Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Alimentatia sanatoasa=alimentatia alcalina

+2
DorinStepan
coragate
6 participanți

In jos

Alimentatia sanatoasa=alimentatia alcalina  Empty Alimentatia sanatoasa=alimentatia alcalina

Mesaj  coragate Mier Noi 09, 2011 5:04 am

Redau mai jos un articol al dr Robert Young, microbiolog de talie mondiala, intemeietorul Noii Biologii a Sanatatii
“pH-ul neutru este in dreptul cifrei 7.0, sub 7.0 este un pH acid, iar ce se ridica deasupra inseamna un mediu alcalin. Un pH acid deriva din urmatoarele, o dieta in mare parte formata din ingrediente acide (mancare gatita, lactate si produsele animale), stress emotional, toxicitate mare in corp sau orice alt proces care impiedica oxigenarea cat si alimentarea cu nutrienti necesari celulelor. Corpul va incerca sa compenseze mediul acid folosing minerale alcaline. Daca dieta noastra nu contine destule minerale pentru compensare, acizii nu vor face decat sa creeze blocuri acide in celule.
Mediul acesta acid va duce la urmatoarele cauze: va scadea abilitatea corpului de absorbire a mineralelor si a altor nutrientil, energia produsa in celule va scadea abilitatea de a repara celule distruse se va miscora, celulele predispuse la tumori se vor dezvolta, vulnerabilitatea la boli va creste. Sangele cu pH-ul doar de 6.9, care este doar putin acid, poate duce la coma si moarte.
Motivele acestui pH acid in societatea umana in general (adaugata de la mine fiindca se referea doar la americani), se datoreaza dietei formata din produse acide precum, carne, oua si lactate si foarte slaba in produse alcaline precum, vegetale crude si apa alcalina. Pe deasupra noi consumam produse procesate precum faina alba, zahar, sucuri acidulate si cafea. Folosim prea multe medicamente care predispun formarea mediului acid; folosim indulcitori chimici artificiali, ca NutraSweet, Equal, Aspartame, care sunt otravitoare si foarte acide in corp.
Unul din cel mai potrivit lucru care-l putem face pentru corectare, este sa ne curatam dieta si stilul de viata. Pentru mentinerea sanatatii, dieta trebuie sa contina 60% mancaruri alcaline si 40% mancaruri acide. Pentru restaurea sanatatii pierdute, procentul trebuie sa fie 80% produse alcaline si doar 20% acide. Produsele alkaline sunt, vegetalele verzi intrand aici si frunzele comestibile, mazarea, fasolea si lintea, plantele aromate, nuci si seminte, si marea parte din fructe care vor fi enumerate mai jos. Produsele acide cum am mai spus, sunt carnea, pestele, lactate si oua, bauturile racoritoare, cafeaua, tutunul, ciocolata, gemurile de orice fel, cerealele rafinate, parte din legume, etc. N-am sa insir tot tabelul, ci doar produsele alcaline care se pot gasi in Romania. Va voi ruga pe d-voastra sa mergeti si sa confruntati lista imensa aflata aici si daca veti avea intrebari referitoare la traduce, va voi ajuta cu placere.



coragate

Mesaje : 2
Data de inscriere : 09/11/2011

Sus In jos

Alimentatia sanatoasa=alimentatia alcalina  Empty Alimentatia fireasca

Mesaj  DorinStepan Sam Noi 02, 2013 4:19 am

Ma amuza ,, marile descoperiri" facute de marile somitati mondiale, cum ar fi faptul ca roata se invarteste pentru ca este rotunda.Laughing 
Bunicii mei , tarani simpli stiau sa se alimenteze foarte echilibrat , mancau mai mult vegetale ( din gradina lor), cereale ( paine integrala si mamaliga), fructe din pomii lor, lactate de la caprele lor, iar gaina taiau doar sambata si o preparau pentru duminica.
Dulciuri rafinate nu mancau, nici mezeluri, iar carne rosie foarte rar , de obicei de Craciun.
Doua zile pe saptamana mancau doar vegetarian ( posteau) si de 4 ori pe an tineau cateva saptamani tot diete vegetariene stricte , in posturile crestinesti.
Mancau putin si munceau fizic in curte toata ziua , nu fumau si nu se betivaneau .
Au trait nouazeci de ani fara sa stie de medici si nu s-au sclerozat la minte.
Realitatea trista este ca omenirea nu mai are busola firescului . De aici apar dezechilibrele alimentare, abuzurile alimentare, goana dupa tot felul de terapii ,, miraculoase"care de fapt nu fac decat sa ne reaminteasca normalitatea, firescul pe care l-am pierdut in timp.
DorinStepan
DorinStepan

Mesaje : 20
Data de inscriere : 01/11/2013

Sus In jos

Alimentatia sanatoasa=alimentatia alcalina  Empty Re: Alimentatia sanatoasa=alimentatia alcalina

Mesaj  laedra Sam Noi 09, 2013 10:00 pm

Următoarele pasaje sunt luate dintr-o carte care a fost scrisă de o preoteasă ce pretinde că provine din lumea subterană a Lemuriei. Depinde doar de voi dacă veţi crede sau nu spusele ei…

Germenii, bacteriile trebuie să aibă un mediu favorabil înainte ca ele să intre în câmpurile voastre aurice şi în corpul fizic… Dacă se manifestă o răceală, ea constituie punctul în care voi vă predaţi lor… Germenii nu pot să înfrângă propria voastră voinţă. Dacă trataţi pe cineva de răceală, de exemplu, şi manifestaţi milă faţă de acea persoană, vă veţi îmbolnăvi şi dumneavoastră! Simpatia voastră a creat o uşă pentru ca boala să intre în corpul vostru. Un „Maestru” va trata persoana, va face tot ceea ce trebuie pentru vindecarea ei, însă niciodată nu va simpatiza cu ea (…)

Vă garantez că dacă vizionaţi zece filme horror unul după altul şi mâncaţi o grămadă de alimente nesănătoase, toate acestea vă vor trage înapoi şi veţi ajunge la un moment dat să faceţi ceva negativ.

Notă: Există dovezi că „frica” poate să deschidă porii corpului unei persoane până într-atât aceştia se deschid de unii singuri către orice „spirit” al infirmităţii şi bolii ce se află la momentul acela în jurul persoanei. Ăsta este motivul pentru care, conform multora, emoţiile negative intense pot să fie legate de anumite boli. Unii chiar susţin că frica poate să atragă efectiv cancerul, amărăciunea – artrita şi aşa mai departe. De aceea este atât de important să trăim seninătatea emoţională.

Fructele curăţă în totalitate fluxul sangvin. Dacă cineva ţine o dietă destul de lungă cu fructe, fluxul sangvin devine atât de curat încât atacă celulele canceroase şi le elimină. Doctorii, din cauza foamei lor de bani, pur şi simplu nu pomenesc aceste lucruri. O modalitate foarte bună pentru a nu avea niciodată cancer este să se mănânce în fiecare zi migdale. Migdalele produc un acid care este compatibil cu celulele normale şi incompatibil cu celulele canceroase (…) Fiti foarte conştienţi de necesitatea unei ape curate, unei mâncări curate şi mai mult decât orice sentimente şi gânduri curate!
laedra
laedra

Mesaje : 113
Data de inscriere : 09/07/2011
Varsta : 57
Localizare : Romania

http://eternitate.tripod.com

Sus In jos

Alimentatia sanatoasa=alimentatia alcalina  Empty Re: Alimentatia sanatoasa=alimentatia alcalina

Mesaj  scarface Sam Noi 09, 2013 11:55 pm

Dupa Hamer - lucru perfect adevarat - nu exista celule canceroase !
"Celulele canceroase" sunt incercara corpului de a compensa anumite functii necesare (de ex. la plamani ca sa poata absorbii mai mult oxigen)
dupa care sunt din nou eliminate cu ajutorul microbilor.

Fructele necoapte duc la fermentatie in corp si la substante rele in sange si gaze la intestine.
Sotia mea influentata de niste carti a schimbat de cateva zile dieta copilului si dupa numai 3-4 zile cu fructe multe acesta a devenit palid
si cu gaze intestinale. Mult mai multa energie, pana la hiperactivitate si agresivitate, caci fructele dau energie si agresivitate caci sunt yang.
Dar per total nu e bine pt. copil si desi i-am zis dinainte nu m-a crezut. Acum ca s-a consvin trece inapoi la mancare gatita.

Iisus insusi spune ca fructele multe nu sunt bune si daca se dau fructe trebuie sa fie pe deplin coapte in copac si daca nu sunt este mai bine
sa fie gatite. Fructele, drijdiile duc la fermentatii care produc gaze nesanatoase. Tot ce duce la fermenatie in corp NU este sanatos.
Primul lucru care l-a facut elita mondiala la scara globala ca sa ne strice sanatatea a fost adausul de enzime (fermenti) in alimemente.
Baietii stiu ce fac ! Dar oamenii se lasa influentati de orice informatie.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Alimentatia sanatoasa=alimentatia alcalina  Empty Nu va contrazic

Mesaj  Vrajitorul Mar Dec 16, 2014 5:14 am

Ca stiu care se impaca cu fructele . Desi azi fructele sint prea dulci. Un mar acum nu e la fel ca unul de pe vreme a lui Ioan Voda cel cumplit.

Eu am renuntat la orice fruct sau ceva venit de la plante . Doar odata pe an fac varza, toamna , de dragul mamei, care imi face a asta toamna. Nu ma ating de nici o vegetala de peste 25 ani.
Poate ca altii se descurca cu fructele . Eu nu !
In seara asta am avut sunca si un calup de unt.
Untul mai ales cind studiez. Sint in prag de batrinete si studiez. Sint ing in Aerospatiale , aproape de pensie , dar pasiunea mea ramine cancerul.
Fac experimente , fac schimburi de experienta cu altii ce au aceiasi pasiune .
Am gasit si un inlocuitor pt Chimio.
Dar acum ma preocupa controlul durerii. Dar nu ca te doare ceva si nu te simti bine . Vorbesc de dureri de iti vine sa stai in cap si cu picioarele pe pereti. Sau de spate , cum am vazut pe unu ce a ...mutzit de durere ( soacra nu are as a dureri mari ). Il intrebam ce are si nu putea spune. Durere de ametesti doar vazind pantofii, cind ai crize de guta . facut citeva produse , din care unul a ajuns si in Romania si e gratis. E pt reclama .
Untul, muscat din bara , il maninc asa cum maninca tiganii ciocolata .
Este hrana sanatoasa ? Eu stiu ca da, desi am vazut si pe altii cu buruieni ca nu o duc prea rau. Poate doar ca imbatrinesc prea repede, in rest sint bine si buruienarii.
Stiu povestile cu vegetalele, dar nu le iau in seama.
Sa fie sanatosi cei cu plantele , ca trebuie sa ai mare vointa sa le maninci. Dar ma indoiesc ca fructele azi sint cele pe care le vrea corpul. Sint ffff dulci.
Agricultura a aparut dupa marea Glaciatie . Nu a trecut timp destul ca oamenii s a se modifice . Pe timpul Glaciatiei, e usor de inteles ca oamenii mincau la fel ca eschimosii. Carne si grasime cit cuprinde .
Nu ma bag porea mult la asta , dar ma indoiesc ca omul ar minca plante .
Ar fi interesant sa explice cineva de ce ar fi bune plantele pt oameni, dar omu nu poate minca nici frunzele copacilor si nici iarba . Adica cele mai abundente . Sa ceara corpul lor plante care nu existau ? Nu cred !
Apoi jai s a ne uitam la ochii omului. Privirea este inainte . Cm sint ochii la vietatile care manica plante ? Sint pe lateral. Pestii au ochii pe lateral. Pradatorii, rechinii si delfinii au privirea inainte si ochii in fatza.
Omul este cel mai mare pradato care a exstat pe Pamint. Nici o vietate nu a ucis mai mult ca omul. De ce ar face-o daca ar fi vegetarian ? Toate pozele din pesteri arata scene de vinatoare, friptul carnii si scene de sex.
Armele sint o extindere a dintilor si unghiilor.
Omul este cel mai fioros pradator ce a calcat pe Pamint. Faa de cit a omorit omul, face crocodilii Nilului niste miei blinzi. Vietatile care pasc nu au asa impuls spre ucidere. Si s e mindresc cu arme . Portretele regilor si imparatilor sint cu sabii si sulite . Nu am vazut poze de imparat cu o grebla in mina .

E doar parerea mea. Nu e cazul s a o atacati, ca stiu ce stiu ! Asa cum va las si eu pe voi s a va mincati salata linistiti.

Vrajitorul

Mesaje : 22
Data de inscriere : 13/12/2014

Sus In jos

Alimentatia sanatoasa=alimentatia alcalina  Empty Re: Alimentatia sanatoasa=alimentatia alcalina

Mesaj  scarface Mar Dec 16, 2014 5:33 am

Vrajitorule, ca sa intelegi cu ADEVARAT cancerul exista doar o singura sursa. Restul sunt greseli, pareri si teorii fara adevar. Studiaza ce a descoperit Dr. Hamer:
Carti si filme despre Noua medicina germana
https://sanatate.catsboard.com/t3144-filme-si-carti-despre-noua-medicina-germana
Cazuri si marturii privite din perspectiva Noii medicini germane
https://sanatate.catsboard.com/t3125-cazuri-analizate-sau-vindecate-pe-baza-legilor-biologice-din-nou
Cat primeste omul, el a fost facut de Dzeu sa manance orice, asa cum dovedesc eschimosii si vegetarienii, ca sa luam numai doua extreme. Omul nu si-a ales el singur ce sa manance si nici ce stomac sa aiba.
Omenirea are doar 6000 de vechime si ai inceput cu Adam, insa pamantul e tare vechi.
Adevarul este deci o combinatie intre evolutionsm si biblie de fapt, cu privire la geneza pamantului si a omului.
Iar ceea ce in Biblie se numeste “Geneza” si a fost scris de Moise este de fapt o metafora in care Moise vorbeste codificat de alte chestii decat despre facerea pamantului.

In plus Moise a scris mai multe carti prin inspiratie divina dar care au fost eliminate de mult de fariseii evrei: intr-una din ele se explica cartea “Geneza” in senul lumesc adevarat si in altele se arata de ex. cum este format universul, galaxiiile si sistemul solar.
Teoria evolutionista este o inventie a baronilor Roth schilds ca si comunismul si alte trasnai.
Scenele din anumite pesteri sunt falsificate (cea din Franta de ex) si altele au fost facute de oameni mai primitive ca arborigenii de ex. care nici eu nu desenau mai bine acum 100 de ani. O epoca de piatra nu a existat decat in desenele animate cu Fred si Barney.
Si-au pierdut deja mai multi profesori posturile la facultati dupa ce au falsicat datarile al fosile umane gasite
Suntem mintiti nu numai cu privire la corp si sanatate ci in toate domeniile care au de a face cu omul si cu pamantul. Deci incearca sa studiezi si ceva despre evolutie “evolutie”.



Ce limba se vorbeste in tara in care te aflii acum ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Alimentatia sanatoasa=alimentatia alcalina  Empty Re: Alimentatia sanatoasa=alimentatia alcalina

Mesaj  Vrajitorul Mar Dec 16, 2014 6:59 am

Se vorbeste American English aici.
Respect religia altora , dar nu sint credincios.
.
Am zis cum maninc eu de un sfert de secol. Fara verdeturi si sint bine . Si frumos ( dar e mai bine sa nu se stie ! Ca sint insurat....hahahah )

Cred ca omul are o origine complicate , dar nu stiu cum si cit. Nu m-a preocupat subiectul sa ma pot pronunta . Si cred ca va ramine asa, ca sint la sfirsitul vietii. Ma voi duce peste 100, dar asta tot putin este . Ca acum am invatat s a pretuiesc timpul.
Sanatate am si a ramas timpul cea mai mare avere.

Vrajitorul

Mesaje : 22
Data de inscriere : 13/12/2014

Sus In jos

Alimentatia sanatoasa=alimentatia alcalina  Empty Re: Alimentatia sanatoasa=alimentatia alcalina

Mesaj  scarface Mar Dec 16, 2014 7:31 am

Avand in vedere ca moarte nu exista ar fi pacat sa mori in idea gresita ca “timpul” sau “existenta ta” se duce.
Timp vei avea infinit de mult si dupa moartea fizica. Insa conteaza foarte mult cu ce “idei” ajungi in cealalta dimensiune
caci acolo exista 3 reguli simple :
a) Nici dincolo Dzeu nu te sileste sa crezi in ceva, dar dincolo crezurile gresite sunt amplificate enorm. Cine este ateu aici va fi ateu la puterea 10 dincolo.
b) Cine se aseamana se aduna : oameni cu idei si inimi diferite nu mai pot fi impreuna. Deci nu mai poti invata de la altii dincolo caci vei fi numai cu oameni care gandesc la fel (de gresit sau la fel de corect) ca si tine.
c) Locul unde ajungi dincolo este similar inimii si faptelor tale…de la desert sau stepa pana la peisaje foarte frumoase, de la benza pana la semiintuneric si lumina permanenta.

Deci  un ghid de calatorie in lumea de apoi este la fel de necesar ca si pe pamant, altfel risti niste surprise foarte neplacute si situatii din care e mai usor de iesit decat dintr-o mlastina pamanteasca.


Ultima editare efectuata de catre scarface in Mar Dec 16, 2014 10:34 am, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Alimentatia sanatoasa=alimentatia alcalina  Empty Re: Alimentatia sanatoasa=alimentatia alcalina

Mesaj  gheorghe_200 Mar Dec 16, 2014 9:33 am

Interesanta discutia mai ales ultimele doua posturi.
Este de mentionat ca romanul nostru Scarlat Demetrescu a scris inca din 1939 o serie de lucrari pe tema complexitatii sufletulu si a evolutiei acestuia.
Un link in acest sens
http://www.spiritus.ro/ROMANIA/in_memoriam_scarlat_demetrescu.htm
gheorghe_200
gheorghe_200

Mesaje : 27
Data de inscriere : 29/03/2012

Sus In jos

Alimentatia sanatoasa=alimentatia alcalina  Empty Re: Alimentatia sanatoasa=alimentatia alcalina

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum