Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Tutorial pentru traducere videoclipuri din orice limba pe Youtube

2 participanți

In jos

Tutorial pentru traducere videoclipuri din orice limba pe Youtube Empty Tutorial pentru traducere videoclipuri din orice limba pe Youtube

Mesaj  DanC Mier Ian 16, 2013 2:17 am

Pentru cei care nu stiu ,pe Youtube se pot urmari videoclipuri din orice limba si sa fie traduse in Romana chiar daca videoclipul respectiv nu are inclusa traducerea in limba Romana.Sa luam un exemplu:

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=NTfU0CI-Ta4

Pasul 1: se apasa "CC" din partea dreapta-jos a ferestrei Youtube .Apare "German(automatic caption)"
Pasul 2: selectati "German(automatic caption)".Va aparea subtitrare(dupa voce) in lb Germana
Pasul 3: Mai apasati odata "CC" si selectati "Translate caption".Apare casuta cu limbile lumii
Pasul 4: Apasati pe casuta aparuta("Afrikaans"),mergeti mai jos si selectati Romana apoi OK
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Tutorial pentru traducere videoclipuri din orice limba pe Youtube Empty Re: Tutorial pentru traducere videoclipuri din orice limba pe Youtube

Mesaj  scarface Sam Ian 19, 2013 3:41 am

Am activat subtitrul la un filmulet in limba germana.... nostim... programul traduce live din vorbit in scris insa rezultatul este hilar, se recunosc numai putine cuvinte, restul nu au nici nimic de a face cu ceea ce se spune.
Iar traducerea se face din ce a recunoscut programul in limba originala, deci nu cred ca functioneaza asa ceva.
Doar daca cineva traduce "manual" filmul merge traducerea....


Ultima editare efectuata de catre scarface in Sam Ian 19, 2013 10:15 am, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Tutorial pentru traducere videoclipuri din orice limba pe Youtube Empty Re: Tutorial pentru traducere videoclipuri din orice limba pe Youtube

Mesaj  DanC Sam Ian 19, 2013 10:08 am

Da ,asa e ,dar totusi un film cu o vorbire literara clara merge chiar bine.Mai vezi o imagine,mai asociezi,avantaj major daca ai cunostinte minime din acea limba...Nu e perfect dar cateodata merge chiar bine.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Tutorial pentru traducere videoclipuri din orice limba pe Youtube Empty Re: Tutorial pentru traducere videoclipuri din orice limba pe Youtube

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum