Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cat costa kilogramul de XANAX

In jos

Cat costa kilogramul de XANAX Empty Cat costa kilogramul de XANAX

Mesaj  scarface Vin Sept 13, 2013 4:40 am

Azi am facut un mic calcul la pretul medicamentelor calculat pe kilogram. Rezultatul este de-a dreptul terifiant !
Din lista de aici http://www.rense.com/general54/preco.htm
am luat pretul de vanzare si cel de fabricare la cel mai profitabil medicament: XANAX.
Este o lista mai veche, preturile s-au schimbat intre timp, insa ca idee.
XANAX-ul este prescris pe banda rulanta de psihologi si nu numai.
O pastila contine numai 10 grame. O cutie are 100 de pastile.Pretul de acum catva ani la XANAX era in USA de 136 dolari.
Costul de fabricatie este de 0,024 dolari, deci de 2,4 centi. Profitul este de 569,958 % !

Insa de abia daca transformam pretul in pret raportat la kilogram ne putem da seama ce afacere FANTASTICA inseamna fabricarea de medicamente. Aplicam regula de 3 simpla.
Tinetiva bine: un kilogram de XANAX se vindea in farmaciile din USA  cu 1.360.000 dolari pe kilogram.  Ca sa produci un kilogram este nevoie de numai  240 de dolari, un pret ridicol.

Farmaciile retin cam 50%, producatorii cam 50%.
Deci concernul care vinde acest medicament  cu 700.000  dolari  per kilogram la farmacii (cel putin asta era pretul din USA) si care la randul lor incaseaza 700.000  vanzandu-l la pacienti mai departe.

Kilogramul de platina costa 35.000 dolari  iar kilogramul de cocaina costa cam 50.000 dolari.
Kilogramul de Xanax se vinde la un pret de aproape 40 de ori mai scump decat cel de platina.

Acum intelegeti poate de ce Xanax-ul se da pe banda rulanta si este cel mai prescris medicament psihotic si de ce farmaciile se inmultesc ca ciupercile dupa ploaie.
Xanaxul aduce un profit imens caci costa extrem de putin la fabricatie si este nevoie numai de 1mg sau chiar mai putin pe pastila.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum