Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Prescrierea pe esenta - o noua metoda homeopata

4 participanți

In jos

Prescrierea pe esenta - o noua metoda homeopata Empty Prescrierea pe esenta - o noua metoda homeopata

Mesaj  scarface Vin Mar 01, 2013 11:47 am

Am pus baza unui nou mod de presciere a remediilor homeopate. Asta cu ajutorul lui Dumnezeu, a cunostintelor mele din afara homeopatiei si a unei “zane clarvazatoare” excelente.
Adica o noua ramura sau metoda a homeopatiei. Dar ceva mult mai holostic decat homeopatia actuala. Ceva care ia in considerare tot ce cunoastem azi nu numai Materia medica homeopata.

Singurul lucru comun in homeopatie, indiferent cum este aplicata, este ca se folosesc remedii homeopate. Restul difera de la homeopat la homeopat si multi homeopati mai destepti au inventat metode diverse de prescriere, caci au vazut ca prescrierea numai pe baza simptomelor nu ajuta mereu la gasirea remediului potrivit.

Hahnemann a infiintat homeopatia bazata pe o prescriere pe baza simptomelor fizice si psihice si a spus ca “corpul este prea complicat ca sa stim ce se petrece in el, daca dam remediile pe baza simptomelor gasite din provings este modul cel mai sigur”. Este adevarat, insa pe vremea aceea el nu stia multe lucruri care azi le stim ( dar nu lucruri din medicina alopata. Ce stie medicina nu ne poate ajuta absolut deloc, 200 de ani nu au nici o valoare).

Exista de exemplu:
Homeopatia clasica a lui Hahnemann cu 2 moduri de repertorizare comple diferite
- cea a lui Bönninghausen si Boger
- cea a lui Kent
Mai exista homeopatia creativa orientata pe procese unde se iau in considerare mai multi factori la gasirea remediului, ceva mai ampla, dar tot be baza lui Hahnemann
Si mai exista metoda lui Herscu (un alt roman din USA) si a lui Scholten, bazata pe elementele chimice (reducere la minerale deci!)

Toate aceste metode lucreaza cu simptome mentale sau fizice.

Mai exista doua metoda unde simptomele si ce spune pacientul este reinterpretat in cu totl alt mod, deci aici nu se mai lucreaza cu simptome ci cu senzatiile mai adanci pe care medicul pe primeste de la pacient.
- metoda deluziei creeata de Sankaran
- metoda lui Seghal

Cea a lui Sankaran necesita timp mult cea a lui Seghal merge la un mod foarte simplist, uneori chiar ridicol. Insa functioneaza in multe cazuri.

Metoda mea este altfel:
Cu cunoastere adevarata despre modul cum se imbolnaveste omul si cum apare si se manifesta boala putem intelege esenta bolii. Acum ne trebuie un remediu la care sa-i stim esenta, insa pe un plan la care ea nu este cunoscuta insa caci in homeopatie se cunosc doar simptomele remediilor si foarte putin din legatura dintre ele. Hahnemann insasi nu s-a bagat in corp.

Daca stim esenta bolii sau al bolnavului si cunoastem o planta cu aceasta esenta, similitudinea este data si atunci remedial va functiona.
O voi numi “presciere pe esenta”, mi se pare termenul cel mai potrivit.
Aici simptomele nu au multa valoare decat atunci cand sunt identice cu remediul gasibil si pe cale clasica. Simptomele pot ajuta,
dar nu sunt baza.

Asta poate fi o metoda de sine statatoare sau poate fi o metoda care sa se ia in considerare cand cu alte mijloace nu se gaseste remedial potrivit.

Deci nu se anihileaza nimic din “vechiul testament” ci este doar o adaugare folositoare, un fel de
”noul testament” care bineinteles ca va starni furie si indignare la fariseii homeopatiei insa tot atat de multa recunostinta in sanul iubitorilor de adevar si nu de dogme pastrate la infinit.

Insa pentru a gasi esenta la boli si bolnavi sau la remedii este nevoie de o cunoastere cu MULT mai adanca decat ceea ce stie azi un homeopat.

Avantajul la aceasta metoda este ca poate fi invatata de oricine si nu are nevoie neaparat de
repertoar. Este mai simpla de aplicat, necesita insa mai multe remedii si cunoasterea modului de functionare al corpului, tipurile de oameni si constitutii. Cam asa cum face un medic chinez sau un acupunctor, el vede ce nu este in regula si regleaza excesul sau lipsa.

Aceasta metoda este de fapt in sine o metoda veche : este exact metoda de care se foloseau in trecut vindecatorii cu experienta cand dadeau remedii natural din plante “ceai de cataracta” sau “ceai de raceala”, un exemplu bun este Popa Valeriu sau cum il chema. Acest om avea o cunoastere despre om, clarviziune si stia puterea plantelor. Asa putea sa intelega ce remediu, cand trebuie.
Si multi medici chinezi sau vietnamezi lucreaza similar.

Metoda mea merge ceva mai adanc decat lucrul la astfel de vindecatori,caci lucreaza cu homeopate ca sunt mai puternice si mai practice si in plus descrie in plus esenta plantelor si a bolilor de asa natura ca sa poata fie intelese de oricine, nu numai de homeopati si medici. In plus lucram si la nivel mental si causal asa cum lucreaza in parte homeopatia.

Este deci o combinatie din mai multe ramuri diferite.

Cum esenta plantelor si a remediilor nu o stie decat Dumnezeu in toata esenta lor si o mai poate vedea doar un clarvazator bun in parte, este indispensabil deci ori de una ori de alta.
Cum Dzeu insa nu ne da direct asa ceva – caci el lucreaza altfel la vindecare, prin duh si nu prin suflet, singurul lucru care il putem avea la dispozitie este un clarvazator bun.

Din fericire am dat de un astfel de clarvazator cu care lucrez de mai bine de un an si am descoperit esentele la mai multe sute de remedii cat si multe din legile care stau la baza apartitiei si manifestarii bolilor. Pana in junie voi termina 1000 de remedii, dintre care 600 care nu se folosesc deloc in homeopatie.

Multe detalii despre om si boala sunt cunoscute deja demult in diverse terapii inspirate de sus : Ayurveda, medicina chinezeasca, Hildegard von Bingen, Lorber si multe alte lucruri vin de la oameni cu talent deosebit in a face legaturi spiritual intre cauze si simptome sau boli si acestia se gasesc in homeopatie, psihologie, clarvazatori, oameni cu spirit de observatie.

Medicina alopata nu ne invata nimic, dar absolut nimic bun, ci in cel mai bun caz ce sa evitam.
Din prostiile ei nenumarate putem invata indirect multe lucruri utile, dar direct din pacate nu.

Cineva trebuia deci sa vina sa puna la un loc toate aceste cunostinte importante care ne ajuta sa ne dam seama ce se intampla in corp la o anumita boala sau de ce a inceput.
Fara cunoasterea asta despre om si boala nu se poate folosi metoda mea, insa ea e usor de invatat, daca eu am invatat-o fara invatator.

In plus trebuie cunoscuta esenta remediilor si locul si modul lor de actiune, si nu numai simptome imprastiate care trebuie invatate pe de rost si pe care in totalitate nu le intelege nici un homeopat, indifferent ca-I Hahnemann sau Sankaran.

Homeopatia a inceput sa lucreze intr-un anumit mod si s-a blocat cumva acolo, nu a tinut pas cu cunoasterea globala si divina, si la bolile de azi nu prea mai merge numai cu prescriere pe simptome. Oamenii traiesc prea pe dos, medicamentele strica simptomele si medicul nu mai vede remediul potrivit. Acum 100-200 de ani era mult mai usor de vindecat, insa timpurile alea au trecut.

In plus nu exista remedii destule ! Homeopatii cred ca pot baga orice om intr-un anumit tipar al unui remediu. Insa nu exista doi oameni la fel, chiar daca ii ajuta acelasi remediu la un moment dat.

Faptul ca multi homeopati au facut ramuri diferite

De exemplul cancerul nu-l poate vindeca nici un homeopat sigur caci nu are remedii de cancem nu stie ce este cancerul si nu intelege boala. La fel este cu multe alte boli ca Parkinson, tinnitus, alzheimer, etc. Nici macar o raceala nu se poate opri usor cu homeopatia clasica in mod systematic.
Uneori merge, des nu merge. Si daca o poti face trebuie sa fii un guru cu 50 de experinta in spate..

Iisus spune prin Lorber ca “ca sa puteti gasi remediu homeopat potrivit la toata lumea trebuie sa fi-ti renascuti in Duh (adica inzestrati cu puterile apostolilor sau ingerilor, adica deja una cu Dumnezeu).

Homeopatii cred ca daca cunosc 100 de remedii pot trata toate bolile si bolnavii.
Insa ne mai trebuie cel putin inca vreo 2000-4000 de remedii bine alese si bine cunoscute ca sa putem face fata la multe boli la care nimeni nu are nici un raspuns homeopat astazi.

Multi terapeuti pot sau au putut vindeca cancerul usor, fara homeopatie: dr. Burzinky , Dr. Hammer (fara nici un medicament chiar) un alt medic cu ajutorul la clorura de cesiu.

Desi homeopatia dispune de cele mai potente remedii, ramanand in urma cu cunoasterea, ignorand cunoasterea omului si a bolilor, ramanand numai pe idea ca potente inalte fac miracole, au ramas in urma rau de tot la multe boli.

Caci aceste boli le poti vindeca numai cu cunoastere, nu cu cea homeopata deci.

Adevarul este ca in mod homeopatia lucreaza la acest mod: un mechanic are niste scule bune – surubelinta, cutit, cleste, cheie franceza si multe altele. Stie cum arata sculele, dar nu stie exact cum lucreaza ele caci masina la care lucreaza ei este invizibila in afara carcasei. Si nici nu-I intreseaza prea mult. Ei invart sit rag de scule, nu vad surubul ce il strang sau cablul care il taie. Ii intereseaza numai rezultatul: clientul care a adus masina la service este multumit sau nu.
Banii ii iau oricu, daca este multumit clientul este multumit si el, daca nu, se straduieste sa invete mai bine sculele. De fapt el ar trebui sa inteleaga masina, insa cum nu poate vedea inauntrul ei si nici ce fac exact sculele, repararea corecta a tuturor masinilor care vin la service este o chestie de noroc.

Bun, sa zicem ca un medic homeopat bun vindeca 70% din boli acute si 20% din boli grele. La un medic excelent sansa creste ceva, la un medic slab sansa scade. Daca vi se pare putin:
un medic alopat nu vindeca NIMIC, nici macar unul la 100.000 si la toti le dauneaza. Este totusi o diferenta enorma chiar si intre un homeopat incepator si cel mai bun alopat.

Insa ramane totusi un procent mare de boli si bolnavi la care nici un homeopat de pe lume nu poate ajuta. Mai nimeni nu stie cauza la multe boli, unii cred ca le stiu, se da vin ba pe pacient, ba pe mediu, ba pe celulare, sau pe nu stiu ce. Adevarat ca azi totul este greu, si pacientii traiesc pe dos, insa tot atat de adevarat este ca CU CEEA CE STIE HOMEOPATIA AZI SI AL MODUL CUM ABORDEAZA VINDECAREA este pe un drum gresit sai cel putin invechit care nu mai este capabil sa ofere ajutorul adecvat omenirii.

Multi homeopati sunt de fapt frustati si vad si ei singuri cat de greu esa vindeci in multe cazuri.
Insa degeaba sculele potrivite daca nu stii sa le folosesti si nici nu sunt complete.
La un surub special iti trebuie o surubelnita speciala, degeaba incerci cu una normal.

La boli deosebite ca si cancerul iti trebuie remedii deosebite !
Care remediu homeopat produce cancer in proving ? Nici unul ! Ca urmare prin proving nu se poate gasi nici un remediu de cancer. Trebuie gasite remediile potrivite cu alte metode: clarviziune, testare, incercari, etc. Insa cu provings poti uita. Putine remedii au vindecat cancer in trecut si putini homeopati au vindecat cancer. Ins ape vremuri oamenii dispuneau de o forta vitala cu mult mai mare, se puteau scapa usor de cancer !

Azi la unul cu cancer ii trebuie remedii mult mai puternice si specific cancerului.
Si in plus pacientul trebuie sa inteleaga de ce l-a facut, Dr. Hamer este unul din cei care ne-a aratat de ce apare si cum poate disparea, fara medicamente chiar. Asta nu va merge la toti, insa e ceva essential.

Deci singurul drum bun si usor in acest secol pt. homeopatie este drumul cunoasterii si intelegerii
naturii bolilor si a modul in care functioneaza corpul uman cat si gasirea de remedii noi si specifice.

Eu singur am reusit ambele cu ajutorul lui Dumnezeu si le pot pune la dispozitie, insa e numai inceputul, drumul trebuie continuat de altii iar cunoasterea si remediile trebuie completate bucata cu bucata.

Faptul ca metoda functioneaza am vazut deja, insa de abia acum cateva zile am realizat ca toata treaba este de fapt un system. Deja numai cele cateva sute de remedii pe care le-am descoperit sunt o comoara chiar si pt. homeopatia clasica si pt. orice homeopat. Cum insa ele se pot face deocamdata numai cu eticheta, nu le poate testa decat un homeopat deschis la minte.
Cei care tin la dogmele lor, pot sa ramana la putinele din Materia medica ape care nu le inteleg decat intr-un procent de cel mult 20%.

Au mai fost homeopati care au incercat sa simplifice lucrurile: Bach, Grauvogl, Schüssler. Acestia insa au fost luati in deradere inca de pe vremea cand traiau si acum nu este altfel. Insa genialititatea consta in simplicitate si aceasta simplicitate este o barna in ochiul celor ce stau pe podeste sau cred ca trebuie sa fie complicat si un drept exclusive al lor ca sa trateze boli. Chiar si Hahnemann a fost luat in deradere de discipolii lui cand a inceput sa dea remedii prin mirosit sau sa vorbesca despre miasme.

Deci nu-i de mirare ca au fost ignorati.

Grauvogl a incercat intai sa vindece terenul pe care aparea boala, adica sa indrepte constitutia gresita a pacientului si a descoperit singur
cateva remedii speciale pt. acest lucru pe care le folosea in dilutii mici , date des. Dupa ce indrepta consititutia bolanda corpul se putea vindeca mult mai usor decat daca incepi de la inceput cu remedii constitutionale sau specifice.
Pe scurt el repara intai lucrurile importante la masina ca pe urma sa se ocupe de restul.
O idee geniala si naturala. Homeopatul clasic vrea sa repare cu o singura ranga 100 de chestii mici si 1 mare care nu se pot repara deloc asa.

Asta e in mare diferenta. Grauvogel repara intai cele 100 de chestii mici si pt. acel rau mai mare dadea remediu potrivit astfel incat cele 100 de chestii mici nu-i mai statea in drum.

Insa Grauvogl stia ce facea si si-a dobandit singur niste cunostinte bazate pe observatii bune si cunoastere deosebita si de la el a furat mai tarziu Schüssler si idea cu sarurile celulare. Grauvogl deci a fost geniul.

Pe de alta parte, Bach, cel care a descoperit cel 38 de remedii florale cat si nosodele Bach, a facut ceva tot la fel de genial pt. partea cauzala.
El a recunoscut ca bolile fizice provin de la mici sau mari defecte pe plan comportamental, emotional, mental sau de la traume si a incercat sa le corecteze cu flori.
Nu vindeca deci direct pe fizic ci pe emotional, asa se pot si preveni boli.
El a inventat in plus o metoda de potentare geniala cu ajutorul luminii soarelui, deci fara sa-ti mai trebuiasca alcool si zeci de sticlute.
O metoda geniala. El a fost primul care a putut descrie SINGUR esenta la un nivel foarte adanc si precis la 38 de remedii.
Asta cu cateva zeci de ani inainte sa apara homeopatii care sa faca un lucru similar dar bazat pe munca la alti 100 de homeopati dinainte.
Omul asta a avut si el darul clarviziunii si a fost inspirat de sus astfel, nu ar fi putut sa descopere asa ceva.
Dar nu a fost recunoscut in homeopatie pt. ce a descoperit, insa oamenii de rand folosesc remediile lui cu mare simplicitate.

Metoda de prescriere pe esenta este cumva o combinatie intre ce a descoperit Grauvogl, cu ce a descoperit Bach la care se adauga
cunostintele despre corpul si sufletul uman din Ayurveda, medicina chinezeasca, Hildegard von Bingen, Lorber si psihologie homeopata si cunoastere crestina. Adica se aduce tot la un singur numitor si se lucreaza cu multe remedii homeopate, mult mai multe decat acum insa la alt nivel. Un nivel mai simplu. Inveti poate un an si vindeci 90% fata de inveti 90 de ani si vindeci 10% asa cum este acum.

scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Prescrierea pe esenta - o noua metoda homeopata Empty excelent !!!

Mesaj  laedra Joi Mar 07, 2013 2:40 am

Ar fi cu adevarat o revolutionare a medicinei in general si a medicinei alternative in particular !!!
laedra
laedra

Mesaje : 113
Data de inscriere : 09/07/2011
Varsta : 57
Localizare : Romania

http://eternitate.tripod.com

Sus In jos

Prescrierea pe esenta - o noua metoda homeopata Empty Re: Prescrierea pe esenta - o noua metoda homeopata

Mesaj  DanC Mier Mar 13, 2013 11:36 am

"Pana in junie voi termina 1000 de remedii, dintre care 600 care nu se folosesc deloc in homeopatie."-eu din ce inteleg nu se mai face o diferenta intre acut si cronic si totul merge mult mai profund.Ce nu inteleg cum un remediu din cele 1000 va fi dat cuiva?Pe ce principiu si cum il va stabili cineva?
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Prescrierea pe esenta - o noua metoda homeopata Empty Re: Prescrierea pe esenta - o noua metoda homeopata

Mesaj  scarface Mier Mar 13, 2013 11:40 am

pai acel cineva trebuie sa stie esenta remediului si in plus trebuie sa inteleaga esenta pacientului sau a problemei sale...
momentan homeopatia gaseste remediu numai dupa simptome fara sa trebuieasca sa stie neaparat esenta remediului sau cauza problemei pacientului sau esenta problemei sale.

In plus un fel de esenta este cunoscuta la foarte putine remedii din cele folosite, insa esenta de care vorbesc eu este ceva mai adanc si mai temeinic decat ceea ce numeste azi homeopatia "esenta remediului".

scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Prescrierea pe esenta - o noua metoda homeopata Empty Re: Prescrierea pe esenta - o noua metoda homeopata

Mesaj  laedra Dum Aug 25, 2013 9:21 pm

laedra
laedra

Mesaje : 113
Data de inscriere : 09/07/2011
Varsta : 57
Localizare : Romania

http://eternitate.tripod.com

Sus In jos

Prescrierea pe esenta - o noua metoda homeopata Empty ati terminat cartea cu cele 1000 remedii date pe esenta???????????

Mesaj  speranta_iubire Mar Noi 12, 2013 5:36 am

M-ar intereasa si pe mine aceasta metoda ca sa pot incerca remedii mai eficiente mie

speranta_iubire

Mesaje : 34
Data de inscriere : 17/06/2013
Varsta : 52
Localizare : chitila ilfov

Sus In jos

Prescrierea pe esenta - o noua metoda homeopata Empty Re: Prescrierea pe esenta - o noua metoda homeopata

Mesaj  scarface Mar Noi 12, 2013 5:49 am

Medicina homeopata ca si celalate medicini le putem uita in comparatie cu Noua medicina germana, pentru
care am facut o rubrica noua pe pagina principala.

Apuca-te si studiaza tot ce este acolo si pe urma o sa intelegi ca boala este doar o faza de vindecare neterminata
a unui conflict emotional si ca dispare de indata ce ai rezolvat conflictul.


Si pentru asta nici macar medicamente nu iti trebuie. Si stii singura ce se intampla in corp la fel ca si medicul care stie legile descoperite cu aceasta medicina (inteleasa ca stiinta).

Ce am descoperit eu, este, pt. homeopatie poate un pas mare, dar
ce a descoperite Dr. Hamer este pt. omenire un salt imens.
Deci de ce te chinui cu firimituri cand te poti ospata dintr-o paine intreaga ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Prescrierea pe esenta - o noua metoda homeopata Empty noua medicina germana

Mesaj  speranta_iubire Mier Ian 15, 2014 6:37 am

Da am citit si cred dar cand te chinuie durerile iti vine sa iei ceva homeopat pentru disparitia lor si sa te mai intareasca in lupta corpului cu boala. Ai multe rubrici si rubricute si nu mai stiu unde am citit de mms dioxidul de clor.Mi-am facut si eu remediul cu paharul ch3 am luat o doza apoi dupa 1 ora am luat a doua doza iar dupa 1/2 ora m-a luat o stare de voma,dar nu am vomat imi era greata rau mi se umflase stomacul cu tot cu ficat simteam durere si in stomac si in ficat si in spate ( stanga ,dreapta),iar dupa 5 min a inceput sa ma intepe si rinichii,de fapt simteam ca ma strange cineva in partile laterale.Totul a incetat dupa nici 30 minute.Am luat deoarece ma durea gatul pe partea dreapta cu tot cu ureche,era o durere suportabila dar la inghitire parca aveam o galma in gat care se duce spre ureche,aceasta durere o aveam la ingitire,la repauz era ceva ca o amorteala.Durerea nu mi-a trecut decat cu Aconitum,care este remediul meu minune ,(raceli,durere cap,agitatie ,dureri musculare).Am vrut sa testez mms,mai vreau sa mai iau ca mi-a dat parca putere,nu mai simt oboseala si parca gandesc mai limpede,nu ma mai doare capul ( ca ma durea si capul).Mi-e cam frica saa-l iau imediat poate mai incolo si o potenta mai mare.Ce zici Scarface? Eu sunt cobaiul perfect deoarece cred ca multe imi fac bine .

speranta_iubire

Mesaje : 34
Data de inscriere : 17/06/2013
Varsta : 52
Localizare : chitila ilfov

Sus In jos

Prescrierea pe esenta - o noua metoda homeopata Empty Re: Prescrierea pe esenta - o noua metoda homeopata

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum