Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Fluorul din apa potabila si pasta de dinti

3 participanți

In jos

Fluorul din apa potabila si pasta de dinti Empty Fluorul din apa potabila si pasta de dinti

Mesaj  CK Sam Noi 28, 2009 9:36 am

Cum aţi reacţiona dacă aţi afla că în apa care curge la robinetul dumneavoastră au fost introduse, în mod deliberat, substanţe nocive care v-ar afecta integritatea fizică, acţionând chiar şi asupra capacităţii de a raţiona?
Chiar dacă pare greu de crezut, acest lucru se petrece. Încă din prima jumătate a secolului 20, fluorizarea apei de băut constituie în Europa şi Statele Unite un procedeu biologic standard pentru filtrarea şi combaterea agenţilor patogeni din apa potabilă.

Publicul este prea puţin conştient de efectele nocive ale ingerării de fluoruri, atât din apa potabilă, cât şi prin utilizarea pastelor de dinţi care conţin fluor. Un număr foarte mare de studii demonstrează că fluorul nu are nicidecum efecte pozitive asupra dinţilor şi, prin urmare, impunerea fluorizării apei şi a diferitelor produse are cu totul alte raţiuni decât mult vehiculata combatere a cariilor dentare. Odată ingerat, fluorul se depozitează în exces în glanda pineală şi în ţesuturile osoase ale corpului (dinţi şi oase), unde produce grave disfuncţii. Din cauza efectelor nocive ale fluorului, fluorizarea duce la creşterea mortalităţii infantile, provoacă cancer, malformaţii congenitale, distruge oasele şi sistemul nervos, scade coeficientul de inteligenţă şi induce stări de obedienţă.

Cu toate că s-a demonstrat că fluorul produce tulburări de sănătate deosebit de grave, la ora actuală peste 70% din apa potabilă din Europa şi SUA este fluorizată. Câţi dintre noi ştiu, de exemplu, că acest element care se utilizează în fluorizarea apei sau a pastei de dinţi provine din reziduurile rezultate din fabricarea aluminiului? Sau că aceeaşi fluorură de sodiu este folosită şi la fabricarea otrăvurilor pentru şobolani şi pentru gândaci?
Câştigătoare în această ecuaţie sunt anumite industrii, cum ar fi cea de prelucrarea a aluminiului sau cea de producere de fertilizatori agricoli, care generează mari cantităţi de fluoruri. Cum acestea sunt nişte poluanţi foarte importanţi, iar companiile nu au voie să deverseze decât cantităţi foarte limitate, s-a recurs la această stratagemă, care pune în pericol atât mediul, cât şi sănătatea populaţiei. Astfel, tonele de deşeuri provenite din prelucrarea aluminiului sunt folosite pentru aşa-zisa „filtrare” a apei potabile. Faptul că oamenii au senzaţia că fluorul este benefic pentru starea lor de sănătate, face ca această otrăvire să fie cu atât mai perversă. La fel stau lucrurile şi cu intensele campanii publicitare, prin care sunt promovate pastele de dinţi care conţin fluor.

CK

Mesaje : 223
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Fluorul din apa potabila si pasta de dinti Empty Re: Fluorul din apa potabila si pasta de dinti

Mesaj  rozy Mier Dec 09, 2009 8:35 am

Folositi pasta de dinti fara floruri, naturala, sampoane fara hormoni estrogeni, deodorante fara saruri de aluminiu, sapunuri fara grasimi animalice, rujuri fara plumb. Suntem prea importanti ptr. a consuma lucruri care ne imbolnavesc.Trebuie sa invatam sa apreciem lucrurile de calitate si nu pe cele care sunt ieftine. Trebuie sa luam informatii din mai multe surse si sa analizam certificarile pe care le prezinta produsele. Trebuie sa vedem de cat timp functioneaza pe piata si cu ce rezultate.Sa nu consideram ca daca produsele se afla pe raft sunt sigure si prezinta garantie maxima. Nu incerc sa fac o pledoarie, dar vreau sa-i invatam pe copii nostri, pe cat posibil, ca putem ocoli anumite probleme legate de sanatate. Doar daca suntem corect informati.
rozy
rozy

Mesaje : 9
Data de inscriere : 05/12/2009

Sus In jos

Fluorul din apa potabila si pasta de dinti Empty dar apa imbuteliata?

Mesaj  corinaandra Mier Dec 09, 2009 10:06 am

de mai multi ani nu beau apa de la robinet pentru ca mi-e cam rau de la ea. dar ce apa este buna dintre cele imbuteliate- plate sau de care or fi. eu mereu variez dar nu stiu dupa ce principii sa ma iau si ce apa sa beau...

corinaandra

Mesaje : 214
Data de inscriere : 25/11/2009
Varsta : 39
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Fluorul din apa potabila si pasta de dinti Empty Re: Fluorul din apa potabila si pasta de dinti

Mesaj  rozy Joi Dec 10, 2009 6:26 am

Cred ca nu e importanta marca de apa pe care o consumam, cred ca mai important este sa bem apa. Stiu ca nu e sanatoasa apa carbogazoasa, dar daca avem masura in toate putem sa consumam orice ne place. Si din cand in cand, ptr. a elimina toxinele din organism sa nu uitam sa facem cate o detoxifiere.
rozy
rozy

Mesaje : 9
Data de inscriere : 05/12/2009

Sus In jos

Fluorul din apa potabila si pasta de dinti Empty Re: Fluorul din apa potabila si pasta de dinti

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum