Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Nu esti bolnav ci doar iti este sete !

4 participanți

In jos

Nu esti bolnav ci doar iti este sete ! Empty Nu esti bolnav ci doar iti este sete !

Mesaj  scarface Mar Ian 01, 2013 1:13 pm

You Are Not Sick, You Are Thirsty - Dr. Fereydoon Batmanghelidj
"Nu esti bolnav ci doar iti este sete "

Asta e titlul unei carti scrise de un medic iranian foarte destept.
El a vindecat un numar impresionant de boli si bolnavi - de la discopatie lombara incapand pana la hipertensiune si cancer DOAR invatand lumea cum sa bea corect apa pt. ca dupa observatiile sale cei mai multi oameni sunt dezhidratati cronic din cauza ca beau sucuri si apa acidulata in loc de apa si consuma cafea si alte prostii care consuma rezervele de apa din organism.
Cat de importanta este apa la sange si eliminat toxine si la functioneara intregului organism isi poate da oricine seama.

Pe langa bautul de apa acest medic recomanda si lingerea de sare din palma, asa cum se facea de ex. pe vremea lui Iisus unde
sarea nu se punea in paine sau mancare ci se manca separat.

Descoperirile acestui medic au inceput intr-o inchisoare din Iran unde a fost bagat ca detinut politic. Vindecand durerile celor cu ulcer gastric acut cu un simplu pahar cu apa el a inceput sa-si existinda cercetarile in inchisoare fiind.
Desi au vrut sa-l elibereze mai devreme el a ramas in inchisoare pt. a-si termina studiul cu pacientii, caci nu e usor sa dai de 3000 de pacienti benevoli sa se lase tratati cu singurul mijloc disponibil in inchisoare: apa

Rezultatele unui pahar cu apa sunt uimitoare indiferent de motivul pt, care apar efectele !

In orice caz este o carte demna de citit si mai ales de pus in practica. Din experienta mea
constat ca cei mai multi oameni sunt dehistratati cronic si nici macar nu realizeaza asta.

Cand am timp o sa traduc sfaturile cele mai importante ale acestui medic.
Daca gasiti voi cartea in romaneste pe undeva, puneti un link aici.

http://quantumtouch.groupee.net/eve/forums/a/tpc/f/3531030471/m/9587002795


Ultima editare efectuata de catre scarface in Lun Ian 07, 2013 3:40 am, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Nu esti bolnav ci doar iti este sete ! Empty Re: Nu esti bolnav ci doar iti este sete !

Mesaj  DanC Mier Ian 02, 2013 12:52 am

Alte informatii:

“Ce se intampla in corp cand bem apa?”
Ralph Vornehm a prezentat componenta de apa a fiecarui organ din corpul omenesc, incepand cu celulele, sangele, neurotransmitatorii si terminand cu organele. Astfel, creierul contine 90% apa, ceea ce explica intr-un fel capacitatea acestuia de a transmite mesajele catre toate organele cu viteze uluitoare; neurotransmitatorii - responsabili de transmiterea acestor mesaje - contin tot 90% apa.
Este de inteles atunci, de ce cand nu bem apa, nu mai simtim cu timpul senzatia de sete. Neurotransmitatorii deshidratati nu mai transmit corect mesajul "mi-e sete", asa incat setea incepe sa mistuie corpul, incep durerile (si ele semnale de deshidratare) si patologia multor organe. “Celulele corpului nostru nu se ating intre ele, pentru ca inoata in apa, la fel ca si nervii”- R. Vornehm

Ce se intampla cand apa din corp este murdara? Celulele comunica printr-un sistem de tip bio-laser. Exista un tip de apa in interiorul celulei si alt tip de apa in afara ei. Schimbul intre acestea purifica celula si o ajuta sa functioneze corect. Daca nu bem apa regulat, celulele se intoxica. Cind membrana unei celule nu este bine hidratata, corpul declanseaza un mecanism de urgenta, ca forma de aparare si de hidratare. Corpul se protejeaza de deshidratare cu ajutorul colesterolului. Membrana se imbraca intr-o pelicula protectoare, ca o crema, care impiedica uscarea. Ce este aceasta pelicula? Surpriza. Este colesterol.

Corpul nostru se protejeaza de deshidratare cu ajutorul colesterolului. Studiile efectuate au aratat ca, in 90% din cazuri, colesterolul scade in 21 de zile de baut apa corect, ceea ce inseamna ca in 90% din cazuri colesterolul este crescut din cauza deshidratarii.

Ralph Vornehm arata ca celulele deshidratate se afla intr-un fel de sfera intunecata, dupa care devin mutante si se ajunge la cancer (studiile facute pe celulele canceroase au aratat ca acestea nu mai comunica intre ele).

Ce se intampla la nivelul sistemului digestiv daca nu bem apa inainte de masa (o cana, cu o jumatate de ora inainte de masa, NU SE BEA APA IN TIMPUL MESEI!?)? Corpul nostru are nevoie de sange pentru a efectua procesul digestiv si este binecunoscut faptul ca sangele este compus 80% din apa. Pentru a efectua corect procesul de digestie, sangele trebuie sa fie hidratat corect inainte de masa. Altfel… sangele se ingroasa si de aceea, pentru a se hidrata extrage apa din organele vitale.

In organismul nostru fiecare celula, fiecare componenta “lupta” pentru a-si intretine viata proprie, ceea ce face ca, in ultima instanta, sa conduca spre viata intregului organism. Sangele nu face exceptie de la acest principiu, asa incat, este extrem de important sa bem apa cu o jumatate de ora inainte de masa. Sangele nu va mai extrage apa din organele vitale pentru a realiza procesul de digestie, iar corpul va ramane sanatos.
“Sunt oameni care tusesc, ii apasa inima sau au colici dupa masa. Acele organe care ne dor dupa ce mancam sesizeaza ca nu au destula apa”, spune Ralph Vornehm.

La nivelul cartilagiilor, componenta apei este de 90%. Cand cartilagiul este deshidratat, incepe sa pocneasca. Oasele au nevoie de apa in aceeasi masura si multe dintre durerile de oase, precum si sindromul de alunecare al discului lombar sunt cauzate de deshidratare. Tensiunea arteriala mare, problemele legate de vasele de sange sunt cauzate de lipsa apei din corp. Presupunem, insa, ca durerile sunt mai mult decat o rugaminte pe care corpul ne-o trimite. Durerea trebuie sa fie un mare strigat de ajutor, care s-ar putea traduce: “Ajutor, mi-e sete de nu mai pot!”.

Sursa: sanatatepublica.blogspot.com
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Nu esti bolnav ci doar iti este sete ! Empty Re: Nu esti bolnav ci doar iti este sete !

Mesaj  DanC Lun Ian 07, 2013 2:06 am

Gasit pe un forum ,fara autor, sursa "circula pe email":

"Terapia cu apa!
Cata apa bei pe zi? Cata apa ai baut deja pana acum, cand citesti acest articol? Ok, ia-ti paharul cu apa langa tine si haide sa vedem de ce doctorii din lumea intreaga nu obosesc sa ne indemne: "Beti apa! Beti apa!"
In perioada intrauterina suntem aproape in totalitate apa. Dupa ce ne nastem suntem apa peste 80%. Ca adulti, putin peste 70%. Pe masura ce imbatranim procentul acesta se micsoreaza. La 50% suntem deja morti. Logica cea mai simpla ne spune ca prospetime (a se citi tinerete, sanatate, vitalitate) egal APA. Exista nu mai putin de 54 de boli diferite, de la migrene si pana la forme de cancer care ar putea fi evitate daca am bea suficienta apa. Pare incredibil, dar exista medici care afirma ca aceste boli se pot ameliora si chiar vindeca astfel: cu apa! Cata? Doi- trei litri pe zi, spun unii. Altii sunt chiar mai exacti: fiecare dintre noi ar trebui sa bea a 20-a parte din greutatea corpului sau. Sau 5%. De exemplu, daca ai 56 de kg trebuie sa bei 2,8 litri de apa pe zi pentru o sanatate buna si o tinerete indelungata.
Bine, dar mie nu mi-e sete!
Se poate, dar nu fiindca nu ti-ar fi. Corpul are o uluitoare capacitate de adaptare. Daca s-a obisnuit sa functioneze in conditii de apa putina nici n-o sa mai ceara! La fel cum daca stam intr-o camera cu un miros suparator dupa un timp totusi n-o sa-l mai simtim. Corpul a dat un semnal la inceput, dar daca mirosul e constant o sa il ignore ca sa-si poata continua alte activitati. La fel e si cu senzatia de sete.

Dupa un timp corpul va crede ca n-are incotro si se va descurca cum poate. Dar cu pretul imbatranirii si uzurii sale premature. Ia gandeste-te ce ar pati o masina de spalat nevoita sa spele mereu cu mai putina apa decat a proiectat-o constructorul ei? Ori corpul nostru face "programe" infinit mai complexe decat o masina de spalat!
Au, au, ma doare!...
Creierul este 90% apa. Te doare capul sau obosesti repede dupa efort intelectual? Dar apa, cata bei?... Cartilagiile au si ele un procent mare de apa. Daca iti troznesc oasele, mai mult ca sigur e din cauza deshidratarii. Un medic a constatat in urma unui studiu ca 90% dintre durerile de stomac au drept cauza insuficientei apei in organism. Iar o mare parte din durerile de orice fel au aceeasi cauza. Asa ca a concluzionat cu umor: "Daca iei un calmant pentru durere, apa cu care bei medicamentul te ajuta mai mult decat calmantul in sine!" Un alt doctor a scris chiar o carte cu un titlu sugestiv "Nu esti bolnav! Doar ti-e sete"
Caldura mare, mon cher!
In anotimpul calduros e si mai greu pentru corp. Ca sa isi regleze temperatura e nevoit sa piarda apa prin transpiratie. Deci, cu atat mai mult e nevoie sa ii dam destula.
Terapia cu apa este simpla: bei un litru de apa dimineata, cu o ora inainte de a manca sau bea altceva. Iar pe parcursul zilei restul de apa pana la cat are norma fiecare. Inca din primele zile vei simti, garantat, o imbunatatire a sanatatii. Mai putine toxine, o hidratare mai buna, o stare generala mai buna. Unde mai punem ca e ieftin si fara efecte secundare. Poate doar drumurile mai dese intre birou si toaleta. Dar asta iarasi e un lucru bun, fiindca vei combate sedentarismul! Insa asta e deja o alta poveste! ''
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Nu esti bolnav ci doar iti este sete ! Empty Re: Nu esti bolnav ci doar iti este sete !

Mesaj  scarface Lun Ian 07, 2013 2:22 am

Din pacate calitatea apei conteaza ! Cele mai multe ape sunt moarte energetic si nu au putere.
Apa trebuie energizata neaparat cu cristale de stanca sau pusa la soare. Putine ape naturale au energie.
Sau cu aparate bune de energizat (Grander sau altele)
De ex. apa care o beau eu nu are putere deloc, am analizat-o acum 2 zile. Trebuie sa o energizez cu Grander, de abia tunci prinde viata.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Nu esti bolnav ci doar iti este sete ! Empty Re: Nu esti bolnav ci doar iti este sete !

Mesaj  CristianPsi Lun Ian 07, 2013 2:48 am

Eu apa o echilibram cu DEA
Insa m-am plictisit la un moment dat caci imi doream sa simt ceva dar nu simteam.
CristianPsi
CristianPsi

Mesaje : 265
Data de inscriere : 19/11/2010
Varsta : 43
Localizare : Constanta

Sus In jos

Nu esti bolnav ci doar iti este sete ! Empty Re: Nu esti bolnav ci doar iti este sete !

Mesaj  DanC Lun Ian 07, 2013 3:08 am

Cristalele de stanca se pot folosi 1 singura data?Eu acum am apa plata din magazin si am inceput cu 1.5 l de 3 ori pe zi .Am de gand 1 saptamana sa tin asa.Revin cu detalii(daca nu ma inec Smile )

@Scarface:nu stiu cand Soarele e la 45 de grade ,daca acum scot efectiv bidonul la Soare acolo cateva ore nu e destul?sa zic de pe la ora 9.00 pana pe la 14.00-15.00 ?
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Nu esti bolnav ci doar iti este sete ! Empty Re: Nu esti bolnav ci doar iti este sete !

Mesaj  scarface Lun Ian 07, 2013 3:36 am

Pai cristalele de stanca se pun si se tin in paharul/sticla cu apa , nu sunt de folosinta unica.
Din cand in cand se pun la soare pt. reenergizare.

Apa insorita se insoreste in catron deshis cam 30 de minute (preferabil de sticla vopsita in exterior violet deschis ) si nu in bidon, iar unghiul il poate recunoaste si un elev de clasa 3a..45 de grade inseamna vara de pe la 10-16 si primavara de pa la 11-14...in functie de luna. Iarna nu merge ca soarele e mai jos de 45.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Nu esti bolnav ci doar iti este sete ! Empty Re: Nu esti bolnav ci doar iti este sete !

Mesaj  DanC Lun Ian 07, 2013 9:08 am

Aici se spune sa bei de 3 ori /zi 1.5 l apa daca ai dureri musculare sau articulare.

http://vinounku.wordpress.com/2008/04/02/usha-paana-chikitsawater-therapy-anyone/

Eu am ceva dureri musculare cervicale dar am mai citit ca sunt oameni care au murit intoxicati cu apa.Azi am inceput cura,am baut deja 2x1.5l apa si ma gandesc oare sa beau de 3 ori pe zi 1.5 L(7 zile)?Daca mor? Rolling Eyes
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Nu esti bolnav ci doar iti este sete ! Empty Re: Nu esti bolnav ci doar iti este sete !

Mesaj  CristianPsi Mar Ian 08, 2013 1:34 am

Danc a scris:
Eu am ceva dureri musculare cervicale
Dar aceste dureri se "relaxeaza" usurel cu remedii homeo pana-n 30 C.
CristianPsi
CristianPsi

Mesaje : 265
Data de inscriere : 19/11/2010
Varsta : 43
Localizare : Constanta

Sus In jos

Nu esti bolnav ci doar iti este sete ! Empty Re: Nu esti bolnav ci doar iti este sete !

Mesaj  DanC Mar Ian 08, 2013 6:28 am

Am redus la 1.5 l dimineata plus cate un pahar inainte-dupa masa la 30 min.Ieri eram ca un balon dupa 3 ture x 1.5l .Cu siguranta nu am nevoie de asa multa apa deodata.E destul asa, simt eu;acuma nici sa beau atata apa si sa traiesc 100 de ani ca astia nu mai au din ce sa-mi dea pensie Very Happy
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Nu esti bolnav ci doar iti este sete ! Empty Re: Nu esti bolnav ci doar iti este sete !

Mesaj  scarface Mar Ian 08, 2013 11:55 am

Exageratul in orice privinta nu este bun...ideea nu este sa bei o anumita cantitate de apa pe zi ci doar sa bei destula apa ca sa te hidratezi suficient.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Nu esti bolnav ci doar iti este sete ! Empty Re: Nu esti bolnav ci doar iti este sete !

Mesaj  DanC Joi Ian 10, 2013 11:25 pm

Astazi e a 5-a zi de cand am inceput sa beau apa mai multa.Dimineata 1-1.5 l apoi inainte si dupa mancare la 30 min cate un pahar.Ce pot sa spun cu certitudine este ca spre surprinderea mea nu merg la baie mai des!Poate cu ceva dar oricum nesemnificativ.Inseamna ca aveam o deshidratare in corp .De asemenea deja mi-e sete mai des.Acuma imi dau seama ce inseamna 2-3 l de apa si realizez ca nu cred ca beam mai mult de 1l de apa inainte.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Nu esti bolnav ci doar iti este sete ! Empty Re: Nu esti bolnav ci doar iti este sete !

Mesaj  scarface Vin Ian 11, 2013 4:54 am

Grasime de balena albastra CH9 sau CH7 ajuta cumva la tesuturile uscate si lipsa de apa la modul general.
Se poate zilnic 1-2 ori ceva timp la cei uscati.

Mai stiu un remediu si mai bun pt. asta, dar nu am documentul aici, vi-l spun deseara.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Nu esti bolnav ci doar iti este sete ! Empty Re: Nu esti bolnav ci doar iti este sete !

Mesaj  cri Vin Ian 11, 2013 5:46 am

"" Dar aceste dureri se "relaxeaza" usurel cu remedii homeo pana-n 30 C.""

Care este remediul ptr dureri cervicale?

cri

Mesaje : 19
Data de inscriere : 28/09/2012

Sus In jos

Nu esti bolnav ci doar iti este sete ! Empty Re: Nu esti bolnav ci doar iti este sete !

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum