Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Anatol Basarab - cauzele bolilor si suferintelor

+2
scarface
DanC
6 participanți

In jos

Anatol Basarab - cauzele bolilor si suferintelor Empty Anatol Basarab - cauzele bolilor si suferintelor

Mesaj  DanC Dum Ian 27, 2013 4:21 am

DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Anatol Basarab - cauzele bolilor si suferintelor Empty AnatolBasarab: despre caracterul oamenilor

Mesaj  scarface Dum Ian 27, 2013 11:46 am

AnatolBasarab: despre caracterul oamenilor
Video cu Anatol Basarab: descifrarea caracterelor oamenilor de la prima privire si secretele unei relatii de cuplu perfecte

http://omulom.blogspot.de/2011/07/anatolbasarab-despre-caracterul.html
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Anatol Basarab - cauzele bolilor si suferintelor Empty Re: Anatol Basarab - cauzele bolilor si suferintelor

Mesaj  scarface Dum Ian 27, 2013 12:25 pm

Am spicuit de la Anatol aici cateva lucruri mai importante legate de boala:

"A-ţi fi teamă de o boală înseamnă a-i înlesni evoluţia, a o provoca. Dacă aveţi gânduri despre boală şi suferinţă trupul va atrage aceste gânduri în corpul fizic. Gândiţi-vă că întâmplările nu sunt cauze ci efecte ale stării mentale în care vă complaceţi.

Boala nu trebuie considerată ca o pedeapsă sau ca o nedreptate. Ea este cel mai drept act din existenţa noastră, pentru că a fost generată de comportamentul nostru mental şi afectiv. Prin gând omul se îmbolnăveşte şi tot prin gând el se vindecă.

Când suntem bolnavi să cerem să ni se dea sănătate şi nu să fim vindecaţi de boală.

În cazul unui om bolnav, cu cât vă temeţi mai mult pentru el cu atât produceţi un rău mai mare şi-l împiedicaţi să supravieţuiască.

Când se îmbolnăveşte cineva să-i acordăm un ajutor minim şi foarte detaşat, nu unul sufocant. Atenţia exagerată în timpul bolii întreţine boala şi dependenţa.

Dacă compătimeşti un om, te poţi îmbolnăvi.
Pe om poţi să-l ajuţi, dar nu să-l compătimeşti. Compătimirea se adresează corpului şi poate prejudicia spiritul omului. Când compătimeşti un om bolnav înseamnă să nu fii de acord cu boala lui, dar nu iei în considerare cauzele spirituale ale bolii respective, care favorizează destrămarea spiritului. De aceea, boala trebuie acceptată cu smerenie. Singura soluţie a celorlalţi este să se roage pentru sănătatea lui, dar nu să-l compătimească.

Medicul pansează rana şi Dumnezeu o vindecă. Când rana este tratată cu iubire ea se vindecă repede. Vindecarea poate fi instantanee sau poate dura o viaţă, în funcţie de cât de mult a-ţi capitulat în faţa iubirii. În măsura în care putem păstra în suflet starea de bucurie şi iubire vom putea să învingem treptat orice boală. Vindecările au loc doar atunci când greşelile sunt plătite, lecţiile învăţate, atenţionarea luată în seamă.


Nu este suficient să acceptăm boala, trebuie să ne bucurăm că ea ne salvează sufletul şi trupul. Noi trebuie să acceptăm toate umilinţele, neplăcerile pricinuite trupului nostru prin intermediul cărora ni se purifică sufletul.


Obiceiul oamenilor de a discuta în societate despre simtomele diverselor boli, cauzele lor, morţi, agonii şi scene de coşmar atrag asupra lor un torent de impresii dăunătoare, care le vor pricinui boli şi suferinţe.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Anatol Basarab - cauzele bolilor si suferintelor Empty anatol basarab despre fericire

Mesaj  scarface Dum Ian 27, 2013 12:37 pm



Ultima editare efectuata de catre scarface in Dum Ian 27, 2013 1:17 pm, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Anatol Basarab - cauzele bolilor si suferintelor Empty Conștientizarea și Corectarea Greșelilor - 360 grade

Mesaj  scarface Dum Ian 27, 2013 12:41 pm



Ultima editare efectuata de catre scarface in Dum Ian 27, 2013 1:16 pm, editata de 2 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Anatol Basarab - cauzele bolilor si suferintelor Empty Re: Anatol Basarab - cauzele bolilor si suferintelor

Mesaj  scarface Dum Ian 27, 2013 1:15 pm

scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Anatol Basarab - cauzele bolilor si suferintelor Empty Paranormal Locuinta ne influenteaza destinul

Mesaj  scarface Dum Ian 27, 2013 1:46 pm

scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Anatol Basarab - cauzele bolilor si suferintelor Empty Re: Anatol Basarab - cauzele bolilor si suferintelor

Mesaj  scarface Lun Ian 28, 2013 9:01 am

Anatol scrie:
„Majoritatea oamenilor privesc boala ca pe un ghinion în viaţa lor, o nedreptate, mai ales dacă este vorba de o maladie ereditară sau e luată de la cineva. Orice boală sau accident apărut în viaţa ta a fost provocat de tine. Boala este pur şi simplu un semnal al corpului tău.”
Acest lucru este adevarat in cazul adultilor, in cazul copiilor bolnavi insa parintii sunt vinovati de boala caci greselile acestora se rasfrang automat si asupra copiilor.

Anatol scrie:
“CANCERUL MAMAR: se datorează supărărilor pe tema iubirii şi o permanentă nemulţumire în legătură cu banii, cu situaţia materială.”
Nu este chiar asa. Sanii sunt legati de sex, deci de barbat si de alaptat si au de a face cu nemultumirile legate de partener in cele mai multe cazuri si mai rar cu grijile pentru un copil.

Anatol scrie:
“CANCERUL LA PROSTATĂ: apare datorită lipsei dorinţei de a trăi, care loveşte în prima chakră. Cancerul stopează dorinţa de a-ţi ucide propriul suflet.”
Nici asta nu este adevarat: Prostata este legata de potenta dar si de” barbatie”. Rism mare la barbatii care au fost inselati , umiliti de sotie, carora li s-a furat barbatia sau copii sau “paternitatea” intr-ul fel sau altul – sau de ex. cand prin iesirea la pensie cand nu mai au ce face si se simt inutili si fara rost. Cand sunt tratati la batranete ca niste copii de propria familie.

Anatol scrie:
“FRIGIDITATEA: teamă, negarea plăcerii. Credinţa că sexul este rău. Parteneri insensibili.”
Nu neaparat. Provine des de la traume si abuzuri din copilarie sau de un tata foarte sever.

Anatol scrie:
“CONJUCTIVITA: mânie neexprimată, frustare.”
Nu cred. Pana acum cazurile cunoscute si vindecate de mine au avut de aface cu griji mari fata se sanatatea cuiva din familie (in general copii) , adica o situatie pe care pacientul nu mai vrea sau poate sa o vada. In alte cazuri era vorba de pacienti care s-au tratat cu medicamente care le-au uscat plamanii si nasul si dup ace au continuat cu ele le-au uscat si ochii.

Anatol scrie:

“LEUCEMIA: înseamnă mândrie necontrolată.”
Poate. Cineva spune ca este “furia sangelui”.
Anatol scrie: “MÂINILE: mâinile şi picioarele oamenilor geloşi sunt prost irigate cu sânge. Deci, răcirea membrelor este o problemă de gelozie şi de ataşare de relaţii.”
Nu e adevarat. Cele mai multe persoane cu probleme de circulatie periferica nu sunt deloc asa. Este o problema in primul rand emotive. La emotii se strang pur si simplu vasele sanguine.
Anatol scrie:
“RETENŢIE DE APĂ: refuzul de a slăbi încordarea.”
Prea simplist explicat. In cazurile acute sau chiar cele cornice retentia de apa este cauzata in majoritatea cauzelor de medicamentele alopate luate. Apa in corp este regulate de rinichi. Cine sufera cu rinichii are ori trauma ori este trist si Ii lipseste bucuria vietii.
Anatol scrie:
“TUSEA: cine tuşeşte tot timpul este o fiinţă sufocată de viaţă. Trece printr-o stare de mare nervozitate. Se simte strivită de o situaţie oarecare. O tuse ocazională este un semn de plictiseală sau dorinţa de ceartă.”
Tusea este foarte des si o forma de protest care nu poate fi exprimat altfel. De ex. cand un barbat nu face asa cum vrea o femeie si se supara dar nu mai protesteaza decat interior se poate instala o astfel de tuse.
Lucrurile sunt deci mai complexe decat par la prima vedere.
Conteaza nu numai locul unde apara boala, dar si partea pe care apare (stg, dreapta) sau forma de manifestare care ne arata si detalii suplimentare.
De exemplu pana si locul unde apare un furuncul nu este deloc intamplator ci este legat foarte strand se cauza bolii si felul pacientului.

Legatura intre cauzele spirituale ale bolilor si locul si forma de manifestare a acestora este una din cele mai complexe lucruri de inteles si de gasit si necesita, pe langa un spirit bun de observatie o cunoastere foarte adanca a psihicului omului dar mai ales o cunoastere a lucrurilor dpdv divin, adica a legilor divine caci la urma urmei totul se rezuma la incalcarea celor 10 porunci care au o talmacire cu mult mai complexa decat ce reiese la prima vedere prin intelegerea cuvintelor. Si cunostinte bune in homeopatie pot ajuta la intregirea taboului de cauze spirituale sau sunt chiar indispensabile caci homeopatia este o forma de psihologie foarte adanca legata insa si de bolile fizice si nici o alta ramura medicala nu face o legatura mai mare decat suferintele fizice si insusirile psihice decat homeopatia.

Insa Anatol e f. bun.




scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Anatol Basarab - cauzele bolilor si suferintelor Empty Re: Anatol Basarab - cauzele bolilor si suferintelor

Mesaj  DanC Lun Ian 28, 2013 9:48 pm

Poate si probleme sufletesti asemanatoare duc la boli diferite de la individ la individ.De exemplu:

"CANCERUL MAMAR: se datorează supărărilor pe tema iubirii şi o permanentă nemulţumire în legătură cu banii, cu situaţia materială.”
Nu este chiar asa. Sanii sunt legati de sex, deci de barbat si de alaptat si au de a face cu nemultumirile legate de partener in cele mai multe cazuri si mai rar cu grijile pentru un copil."

Maica-mea a avut cancer mamar dar cu siguranta nu se incadreaza nici pe departe la nimic din cele de mai sus.Este chiar opusul.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Anatol Basarab - cauzele bolilor si suferintelor Empty muzicoterapia

Mesaj  maya40 Mar Ian 29, 2013 12:17 am

maya40
maya40

Mesaje : 53
Data de inscriere : 14/01/2013
Varsta : 54

Sus In jos

Anatol Basarab - cauzele bolilor si suferintelor Empty Re: Anatol Basarab - cauzele bolilor si suferintelor

Mesaj  scarface Mar Ian 29, 2013 10:09 am

Cine este interesat de legaturile dintre simptom si cauza bolii poate citi si acest articol
https://sanatate.catsboard.com/t25-spune-mi-unde-te-doare-si-iti-spun-din-ce-cauza
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Anatol Basarab - cauzele bolilor si suferintelor Empty Re: Anatol Basarab - cauzele bolilor si suferintelor

Mesaj  scarface Mar Ian 29, 2013 11:25 am

Anatol scrie
"BOALA PARKINSON: reprezintă teama şi dorinţa intensă de a controla tot şi pe toţi."

Asta pare sa fie adevarata. Am intalnit un caz de parkinson la un barbat care pare sa fie constitutional Arsenicum album.
Tipul Arsenicum albul are exact tendinta aceasta de a controla pe toti si pe toate, este foarte critic si neiertator cu ceilalti si in plus are frica de moarte si de boala, mania perfectiunii sau ordinii si in general o seriozitate excesiva.
Este deci posibil ca acest tip constitutional sa fie predispus la aceasta boala datorita acestor insusiri evidente.

Un alt tip care controleaza tot si toate si este critic cu cei din jur este Nux vomica. Si el poate suferi de mania perfectiunii insa din alte motive
(eficienta). Nux vomica are predispozitie clara catre imbolnavirea nervilor din mai multe motive.

Ambele remedii sunt de regula oameni workoholici, severi cu ei insusi si cu altii si care exercita un control puternic asupra celorlalti, mai bine spus niste dictatori. Ca urmare legile divine le rapesc controlul asupra mainilor ci a corpului si ii sileste la umilinta si supunere fortata.

Pe de alta parte ambele remedii sunt foarte friguroase, cam cele mai friguroase din materia medica homeopata. Daca luam frigul ca fiind lipsa de iubire si caldura ca iubire atunci nu este de mirare de ce sunt remedii friguroase. Acesti oameni au prea putine iubire pr. semeni in ei.
Arsenicum este des urmarea unei copilarii prea severe iar Nux vomica e dominant de ambitii materiale si cariera.

Iata cum putem merge invers prin deductie si corespundente spirituale pt. a depista remediile predispuse
la parkinson dupa cateva insusiri esentiala ale oamenilor care fac aceste boli - in loc sa cautam sa gasim in repertoar lista cu remedii de parkinson, lista care insa nu se spune nimic si nici nu ne ajuta prea mult de fapt.
Caci una este intelegerea si alta este repertorizarea simptomelor. Cine intelege nici nu (mai) are nevoie de repertoar.

Terapia adevarata pt. parkinson inseamna de fapt pt. pacient invatarea iubirii si a respectului pt. cei din jur, ei trebuie sa invete
sa nu mai controleze pe ceilalati, sa se lepede de micul dictator din ei.

Un exemplu faimos de un pacient de Parkinson este Michael J Fox... care pare sa fie un workoholic notoriu.

scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Anatol Basarab - cauzele bolilor si suferintelor Empty Re: Anatol Basarab - cauzele bolilor si suferintelor

Mesaj  DanC Mar Ian 29, 2013 11:00 pm

DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Anatol Basarab - cauzele bolilor si suferintelor Empty Re: Anatol Basarab - cauzele bolilor si suferintelor

Mesaj  maya40 Dum Mar 03, 2013 11:56 pm

maya40
maya40

Mesaje : 53
Data de inscriere : 14/01/2013
Varsta : 54

Sus In jos

Anatol Basarab - cauzele bolilor si suferintelor Empty Re: Anatol Basarab - cauzele bolilor si suferintelor

Mesaj  maya40 Lun Mar 04, 2013 12:33 am

maya40
maya40

Mesaje : 53
Data de inscriere : 14/01/2013
Varsta : 54

Sus In jos

Anatol Basarab - cauzele bolilor si suferintelor Empty Re: Anatol Basarab - cauzele bolilor si suferintelor

Mesaj  flor80 Lun Apr 01, 2013 11:13 am

scarface a scris:


Am urmarit emisiunea si am spicuit o poveste spusa de Anatol Basarab care mi-a placut:

"Cand un spirit a aparut prima data, acolo undeva sus in cer i s-a repartizat o stea.
Omul tot vine pe pamant, iar cand invata sa devina D-zeu el primeste in dar acea stea din care se vor forma planete si galaxii.
Daca acel om se sinucide el nu isi face rau doar corpului ci si acelei stele care se stinge."

E doar o legenda, dar parca ilustreaza proportile cosmice ale actului sinuciderii.

flor80

Mesaje : 39
Data de inscriere : 21/05/2012

Sus In jos

Anatol Basarab - cauzele bolilor si suferintelor Empty Re: Anatol Basarab - cauzele bolilor si suferintelor

Mesaj  CristianPsi Lun Apr 01, 2013 11:35 pm

scarface a scris:invatarea iubirii si a respectului pt. cei din jur
pai cum sa faci asta ? nu cred ca se invata asa ceva. am mai citit ideea asta pe undeva dar nimeni nu explica cum. mai ales in Romania unde-i praf totu` numa` iubire sau hai sa-i zic acceptare a celui de langa tine nu e. mai e mult pana departe dupa parerea mea. eu as zice iubire = cat de cat o acceptare a celui de langa tine iar respect = sa nu deranjezi pe cei din jur.
CristianPsi
CristianPsi

Mesaje : 265
Data de inscriere : 19/11/2010
Varsta : 43
Localizare : Constanta

Sus In jos

Anatol Basarab - cauzele bolilor si suferintelor Empty Re: Anatol Basarab - cauzele bolilor si suferintelor

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum