Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Tratarea entorselor

4 participanți

In jos

Tratarea entorselor Empty Tratarea entorselor

Mesaj  scarface Vin Ian 18, 2013 2:17 am

Faza initiala
1. Aconitum napellus C30 - pt soc si sperietura, daca este cazul
2. Arnica montana C15-C30 - dureri generale, emtorsa, hematom, stare de soc

Dureri
Bryonia alba C15-C30 - dureri de la inflamatie, dureri de la cea mai mica miscare sau atingere
Ipomoea indica C15-C30 - antinevralgic homeopat, alina durerile la nivel de creier doar

Tendoane
Rhus toxicodendrom C15- C30 - strange tendoanele si le intareste
Ruta graveolens C15- C30 - largeste tendoanele si le reda flexibilitatea, daca s-au intarit
Strontium carbonicum C30 - entorse vechi care nu s-au vindecat bine
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Tratarea entorselor Empty Entorsa la genunchi

Mesaj  simona76 Lun Mar 21, 2016 10:54 am

Buna,

fiica mea in varsta de 12 ani a fost diagnosticata cu entorsa la genunchi, a stat in repaus vreo 2 saptamani, dar tot mai este umflata zona din exteriorul genunchiului. Ce imi recomandati?

simona76

Mesaje : 1
Data de inscriere : 18/12/2015

Sus In jos

Tratarea entorselor Empty Re: Tratarea entorselor

Mesaj  corix Joi Oct 19, 2017 4:13 am

scrie mai sus
scarface a scris:
...
"Strontium carbonicum C30 - entorse vechi care nu s-au vindecat bine"

corix

Mesaje : 570
Data de inscriere : 24/05/2012
Varsta : 54
Localizare : craiova

Sus In jos

Tratarea entorselor Empty Picior umflat

Mesaj  zorele Lun Iun 11, 2018 3:49 pm

Bună,
Băiețelul meu (aproape 3 ani) sarea în trambulina, nu eram langa el, l-am auzit țipând foarte tare de durere, ținându-se de piciorul stâng. În decurs de câteva ore gamba și genunchiul s-au umflat, are dureri mari când îl mișcă. Au trecut doua zile de atunci, durerea încă persista, dar nu mai este asa violenta la orice mișcare. I-am dat Arnica ch7. Soțul insista sa îl ducem la spital, eu nu vreau, pentru ca acum vreo doi ani mi-am rupt ligamentele încrucișate de la genunchiul stg sărind dintr-un copac, la spital (Austria) direct după consultație au vrut radiografie, apoi programare la RMN. Știu ca aceste investigații sunt dăunătoare corpului, dar soțul zice ca sunt paranoica și insista sa mergem cu el la spital. Ce pot să-i mai dau copilului?

zorele

Mesaje : 4
Data de inscriere : 29/11/2013
Varsta : 44
Localizare : Austria

Sus In jos

Tratarea entorselor Empty Re: Tratarea entorselor

Mesaj  scarface Mar Iun 12, 2018 1:26 pm

nimeni nu o sa-ti spuna aici ce sa-i dai copilului si nici nu e deloc "sanatos" sa ceri asa ceva pe internet...cu atat mai mult cu cat nu exist niciun remediu de niciun fel pentru urmarea entorselor...numai corpul insasi si timpul pot face ceva, daca e sa treaca de la sine....in plus nici nu stiu vreo entorsa la care medicina sa poata face ceva...ruperile de ligament sunt alta poveste insa multe din ele se sudeaza la fel fara nimic...dar uneori trebuie imobilizare...
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Tratarea entorselor Empty Re: Tratarea entorselor

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum