Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Curatirea colonului cu apa - terapia hidrocolon

5 participanți

In jos

Curatirea colonului cu apa  - terapia hidrocolon Empty Curatirea colonului cu apa - terapia hidrocolon

Mesaj  scarface Joi Mai 30, 2013 1:52 am

In occident pentru curatirea mai eficienta a colonului in loc de simpla clisma se foloseste un aparat special cu ajutorul caruia se curata colonul cu cantitati mari de apa la diverse temperaturi ca sa stimuleze si colonul.

Curatirea colonului cu apa  - terapia hidrocolon Hydro-colon_bild

Este o curatire foarte eficienta si mult mai comoda si eficienta decat o clisma. Pacientului i se introduce in rect un fel de pistol cu 3 ventile de unica folosinta si sta comod pe spate intains pe un pat in timp ce terapeutul ii poate masa burta ca apa sa ajunga in toate locurile.

Printr-un ventil intra apa dupa care acesta se inchide si se deschide cel prin care se elimina apa cu reziduriile.
Furtunul cu reziduri este conectat la scurgerea de la chiuveta, apa cald si rece intra tot de la chiuveta in aparat.
Conectarea este similara unei masini de spalat si daca ne gandim mai bine si modul de functionarea seamana cu cel al unei masine de spalat.

Singurul lucru care il face aparatul este de fapt sa regleze electronic temperatura apei si volumul care curge pe minut. Adica nu face nimic mai mult decat ce face o baterie cu robinete de la baie, numai ca o face electronic si nu mecanic.
Un astfel de aparat costa de la 4000 € in sus.
Curatirea colonului cu apa  - terapia hidrocolon Die-Humares1-GmbH-71-300x199

O sedinta de curatire la un terapeut costa in Germania intre 75 si 100 de euro.
Ca sa cureti cat de cat colonul trebuie cel putin 5, ideal 10 sedinte.

Asta inseamna 375-1000 € pentru un singur pacient.
Daca este sa faci asta la 4 membrii ai familiei se merita deci sa-ti cumperi un aparat. Insa din cauza costului enorm, care nu
este preluat de nici o asigurare medicala, nimeni nu-si permite sa o faca decat in caz de boala.

Insa aceasta curatire ar trebui facuta de oricine de cateva ori pe an si mai ales in mod preventiv, nu dupa ce este prea tarziu.

Ieri mi-am dat seama ca de fapt oricine poate face singur un astfel de aparat. Singura chestie care insa trebuie sa o ai este acel pistol de unica folosinta care se introduce in rect. In functie de fabricant ele costa intr 3,5€ si 8€ bucata si se pot cumpara.

Acum trebuie doar facuta o instalatie simpla de mixat apa rece cu apa calda, cu monitiorizarea temperaturii si ai volumului cu un senzoira de temperatura si un flowmeter.

Pentru a face deci un aparat de curatire al colonului este nevoie de:
- baterie cu 2 robinete separate cum este la cada sau la chiuveta (20€)
- un robinet separat prin care se regleaza manual volumul (50€)
- un ventil cu electromagnet prin care se inchide si se opreste volumul (20€)
- un termometru cu adapater care masoara temperatura in teava si care o arata digital (50 €)
- un flowmeter care se conecteaza la un microprocesor care masoara volumul de apa scurs si inchide ventilul de indata
ce s-a introdus cantitatea de apa dorita. Procesorul calculeaza cantitatea de apa de indata de ce deschide ventilul in mod manual si mai are doua butoane prin care se seteaza cantitatea de apa dorita. (70€)

Impreuna cu mici adaptoare de tevi, tevile de plastic de la chiuveta pana la aparat care trebuie sa aibe catva metrii buni pt. ca aparatul sa poata fi dus pana in dormitor, cam tot hardeware-ul ar costa cam 220 €.

Se mai adauga costurile de 4-8€ pe pacient sau pe sedinta pt. pistolul care intra in colon (se pot fierbe si steriliza dupa folosire, insa nu se poate folosi un pistol la 2 pacienti, insa un pistol pentru fiecare sedinta devine cam scump insa e mai comod caci nu mai trebuei curatite pe urma.

Curatirea colonului cu apa  - terapia hidrocolon Die-Humares1-GmbH-50

Oricine l-ar putea construi un astfel de aparat ieftin dupa schema care o fac. De fapt aparatul se poate face si fara termometru , ventil si flowmetru, lucru ce il face si mai ieftin insa atunci timpul, volumul de curgere si temperatura trebuie setate inainte in mod manual.

Aparatul poate fi impratit intre mai multe familii, fiecare familie il pastreaza cateva saptamani dupa care il da mai departe.
In acest mod pretul pe sedinta se reduce si mai mult.

Ce ziceti de ideea mea ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Curatirea colonului cu apa  - terapia hidrocolon Empty Re: Curatirea colonului cu apa - terapia hidrocolon

Mesaj  andrei Joi Mai 30, 2013 4:22 am

Interesant, nu stiam ca exista asa ceva, e o varianta mult mai comoda de a face clisma.
Robinetul separat de reglat volumul e un robinet special de este asa scump? Nu se poate regla volumul si din robinetele de la baterie?
andrei
andrei

Mesaje : 259
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 44
Localizare : Craiova

Sus In jos

Curatirea colonului cu apa  - terapia hidrocolon Empty Re: Curatirea colonului cu apa - terapia hidrocolon

Mesaj  CristianPsi Joi Mai 30, 2013 5:57 am

clisma clasica dupa parerea mea e riscanta. daca nu stii cand s-o faci si cat lichid sa introduci nu iese nimic ok din povestea asta. mai ales pt cei ce-s constipati cronic. gasesc ca ar fi mai bine ca intai sa se foloseasca supozitoare cu glicerina pt a stimula putin o defecare "de baza" , dupa care cand nu mai exista "nimic coborat" sa se inceapa cu o clisma ce poate atinge "partea de sus" sau colonul. mi se pare cea mai friendly metoda de curatare pt cine are timp de asa ceva.
CristianPsi
CristianPsi

Mesaje : 265
Data de inscriere : 19/11/2010
Varsta : 43
Localizare : Constanta

Sus In jos

Curatirea colonului cu apa  - terapia hidrocolon Empty Re: Curatirea colonului cu apa - terapia hidrocolon

Mesaj  scarface Joi Mai 30, 2013 6:53 am

pai ce ne intereseaza pe noi cazurile astea de constipatie si cine stie ce alte probleme ? Este vorba intai de oameni normali care vor doar sa-ti detoxifieze corpul. Doar cand vreau sa fac ceva nu incep intai sa ma gandesc la extremele cele mai mari ca sa ma sperii de ele si sa nu mai incep sa fac nimic.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Curatirea colonului cu apa  - terapia hidrocolon Empty Re: Curatirea colonului cu apa - terapia hidrocolon

Mesaj  scarface Joi Mai 30, 2013 6:55 am

andrei a scris: Interesant, nu stiam ca exista asa ceva, e o varianta mult mai comoda de a face clisma.
Robinetul separat de reglat volumul e un robinet special de este asa scump? Nu se poate regla volumul si din robinetele de la baterie?

Da, dar eu vreau ca reglatul temperaturii si reglajul de volum sa fie separat, ca cel putin unul sa ramana constant dupa ce ai reglat. Altfel deca vrei sa schimbi temeperatura schimbi si volumul automat. Un robinet in plus costa doar 2-3 euro.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Curatirea colonului cu apa  - terapia hidrocolon Empty Re: Curatirea colonului cu apa - terapia hidrocolon

Mesaj  scarface Sam Iun 01, 2013 12:10 am

Am fost ieri la un terapeut cu care sunt imprietenit si care face de peste 20 de ani aceasta terapie de curatire a colonului.
Aparatul lui incalzeste singur apa, deci are numai legatura la apa rece.
Are 3 butoane: apa de 25, 37 si 40 de grade. El foloseste de regula apa de 37 de grade si din cand in cand baga scurt apa de 25 de grade pt. stimularea colonului. Cea de 40 de grade nu o foloseste.

Volumul de apa introdus la un ciclu este in jur de 1,5-2 litri, depinde de persoana, apa curge de regula cam cu in jur de 2L pe minut (totul este setabil). La unele persoane apa trebuie sa curga mai incet. Deci ideal ar fi un ceva setabil imntre 0,5 L pe minut si maximal 2 L pe minut.

El mi-a zis ca o terapie ideala de curatit trebuie facuta zilnic timp de 30 de zile.
Caci asa se curata colonul cel mai bine. Daca curatirea o faci insa la terapeut si ai atatiea bani pt. 30 de sedinte ( in Germani ar costa cel putin 2300 euro!) nu mergi zilnic la terapeut ci odata la cateva saptamani.

In acest timp partea de jos a colonului se umple iar cu scaun si cand ajungi din nou la curatire prima parte a timpului este pierduta deci curatind din nou partea de jos. Scopul este sa te duci cat mai sus pe colon ca sa cureti toate reziduurile.

A detine n astfel de aparat de curatit acasa este un avantaj mare, caci atunci poti face o sedinta de curatire zilnic sau cel putin mult mai des.

Aparatul poate fi construit si mai simplu si mai ieftin insa deocamdata il fac cu 2 temperaturi diferite setate dinainte prin robinete, un termometru care arata temperatura, un timer care lasa apa sa curga 2 minute dupa care o opreste autormat.
Se poate seta ptintr-un robinet separat volumul de apa care sa curga in aceste 2 minute.

Aparatul poate fi construit si de asa natura incat apa sa vina din 2 butoiase cu temperaturi diferite pe care le pui deasupra patului si la care temperatura o reglezi cu 2 termostate de acvariu si nu-ti mai trebuie sa o conectezi aparatul la apa de la robinet si sa folosesti termometru de masurat apa. Deci instalatia se poate face si mai simplu si mai ieftin.
Singurul lucru important si necesar este acel pistol care se introduce in rect si care se poate cumpara destul de ieftin.

Am facut deja planurile, trebuie sa cumpar comonentele si in cateva zile o sa termin 2 tipuri de instalatie si o sa va spun cum functioneaza.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Curatirea colonului cu apa  - terapia hidrocolon Empty Re: Curatirea colonului cu apa - terapia hidrocolon

Mesaj  andrei Sam Iun 01, 2013 11:11 am

Un boiler electric de 5L nu ar fi util pentru reglarea temperaturii? Se poate umple manual si folosi pe post de butoias.
andrei
andrei

Mesaje : 259
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 44
Localizare : Craiova

Sus In jos

Curatirea colonului cu apa  - terapia hidrocolon Empty Re: Curatirea colonului cu apa - terapia hidrocolon

Mesaj  scarface Sam Iun 01, 2013 12:19 pm

@Posibil, daca poti regla precis temperatura.

Am construit deja bateria de mixare a apei impreuna cu cele 2 furtunuri cu apa calda si rece si furtunul de iesire. Tocmai testam instalatia care consta din .
- 2 furtunuri de 7,5 m cu conexiune de 1/2 zoll pt. apa calda si rece la baie
- 2 furtunuri Y care impart apa rece si calda CARE VINE DE LA BAIE la 2 baterii de cada separate. Cu fiecare baterie se regleaza separat una din temperaturi (37 si 25 de grade)
- iesirea de la cele 2 baterii este controlata de un robinet mic separat dupa care cele doua baterii sunt legate impreuna cu o bucata de teava in Y . Daca robinetul 1 este inchis e activa bateria 2, daca robinetul 2 este este inchis este activa bateria 1.
- la iesire se afla un robinet cu care se regleaza presiunea / volumul care curge.

Deci intai se seteaza cele 2 temeperaturi de iesire, cu 2 robinete alegi sursa si cu inca unul setezi volumul pe minute.

Pretul (Praktika): 21 + 4 + 10 + 30 + 30 + 10 + 3 + 15 + 10 + 10 + 20 + 5 + 8 = 178 euro ! Am platit mai putin cu 25% caci era o zi cu rabat de 25%, insa atat ar costa in mod normal aici in Germania daca cumperi piesele de la magazin cu materiale pt. instalatori.

Robinetele, tevile si adaptoarele, furtunurile sunt incredibil de scumpe. Desi nu este mare lucru ce am facut se aduna deja 167 euro. Am platit 132 pt tot €.
Credeam ca sunt mai ieftine lucrurile astea. De exemplu o baterie de cada cu 2 robinete separate costa 29,90 €, 20m de furtun de 13mm costa 20€.

Instalatia este mai ieftina de construit daca apa vine dintr-un container ceva cu temperatura setata deja (cam cu 95€ mai ieftina, insa se adauzga pretul la containere si incalzitoarele).
Un incalzitor de acvariu vad ca costa cam 15€ insa regleaza doar intre 18-34 de grade apa.


Ultima editare efectuata de catre scarface in Sam Iun 01, 2013 12:32 pm, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Curatirea colonului cu apa  - terapia hidrocolon Empty Re: Curatirea colonului cu apa - terapia hidrocolon

Mesaj  scarface Sam Iun 01, 2013 12:28 pm

Nu am gasit un incalzitor de apa de acvariu care sa poate regla peste 34 de grade...
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Curatirea colonului cu apa  - terapia hidrocolon Empty Re: Curatirea colonului cu apa - terapia hidrocolon

Mesaj  scarface Sam Iun 01, 2013 12:52 pm

Am facut o schema a instalatiei construite azi :
Instalatie (pdf)
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Curatirea colonului cu apa  - terapia hidrocolon Empty Re: Curatirea colonului cu apa - terapia hidrocolon

Mesaj  scarface Sam Iun 01, 2013 2:22 pm

Mi-am dat seama ca furtunul de iesire nu poate fi conectat pe o distanta lunga la chiuveta , asa cum crezusem initial - daca chiuveta nu este in aceasi incapere unde se face curatirea, asa cum este cazul cand se face la terapeut.
In primul rand la atata lungime materia expulzata va ramane prin furtun daca acesta are valuri orizontale, in al 2lea rand furtunul asta nu se mai poate spala atat de bine ca sa nu mai miroasa deloc dupa folosire. Ca urmare acest furtun cu timpul va mirosi urat (dar totusi s-ar putea pune niste dopuri la capat).
De aceea furtunul de iesire la terapeut este de unica folosinta, are numai 1,5 m lungime si se leaga direct la iesirea de la chiuveta.

Ideea era de a face curatirea comod intr-un pat (dormitor) si de a conecta instalatia la wc/baie si se pare ca asta nu merge atat de usor.

In caz ca sedinta nu se face in baie solutia pentru iesire trebuie sa fie alta: un furtun la fel de scurt si o galeata pt. rezidurile scoase. Galeata are un capac etans in care furtunul este conectat etans din cauza mirosului cu o garnitura. Galeata trebuie sa aiba cel putin 10 litri pentru a putea salva cel putin 4-5 transe de curatire a 2 litri si se goleste in WC dupa folosire. O galeata se poate spala mult mai bine decat un furtun lung.
Curatirea colonului cu apa  - terapia hidrocolon Sandvika-gastebett__14308_PE079507_S4


Curatirea colonului cu apa  - terapia hidrocolon Auer-packaging-eimer-mit-deckel-eimer-mit-deckel-rund-732697-F70

Insa daca avem la dispozitie un pat ieftin de plastic, lemn sau aluminiu pe care pacientul sau o saltea se poate intinde comod in baie si daca este si spatiul necesar in baie (chiar daca usa ramane deschisa) sedinta poata fi facuta in baie si atunci nu trebuie sa mai ne ocupam cu rezidurile care ies, daca avem conexiune la iesirea chiuvetei.

O sedinta de curatire care se face la terapeut tine de regula cca. 45 de minute: 1-2 minute pt. umplerea cu apa a colonului, 3-4 minute pt. ca apa sa actioneze, 1-2 minute pentru eliminare, deci cam 6-7 minute pentru o tura. In 45 de minute se poate curata colonul de 6-7 ori cu apa. Nu stiu cum s-a stabilit timpul asta de 45 de minute.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Curatirea colonului cu apa  - terapia hidrocolon Empty Re: Curatirea colonului cu apa - terapia hidrocolon

Mesaj  andrei Sam Iun 01, 2013 10:26 pm

scarface a scris:@Posibil, daca poti regla precis temperatura.

Am construit deja bateria de mixare a apei impreuna cu cele 2 furtunuri cu apa calda si rece si furtunul de iesire. Tocmai testam instalatia care consta din .
- 2 furtunuri de 7,5 m cu conexiune de 1/2 zoll pt. apa calda si rece la baie
- 2 furtunuri Y care impart apa rece si calda CARE VINE DE LA BAIE la 2 baterii de cada separate. Cu fiecare baterie se regleaza separat una din temperaturi (37 si 25 de grade)
- iesirea de la cele 2 baterii este controlata de un robinet mic separat dupa care cele doua baterii sunt legate impreuna cu o bucata de teava in Y . Daca robinetul 1 este inchis e activa bateria 2, daca robinetul 2 este este inchis este activa bateria 1.
- la iesire se afla un robinet cu care se regleaza presiunea / volumul care curge.

Deci intai se seteaza cele 2 temeperaturi de iesire, cu 2 robinete alegi sursa si cu inca unul setezi volumul pe minute.

Pretul (Praktika): 21 + 4 + 10 + 30 + 30 + 10 + 3 + 15 + 10 + 10 + 20 + 5 + 8 = 178 euro ! Am platit mai putin cu 25% caci era o zi cu rabat de 25%, insa atat ar costa in mod normal aici in Germania daca cumperi piesele de la magazin cu materiale pt. instalatori.

Robinetele, tevile si adaptoarele, furtunurile sunt incredibil de scumpe. Desi nu este mare lucru ce am facut se aduna deja 167 euro. Am platit 132 pt tot €.
Credeam ca sunt mai ieftine lucrurile astea. De exemplu o baterie de cada cu 2 robinete separate costa 29,90 €, 20m de furtun de 13mm costa 20€.

Instalatia este mai ieftina de construit daca apa vine dintr-un container ceva cu temperatura setata deja (cam cu 95€ mai ieftina, insa se adauzga pretul la containere si incalzitoarele).
Un incalzitor de acvariu vad ca costa cam 15€ insa regleaza doar intre 18-34 de grade apa.

Are un termostat reglabil, daca nu e direct pe temperatura cred ca se pot testa diferite pozitii ale termostatului si marca cele 2 temperaturi insa nu poate furniza apa la cele 2 temperaturi in acelasi timp ar trebui 2 pentru asta.

Componentele se gasesc si mai ieftin aici, 10-15 euro bateria, 6 euro 20m de furtun. Am vazut si un conector Y la care se poate specifica care sursa sa fie activa, 1, 2, 1+2 sau oprit.
andrei
andrei

Mesaje : 259
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 44
Localizare : Craiova

Sus In jos

Curatirea colonului cu apa  - terapia hidrocolon Empty Re: Curatirea colonului cu apa - terapia hidrocolon

Mesaj  scarface Sam Iun 01, 2013 10:59 pm

Andrei, fa o poza de la conectorul acela Y de care vorbesti mai sus.

Cu privire la boiler, din ce am citit eu termostatul are o toleranta de 10 grade...deci este foarte inexact.
Si cat costa un boiler dinasta.

Nu este neaparat necesar sa ai doua temperaturi diferite. Cea de 37 este de baza, restul se folosesc rar ca mod de stimulare.

scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Curatirea colonului cu apa  - terapia hidrocolon Empty Re: Curatirea colonului cu apa - terapia hidrocolon

Mesaj  scarface Sam Iun 01, 2013 11:06 pm

Exista o firma germana care vinde la bucata pistoletele acelea care le gasisem eu de la firma producatoare la 7€ bucata la un pachet de 25 de bucati.

Exista doua modele, unul mai scump si mai bun (cred) si unul mai ieftin.

Versiunea scumpa fara furtunuri:
http://www.medtech3000.de/darmspuel-spekula-lang-einlauf-klistier-p-15.html

Versiunea scumpa cu furtunuri
http://www.medtech3000.de/darmspuelsystem-einlauf-klistier-p-14.html

Versiunea ieftina cu furtunuri
http://www.medtech3000.de/darmspuelsystem-p-13.html

Versiunea ieftina fara furtunuri
http://www.medtech3000.de/darmspuelspekula-kurz-p-493.html

scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Curatirea colonului cu apa  - terapia hidrocolon Empty Re: Curatirea colonului cu apa - terapia hidrocolon

Mesaj  andrei Lun Iun 03, 2013 8:22 am

scarface a scris:Andrei, fa o poza de la conectorul acela Y de care vorbesti mai sus.

Cu privire la boiler, din ce am citit eu termostatul are o toleranta de 10 grade...deci este foarte inexact.
Si cat costa un boiler dinasta.

Nu este neaparat necesar sa ai doua temperaturi diferite. Cea de 37 este de baza, restul se folosesc rar ca mod de stimulare.


Un model de selector e acesta http://www.dedeman.ro/ro/gradina/instalatii-pentru-irigatii/irigatii-supraterane/cuple-si-conectori/selector-cu-2-circuite-h-21559000.html

La boiler ma gandesc ca atunci cand incalzeste apa prima data ar trebui sa declanseze la aceeasi temperatura daca termostatul e reglat pe aceeasi pozitie si dupa ce aduce apa la temperatura respectiva va mai declansa dupa ce scade cu N grade unde N poate e egal cu toleranta deci daca se foloseste apa la scurt timp dupa ce a fost incalzita nu ar fi o problema, boilerul avand si o izolatie termica. Asta e ipoteza mea :-). Ca pret am vazut pe la 60-70 de euro.
andrei
andrei

Mesaje : 259
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 44
Localizare : Craiova

Sus In jos

Curatirea colonului cu apa  - terapia hidrocolon Empty Re: Curatirea colonului cu apa - terapia hidrocolon

Mesaj  scarface Lun Iun 03, 2013 9:03 am

cam scump....asa se poate lua si o canistra cu apa cu apa pusa la temperatura respectiva.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Curatirea colonului cu apa  - terapia hidrocolon Empty Re: Curatirea colonului cu apa - terapia hidrocolon

Mesaj  andrei Lun Iun 03, 2013 10:16 am

Eu ma gandeam sa fie in loc de baterie + termometru care indica temperatura apei din teava
andrei
andrei

Mesaje : 259
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 44
Localizare : Craiova

Sus In jos

Curatirea colonului cu apa  - terapia hidrocolon Empty Re: Curatirea colonului cu apa - terapia hidrocolon

Mesaj  scarface Mar Iun 04, 2013 4:50 am



Cel mai ieftin "aparat" de curatire a colonului care
se poate construi este acesta:

Conditii: existenta unei baterii in baie care sa aiba
doua robinete separate pt. apa calda si rece
caci dupa experienta mea este greu de fixat exact
temperatura apei la bateriile moderne cu un singur maner.

La iesire, care poate fi furtunul de dus sau iesirea din care curge apa in cada, se leaga un furtun la capatul caruia
se afla un robinet cu care se regleaza cantitatea de apa care iese prin furtun.

La acest furtun se leaga printr-un adaptor furtunul
de la pistoletul care care se introduce in rect.

Deci materialele necesare pt. alimentarea cu apa sunt:
1. 3 adaptoare de 1/2 Zoll pt. un furtun de 1/2 Zoll (cam 6 Euro)
2. Catva metrii dintr-un furtun de 1/2 zoll (2-6 Euro) care sa ajunga din cada pana in locul unde se face procedura (baie, dormitor)
3. Un robinet cu intrare si iesire de 1/2 Zoll (3-15 euro in functie de ce robinet se alege)


Se procedeaza asa:
1. Se seteaza temperatura astfel incat apa sa aiba 37 de grade (se masoara temperatua cu un termometru de masurat febra!)
2. Se seteaza volumul de apa care cruge la bateria de la cada astfel incat sa nu curga mai mult de 1L sau 1,5 L litru pe minut
3. Cu robinetul separat se seteaza separat fluxul la cantitatea dorita (0,2L/minut - 1 L/minut ). Acest robinet nu influenteaza temperatura apei ci doar fluxul.

In general o singura temperatura de 35-37 grade este suficienta si cine doreste o alta temperatura poate regla
totusi de la robinet si alta temperatura.

Mai este nevoie de pistoletul special (10-20 €) care se introduce in rect. Acest pistolet are atat furtunul de alimentare cu apa (5-6mm) cat si furtunul de iesire (de 22mm).

Capatul furtunului de iesire se conecteaza etans la capacul unei galeti cu capac (asa cum sunt cele folosite in gastronomie sau cele care contin var de vopsit peretii) daca procedura se face in dormitor sau se conecteaza la iesirea de la chiuveta/masina de spalat daca procedura se face in baie.

Pozitia pentru procedura de curatire este pe spate cu genunghii ridicati astfel incat pulpa si gamba sa fac un unghi de 30-40 de grade.
Aceasta pozitie poate fi luata eventual in cada, pe un pat pliant in baie sau daca cada este prea mica se poate face din cada cu ajutorul unui panou de lemn taiat corespunzator un fel de pat mai mare pe care se poate sta intins.

Senzatia de a avea ceva in fund timp de 45 de minute
nu este o senzatie placuta. Nimeni nu cred ca face cu
placere o astfel de sedinta de curatire. De aceea
apare intrebarea cine ar face benevol astfel de sedinte de curatire daca ar avea intradevar posibilitatea aceasta
la modul ieftin si simplu asa cum

"Aparatura" asta costa deci 6+4+4+12 = cam. 25 euro si
este atat de simpla de facut incat o poate face oricine.

Cine nu are o baterie cu care se poate seta temperatura corect trebuie sa cumpere una cu 2 robinete separate pe care sa o lege la apa rece si la apa calda (20-25 euro in plus). Legatura la apa se face cel mai ieftin si comod la furtunul de dus pt. apa calda si la robinetul de la chiuveata de la baie pt. apa rece. Mixarea apei la temperatura potrivita se face deci in cazul acesta direct la bateria separata.

Varianta 2 ar costa deci cam 50 euro.

Deci cu 25 sau 50 de euro se pot face zeci sau sute de curaturi pt. o singura persoana sau pentru mai multe daca
se dezinfecteaza prin fierbere pistoletul.
Sau se adauga 12-15 euro pt. un pistolet pt. fiecare alta persoana.

Avand in vedere ca un terapeut face acelasi lucru cu un aparat intre 4000-7000 euro si ia cel putin 75euro pe sedinta, cred ca este o solutie mai mult decat viabila, mai
ales pt. o tara ca Romania in care astfel de proceduri eficiente de curatire aproape ca nu sunt cunoscute sau aplicate deloc.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Curatirea colonului cu apa  - terapia hidrocolon Empty Re: Curatirea colonului cu apa - terapia hidrocolon

Mesaj  scarface Joi Iun 06, 2013 1:03 pm

Azi am terminat instalatia si am incercat-o. Iesirea am realizat-o intr-un bidon de 10L etans
Functioneaza perfect. Ca la terapeut.
Insa nu cred ca este nevoie de alimentare cu apa curenta, desi e destul de simplu.
Cred ca un bidon de 10L cu apa la 37 de grade inchis bine si din care iese doar furtunul de alimentare de 6mm este suficient.
Asa costurile se reduc si mai mult.
Am reusit sa fac doar 6 litri in 30 de minute si nu a fost asa de neplacut cum credeam....
Deci 10L de apa sunt mai mult decat suficienti si in 30-40 de minute.
Temperatura apei din bidonul de alimentare cred scade doar putin si poate fi compensata turnand mai tarziu 1L de apa mai fierbinte inautru.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Curatirea colonului cu apa  - terapia hidrocolon Empty Pistol

Mesaj  rhose87 Mier Oct 29, 2014 11:29 pm

Poate cineva sa imi zica daca a gasit la magazinele din Romania pistoletul necesar acestei proceduri? Pe mine m-ar interesa chair ceva online daca se poate.

rhose87

Mesaje : 2
Data de inscriere : 29/10/2014

Sus In jos

Curatirea colonului cu apa  - terapia hidrocolon Empty Re: Curatirea colonului cu apa - terapia hidrocolon

Mesaj  laedra Joi Oct 30, 2014 9:05 am

ar fi bine sa produca cineva care se pricepe si pentru cei de pe forum care vor...eu unul chiar vreau...dar nu gasesc acel pistolet nicaieri in romania
laedra
laedra

Mesaje : 113
Data de inscriere : 09/07/2011
Varsta : 57
Localizare : Romania

http://eternitate.tripod.com

Sus In jos

Curatirea colonului cu apa  - terapia hidrocolon Empty Re: Curatirea colonului cu apa - terapia hidrocolon

Mesaj  rhose87 Joi Oct 30, 2014 9:33 am

Poate aduce cineva mai multe din germania si le vinde in romania. eu nu cunosc germana si nu m-as risca sa comand.

rhose87

Mesaje : 2
Data de inscriere : 29/10/2014

Sus In jos

Curatirea colonului cu apa  - terapia hidrocolon Empty Re: Curatirea colonului cu apa - terapia hidrocolon

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum