Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Date incomplecte

2 participanți

In jos

Date incomplecte Empty Date incomplecte

Mesaj  Tzilu Mier Apr 04, 2012 5:28 am

Stimate domn,
am dat intamlator de acest subiect publicat de dumnevoastra si eram foarte revoltata de afirmatile pe care le aduceti contra consumului de lapate praf. Imi frecam deja palmele pt a va raspunde dar ma bucur nespus ca domana, alinagorgescu , s-a gandit sa o faca inaintea mea, deoarece nu am nici puterea si nici timpul necesar sa o fac. Stiti ce este simpactic? doamna alinageorgescu nu s-a exprimat corect cand a scris ca scrieti doar minciuni. Cu siguranta nu sunt doar minciuni, e mai urat ce faceti, ca scrieti doar o aumita parte din explicatia acelor componente existente in laptele praf. Adica nu scrieti si partile bune ci scrieti doar ce va convine. Mai cu alte cuvinte dorinti sa manipulati mamicile simple care nu au foarte multe cunostinte si ingit "pastila" pe care le-o dati, ca atare. Chiar m-am amuzat copios cand am citit ce explicatie ati dat TAURINEI ca este energizant si ca exista si in energizantele redbull. Mi s-a parut o explicatie de-a dreptul puierila si tot odata josnica ca de stirile de la OTV , mai lipsea cuvantul SENZATIONAL si cu sigurta erati de-al casei.
Eu sunt mama a doi copilasi, un baietel de 2 ani si 9 luni si fetitza de 9 luni, iar conjunctura a fost de asemenea natura incat sa nu le pot oferi lapte de san si am optat sa le ofer o formula de lapte praf cu traditie de cel putin 60 de ani(HUMANA), cu care apropo am fost crescuta si eu pana la varsta de 2 ani datorita faptului ca am avut o mama informata si a decis sa nu ma creasca cu lapte de vaca si sa imi comlecteze necesarul de vitaminte si componente care existau in laptele matern iar in laptele de vaca lipseau cu desavarsire. Mentionez ca nu sunt nici dependenta de cocaina si nici inclinatii sprea alte substante
etnobotanice nu am, iar copii mei sunt dezvoltati foarte frumos si in limitele normalitatii, ceea ce nu pot spune despre copii hraniti cu lapte de vaca, de la o varsta frageda, acelasi lucru. Cunosc cazuri din jurul meu de copii crescuti cu lapte de vaca si diluat cu zeama de orez sau cu ceai de menta, care erau si subnutriti si rahitici. Copilul meu statea in picioare la varsta de 9 luni si avea dintisori pe cand cei crescuti cu laptele de vaca erau si mai mici de statura, nu se sprijineau in picioruse iar de dentitie nici nu incapea discutie. Stiu cazuri de copii crescuti cu lapte de vaca cu o stare de rahitism accentuata, care la indiicatiile medicului i-au dat lapte praf si copilul a fost pus pe picioare in doar 4-5 luni. Oare din cauza faptului ca este un aliment toxic??????? Nu stiu daca aveti copil, ca eu cred cu siguranta ca daca ati avea copil va-ti informa altfel despre acest subiect si cu sigurata ati alege o formula de lapte potrivita copilasului dumneavoastra. Doresc ca conchid acest subiect cu rugamintea de a nu mai incerca sa manipulati saracele mamici si sa le speriati in mod gratuit ci v-as recomanda sa scrieti tot textul de la un component pe care il analizati si nu doar ceea ce va convine.
Cu drag o mamica INFORMATA care a ales sa isi hraneasca copii su lapte praf.

Tzilu

Mesaje : 6
Data de inscriere : 04/04/2012

Sus In jos

Date incomplecte Empty replica

Mesaj  alexiaiuli Mier Apr 04, 2012 10:27 pm

Te contrazic din toate punctele de vedere.Am fost crescuta cu lapte de vaca diluat cu ceai de izma si sunt sanatoasa si asa am fost de cand ma stiu.Nici vorba de rahitism sau alte probleme.Dumnezeu mi-a dat sansa sa pot sa imi alaptez copilul 3 ani,5 luni si 17 zile.NU RECOMAND LAPTELE PRAF nici daca ar fi ultimul lucru comestibil de pe pamant.Cand citesti ce scrie pe cutie te ia groaza.Daca Dumnezeu a lasat laptele lichid si produs de mamifere, cum poate fi sanatos sau cum poate ajuta un produs care este facut numai din prafuri, din chimicale!?Ma uit uneori la emisiuni de genul 'Cum se fabrica' si am vazut cum se fabrica laptele praf si cum se adauga saci din diverse prafuri.Medicii recomanda pentru ca sunt platiti de distribuitorii de medicamente.La gradinita la copilul meu primavara si toamna majoritatea copiilor sunt bolnavi, de la raceli, gripe, pojar, varsat, viermisori si chiar paduchi mai nou.Copilul meu nu a luat nimic din toate astea.Din ceilalti majoritatea au folosit lapte praf.Spui despre vitamine si minerale, sa fim seriosi, pentru ca cele sintetice nu sunt absorbite de corp.Sunt doar reziduri care se depun prin rinichi si alte parti.Ar fi multe de spus dar din pacate timpul nu imi permite.Il sustin din toata inima pe Scarface in afirmatiile facute.
Cu drag o mamica informata care a ales sa nu foloseasca niciodata lapte praf, nici pentru copil nici pentru altceva.
alexiaiuli
alexiaiuli

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 46
Localizare : http://bio-vital.blogspot.com/

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum