:38 pm

Interviu cu Elena Pagu la 84 de ani

http://www.traiescsanatos.ro/articol/interviu-cu-elena-pagu

"Veselă, energică, deosebit de sprintenă, vorbăreaţă, comunicativă, activă. Pe scurt, Elena Pagu – un model de viaţă nu doar pentru copii şi tineri, ci şi pentru părinţii şi bunicii lor!

Elena Pagu e mândră că, după ce a ieșit la pensie, la 56 de ani, a reușit să trăiască intens, nu să-și plângă de milă și să-și aștepte sfârșitul, „așa cum, din nefericire, fac majoritatea celor de vârsta mea“. Așa a ajuns de șase ori campioană mondială la marș pentru atleţi veterani. De două ori vicecampioană și de alte două ori campioană europeană. Dar Elena Pagu este un exemplu nu doar pentru performanţa ei sportivă, ci și pentru stilul de viaţă pe care a reușit să-l urmeze, transformându-l în a doua sa natură. Elena Pagu are 84 de ani şi nu stă în casă să aştepte moartea. Aleargă 28 de kilometri pe săptămînă şi e campioană mondială la marş.

Ce secret ascundeţi de aţi reușit să daţi peste cap ideea tradiţională de bunică ţintuită în fotoliu, lângă calorifer?

Nu am putut să renunţ la dorinţe (surâde). Nu am avut cum să accept ideea că nu mai pot și nu mai am nimic de făcut pentru mine însămi. Norocul meu a fost că soţul, fost sportiv de performanţă până a suferit o fractură de col femural, m-a cooptat în grupul lui de atleţi veterani. Și, cum eu am fost dintotdeauna un om foarte activ, mi-a plăcut ce urma să fac și mi-am schimbat stilul de viaţă din mers, aproape fără să bag de seamă. Soţul meu a devenit antrenorul și impresarul meu, mă susţine și mă îndrumă în continuare.

Spuneţi că v-aţi schimbat stilul de viaţă… În ce sens?

Păi, pensionară fiind, urma, asemenea tuturor celorlalţi, să-mi aștept cuminte, în fotoliu, sfârșitul. Dar nu era și nu este deloc felul meu să stau degeaba! Așa că am adoptat complet noul stil de viaţă care mi s-a oferit.

Și în ce constă el? Dacă nu cumva e secret de… campioană.

Nici pe departe! Grupul de atleţi veterani din care fac parte vrea să demonstreze că vârsta înaintată nu înseamnă deloc o povară, nici pentru protagonist, nici pentru cei din jur. Dar trebuie să vrei asta. Așa că nu stau degeaba în casă, niciodată. Fie fac treabă, fie joc cu soţul meu canastă sau rummy, fie discutăm pe diferite teme, pentru că este un pasionat de politică, istorie și geografie și mă ţine și pe mine la curent cu noutăţile, fie dezleg cuvinte încrucișate, ori citesc de la poezie la istorii despre picturile celebre din lume, fie învăţ poezii. Și socializez. Neapărat! Ies în oraș la diferite ocazii, mă întâlnesc cu prietenii mei, ai noștri, vorbesc la telefon la nesfârșit și, de două ori pe săptămână, merg la sală.

Aerobic, fitness?

Nuuu. Antrenament pentru marș. Cum scrie la carte. Urmat întotdeauna de o cursă de 7 km. În răstimp de o oră. Acum, că e frig afară, în sală. Vara – în parcul I.O.R.

Vă luptaţi cu insomniile?

Nici pe departe! Dar mă culc foarte devreme. Pe la ora 10 (p.m.). Intru în pat adică. Mai ascult muzică, mai citesc. Mi se întâmplă să mă trezesc și pe la 3 noaptea, dar nu mă ridic din pat decât la 7 dimineaţa. Așadar, îmi las organismul să se odihnească, chiar dacă mintea îmi e activă. Dar nu bat câmpii. Nu-mi fac probleme. Nu stau să sufăr în suc propriu pentru tot felul de lucruri. Sunt foarte raţională. Citesc sau ascult muzică. Nu mai am atenţie distributivă. Trăiesc totul foarte concentrat și intens. Mă rog, pentru că eu cred în Dumnezeu și în forţa spirituală a sfinţilor.

Ţineţi o dietă anume?

Nu, dar nu mănânc orice. Gătesc multe legume, fără rântașuri și prăjeli. De bază pentru mine sunt mămăliga și brânza de vaci. Mănânc carne de pui și porc, ouă și ciuperci. Și foarte multe fructe. Dulciuri și mezeluri deloc, pentru că nu-mi plac.

Cafea beţi?

Mai beau o căniţă. Am înlocuit-o cu o reţetă proprie. Dimineaţa, când ies din pat, beau o cană cu apă în care peste noapte am lăsat să stea un ardei foarte iute tocat mărunt. Apoi, nu mănânc nimic până la prânz.

Și nu… ustură?

Deloc. E varianta ușoară, pentru că persoana de la care am preluat ideea mănâncă un castron întreg de ardei iuţi dimineaţa și ar trebui să o vedeţi, e spirt. Mă întrece!

Minunea din ardeiul iute

Terapia cu ardei iute am preluat-o de la o ardeleancă. De cinci ani, de când o folosesc, am scăpat de durerile precordiale pe care le aveam înainte, de ateromul de pe carotida stângă, care s-a dizolvat, de vâjâiturile din urechi, de unghiile care se rupeau din te miri ce. De durerile groaznice pe care le aveam dacă mă încumetam să car 3 kg. Astăzi, pot să car cu ușurinţă 15 kg, nu mai am colesterolul mărit, nu mi-e frig și nu mai am probleme cardiovasculare."

corix

Mesaje : 570
Data de inscriere : 24/05/2012
Varsta : 54
Localizare : craiova

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum