Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Vigantol, vitamina D3... sau cum iti poti distruge copiii cu avizul medicului

+6
ADRIANAsimona
Mona83
DanC
citestemaimult
cristinna
scarface
10 participanți

In jos

Vigantol, vitamina D3... sau cum iti poti distruge copiii cu avizul medicului Empty Vigantol, vitamina D3... sau cum iti poti distruge copiii cu avizul medicului

Mesaj  scarface Joi Noi 17, 2011 1:17 pm

Vigantolul sau "vitamina D. Asa-zisa vitamina D nu este o vitamina ci este un hormon care duce la calcifieri necontrolate in organism, la rahitism, la dereglarea masiva a calciului ionic. De la aceasta pacoste hormonala apar multe probeleme : fontanela se inchide prea devreme, astfel incat creierul nu se mai poate dezvolta corect, se calcifiaza creierul si organele, se decalcifiaza oasele facandu-le moi. Aceasta otrava zilnica a sugarilor nu ajuta deloc la rahitism - pt. asta se da doar - ci mai degraba il provoaca si il agraveaza. Atat doctorii cat si mamele sunt extrem de naivi crezand in propaganda concernelor farmaceutice si dau sugarilor des chiar din primele zile si fara un motiv intemeiat vigantol. Urmarile acestei greseli vidente le puteti vedea singuri chiar din relatarile mamelor pe forumurile medicale. Mai jos am adunat cateva din miile de cazuri existente:

Un medic ceva mai luminat (Dr. Balan Anisoara) scrie ca: "aceste suplimente cu calciu si vit. D nu se dau incontinuu deoarece exista pericolul ca fontanelele sa se inchida prematur". Desi numai pe jumatate adevarat - caci si doze scurte duc la dereglaj, aceste medic este unul din putinii care spun asa ceva, restul dorm un somn de veci al inconstientei profesionale.

Fontanela inchisa la 4 luni de la vigantol:
"buna ziua baietelului meu i sa inchis fontanela inca de la 4 luni acum ca are 9 luni nici nu se mai simte nimic acolo;intrebarea e ar fi vreo problema cu formarea capului pe viitor;tin sa precizez ca vigantol n-i sa recomandat pana la 18 luni ;multa lume ma infricoseaza ca i se va forma capul urat sau chestii dinastea ;dar eu il vad ca pe un capusor normal putin mai bombat in frunte unde am intele ca asa i s-a inchis craniul!"

Fontanela redusa de la vigantol
buna ziua am un baietel de 6 luni care s-a nascut cu 2600kg si 49 cm la 8 luni.acum cantareste 8 300 si are 68 cm.pediatru la care am fost mi-a zis ca are fontanela mica si mi-a recomandat sa nu-i mai dau vigantol DELOC.ce sa fac ?si cu greutatea a avut o problema mi-a zis ca are cu 2 kg in plus.Am voie sa ii dau cereale sau/si biscuiti?va multumesc anticipat"

O mama scrie despre pierderea apetitului de la vigantol;
"Copilul meu de mic a fost rahitic si a luat cate 5 picaturi de vigantol.Fontanele i s a inchis la 1 an si 8 luni.Anul acesta in martie am fost al medicul de familie pentru ca transpira excesiv si desi i am facut analize la sange si calciul era in limite normale mi s a spus sa ii dau vigantol pana la sfarsitul luni aprilie.De 2 saptamani nu mai mananca bine,iar de o saptamana aproape deloc ,bea mai mult cam o jumatate de litru de lapte in rest nimic.Am citit ca este foarte periculos excesul de vigantol si imi este frica sa nu fi facut intoxicatie cu vitamida d .Va rog sa imi spune ti ce as putea face ."

Probleme cu apetitul la o mama care isi indoapa copilul cu vigantol si fier anorganic
"am un bebelus de 5 luni care a fost nascut la termien la 40 de sapt cu 3000 de grame.
Acum la 5 luni are 7000 de grame dar problema este ca de vreo 2 sapt mananca f prost si nu mai ia deloc in greutate. a fost hranit exclusiv artificial cu humana 1 acum cu lactana de la topfer.
Ii dau fier hausman 5 picaturi pe zi vigantol 4."

Pt. ce dau unii medici vigantol la un copil bine dezvolatat fara urma de rahitism:
"Sunt mamica a doi copilasi! O fetita de 4 ani si un baietel de 3 luni si o saptamana. Baietelul meu a avut la nastere 3280g iar acum avem 7200-7300g. Mi sa spus ca este greutate de 6 luni. Mancam numai san. La consultatia de la 3 luni, med de familie ne-a dublat doza de vigantol si ne-a dat cate 5ml de calciu pe zi timp de 20 de zile.Asta pentru ca i-am aratat caputul care ni s-a parut noua ca s-a aplatizat fff putin in partea dr spate. Este bine ca acum ii dau 4 pic de vigantol pe zi? Dar pentru ca mai uit cate o zi la sa-i dau vigantolul este foarte grav? nu uit prea de dar se mai intampla!"

Ce spune o mamica despre cazuri cunoscute personal cu daune de la vigantol:
"buna ziua!vreau sa iti spun ca sa mai ceri parerea unui medic cu maritul dozei de vigantol pt cit timp ti-a spus sa ii dai cite 4 picaturi?pentru ca eu cunosc doua cazuri care au avut probleme pentru ca s-a inchis fontanela fortat si la un copilas i s-a pronuntat osul fruntii iar la unul i s-a inchis prea repede fontanela si creierul nu a mai avut unde sa se dezvolte.nu am stiut sa iti spun in termeni medicali am reprodus ce mi-au povestit mamicile lor.poate baietelul tau chiar are nevoie nu spun eu ca sigur se poate intimpla la fel doar am vrut sa te pun in garda sa te informezi mai bine si sa mai consulti un medic pediatru multa sanatate!"

Credeti ca vigantolul impiedica rahitismul ? Da de unde, uitati o mama care i-a dat copilului 1 an de zile vigantol:
"am o fetita de 1,6 ani. este de la un timp cam umflata la burtica, incepand de subt coaste.este slabutica si burtica parca e umflata la maxim.i-au aparut tarziu si dintii(dupa 1 an).acum are doar4 dinti.sunt demne de rahitism.?i-am dat vigantol doar pana la 1 an"

Rahitism in ciuda la vigantol
"Nepotelul meu, in varsta de 1 an si trei luni a fost diagnosticat de curand cu rahitism.
Nu cunosc exact ce analize i s-au facut si care au fost valorile acestora, insa stiu ca de cand e mic a luat vigantol si calciu si a mers la consult periodic la medic pediatric care nu i-a spus mamei absolut nimic despre aceasta neregula."

Rahitism si picioare curbate de la dereglearea calciului creeata de vigantol
" Fetita mea are 1 an si 2 luni si am constatat ca i s-au curbat piciorusele iar medicul de familie a spus ca din cauza rahitismului insa se va remedia si mi-a marit doza de vit D ( 4pic. vigantol+1tb vigantoletten 500). Nepotelul meu de 9 ani a patit acelasi lucru tot pe la 1 an si nu s-a remediat, ba mai rau acum parca sunt si mai curbate, in ciuda tratamentelor si gimnasticii medicale care i-a fost recomandata. Ce este de facut ca sa remediez acet "defect"?
Am aflat ca depasirea dozei de vit D poate da o intoxicatie grava!"

" baietelul meu are 1 an si 3 luni si are gambele curbate de la nastere. Mi s-a spus ca in timp sa vor intrepta, dar la varsta de 1 an, alaturi si de alte semne au dus-o pe dr de familie cu gandul la rahitism. Am facut intre timp 200.000 ui vit.D2 si urmeaza sa mergem la un consult la un medic pediatru care sa ne spuna daca e nevoie de inca o doza. Oricum, in urma a ceea ce am citi in postarile de mai sus, vreau sa intreb daca nu exista sanse ca piciorusele sa se indrepte de la sine."

Dureri la picioare cauzate de vigantol la un copil de 3 ani (decalcifiaza oasele vigantolul)
"Va rog sa ma ajutati ,daca stiti ce reprezinta durerile permanente ale piciorelor la un copil de 3 ani.Precizez ca face tratament cu vigantolette 1000 u pentru talmus-balmus."

"am un copil de 8 luni si am dat analiza la CMV si a iesit ca are IGM negativ si IGG pozitiv. Are probleme cu dezvoltarea:nu sta inca, nu se tirie, imi e frica ca nu se va dezvolta. Ficatul este putin marit si sau depistat depunrei de calcar pe creier( nu multe).Spunetimi va rog se poate de tratat aceste urme ale bolii sau este vreun tratament pt ca copilul sa se dezvolte mai departe normal.Ajutatima var rog ca nu mai stiu ce sa fac...am nevoie de un sfat."
Da, am primit decind sa nascut cite o pastia (de vigantol) pe zi, aceste au fost indicatiile medicului."

" Am fost diagnosticata la varsta de 3 ani avand rahitism hipofosfatemic familial, am urmat un tratament cu fosfor si calciu pana la varsta de 18 ani. Acum am 24 de ani si problema este ca au ramas sechele:tibii incurbate bilateral."

"la copiii pana in 3-4 ani cred ca se remediaza. si fata mea a avut si mai are rahitism , se pare ca vigantolul nu era bine absorbit desi a luat mereu doze mari. am inceput sa facem injectii cu d3 in sezonul rece si nu mai luam vigantol
(vigantolul contine chiar vit D3...)

"Copilul meu de la 3 luni a fost diagnosticat cu rahitism.la 9 luni la controlul de laortopedie ni s a spus caci capul femurului nu era format si sa maresc doza de vigantol , in plus la un an si jumatate fontanela nu era inchisa, 0.5/0.5 mm , iar medicul ortoprd ne a spus caci oasele femurului sunt foarte subtiri si sa ii dau 4 picaturi de vigantol si calciu .Copilul meu transpira foarte tare iar la piciorute ni s a mai pus diagnosticul picioare valg bilaterale.Este vreo problema cantitatea de vigantol?" (medicul nici nu stie ca vigantolul contine deja calciu, si ii prescrie copilului si calciu separata)

"buna seara.va rog frumos daca se poate sa imi raspundeti si mie .am un bebelusi de 8 luni si la ultima vizita la pediatru mi s-a zis ca are rahitism .deoarece ultimele costite sunt un pic mai altfel .adica mai spre exterior .nu siu prea bine sa va explic.problema e ca acesta este singurul simptom pe care il are .in rest e dezvoltat normal chiar foarte bine pt varsta lui .este foarte activ .si mi s-a zis sa ii administrez 4 picaturi de vigantol pe zi "

"bebelusul meu are aproape 2 luni si deja fontanela i s-a inchis .am auzit ca fontanela se inchide in cateva luni .e normal daca s-a inchis asa de repede?"

"Am un baietel de un an si 4 luni ( aproape 1 an si 5 luni ) si are inca fontanela deschisa , cam de marimea 0.5/1 cm , fiind rahitic.La inceputul anului a luat 5 picaturi de vigantol.In luna mai ,adica la 9 luni , a fost depistat la un control ortopedic capul femurului nu era format lunand inca 4 luni 5 picaturi de vigantol. Ce sa fac? "

"buna..am o fetita care de aproape 3 luni si acu vreo 2 sapt. ni s a spus la control la pediatrie ca are un inceput de rahitism carential comun si anemie si ne a recomandat sa i dam 4 pic de vigantol pe zi 8 saptamani dupa care se revine la 2 pic a la lung si 10 zile pe luna calciu gluconat apoi dupa varsta de 3 luni sa i facem HLG pentru a i se putea da ferrum hausman dupa cate 20 zile pe luna de la 1 la 3 luni...din motiv ca era prea departe de noi am schimbat pediatra si cea de a doua a schimbat si tratamentul..doar 2 pic de vigantol si 5 ml de cipcal zilnic non stop si ferrum 2, 5 ml non stop dar la ferrum am renuntat pt ca nu mai mananca lapte praf in special si a zis ca poate sa i "dea reflux si analize urmeaza abia in decembrie...totusi nu i prea mult cipcal ? "

"Nepotelul meu, in varsta de 1 an si trei luni a fost diagnosticat de curand cu rahitism.
Nu cunosc exact ce analize i s-au facut si care au fost valorile acestora, insa stiu ca de cand e mic a luat vigantol si calciu si a mers la consult periodic la medic pediatric care nu i-a spus mamei absolut nimic despre aceasta neregula."

Cateva simptome ale dereglarii calciului care se poate repara numai cu ajutorul remediilor homeopate
- transpiratie noaptea la cap in special occipital
- des transpiratie la palme sau talpi
- cap mult mai mare decat restul corpului
- putina rezistenta la efort
- dorinta de oua fierte (in special moi)
- aversiune sau dorinta de lapte
- in general mai des la copii blonzi cu pielea alba
- dentitia apare tarziu sau pre devreme
- fontanele se inchide prea devreme (cu vigantol) sau prea tarziu (fara nimic)
- mers si vorbit tardiv

Cum dereglarea calciului este la nivel celular, ea nu este cauzata de lipsa de calciu din mancare - caci laptele si orice mancare contine mult calciu - si umpland doar burta cu doze imense de calciu este firesc ca acesta sa nu mai poate fi eliminat usor depunandu-se peste tot in corp, de la organe si vase sanguine pana la creier. Acest calciu dat de medici si prezent si in vigantol nici nu este asimilabil caci este anorganic, organsimului ii trebuie calciu organic sub alte forme : calciu phosphoric de exemplu. Insa deh, cum medicii stiu tot pe dos si mamele ii cred, nici nu vad ca-si dauneaza singure copiilor.

Mai jos se vede clar acest lucru:

"de curand mi-a prescris medicul calciu pharco 15 ml, vigantol 15, fier 10 pic, 10 vit c, impartite in 3 prize.eu azi spre rusinea mea, m-am gandit sa nu il mai chinui de 3 ori cu vigantolul sa il dau pe tot o data, asa ca iam dat calciul 5 mil iar vigantolul 12 pic, am iesit afara dar cand m-am intors am observat niste semne pe pipt si gat..este posibil sa fie intoxicatie?acum m-am uitat si nu mai iesise nimic...de la mancare nu avea cum pt ca nu mancase decat iaurt si san.."

"buna, mihnea s-a nacut cu fontanela de 1, 5/1, 5 cm. acum la 4 luni si 3 saptamani este de 0, 5/0, 5 cm.medicul de familie mi-a recomandat sa nu-i mai administrez vigantol pana la toamna (eu stiu ca in primul an de viata nu se intrerupe administrarea vigantolului). mentionez ca ii administrez cate 2 pic/zi, din a 10 zi de viata. astept parerile voastre!!"

"Buna ziua, am si eu o fetita de aproape 9 luni (pe 6 martie implineste) si am fost pe 26.02.2009 la medicul pediatru a consultat-o si a spus "singurul lucru care ma nemultumeste la fetita dvs este faptul ca fontanela este aproape inchisa" si mi-a recomandat sa intrerup administrarea de vigantol si sa urmaresc lunar perimetrul cranian, adica de cate ori venim la control sa notez intr-un caiet masuratoarea facuta cu ocazia consultului si sa am la mine acel caiet. Am intrebat ce probleme pot sa apara din cauza acestei fontanele si ma linistit spunand ca nu apar de obicei probleme dar ca trebuie avut in vizor perimetrul cranian pana la varsta de 1an si 6 luni. Nu ma multumit raspunsul si daca cineva poate sa-mi dea mai multe amanunte as fi foarte recunoscatoare."

"Eu i-am dat puiului meu vigantol(apa de ploaie!, pt ca am aflat, ca dupa ce este deschisa sticlutza, isi pierde proprietatile, iar valabilitatea este de 20zile de la deschidere) pana la 11 luni. Nu am fost multumita de rezultat. Puiul meu s-a nascut cu fontanella mai mare decat `normal`, si nu se vedea nici un rezultat, cu vigantol. Am vbt cu medicul pediatru si de la 11 luni ii dau pastilutza vigantoletten 500( nu stiu sigur cum se scrie), si acum la 1an si 1 luna, sunt f f multumita. Aproape s-a inchis fontanella, iar coastele nu mai sunt asa `evazate`. De 2 zile am intrat pe Vigantoletten1000, (tot la sfatul medicului). Se mai poate administra D2 injectabil, dar la noi nu se gaseste. L-am gasit in italia, la 4, 43 euro. A luat si Ca la 2 luni, la 4 luni, la 6 luni, la 9 luni si la 1 an(10 zile-2ml)."

"AM UN BAIAT DE 9 LUNI ARE APROX.13 KG ESTE FOARTE VIOI A INCEPUT SA PASEASCA STA IN FUNDULET IMITA CAM TOT CEI ARATAM DAR DOCTORUL A CONSTATAT CA ARE UN INCEPUT DE RAHITISM MENTIONEZ CA I-AM DAT NUMAI CATE 2 PICATURI DE VIGANTOL CE SA FAC SI DACA ESTE GRAV."

".Si baiatul meu e suspect de rahitism ( piciorusele de la genunchi in jos au o usoara forma de paranteza, insesizabila) am fost la pediatru, pentru inceput vom face vitamina D3 injectabil( 100.000 UI/zi x3 zile) si vom lua 14 zile de calciu lactic( 1 pastiluta / zi). vom repeta si luna viitoare doar ca atunci vom lua o singura doza(200.000UI) de vit.D3 in a cincea zi de calciu( nu mai putem face injectabil pentru ca facem vaccinul de un an). Speram sa fie ok daca nu vom merge la un chirurg pentru investigatii mai aprofundate si stabilirea diagnosticului clar.
Si noi am luat Vigantol 2 picaturi dar se pare ca nu toti copii asimileaza."


Unii dau si fara rost:
"Stefania a luat 4 picaturi de Vigantol, poate chiar si 5 pe timp de iarna si 3 toata vara.Nu a fost suspecta niciodata de rahitism dar am fost mereu la medic si dupa cosultatia lunara ne spunea doza de Vigantol pe care trebuia sa o ia."

"si noi suntem in aceeasi situatie, am fost la dr si m-ia zis ca are rahitism si trebuie sa-i dau 8 picaturi de vigantol timp de doua luni pt ca are fontanela fff mare, sa-i dau ferumhasman caate 4 picaturi pe zi si calciu lactic, dar precizez ca raducu meu nu mananca decat lapte praf. Deci nu te ingrijora pt ca se rezolva cu un tratament adecvat. Multa sanatate"

Dupa cum am scris mai sus calciul si vitamina D nu ajuta deloc la "fixarea " calciului neasimilabil din pastile, caci problema este la nivel celular si nu poate fi rezolvata nici de hormonul numit vitamina D fie si in doze imense

"fetita mea de 3 ani si 9 luni transpira foarte mult, si in anotimpul rece si acum pe caldurile astea. Ii transpira mult mainile, picioarele si la ceafa. A transpirat de mica, dar acum parca mai rau. Acum am inceput sa ii dau calciu, ca i se jupoaie si manutele si picioarele (dar nu asa rau ca mainile). Cand i-am mai dat calciu in primavara tot transpira, nu abundent, dar transpira. de ce oare? astept raspuns. Va multumesc!"

"buna ziua! am si eu o intrebare pe tema asta. fetita mea de 10 ani transpira si mi se pare mie cam ecseciv.cel putin palmele si talpile ii sunt umede tot timpul zilei. nu mai zic ca face si tenis si dupa o ora de antrenament sau mai bine zis in timpul orei ii schimb 2 tricouase.. parul din aceasta cauza trebie sa-l spal la 2 zile pt ca din cauza transpiratiei se ingrasa foarte repede. care ar putea fi cauza?"

"Si eu ma confrunt cu aceeasi problema.Fetita mea de 2 ani si o luna transpira si ea foarte mult noaptea si asta de mica.I-am administrat pana la 2 ani vigantol 2 picaturi si calciu lactic cate o jumatate de tableta de 2/zi in mai multe reprize la interval de cca 2 luni.Este foarte bine dezvoltata si arata mult mai bine decat copiii de varsta ei.La doctor, nimic.Ar trebui sa-i fac analize ale sangelui care sa depisteze o anumita carenta de vitamine?Nici nu vreau sa o infund cu calciu aiurea.Un sfat si pentru mine, va rog!"

"Buna fetelor, am si eu o fetita de 2 ani si 7 luni si transpira foarte mult pe cap trebuie sai fac bae la 2 zile ca altfel se irita cand doarme transpira pe umerii si frunte ai dau vigantol in perioada rece cate 5 picaturi acum in septembrie reluam dar pana anul acesta nu am patit asa ma gandesc sa fie si de la temperaturile ridicate din atmosfera?sau ar fi alta cauza ma poate ajuta careva?Va multumesc astept raspuns"
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Vigantol, vitamina D3... sau cum iti poti distruge copiii cu avizul medicului Empty Re: Vigantol, vitamina D3... sau cum iti poti distruge copiii cu avizul medicului

Mesaj  scarface Dum Noi 20, 2011 2:58 pm

Unul din efectele secundare putin cunoscute de mame si mai ales de medici de la vigantol si vitamina D este pierderea apetitului. Pe forumuri medicale multe mame se plang ca copii lor nu au pofta de mancare si in peste 80% din mame dau la sugari preventiv vigantol prescis de medicul pediatru (des fara motiv).

Alte efecte secundare de la vigantol si care des nu sunt trecute pe hartia insotitoare sunt:

- hipocalcemie (adica lipsa de caicu), deci agraveaza sau provoaca rahitismul in loc sa-l vindece
- crestere lenta
- diaree sau constipatie
- deformarea vaselor de sange, in special a aortei
- depuneri de calciu in creier, rinichi, vase de sange
- transpiratii abundente

Des problemele la sugari apar simultan cu administrarea de vigantol. Aceste probleme suntmai greu de identificat ca atare daca se da vigantol chiar de la inceput.

Un remediu homeopat fabricat din vigantol in dilutia CH7 (orice mama il poate face, ii trebuie doar vigantol apa si un pahar) poate anihila aceste efecte secundare si servii chiar ca dovada ca vigantolul a fost cauza dereglarilor aparute.

scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Vigantol, vitamina D3... sau cum iti poti distruge copiii cu avizul medicului Empty Doamne Dumnezeule

Mesaj  cristinna Mier Feb 15, 2012 1:35 am

tocmai am citit articolul d-voastra despre vigantol si m-am inspaimantat. eu am un bebelus de 7 luni caruia i-am administrat cipcal sirop, o lingurita pe zi, timp de 2luni jjumate consecutiv, la sfatul medicului, asta dupa 2 luni de vigantol. imi distrug copilul la sfatul medicului. sunt oripilata, va spun sincer. ce pot face sa anulez efectele acestor medicamente, daca se mai poate face ceva?multumesc

cristinna

Mesaje : 3
Data de inscriere : 15/02/2012

Sus In jos

Vigantol, vitamina D3... sau cum iti poti distruge copiii cu avizul medicului Empty Re: Vigantol, vitamina D3... sau cum iti poti distruge copiii cu avizul medicului

Mesaj  scarface Mier Feb 15, 2012 10:59 am

Ajunge daca il opresti. Doctorii il dau orbeste la toti copii.
Se poate da si o doza de Calcarea carbonica CH30, ulterior pt. reglarea calciului dereglat de vigantol.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Vigantol, vitamina D3... sau cum iti poti distruge copiii cu avizul medicului Empty Re: Vigantol, vitamina D3... sau cum iti poti distruge copiii cu avizul medicului

Mesaj  cristinna Joi Feb 16, 2012 12:25 am

multumesc frumos pt raspuns si pt linistea din sufletul meu

cristinna

Mesaje : 3
Data de inscriere : 15/02/2012

Sus In jos

Vigantol, vitamina D3... sau cum iti poti distruge copiii cu avizul medicului Empty Re: Vigantol, vitamina D3... sau cum iti poti distruge copiii cu avizul medicului

Mesaj  scarface Vin Noi 02, 2012 10:01 pm

Copii care au luat mai mult timp vigantol raman cu daune si dereglari, chiar si pe plan psihic de la vigantol.
In acest caz ajuta remediul facut chiar din vigantol in dilutie CH7, CH9, CH15 sau chiar 30. Se poate face cu eticheta, se scrie Vigantol CH9 sau 15 si se da de cateva ori (in functie de necesitatea repetarii lui, des ajunge o doza).
Efectele apar rapid. Cunosc un homeopat german care a folosit des cu succes acest remediu, singura indicatie fiind faptul ca pacinetul a folosit picaturi de vigantol. In caz ca este alt medicament se scrie numele acestuia si se adauga dilutia dorita.

La fel si uleiul de peste este daunator, caci contine acelasi hormon.
Uleiul de peste homeopat pentru antidotarea efectului se numeste Oleum jecoris aselli sau se scrie "ulei de peste" si se adauga dilutia.

Cine crede ca e bine sa inlocuiasca vigantolul cu uleiul de peste se inseala, principiul este acelasi !
Cei care au probleme legate de calciu au nevoie de remedii homeopate din calciu (Calcarea carbonica sau Calcarea phosphorica)

Cunosc cazul unui copil care dupa ce a fost indopat cu vigantol un an de zile a ramas cu multe probleme si dupa o singura doza de Vigantol CH30 si-a revenit uluitor deja dupa o zi, mai ales pe plan psihic (la fizic dureaza ceva pana se instaleaza schimbarile)
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Vigantol, vitamina D3... sau cum iti poti distruge copiii cu avizul medicului Empty INFORMATI-VA

Mesaj  citestemaimult Mar Mar 12, 2013 5:06 am

Oameni buni, informati-va din surse de incredere, VERIFICABILE, inainte de a lua decizii care ar putea sa va afecteze sanatatea dvs sau sanatatea copiilor.
Cautati sa vedeti daca vitamina D este vitamina sau hormon, cititi pe prospectul medicamentului continutul acestuia (aveti un internet intreg sa aflati cum actioneaza substanta de pe eticheta, daca auziti prima data despre ea), cititi studii care au fost revizuite de alti doctori (PubMed, Harvard medical school, Mayo Clinic...) si apoi luati o decizie.
Nu avem cei mai buni medici in Romania, dar oricum sunt mai buni decat toti vanzatorii de Calcarea carbonica pusi la un loc.

De fapt, la o privire mai atenta asupra subiectului, daca va luati sfaturile medicale/tratamentele de pe forumuri online (cu atat mai mult de la un user care se numeste foarte inspirat "scarface") va meritati soarta. Selectia naturala la lucru in secolul 21! Sunt si avantaje:traficul rutier va deveni mult mai lejer cu oamenii prin spitale sau decedati... Multumesc lui scarface pentru eforturile intense ale acestuia de a imi scurta durata drumului meu pana la birou.
Pacat insa de copiii pe care ii distrugeti fara sa aiba vreo vina

citestemaimult

Mesaje : 1
Data de inscriere : 12/03/2013

Sus In jos

Vigantol, vitamina D3... sau cum iti poti distruge copiii cu avizul medicului Empty Re: Vigantol, vitamina D3... sau cum iti poti distruge copiii cu avizul medicului

Mesaj  scarface Mar Mar 12, 2013 7:21 am

Dupa cum vedeti, se mai ratacesc pe aici si oameni care cred orbeste in tot ceea ce au fost programati sa creada si care in plus cred ca vor face un bine repetand doar tampeniile in care au fost programati sa creada sub forma de avertisment catre semeni.
Rugati-va pentru ei, poate se trezesc si ei candva.
Din fericire nu toti oamenii dorm somnul propagandei, mai exista si oameni capabili de gandire proprie si care s-au trezit din acel somn.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Vigantol, vitamina D3... sau cum iti poti distruge copiii cu avizul medicului Empty Re: Vigantol, vitamina D3... sau cum iti poti distruge copiii cu avizul medicului

Mesaj  DanC Mar Mar 12, 2013 8:31 am



Si in unele publicatii medicale de specialitate se mentioneaza ca vit D este un hormon ,si la FACULTATE ni s-a spus acum 15 ani (nu invatat)acest lucru de catre un profesor.Parerile sunt impartite si deriva din definitia termenului vitamina (adica vine din afara) si nu produs de propriul corp(hormon).
Chiar si pe Wikipedia de exemplu zice cineva ramas in viata in urma selectiei naturale - "La începutul anilor 1900, oamenii de știință au fost capabili să izoleze și să identifice un număr de vitamine. Inițial, lipide din ulei de pește au fost folosite pentru vindecarea rahitismului la șobolani, iar nutrientul liposolubil a fost numit "antirahitic A". Între timp, numele a fost schimbat, el devenind vitamina D, care este subiectul dezbaterilor pe tema faptului că aceasta nu este într-adevăr o vitamină, fiind un derivat steroid."
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Vigantol, vitamina D3... sau cum iti poti distruge copiii cu avizul medicului Empty Nu sunt de acord

Mesaj  Mona83 Joi Mai 23, 2013 3:49 am

1. Transpiratia la nivelul capului si palmelor este constitutionala si depinde de tonusul vegetativ al individului,nu stiu de ce toata lumea are impresia ca are vreo legatura cu calciul.
2. Proportiile intre segmentele corpului sunt diferite la copil fata de adult. Capul unui nou-nascut reprezinta 1/4 din lungimea intreaga a corpului, pe cand la adult e 1/7. Si proportia asta se modifica treptat pana la varsta scolara. Asa crestem noi oamenii, nu are nici o legatura cu calciul sau cu vitamina D Very Happy
3. Daca aveti un copil care oboseste dupa eforturi obisnuite,mergeti cu el la cardiolog,n-are legatura cu calciul!!!!
4. Dorinta de a manca un anumit aliment este intr-adevar asimilata cu carenta in anumiti nutrienti,vitamine,minerale pe care le contine din abundenta alimentul respectiv. Si oul contine muuuuuuulta vitamina D!!!!
5. Ce legatura au copiii blonzi cu pielea alba cu vitamina D? Asa sunt ei construiti genetic, ce aveti cu bietii copii????!!!???N-are legatura cu vitamina D!!!
6. Aversiunea fata de lapte se poate datora unei intolerante digestive sau alergii alimentare. Sau poate fi pur si simplu de natura psihogena.N-are legatura cu calciul si vitamina D.
7. Da, intr-adevar,daca nu le dati vit D copiilor, eruptia dentara poate fi intarziata si smaltul lor se va calcifica atat de bine, incat or sa aiba carii de toata frumusetea la 4 ani. Dar stomatologii va vor multumi pentru avalansa de pacienti pediatrici!!!Asta are legatura cu calciul si vitamina D, cu faptul ca n-o administrati!
8. Fontanela posterioara este punctiforma sau inchisa la nastere. Fontanela anterioara se inchide in mod normal in intervalul 4-18 luni de viata. Si, apropos, capul creste prin intermediul suturilor craniene, si nu al fontanelelor!
Cat despre produsele homeopate, nu am nimic impotriva lor, dar ma ingrozeste numarul tot mai mare de copii cu diaree tratati cu homeopate, care vin deshidratati in ultimul hal in unitatile de urgenta, sau cu afectiuni respiratorii tratate cu homeopate, care abia mai respira cand ajung cu ambulanta la spital. Homeopatia are probabil si avantaje, dar are si limitele ei care ar trebui recunoscute pana nu e prea tarziu.

Mona83

Mesaje : 1
Data de inscriere : 23/05/2013

Sus In jos

Vigantol, vitamina D3... sau cum iti poti distruge copiii cu avizul medicului Empty Re: Vigantol, vitamina D3... sau cum iti poti distruge copiii cu avizul medicului

Mesaj  scarface Joi Mai 23, 2013 8:22 am

Mona83 a scris:
7. Da, intr-adevar,daca nu le dati vit D copiilor, eruptia dentara poate fi intarziata si smaltul lor se va calcifica atat de bine, incat or sa aiba carii de toata frumusetea la 4 ani. Dar stomatologii va vor multumi pentru avalansa de pacienti pediatrici!!!Asta are legatura cu calciul si vitamina D, cu faptul ca n-o administrati!
Da, asta e noua, nu am mai auzit-o. Inca o perla a gandirii alopate!
Tata are dinti mai buni ca ai mei, prima carie la 40 de ani, spalat de dinti mai deloc.
Eu destui de buni, prima carie la 18 ani de abia desi spalat mai des pe dinti...la copiii mei vom vedea. Cert este ca nimeni nu a luat vitamina D si deh, soare este in Romania ca nu te poti plange de el.
Inteleg sa faci spaima de lipsa de soare la polul nord, dar in Romania asa ceva este aberant.
Pana si in Germania, unde e cu mult putin soare nu s-au tembelizat atat de mult medicii sa prescrie pe banda rulanta
hormoni artificiali la sugari asa cum se face in Romania.

Iar celelelte lucruri acostate nu pot fi intelese dupa spalarea creierului in facultate sau munca in spitale, deci e de prisos sa ti le explic. Daca nu puteti deosebi o vitamina de un hormon sau poti crede ca se poate inlocui o raza de soare cu un hormon sintetic - ce sa ne mai asteptam la intelegerea unor lucruri mai complexe ?  Daca pe tine te ingrozeste un caz din 10.000 care sa zicem ca ajung cu diaree (diarea este in 90% un proces de detoxifiere pe care voi il tratati oricum in mod gresit ) la spitale dupa tratamente date de medici alopati care fac o homeopatie de 2 lei, pe mine si pe alti homeopati ma ingrozesc decesele, bolnavii, handicapatii pe viata din urma vaccinurilor si miile de boli aparute in urma tratamentelor alopate.

Vrei sa-ti dau cifrele oficiale de decese in urma tratamentelor alopate din diverse tari. Sunt la nivel de sute de mii anual. De ce nu te ingrozesti mai bine de greselile zilnice ale colegilor tai si de propriile greseli ?


Ultima editare efectuata de catre scarface in Lun Iul 08, 2013 12:43 pm, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Vigantol, vitamina D3... sau cum iti poti distruge copiii cu avizul medicului Empty Re: Vigantol, vitamina D3... sau cum iti poti distruge copiii cu avizul medicului

Mesaj  ADRIANAsimona Lun Iul 08, 2013 11:11 am

Mona83 a scris:1. Transpiratia la nivelul capului si palmelor este constitutionala si depinde de tonusul vegetativ al individului,nu stiu de ce toata lumea are impresia ca are vreo legatura cu calciul.
2. Proportiile intre segmentele corpului sunt diferite la copil fata de adult. Capul unui nou-nascut reprezinta 1/4 din lungimea intreaga a corpului, pe cand la adult e 1/7. Si proportia asta se modifica treptat pana la varsta scolara. Asa crestem noi oamenii, nu are nici o legatura cu calciul sau cu vitamina D Very Happy
3. Daca aveti un copil care oboseste dupa eforturi obisnuite,mergeti cu el la cardiolog,n-are legatura cu calciul!!!!
4. Dorinta de a manca un anumit aliment este intr-adevar asimilata cu carenta in anumiti nutrienti,vitamine,minerale pe care le contine din abundenta alimentul respectiv. Si oul contine muuuuuuulta vitamina D!!!!
5. Ce legatura au copiii blonzi cu pielea alba cu vitamina D? Asa sunt ei construiti genetic, ce aveti cu bietii copii????!!!???N-are legatura cu vitamina D!!!
6. Aversiunea fata de lapte se poate datora unei intolerante digestive sau alergii alimentare. Sau poate fi pur si simplu de natura psihogena.N-are legatura cu calciul si vitamina D.
7. Da, intr-adevar,daca nu le dati vit D copiilor, eruptia dentara poate fi intarziata si smaltul lor se va calcifica atat de bine, incat or sa aiba carii de toata frumusetea la 4 ani. Dar stomatologii va vor multumi pentru avalansa de pacienti pediatrici!!!Asta are legatura cu calciul si vitamina D, cu faptul ca n-o administrati!
8. Fontanela posterioara este punctiforma sau inchisa la nastere. Fontanela anterioara se inchide in mod normal in intervalul 4-18 luni de viata. Si, apropos, capul creste prin intermediul suturilor craniene, si nu al fontanelelor!
Cat despre produsele homeopate, nu am nimic impotriva lor, dar ma ingrozeste numarul tot mai mare de copii cu diaree tratati cu homeopate, care vin deshidratati in ultimul hal in unitatile de urgenta, sau cu afectiuni respiratorii tratate cu homeopate, care abia mai respira cand ajung cu ambulanta la spital. Homeopatia are probabil si avantaje, dar are si limitele ei care ar trebui recunoscute pana nu e prea tarziu.


Buna, eu am o fetita si un baiat de 11 luni, de la 10 luni am renuntat sa le  mai dau vitamina D3. Nu mi-a spus nimeni sa fac asta dar nici nu mi s-a zis sa le mai dau...amandoi au fantanelele inchise deja. Fetita are doar 2 dinti si baiatul are 8. Nu stiu care este influenta acestei "vitamine" pentru ca amandoi transpira, in special baiatul care atunci cand doarme efectiv albeste...este el mai blondut dar uneori cand doarme este foarte palid (alb de-a dreptul si prima data cand am vazut am inghetat). Mi s-a zis ca transpira si albeste din cauza anemiei...care nu are legatura cu D3...Oare am facut bine ca am intrerupt sau nu tratamentul...

ADRIANAsimona

Mesaje : 1
Data de inscriere : 08/07/2013

Sus In jos

Vigantol, vitamina D3... sau cum iti poti distruge copiii cu avizul medicului Empty Re: Vigantol, vitamina D3... sau cum iti poti distruge copiii cu avizul medicului

Mesaj  scarface Lun Iul 08, 2013 12:09 pm

"Anemia" aceea este produsa de vitamina D3....doar nu o sa spuna doctorul "da doamna, prostia noastra de medicament v-a dereglat copilul".... medicul nu va recunoaste in veci ca a facut rau vreunui pacient, chiar daca este constient de asta.

Iti poti regla copilul cu cateva doze de remedii homeopate. Scrie-mi un mesaj.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Vigantol, vitamina D3... sau cum iti poti distruge copiii cu avizul medicului Empty Re: Vigantol, vitamina D3... sau cum iti poti distruge copiii cu avizul medicului

Mesaj  scarface Vin Oct 25, 2013 8:27 am

Cea mai clara dovada ca vigantolul face rau unui copil este atunci cand simptomele dispar dupa adimistrarea de vigantol homeopat, care antidoteaza efectul vigantolului in doze materiale. Si asta se intampla mereu.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Vigantol, vitamina D3... sau cum iti poti distruge copiii cu avizul medicului Empty Re: Vigantol, vitamina D3... sau cum iti poti distruge copiii cu avizul medicului

Mesaj  scarface Vin Feb 07, 2014 2:43 pm

Se poate face cu eticheta "Vigantol CH9" sau CH12 sau CH15 si se poate folosi ca antidot la vigantolul material, care face numai rau si nimic bun si trebuie oprit cat mai rapid posibil daca se da inca. Cel mai bine e sa nu se dea niciodata.
2-3 doze la un interval de 7-8 zile cred ca suntr suficiente.
Insa trebuie dat si Calcarea carbonica CH7 sau Calcarea phosphorica CH7 de 2 ori pe zi ceva timp caci Vigantolul deregleaza metabolismul calciului, cel mai important la aceasta varsta.

scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Vigantol, vitamina D3... sau cum iti poti distruge copiii cu avizul medicului Empty Re: Vigantol, vitamina D3... sau cum iti poti distruge copiii cu avizul medicului

Mesaj  ottilia20 Mar Feb 11, 2014 6:43 am

Eu una am intrat in ceata cu totul! Cum sa fac sa ii administrez Vigantol sanatos, zilnic, fetitei mele de 1,8 ani?sau nu este o necesitate zilnica?stiu doar ca pe timpul verii nu e necesar,ca isi ia de la soare,dar in rest?nu da semne de rahitism.....nu e slaba,are 12 kg,mananca bine, aproape orice ii dau.

ottilia20

Mesaje : 36
Data de inscriere : 09/02/2014

Sus In jos

Vigantol, vitamina D3... sau cum iti poti distruge copiii cu avizul medicului Empty Re: Vigantol, vitamina D3... sau cum iti poti distruge copiii cu avizul medicului

Mesaj  scarface Mar Feb 11, 2014 6:56 am

Ca sa iesi din ceata pe care ti-ai facut-o singura este simplu:
- de vitamina D nu are nevoie nimeni caci nu este o vitamina ci un hormon
- totul este bazat pe o minciuna
- Vigantol sanatos nu exista, si uleiul de peste este daunator
- nici un animal nu duce lipsa de soare si "vitamina D"
- la copii mici si sugari acest hormon produce dereglari mari care duc la alte boli si la nevoia de consultatii medicale
- soarele este inmagazinat sub forma de fotoni solari in orice aliment, in special in coaja de la fructe si legume si mai ales in coaja de cereale
- tot ce ai auzit pana acum legat de aceasta "vitamina" sterge din memorie
- rahitism nu mai exista in ziua de azi
- si daca ai pararea ca exista mergi la un medic homeopat adevarat. In general   se da remediul Calcarea phosphorica CH7 de 2 ori pe zi cateva saptamani.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Vigantol, vitamina D3... sau cum iti poti distruge copiii cu avizul medicului Empty Re: Vigantol, vitamina D3... sau cum iti poti distruge copiii cu avizul medicului

Mesaj  ottilia20 Mar Feb 11, 2014 7:12 am

ok!!!!!! Shocked Iesit din ceata!preceput!oprit administrare vigantol!multumesc pt decetosare!  Very Happy 
inca o intrebare: remediul Calcarea phosphorica CH7 are rolul de a anihila vigantolul acumulat in corp pana acum?sau care este rolul acestuia?

Multumesc!

ottilia20

Mesaje : 36
Data de inscriere : 09/02/2014

Sus In jos

Vigantol, vitamina D3... sau cum iti poti distruge copiii cu avizul medicului Empty Re: Vigantol, vitamina D3... sau cum iti poti distruge copiii cu avizul medicului

Mesaj  scarface Mar Feb 11, 2014 7:15 am

nu are, dar regleaza eventual calciul de reglat de acest hormon. Pt. anihilare citeste mai sus...
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Vigantol, vitamina D3... sau cum iti poti distruge copiii cu avizul medicului Empty Re: Vigantol, vitamina D3... sau cum iti poti distruge copiii cu avizul medicului

Mesaj  ileana radu Dum Ian 18, 2015 8:47 am

Buna seara! si mie cat sunt de mare mi s-a recomandat D3, zice ca este foarte buna in tratamentul lupusului dar si al osteoporozei. Un lupic nu are voie sa stea la soare, nu ca eu as respecta aceasta regula, cum nu am respectat-o nici pe cea cu D3. In perioada cand am luat acest D3 am avut niste mancarimi pe maini sus spre umeri si atunci am decis sa nu-l mai iau. la oamenii maturi o fi avand aceleasi efecte ca la copilasi?
ileana radu
ileana radu

Mesaje : 53
Data de inscriere : 12/07/2014
Varsta : 51

http://ileanar.wordpress.com/

Sus In jos

Vigantol, vitamina D3... sau cum iti poti distruge copiii cu avizul medicului Empty Re: Vigantol, vitamina D3... sau cum iti poti distruge copiii cu avizul medicului

Mesaj  MissParker Vin Feb 06, 2015 6:06 am

Nici eu nu am dat Vigantol, desi nu eram asa informata pe atunci si despre scamatoriile cu "vitaminele", am mers doar pe intuitia si feelingul meu care imi spuneau ca ceva sanatos nu are cum sa vina din chimicale (pastile, picaturi etc.). Piticelul are acum aproape 7 ani, plezneste de sanatate, e vital, fericit, nu-i lipseste nimic!
De 2 ani incoace plecam in decembrie-ianuarie o saptamana pe o insulita cu soare (oferte speciale, reduceri, se poate gasi ceva) si facem acolo o CURA DE SANATATE dupa care niciunul din familie nu mai face nicio raceala :-)
Sanatate si intelepciune va doresc!
MissParker
MissParker

Mesaje : 28
Data de inscriere : 18/02/2014

Sus In jos

Vigantol, vitamina D3... sau cum iti poti distruge copiii cu avizul medicului Empty Re: Vigantol, vitamina D3... sau cum iti poti distruge copiii cu avizul medicului

Mesaj  MissParker Dum Iul 10, 2016 1:49 pm

Cautand informatii in germana despre Vigantol, am gasit ceva interesant.

In prospectul romanesc se precizeaza
" Ce conţine Vigantol Oil
-Substanţa activă este colecalciferol. Fiecare ml de Vigantol Oil (40 de picături) conţine 0,5 mg colecalciferol (echivalent cu 20.000 U.I.vitamina D). 1 picătură=500 U.I.
-Celelalte componente sunt: trigliceride cu lanţ mediu."

http://www.csid.ro/medicamente/vigantol-oil-05-mgml-picaturi-orale-solutie--11401016/


Ei bine, in prospectul german al ACELUIASI produs (ca deh, nemtii sunt mai motati), avem in schimb:

"6.1 Lista celorlalte componente: trigliceride cu lant mediu, azot/nitrogen, dioxid de carbon"
(6.1 Liste der sonstigen Bestandteile: Mittelkettige Triglyceride, Stickstoff, Kohlendioxid.)

http://www.fachinfo.de/pdf/000670
MissParker
MissParker

Mesaje : 28
Data de inscriere : 18/02/2014

Sus In jos

Vigantol, vitamina D3... sau cum iti poti distruge copiii cu avizul medicului Empty Mona83

Mesaj  Aurelia Bencze Vin Mar 23, 2018 2:08 am

"Cat despre produsele homeopate, nu am nimic impotriva lor, dar ma ingrozeste numarul tot mai mare de copii cu diaree tratati cu homeopate, care vin deshidratati in ultimul hal in unitatile de urgenta, sau cu afectiuni respiratorii tratate cu homeopate, care abia mai respira cand ajung cu ambulanta la spital. Homeopatia are probabil si avantaje, dar are si limitele ei care ar trebui recunoscute pana nu e prea tarziu."


Si eu am ajuns cu fata la urgente, respira foarte greu :Atentie:in urma unui soc! Cu tot cu cortizonul vostru bagat pe vena nu si-a revenit pana s-a calmat psihic!
Si inca ceva, in urma bunei aplicari a branulei am ajuns cu ea la chirurgie. Deci Medicina inca mai are de invatat.....

Aurelia Bencze

Mesaje : 1
Data de inscriere : 18/01/2018

Sus In jos

Vigantol, vitamina D3... sau cum iti poti distruge copiii cu avizul medicului Empty Re: Vigantol, vitamina D3... sau cum iti poti distruge copiii cu avizul medicului

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum