Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Despre vaccinul antitetanus

2 participanți

In jos

Despre vaccinul antitetanus  Empty Despre vaccinul antitetanus

Mesaj  scarface Vin Mai 17, 2013 3:14 am

Idee de vaccin se bazeaza pe faptul ca corpul produce imunitate atunci cand este inoculat cu un patogen mai mult sau mai putin mort, lucru care nu conteaza prea mult la virusi caci acestia sunt oricum toti morti caci nu au viata si nici metabolism, spre deosebire de bacterii.

Atunci cand nu se inculeaza un virus ci o toxina produsa de o bacterie, ca in cazul vaccinului antitetanus, nici macar
nu se poate vorbi de "vaccin" sau de vreo "imunizare", caci la toxine nu exista imunizare ci numai daune.
Si chiar daca ar aparea vreo imunizare ea nu ar putea aparea nicidecum in cateva ore ca sa pazeasca pacientul de bacteriile anaerobe care produc toxina tetanusului.

La vaccinul antitetanus se inoculeaza de fapt toxina bacteriilor si anume 0,5 ml de Tetanol si in plus se mai inoculeaza separat si paralel o proteina extrasa din sangele oamenilor - numita anticorpi - care chipurile ar produce imunitate.

La intepaturi in fiare ruginite nu este insa deloc musai sa apara tetanus, acesta aparand foarte foarte rar.
Insa cine este vaccinat cu Tetanol primeste in mod obligatoriu aceasta toxina care produce sigur daune.
Deci daca in urma intepaturii nu apare in mod sigur bacteria care sa infecteze rana si sa afecteze nervii toxina din vaccin o face in mod sigur.

Incocularea de catre medic cu Tetanol, o toxina care de fapt produce tetanus produce simptome de tot felul si afecteaza negativ organismul,  deci nu are cum sa imunizeze ceva. Asta se vede foarte bine la aproape orice pacient vaccinat.

Ca orice toxina, Tetanolul are efecte negative sigure, caci este inoculat direct in sange.

Printre acestea se numara:

Efecte secundare foarte dese:
dureri, umflaturi, roseata, dureri musculare.

Efecte secundare dese:
schimbari locale ale tesutului insotite de intarituri, lipsa de energie, dureri articulare, dureri de cap

Efecte secundare rare:
Simptome similare gripei (frisoane, transpiratie), febra, rau si voma, diaree

Efecte secundare foarte rare:
Cicatrice, ciste in tesuturi, colaps circulatoriu, dereglari vizuale,
inflamatia ganglionilor limfatici, schimbarea tabloului sanguin, anemie, reactii alergice ( greutati respiratorii, mancarime, eruptii cutanate), afectiuni la rinichi (alergice, cu eliminare de proteine),
dereglari in sensibiltatea senzoriala (amorteala, senzatia de furnicaturi, pareze ascensionale, blocarea respiratiei (sindromul
Guillain-Barré), inflamatia nevilor bratului

Efectele secundare apar cu si mai mare probabilitate la persoanele care au fost vaccinate mai des.

Daca vaccinul a continut numai Tetagam, adica proteina aceea, efectele secundare sunt mai putin cunoscute, insa pot aparea
infectarii cu hepatita si alte boli infectioase caci proteina se racoleaza din sange.

In general insa medicii fac ambele vaccinuri. Adica produs si tetanus artificial si incearca si sa-l impiedice, si asta in acelasi timp. Asta este la fel de intelept ca atunci cand un om murdareste un perete ca pe urma sa-l curete.

Si ce credeti ca se recomanda la raniri ? Ambele vaccinuri !
Tetanolul cica se face ca sa stimuleze sistemul imunitar iar Tetagamul ca sa ii dea corpului anticorpii pana organismul ii poate produce singur.

Cantitatea de 0,5ml de toxina inoculata este insa ENORMA  mare si trebuie milioane de bacterii ca sa poata fi produs 0,5ml de toxina pura.

0,5 ml sunt echivalente cu 15 picaturi. Va puteti imagina cat de mica este o bacterie, cat de mare este o picatura si de cate milioane sau miliarde de bacterii este necesar ca sa produci 15 picaturi de pipi al acestor bacterii.

Va puteti imagina usor si ce se intampla cu nervii in care este inoculat cu acul de seringa aceste 15 picaturi de toxina care produce tetanusul.

In plus o mare parte din tetanol ajunge direct in sange, ceea ce prin bacterii nu este atat de repede si de usor posibil.

Deci vaccinul cu tetanol este cu mult mai periculos decat orice intepatura in cuie ruginite in care apar acele bacterii caci trebuie cateva zile bune si miloane de bacterii ca sa produca aceasta cantitate de toxine.

Prin vaccin toxina este inoculata direct in sange, impreuna cu formaledhida si adausuri neurotoxice. Numai Dumnezeu stie ce daune aduce acest vaccin in corp, insa ele sunt sigure. Aceste daune sunt mai sigure decat orice tetanus care este foarte putin probabil.

Cine se lasa inoculat cu 15 picaturi din toxina care produce tetanusul in speranta ca este imunizat de tetanus si ca nu are daune de la vaccin este singur de vina.
Caci toxina este o substanta chimica si nicidecum un virus sau bacterie si la inocularea cu substante toxice nu exista
nici un fel de imunizare ci numai daune !

Chiar medicina spune asta: "dupa un tetanus corpul nu produce anticorpi destui, astfel ca o noua imbolnavire este posibila. Cu atat mai important este un vaccin preventiv".

In aceasta fraza se vede contradictia dintre diversele teorii ale medicinii cu privire la imunizare si anticorpi.

Insa cine dovedeste ca anticorpii inoculati din sangele altor persoane raman in corp ca sa protejeze de ceva ?
O dovada nu exista, exista doar vorbe goale, caci asa cum am spus deja imunitate contra unei toxine prin vaccinarea de cateva ori nu se poate dobandi.

In plus mai exista pericolul ca persoanele din sangele carora s-au recoltat acele proteine numite anticorpi pentru vaccinum cu anticorpi care in general se face paralel sa sufere de hepatita, SIDA sau alte boli infectioase care sa ajunga astfel la cel inoculat.

Cine se inteapa intr-un cui sau o sarma risca sa fie inoculat sau reinoculat si cu patogenii difteriei, o boala care practic nici nu mai exista caci exista vaccinuri de tetanus, de ex. dultavax, care contin pe langa toxina de tetanus si patogenii difteriei.
Acest vaccin se face de regula preventiv atunci cand se calatoreste in tari straine insa nu este exclus ca medicii sa apeleze la acest vaccin in lipsa celuilalt.

Exista in remedii homeopate care pot impiedica infectia nervilor in cazul la astfel de rani inchise cum sunt intepaturile.

Remediile homeopate care vindeca sau previn tetanusul sunt Hypericum si Ledum.
Hypericum in general vindeca infectiile care afecteaza nervii  cat si leziunile nervilor, Ledum actioneaza mai degraba la intepaturile in urma carora locul devine rosu dar rece. Ambele au vindecat cazuri de tetanus deja instalate.

Daca s-a instalat o crampa la muschi sau chiar un Opisthotonus asa cum apar uneori in caz ca nervii au fost deja afectati, atunci este nevoie si de alte remedii (Nux vomica, Cuprum etc).

Acum 10 zile fiind in Romania si in picioarele goale am calcat insusi intr-o bucata de sarma sarma ghimpata ruginita cu calcaiul care in plus m-a zgariat si pe laba piciorului. Am luat doar de 2-3 ori Hypericum CH30 si nu am avut nimic insa si fara Hypericum ar fi trecut la fel. Frica de tetanus este exagerata si de fapt inoculata chiar de medicina, caci fara frica cine ar face vaccinele astea care iti inoculeaza chiar toxinele de tetanus in cantitati imense?



Din forumuri adunate:
"M-am intepat intr-un cui acum 4 zile am fost dupa 8 ore la spitalul universitar de urgenta si mi-am facut un vaccin antitetanos, domnul doctor s-a uitat la intepatura a zis ca nu am nimic dar tot am probleme la picor. Imi amorteste am furnicaturi si am mici dureri la genunchi si langa tibie. Asta se intampla de cand m-am intepat in cui. Vaccinul isi face efectul mai greu ? Sau trebuie sa ma duc la doctor din nou? Multumesc!"

Dupa cum se vede vaccinul nu a impiedicat nimic ci mai degraba a produs aceste simptome.


Link:
http://wiki.answers.com/Q/What_are_the_side_effects_of_Tetanus_vaccination_in_adults
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Despre vaccinul antitetanus  Empty Re: Despre vaccinul antitetanus

Mesaj  MissParker Mier Aug 10, 2016 5:11 am

Mai nou se administreaza Tetatox.

Pe singura pagina unde am gasit un prospect al vaccinului Tetatox, poate fi accesat doar cel pentru publicul larg, NU si cel DETALIAT pentru personalul medical, iar versiunea pentru publicul larg este in LIMBA RUSA!!!

Iata ce ingrediente principale are Tetatox:
- toxoid tetanic
- hidroxid de aluminiu - 1,25mg
- Tiomersal (MERCUR!!!) - 0,045mg

https://myhealthbox.eu/ro/medicament/%D1%82%D0%B5%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%BE%D0%BA%D1%81/2018482
MissParker
MissParker

Mesaje : 28
Data de inscriere : 18/02/2014

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum