Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Daune de la vaccinul BCG

4 participanți

In jos

Daune de la vaccinul BCG Empty Daune de la vaccinul BCG

Mesaj  scarface Vin Ian 18, 2013 6:12 am

"sunt disperata si distrusa de pe 2 ianuarie am descoperit la … (- baiatul de 3 luni -) 2 ganglioni am fost la medic este o reactie la vaccinul BCG adica na copilul meu este unul dintre ghinionistii care a facut Tuberculoza ganglionara
si pana la urma nu ar fi fost nici o problema dar este o problema destul de recenta cu care nu s-au mai confruntat pana acum si parerile lor sunt impartite unii zic una altii zic alta si din nefericire toate variantele sunt destul de traumatizante pentru copil
o varianta este sa il operez si sa ii scot un ganglion sa se faca biopsie sau nu operez si dau tratament cu tuberculostatice care pe un ficatel de trei luni mai mult ca sigur va da hepatita toxica medicamentoasa.
Si din pacate nici nu stiu ce sa fac sunt atat de disperata mai ales ca si …. exste plecat si orice decizie trebuie sa o iau eu singura. Sper din tot sufletul sa se rezolve intr-un fel dar sincer in momentul de fata pot sa iti zic doar ca sunt disperata”

Pt. cine nu stie, sugarii sunt inculati cu TBC prin vaccinul BCG in maternitate inca in primele 3-4 zile de nastere, desi tot medicii spun ca sugarii nu au system imunitar.
La sugarii mai bolnaviciosi care nu au putere sa reactioneze la microbii inoculati, nu apare nimic foarte evident, TBC-ul se instaleaza deci latent si pervers fara ca sa se observe in mod clar pt. un ochi nescolit.
La sugarii cu system imunitar mai puternic corpul reactioneaza evident s.
Faptul ca la cei mai multi sugari nu apare nici o reactie foarte clara dupa vaccin e de fapt un semn rau si nu unul bun asa cum cred parintii. Un copil sanatos reactioneaza puternic si rapid la o gripa care ii trece repede pe cand unul slab are reactii slabe dar baoal tine mult si tot reapare.
In cazul de mai sus sugarul a fost vaccinat a doua oara deja.
Fiind prea mic copilul nu a reactionat la prima doza, insa la a doua da, caci acum are systemul imunitar mai puternic. De aceea ne vaccineaza astia atat de devreme, ca sa nu se observe daunele, caci atunci cand corpul nu are inca putere de reactie nu se vde mare lucru si microbii se instaleaza unde vor ei.
Orice vaccin poate fi refuzat usor, nu exista vreo lege sa oblige pe cineva la vreun vaccin.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Daune de la vaccinul BCG Empty Re: Daune de la vaccinul BCG

Mesaj  DanC Vin Ian 18, 2013 6:28 am

Eu imi amintesc ca si in clasa primara am facut tuberculinare si care era pozitiv trebuia revaccinat.Acum se mai face?
Mie mi-a iesit pozitiv ,iar a doua zi n-am mai mers la scoala de frica acului.I-am zis la bunica-mea ca ma simt rau Very Happy .Asa am ramas,nevaccinat dar nici vorba de TBC.
Si inca o intrebare:"semnul" acela de pe umar pe care il avem toti de la ce vaccin e?
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Daune de la vaccinul BCG Empty Re: Daune de la vaccinul BCG

Mesaj  andrei Vin Ian 18, 2013 9:59 am

Semnul de la umar tot de la vaccinul pt. TBC este. Eu am facut si vaccin si TBC Very Happy
andrei
andrei

Mesaje : 259
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 44
Localizare : Craiova

Sus In jos

Daune de la vaccinul BCG Empty Re: Daune de la vaccinul BCG

Mesaj  scarface Vin Ian 18, 2013 11:34 am

Numai de la durata, forma si marimea cicatricei isi poate da seama un om ganditor cat de periculos, acid, distrugator trebuie sa fie continutul la vaccin sa lase in urma asa ceva pt. toata viata ...si este de fapt doar o mica zgarietura sau intepatura !
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Daune de la vaccinul BCG Empty edem cerebral de la bcg

Mesaj  moRALU Vin Mai 03, 2013 9:59 pm


Fiicei mele dupa 2 ore de la nastere i s-a administrat BCG-ul la spitalul judetean Mures. Daca timp de 2 ore dupa nastere a fost un copil sanatos, linistit, in urma VACCINULUI a intrat intr-o criza de plans, tipat ascutit ca nu o puteai opri, tinerea respiratiei, invinetire, convulsii - TERAPIE INTENSIVA 3 zile, ziceau medicii ca ar fi preventiv ca ar fi iesit din criza si ca nu ar mai fi repercursiuni (varianta lor). Singurul lucru ce mi-a fost explicat ceva despre convulsii cu umflarea fontanelei, in rest '' dosarele x" la intrebarile mele ''de ce?'' si ''cum?''. Acasa au urmat plans din senin, spasmul hohotului de plans, alergii, dermatita, si mai nou intoleranta la gluten si dermatita herpetiforma( in jurul manutelor mancarime, uneori a fost si carne vie).
Multumita lui Scarface si a lui Dumnezeu suntem o familie sanatoasa chiar daca nu in totalitate dar in devenire.
Sarbatori Fericite!

moRALU

Mesaje : 32
Data de inscriere : 01/11/2010

Sus In jos

Daune de la vaccinul BCG Empty Re: Daune de la vaccinul BCG

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum