Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

TERAPIA BOWEN - Mii de români „reparaţi“ prin terapia Bowen. Ce este şi cât costă?

2 participanți

In jos

TERAPIA BOWEN - Mii de români  „reparaţi“ prin terapia Bowen. Ce este şi cât costă? Empty TERAPIA BOWEN - Mii de români „reparaţi“ prin terapia Bowen. Ce este şi cât costă?

Mesaj  nadia Sam Oct 01, 2011 1:35 pm

Terapia Bowen este o tehnica terapeutica extrem de profunda si are la baza teoria conform careia organsimul in stare de relaxare totala, isi activeaza abilitatea de a rezolva orice problema a corpului sau a mintii, prin readucerea acestora in echilibru si armonie. Este o metoda de vindecare neinvaziva si foarte delicata.

Desi in Romania este nou aparuta, in plan international este considerata atat de medicina alopata cat si de cea alternativa ca fiind cea mai puternica metoda de insanatosire!!!

Este o formula unica de re-echilibrare neuro-musculara. Lucreaza, in principal, prin sistemul nervos, atat asupra sistemului osos cat si la nivel muscular.

Terapia Bowen este un concept nou in manipularea corporala, nu deriva si nici nu este similara nici unei alte modalitati de abordare fizica:

- Deplasarile osoase se re-aliniaza - desi nu se executa nici o manipulare a articulatiilor sau oaselor, ca in chiropractie.

- Tensiunile musculare se elibereaza si circuitul limfatic normal se restabileste - desi nu se maseaza muschii, ca in masajul terapeutic.

- Meridianele energetice se restabilesc imediat - desi practica nu se bazeaza pe meridiane si nu seamana nici cu acupunctura, nici cu presopunctura.

- Echilibrul psihic se normalizeaza - desi nu este necesara invocarea unui raspuns emotional, ca in cazul terapiilor ce se adreseaza mintii si corpului deopotriva.

Aproape in toate cazurile, pacientii raporteaza o stare placuta derelaxare si o senzatie de bine, de usurare.

O sedinta de terapie Bowen consta intr-un numar de miscari delicate, practicate cu degetele, asupra muschilor si tesuturilor articulare. Astfel se transmit mesaje in interiorul corpului, de reactivare a memoriei celulare, a unei stari ideale, de relaxare si echilibru.

Durata unei sedinte este intre 40 si 60 minute. Rezultatele pot fi remarcabile, chiar de la prima sedinta de tratament, deoarece corpul incepe procesul de auto-vindecare.

Spre deosebire de alte tehnici fizice,Tehnica Bowen nu foloseste manipularea fortata. Terapeutul nu forteaza corpul sa "execute o comanda", ci ii permite acestuia sa intreprinda masurile necesare pentru auto-vindecare, in propiul sau ritm.
Costul unei sedinte este de 50 RON si se face o data pe saptamana.

Ce trateaza Terapia Bowen?

In fiecare dintre noi exista abilitatea de autovindecare. Astfel terapia Bowen (Bowtech) nu are limite in ceea ce priveste persoanele carora se adreseaza fiind folositoare oricui de la nou-nascuti la persoane in varsta.

Bowtech si-a dovedit eficienta in tratarea problemelor musculare si osoase cat si in tratarea afectiunilor interne.

Ofera alinare femeilor insarcinate si persoanelor cu nevoi speciale.

Sportivii au alta perspectiva cu ajutorul acestei terapii atat din punct de vedere al vindecarii eventualelor accidentari mult mai repede cat si al formei mult mai bune pe care o capata.

Tehnica Bowen reduce convalescenta indiferent de vechimea afectiunii.

Confera o stare de bine generala si un plus de energie.


Afectiuni care raspund foarte bine la Bowtech, sunt:
- Umar intepenit
- Probleme la genunchi
- Luxatie a gleznei
- Migrene - Dureri de cap
- Stress - Tensiune
- Simptome Astmatice si Bronsite -RSI
- Dureri de Spate - Sciatica
- Imobilitate a gatului
- Leziuni datorate activitatii sportive
- Atacuri cerebrale
- Alergii de primavara
- Probleme renale
- Oboseala acuta si cronica
- Incontinenta nocturna

Unele dintre afectiunile in care s-a demonstrat o ameliorare dupa terapie Bowen sunt: Scleroza Multipla, Paralizie Cerebrala, Paralizie Faciala Periferica, Distrofie Musculara, CFS, Mialgie Fibrinoasa, Atac Cerebral si boala Parkinson.

Marturii ale pacientilor
bărbat 41 ani - 6 hernii de disc, anxietate, atacuri de panică (programat pentru operaţie)
Am venit la cabinet în cârjă. Eram programat pentru operaţie de hernie peste 4 zile. Am anulat operaţia după prima şedinţă pentru că am început să mă simt mult mai bine. De asemenea am renunţat la cârjă. Am început să simt din nou cele 3 degete de la picior şi călcâiul care îmi fuseseră amorţite. Am căpătat un alt tonus. Am făcut 15 şedinţe şi starea mea generală este foarte bună comparativ cu cea dinainte de terapie.



femeie 51 ani - sciatică
Când am venit la cabinet şchiopătam din cauza durerii. După prima şedinţă de terapie, organismul meu a început să dea semne de revigorare. După a 3-a şedinţă, deja nu mai aveam nicio problemă. Aceasta terapie chiar este grozavă. Deşi când am început-o, eram un pic sceptică şi am venit la insistenţele fiicei, acum sunt convinsă că este cea mai bună şi simplă metodă de vindecare. O recomand tuturor şi chiar mi-am adus o prietenă la cabinet pentru a se trata şi ea.



femeie 42 ani - diabet zaharat tip 1 (insulino-dependent), durere umăr
Când am început această terapie, nu credeam că poate avea asemenea rezultate. Durerea din umăr a fost principalul motiv pentru care am vrut să fac bowtech. Trebuie spus ca diabetul îl am de la vârsta de 12 ani. Înainte de terapie, doza zilnică de insulina era de 84 unităţi. Evoluţia a fost extrem de bună şi după 2 şedinţe, am fost obligată să o reduc la 26 unităţi. Sunt la a 18-a şedinţă, iar doza mea zilnică de insulina este acum de 22 unităţi.



bărbat 32 ani - stres, litiaza renală
Am citit pe internet despre terapie şi am zis să încerc şi eu. Am o experienţă bogată în a fi "pacient" al terapiilor alternative. Nimic din ce am făcut nu a reuşit să mă reechilibreze atât de bine cum o face terapia bowen. Pur şi simplu mă simt alt om. Aştept cu nerăbdare fiecare şedinţa de terapie.



femeie 18 ani - scolioza dublă
Port corset de la vârsta de 12 ani. Am încercat multe variante până acum inclusiv o terapie ce are la baza controlul muşchilor prin respiraţie pe care am făcut-o în Germania. Tot aici mi s-a făcut un corset nou. La întoarcerea în ţara am auzit de această terapie alternativă nouă bowtech. L-am sunat pe Alexandru şi am făcut o programare mai mult la insistenţele mamei. Lucrul care mi s-a părut extraordinar a fost că la prima şedinţă am venit la cabinet cu dureri de spate care au încetat imediat după terminarea acesteia. La ora actuală am făcut 24 de şedinţe. Starea mea este excelentă, corsetul nu îmi mai este bun (s-a micşorat deviaţia coloanei). Chiar este o minune această tehnică.



bărbat 77 ani - spondiloza lombară, tuse (Licaret C. -Bucuresti , ţel 021.243.20.89)
Din cauza spondilozei nu mă mai puteam apleca la 90 grade, mă îndreptam foarte greu şi aveam dureri puternice. În prezent fac această mişcare cu uşurinţă şi nu mai am acele dureri. De asemenea tuşeam foarte des şi expectoram mult. În prezent această stare s-a ameliorat foarte mult. Am o certă senzaţie de revigorare fizică. Efectiv mă simt mai în putere. După cele 8 şedinţe efectuate, doresc să mai fac şedinţe de terapie periodice pentru întreţinere.

Gasiti mai multe detalii in .....FARA RECLAME.

nadia

Mesaje : 1
Data de inscriere : 01/10/2011

Sus In jos

TERAPIA BOWEN - Mii de români  „reparaţi“ prin terapia Bowen. Ce este şi cât costă? Empty Re: TERAPIA BOWEN - Mii de români „reparaţi“ prin terapia Bowen. Ce este şi cât costă?

Mesaj  scarface Sam Oct 01, 2011 1:46 pm

nadia a scris:Desi in Romania este nou aparuta, in plan international este considerata atat de medicina alopata cat si de cea alternativa ca fiind cea mai puternica metoda de insanatosire!!!
Hai sa fim seriosi...cea mai puternica nu este cu siguranta.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum