Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Terapia Bowen

3 participanți

In jos

Terapia Bowen Empty Terapia Bowen

Mesaj  Larisa Joi Mai 19, 2011 10:57 pm

Buna

Va recomand cu mare drag sa cititi despre terapia Bowen si e posibil sa gasiti raspunsul la multe dintre problemele pe care le aveti.

Tom Bowen, fondatorul acestei terapii a descoperit o metoda prin care organismul se intoarce la " setarile" sale initiale.

Este o terapie holistica folositoare tuturor, de la nou nascuti, la femei insarcinate sau persoane cu dizabilitati. Se adeseaza organismului pe plan fizic, chimic, mental si emotional si are rezultate spectaculoase in tratarea afectiunilor acute, cronice, neurologice sau psihio somatice.

Corpul uman e cea mai desteapta "masinarie" cunoscuta noua iar asa cum se reface singur cand ne lovim sau ne taiem la un deget in bucatarie si altele... tot asa se poate reface si in cazul unor afectiuni mai grave. E necesar sa primeasca impulsul potrivit pentru a se concetra asupra problemei si pentru a o rezolva.

Gasiti pe net informatii si marturii ale oamenilor sau va raspund cu drag ., sters de admin

Multa sanatate

Larisa

Mesaje : 4
Data de inscriere : 19/05/2011

Sus In jos

Terapia Bowen Empty Re: Terapia Bowen

Mesaj  gvgbt Mier Aug 29, 2012 4:53 am

Scarface, spune-ne te rog parerea ta despre terapia Bowen.
Am ceva probleme cu fetitele (stau "gheboase"), am fost la fizioterapie, au facut gimnastica dar nu prea vad rezultatele.
Am cautat pe internet alte metode de corectare si am aflat despre aceasta terapie.
Cum nu stau foarte pe roze din punct de vedere financiar as vrea sa aflu mai multe (eventual marturii) inainte de a incepe un tratament de durata.
Va multumesc!

gvgbt

Mesaje : 3
Data de inscriere : 21/11/2011

Sus In jos

Terapia Bowen Empty raspuns

Mesaj  Larisa Mier Aug 29, 2012 6:25 am

gvgbt a scris:Scarface, spune-ne te rog parerea ta despre terapia Bowen.
Am ceva probleme cu fetitele (stau "gheboase"), am fost la fizioterapie, au facut gimnastica dar nu prea vad rezultatele.
Am cautat pe internet alte metode de corectare si am aflat despre aceasta terapie.
Cum nu stau foarte pe roze din punct de vedere financiar as vrea sa aflu mai multe (eventual marturii) inainte de a incepe un tratament de durata.
Va multumesc!

Buna ziua,
Parerea mea este evident una buna Wink. Cel mai important din toata poveste este faptul ca oamenii chiar se "vindeca" in urma acestei terapii. Personal, nu urmaresc vre-un fel de publicitate insa am avut rezultate fantastice atat pentru probleme aparute imediat gen crize de sciatica, lombago cat si pentru probleme aparute in timp genul scoliozelor, cifozelor, lordozelor. Terapia functioneaza fantastic asupra intregului organism, problemele legate de muschi si oase rezolvandu-se prioritar. Prin terapia Bowen se creeaza o reechilibrare a organismului (pana la matricea genetica), astfel cu un pic de lucru se pot rezolva si probleme ale organelor sau chiar probleme de natura psihica.
Cat despre copii.. ce sa spun, sunt cei care raspund cel mai bine la tratament. Organismul lor, neavand o multitudine de alte probleme de "reparat", se poate concentra cu usurinta asupra problemei aparute astfel raspunsul fiind mult mai rapid.
Atata timp cat "problema" fetitelor dumneavoastra este una dobandita si nu innascuta (mostenita deci genetica) cu siguranta ca se poate rezolva. Terapia este atat de delicata incat copiii o accepta cu mare drag. Presupune stimularea unor puncte specifice, cu degetele, la nivelul pielii pentru a transmite o vibratie muschilor/tendoanelor.. in functie de procedura aplicata. Este total nedureros..cel mult gadilicios..in cel mai rau caz Smile)
Exista site-ul oficial www.bowtech.ro unde putieti citi marturii si cazuri documentate. Aveti o harta cu terapeuti repartizati pe zone. Eu una nu imi fac publicitate pe site pt ca practic aceasta terapie din pasiune, in baza diplomei de terapeut Bowen.
In cazul in care va pot sta la dispozitie cu orice ajutor nu ezitati sa ma contactati.
Multa sanatate.

Larisa

Mesaje : 4
Data de inscriere : 19/05/2011

Sus In jos

Terapia Bowen Empty Re: Terapia Bowen

Mesaj  DanC Mier Aug 29, 2012 6:40 am

gvgbt a scris:Scarface, spune-ne te rog parerea ta despre terapia Bowen.
Am ceva probleme cu fetitele (stau "gheboase"), am fost la fizioterapie, au facut gimnastica dar nu prea vad rezultatele.
Am cautat pe internet alte metode de corectare si am aflat despre aceasta terapie.
Cum nu stau foarte pe roze din punct de vedere financiar as vrea sa aflu mai multe (eventual marturii) inainte de a incepe un tratament de durata.
Va multumesc!

Cifoza se corecteaza foarte usor la varsta frageda cu gimnastica dar trebuie sa stiti EXACT ce sa faceti .Conteaza si pozitia bazinului ,deviatiile axiale ale coloanei si multe altele .Lucrul trebuie sa fie serios si perseverent .Daca sunteti interesata de un profesionist in asemenea exercitii va pot trimite un mesaj privat cu datele lui de contact.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Terapia Bowen Empty Re: Terapia Bowen

Mesaj  DanC Mier Aug 29, 2012 9:15 am

Larisa a scris:
gvgbt a scris:Scarface, spune-ne te rog parerea ta despre terapia Bowen.
Am ceva probleme cu fetitele (stau "gheboase"), am fost la fizioterapie, au facut gimnastica dar nu prea vad rezultatele.
Am cautat pe internet alte metode de corectare si am aflat despre aceasta terapie.
Cum nu stau foarte pe roze din punct de vedere financiar as vrea sa aflu mai multe (eventual marturii) inainte de a incepe un tratament de durata.
Va multumesc!

Buna ziua,
Parerea mea este evident una buna Wink. Cel mai important din toata poveste este faptul ca oamenii chiar se "vindeca" in urma acestei terapii. Personal, nu urmaresc vre-un fel de publicitate insa am avut rezultate fantastice atat pentru probleme aparute imediat gen crize de sciatica, lombago cat si pentru probleme aparute in timp genul scoliozelor, cifozelor, lordozelor. Terapia functioneaza fantastic asupra intregului organism, problemele legate de muschi si oase rezolvandu-se prioritar. Prin terapia Bowen se creeaza o reechilibrare a organismului (pana la matricea genetica), astfel cu un pic de lucru se pot rezolva si probleme ale organelor sau chiar probleme de natura psihica.
Cat despre copii.. ce sa spun, sunt cei care raspund cel mai bine la tratament. Organismul lor, neavand o multitudine de alte probleme de "reparat", se poate concentra cu usurinta asupra problemei aparute astfel raspunsul fiind mult mai rapid.
Atata timp cat "problema" fetitelor dumneavoastra este una dobandita si nu innascuta (mostenita deci genetica) cu siguranta ca se poate rezolva. Terapia este atat de delicata incat copiii o accepta cu mare drag. Presupune stimularea unor puncte specifice, cu degetele, la nivelul pielii pentru a transmite o vibratie muschilor/tendoanelor.. in functie de procedura aplicata. Este total nedureros..cel mult gadilicios..in cel mai rau caz Smile)
Exista site-ul oficial www.bowtech.ro unde putieti citi marturii si cazuri documentate. Aveti o harta cu terapeuti repartizati pe zone. Eu una nu imi fac publicitate pe site pt ca practic aceasta terapie din pasiune, in baza diplomei de terapeut Bowen.
In cazul in care va pot sta la dispozitie cu orice ajutor nu ezitati sa ma contactati.
Multa sanatate.

Buna ziua!

As avea asa o intrebare pe scurt despre aceasta terapie caci nu prea stiu despre ea decat asa vazut din afara ca este practic un masaj:cine face aceasta terapie simte ceva deosebit unde e problema sau se face doar pur si simplu mecanic un masaj mecanic invatat la cursuri?Are persoana care face terapia de un asa zis"dar" pt asa ceva?As fi curios si de prezentarea macar unui caz de cifoza sa zicem daca tot vorbim despre asta in acest topic, rezolvat de dumneavoastra cu ceva date :varsta ,simptome,diagnostic initial si rezultatele finale:durata tratamentului,gradul de rezolvare si cel mai important lucru fotografii (sau X Ray ) inainte si dupa terapie a coloanei.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Terapia Bowen Empty Re: Terapia Bowen

Mesaj  Larisa Mier Aug 29, 2012 10:30 am

Buna ziua!

As avea asa o intrebare pe scurt despre aceasta terapie caci nu prea stiu despre ea decat asa vazut din afara ca este practic un masaj:cine face aceasta terapie simte ceva deosebit unde e problema sau se face doar pur si simplu mecanic un masaj mecanic invatat la cursuri?Are persoana care face terapia de un asa zis"dar" pt asa ceva?As fi curios si de prezentarea macar unui caz de cifoza sa zicem daca tot vorbim despre asta in acest topic, rezolvat de dumneavoastra cu ceva date :varsta ,simptome,diagnostic initial si rezultatele finale:durata tratamentului,gradul de rezolvare si cel mai important lucru fotografii (sau X Ray ) inainte si dupa terapie a coloanei.[/quote]

Terapia Bowen este o terapie holistica = minte, trup si suflet. Nu este masaj, presopunctura sau terapie asemanatoase. Miscarile au durata si intensitate scurta dar toate acestea sunt specifice procedurii aplicate. Terapeutul nu lucreaza cu energii sau lucruri de genul acesta. Terapeutul stie temeinic tehnica si intr-adevar pune mult suflet!
Va recomandam mai sus sa cititi site-ul oficial www.bowtech.ro unde gasiti o groasa de detalii pe care nu cred ca pot sa le cuprin eu in acest raspuns. Deasemenea gasiti si un caz documentat cu radiografii http://bowtech.ro/ro/posts/documented-case-details/?documentedcaseID=5 aici e vorba de scolioza.
Ar fi putin neprofesional ca cineva sa va spuna cu ochii inchisi cate sedinte dureaza o terapie tinand cont de faptul ca fiecare individ este unic, fiecare are problema sau ansamblul de probleme specifice. In functie de asta un tratament poate raspunde mai incet sau mai repede, mai bine sau nu.
In terapia Bowen organismul se aduce intr-o stare de relaxare profunda si se stimuleaza pentru a-si concentra atentia in rezolvarea unei probleme. Daca pacientul este o persoana in varsta cu multe probleme probabil terapia va consta in mai multe sedinte decat daca pacientul are 12 ani cu un organism cu o capacitate mult mai buna de recuperare.
Fiecarui pacient i se face o anamneza (un istoric foarte detaliat al problemelor si o evaluare generala) iar in functie de acest lucru terapeutul decide suita de proceduri (de aplicat) astfel incat vindecarea sa fie cat mai buna si rapida.
Sunt cazuri care pacientul sufera un accident iar terapia se aplica relativ imediat iar acesta poate necesita o singura sedinta de tratament iar pacientul este "pus pe picioare". Sunt alte cazuri in care pacientii au o suferinta foatrte veche, poate de ani de zile, iar cu acestia trebuie lucrat mai multe sedinte (in functie de fiecare organism).
Ca sa va raspund totusi, unul din cele mai interesante cazuri ale mele legat de acest topic a fost cu un tratament pentru probleme de digestie, bila lenesa. Persoana respectiva avea si o mica cifoza (vizibila totusi cu ochiul liber) in urma tratmentului.. pe parcursul sedintelor intregul organism s-a reechilibrat, problema cu stomacul s-a rezolvat iar cifoza noastra s-a corectat vizibil fara ca sa ma fi adresat direct problemei. Povestioare de acestea sunt multe dar nu legate de topic, de exemplu am lucrat cu cineva pentru un genunchi dureros. Dupa tratament persoana respectiva mi-a marturisit ca de ani de zile isi opera unghiile de la picioare pt ca se incarnau iar in urma tratamentului la genunchi aceatea pur si simplu s-au vindecat (vorbesc de inflamatii) iar cel putin de un an de zile de atunci nu a mai avut probleme.. nici cu unghiile si nici cu genunchiul Wink
Sper ca raspunsul meu v-a lamurit intr-o cat mai mare masura. Daca aveti o intrecare personala dati click pe user "larisa" la sectiunea contact veti gasi id-ul de mess.
Multa sanatate!

Larisa

Mesaje : 4
Data de inscriere : 19/05/2011

Sus In jos

Terapia Bowen Empty Re: Terapia Bowen

Mesaj  DanC Mier Aug 29, 2012 12:16 pm

Multumesc pt raspuns, as fi asteptat ceva mai concret si o prezentare mai profesionala macar a unui caz pt ca mi-a atras atentia afirmatia "am avut rezultate fantastice" ,dar apreciez deranjul pt raspuns.Numai bine!
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Terapia Bowen Empty Re: Terapia Bowen

Mesaj  Larisa Mier Aug 29, 2012 11:35 pm

Danc a scris:Multumesc pt raspuns, as fi asteptat ceva mai concret si o prezentare mai profesionala macar a unui caz pt ca mi-a atras atentia afirmatia "am avut rezultate fantastice" ,dar apreciez deranjul pt raspuns.Numai bine!

Cu tot respectul va recomand sa cititi in mesaj link-ul catre site si catre cazuri documentate, inclusiv cu radiografii.
Cu si mai mult respect va recomand sa mergeti cu fetitele la un consult, nu incercati sa gasiti raspunsul pe forumuri.
www.bowtech.ro aveti o lista intreaga cu terapeuti, puteti opta pentru cel mai profesionist vreti dumneavoastra.

Eu una ma multumesc cu rezultatele fantastice pe care le am, oamenii vin din recomandari, nu imi fac nici un fel de publicitate si nici nu taxez pentru aceasta terapie. Inceputul pledoariei mele pe acest forum a fost "va recomanda sa cititi despre terapia Bowen" pentru ca mi se umple sufletul de bucurie cand vad cazuri nerezolvate prin alte "incercari" si cu rezultate fantastice prin Bowen. Cu siguranta nu putem implini asteptarile tuturor insa de dragul copiilor va recomand totusi sa mergeti in fata unui terapeut.
Multa sanatate.

Larisa

Mesaje : 4
Data de inscriere : 19/05/2011

Sus In jos

Terapia Bowen Empty Re: Terapia Bowen

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum