Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Faina neagra/integrala - o intrebare

2 participanți

In jos

Faina neagra/integrala - o intrebare Empty Faina neagra/integrala - o intrebare

Mesaj  DanC Mar Noi 08, 2011 7:07 am


Salutare,

care e diferenta intre faina neagra si faina integrala?Pe net vad tot felul de opinii care ajung la certuri ca nu mai inteleg nimic Very Happy
Faina integrala este cea obtinuta din macinarea graului cu tot cu coaja ,atata stiu si eu...Dar cea neagra?Mai vad si faina graham Question


Si inca o intrebare:paine la cuptor/masina de paine se poate face NUMAI cu faina integrala?Cineva imi zicea ca painea nu se "tine" daca nu amesteci cu alba?

PS:stiti ceva de fulgii de ovaz,secara etc care se gasesc la supermarket?Sunt ok?Acelea simple si expandate ...( de Sanovita)
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Faina neagra/integrala - o intrebare Empty Re: Faina neagra/integrala - o intrebare

Mesaj  moRALU Mar Noi 08, 2011 7:33 am

buna,
eu folosesc faina integrala de grau spelta, cumparata de la un magazin biocoop, intr-adevar nu creste la fel de mult dar e ok, are un gust diferit, amarui dar e buna, fiica mea o mananca si goala. Problema e ca o fac cu drojdie, care am citit ca nu e asa de sanatoasa pe cat am crezut si ma tot bate gandul la maia. Painea o fac la cuptor si nu o amestec cu faina alba, iar in ce priveste cerealele expandate, am citit aici pe forum, daca bine imi amintesc cum ca nu ar fi sanatoase astfel de cereale pe motivul ca nu ar fi suficient gatite.

moRALU

Mesaje : 32
Data de inscriere : 01/11/2010

Sus In jos

Faina neagra/integrala - o intrebare Empty Re: Faina neagra/integrala - o intrebare

Mesaj  DanC Mar Noi 08, 2011 9:03 am

eu dimineata mananc cereale din acelea "fulgi"cu apa si din cand in cand cu lapte.Astea nu sunt bune?Altceva nu stiu ce sa-mi cumpar...Taratele din grau nu sunt chiar gustoase plus ca nu pot manca zilnic una si aceeasi.Expandatele sunt altceva decat fulgii.

Painea o fac la masina cu drojdie,cu maia nu merge datorita timpului indelungat de preparare.Raman la drojdie,asta sa fie singura chestie nesanatoasa pe care o mananc Very Happy .Oricum paine nu prea mancam in casa.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Faina neagra/integrala - o intrebare Empty Re: Faina neagra/integrala - o intrebare

Mesaj  moRALU Mier Noi 09, 2011 6:02 am

nu pot zice ca eu personal mananc numai ce e sanatos dar m-am cam luat dupa ce i dau fiicei mele, si in special dimineata mananc ce-i dau si ei: piure de castane, migdale macinate cu o banana, grau spelta cu putina sare mi se pare chiar bun ( chestie de obisnuinta ) la inceput il faceam cu miere sau banana dar fiica mea il prefera sarat, paine cu miere si ceai de salvie, piure de bostan, oua fierte moi, si in weekend paine prajita cu usturoi, n-am mai mancat de cateva luni bune ficat de pasare.... asa ca iti trebuie o motivatie, la noi e sanatatea copilului, si chiar a dat roade din februarie de cand am inceput incetul cu incetul fie sa renunt fie sa adaug cate un aliment, suntem sanatosi.

intr-adevar maia n-am facut si stiu ca dureaza mult pana o obtii si poate nu-i cu reusita, dar odata ce ii facuta nu vad nimic dificil in a o intretine, cred ca-i mai usor decat sa cumpar drojdie cine stie de unde importata, sau cu termen de garantie pana a doua zi ( am patit o si pe asta ).


moRALU

Mesaje : 32
Data de inscriere : 01/11/2010

Sus In jos

Faina neagra/integrala - o intrebare Empty Re: Faina neagra/integrala - o intrebare

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum