Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cum vi se pare noul forum ?

+17
crisam
DanC
deditel
corix
adela domnescu
tania62
Qui bono
mireille
zaraza26
gabos
Florynel32
rozy
CK
jaquelinne
yochana
corinaandra
scarface
21 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Cum vi se pare noul forum ? Empty Cum vi se pare noul forum ?

Mesaj  scarface Vin Noi 27, 2009 5:38 am

Dragi conforumeni,
cum vi se pare noul forum (aspect, culori, marimea fontului, impartirea rubricilor, calitatea informatiilor, actualitatea informatiilor, etc etc.) ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cum vi se pare noul forum ? Empty imi place

Mesaj  corinaandra Dum Noi 29, 2009 1:15 am

imi place cum arata, imi plac articolele, imi place cum iti arata ce tocmai a fost postat ca sa fii la curent cu noutatile, il citesc cat de des pot. Very Happy

corinaandra

Mesaje : 214
Data de inscriere : 25/11/2009
Varsta : 39
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Cum vi se pare noul forum ? Empty Re: Cum vi se pare noul forum ?

Mesaj  yochana Lun Noi 30, 2009 3:46 am

Buna!
Ce pot sa spun? E foarte ok. Cel mai mult imi place promptitudinea cu care se raspunde.
Felicitari si la cat mai multi utilizatori!!

O zi frumoasa tuturor!

yochana

Mesaje : 24
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 49

Sus In jos

Cum vi se pare noul forum ? Empty Re: Cum vi se pare noul forum ?

Mesaj  jaquelinne Lun Noi 30, 2009 4:34 pm

Iaca aparui si eu la semnat condica! Very Happy Forumul este super din punctul meu de vedere, design-ul nu foarte incarcat, se pot vedea clar subiectele.Cu cat este mai simplu, cu atat este mai dragut. Ma cam ametesc subforumurile, dar ma voi obisnui in timp.
Sa ne-auzim cu bine! Wink
jaquelinne
jaquelinne

Mesaje : 58
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 45
Localizare : Undeva departe...

Sus In jos

Cum vi se pare noul forum ? Empty Re: Cum vi se pare noul forum ?

Mesaj  CK Mar Dec 01, 2009 2:43 am

Subscriu la ce a scris Jaquelinne : ametitoare subforumurile , drunken , in rest totul e OK sunny

CK

Mesaje : 223
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cum vi se pare noul forum ? Empty Re: Cum vi se pare noul forum ?

Mesaj  scarface Mier Dec 02, 2009 10:46 pm

Am publicat structura forumului la rubrica "Mesaje de la administrator."
O sa vedeti ca subforumurile nu sunt deloc ametitoare Very Happy
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cum vi se pare noul forum ? Empty Re: Cum vi se pare noul forum ?

Mesaj  rozy Sam Dec 05, 2009 9:22 am

Imi plac noutatile si tot ceea ce este legat de sanatate.Sa ne traiti si sa-i ajutati pe toti cei care au nevoie.
A preveni este mai usor si fara durere.Haideti sa invatam sa prevenim o boala.
Forumul este beton.Tineti-o tot asa!
rozy
rozy

Mesaje : 9
Data de inscriere : 05/12/2009

Sus In jos

Cum vi se pare noul forum ? Empty Re: Cum vi se pare noul forum ?

Mesaj  rozy Sam Dec 05, 2009 9:33 am

Atentie la greselile gramaticale! Suntem romani si avem datoria sa ne cunoastem limba.
rozy
rozy

Mesaje : 9
Data de inscriere : 05/12/2009

Sus In jos

Cum vi se pare noul forum ? Empty Re: Cum vi se pare noul forum ?

Mesaj  Florynel32 Dum Dec 06, 2009 6:40 am

AMIN!!!Dupa cum se vede mai am un ajutor Very Happy
Florynel32
Florynel32

Mesaje : 6
Data de inscriere : 28/11/2009
Varsta : 46
Localizare : in inima Bucovinei

Sus In jos

Cum vi se pare noul forum ? Empty Re: Cum vi se pare noul forum ?

Mesaj  scarface Dum Dec 06, 2009 8:42 am

Da, atunci am eu doua ajutoare. Nu vreti sa incepeti corectatul ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cum vi se pare noul forum ? Empty Re: Cum vi se pare noul forum ?

Mesaj  Florynel32 Dum Dec 06, 2009 9:28 am

Cam greu ,baditza scarface, ca din cate am citit eu , cam matale esti pe primul loc la papat litere si ceva expresii naspa(adica nu suna prea bine), dar e scuzabil la cat de mult scrii Laughing .Poate mai incolo, ca acum oricum is in concediu si...gata Wink
Florynel32
Florynel32

Mesaje : 6
Data de inscriere : 28/11/2009
Varsta : 46
Localizare : in inima Bucovinei

Sus In jos

Cum vi se pare noul forum ? Empty Re: Cum vi se pare noul forum ?

Mesaj  gabos Dum Dec 06, 2009 10:34 am

Pai stiu, tocmai de asta zic... insa nu uitati ca nu mai folosesc limba romana de 20 de ani...

gabos

Mesaje : 80
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cum vi se pare noul forum ? Empty Re: Cum vi se pare noul forum ?

Mesaj  zaraza26 Mar Dec 08, 2009 12:45 am

Bine v-am gasit!
Foarte interesant ce gasesc aici... si abia am intrat. Smile
Voi veni cu documente interesante.
Mi-a placut foarte mult ce a scris admin-ul despre avatar. Nu m-am gandit la asta pana acum. Va sa zica atunci cand iti afisezi poza, vei fi conectat cu persoane straine fara sa detii controlul. De-aia nu-mi place sa "ma vad" pe forumuri. scratch Evit sa-mi pun o poza personala, pe cat posibil. Very Happy
zaraza26
zaraza26

Mesaje : 19
Data de inscriere : 07/12/2009
Varsta : 58
Localizare : Nasaud

Sus In jos

Cum vi se pare noul forum ? Empty Re: Cum vi se pare noul forum ?

Mesaj  scarface Mar Dec 08, 2009 1:07 am

Buna Zaraza si bine ai venit aici !
Cum ne-ai gasit de fapt ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cum vi se pare noul forum ? Empty Re: Cum vi se pare noul forum ?

Mesaj  zaraza26 Mar Dec 08, 2009 1:26 am

scarface a scris:Buna Zaraza si bine ai venit aici !
Cum ne-ai gasit de fapt ?

Cineva, pe alt forum, ne-a recomandat acest site. Smile
zaraza26
zaraza26

Mesaje : 19
Data de inscriere : 07/12/2009
Varsta : 58
Localizare : Nasaud

Sus In jos

Cum vi se pare noul forum ? Empty Re: Cum vi se pare noul forum ?

Mesaj  mireille Mar Dec 08, 2009 2:02 am

eheeee...florynel...as vrea eu sa scriu ca scarface,adica sa am cunostiintele lui si sa fac greselile de ortografie pe care le face...sincer nu am vz multe, poate fiiindca ma intereseaza subiectul nu si daca lipseste un "i" sau e pluralul corect.na..fiecare cu ce il doare!

mireille

Mesaje : 51
Data de inscriere : 20/11/2009

Sus In jos

Cum vi se pare noul forum ? Empty Re: Cum vi se pare noul forum ?

Mesaj  jaquelinne Sam Dec 12, 2009 8:13 am

mireille, inca nu il cunosti pe Florynelu' Exclamation Are un fix cu ortografia si nu iarta pe nimeni, fie el doctor sau savant Exclamation Very Happy Pana si pe mine m-a luat la suturi de vreo 2/3 ori, iar eu gresesc foarte foarte rar, de obicei cand ma grabesc(precum fata mare la maritat)! flower
jaquelinne
jaquelinne

Mesaje : 58
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 45
Localizare : Undeva departe...

Sus In jos

Cum vi se pare noul forum ? Empty Re: Cum vi se pare noul forum ?

Mesaj  Qui bono Lun Dec 28, 2009 10:31 am

Buna seara tuturor.
Am aflat de acest nou Forum, intamplator, chiar de la scarface. Imi place, si il gasesc util. Mai ales util, deoarece foarte multa lume, din pacate, nu este suficient informata, iar si mai multa lume este intentionat dezinformata in ceea ce priveste medicina alopata.
De asemenea doresc sa multumesc moderatorilor Forumului pentru materialele preluate de pe www.quibono.net. Este o confirmare si o multumire pentru mine sa constat ca munca pe care o depun pe acest Site este apreciata si aduce folos semenilor mei.
Si pentru ca ne aflam inca sub semnul Craciunului, va doresc tuturor un Craciun binecuvantat.
Pentru ca nu-i frumos sa vii in vizita pentru prima oara, cu mana goala, v-am adus o traducere interesanta asupra unei probleme permanent actuale: ADN-ul.
Ma gandeam ca, acuma la inceput de nou an (in curand, nu?) sa va propun o tema noua:
„Ce face din mine, un EU!“ Tema in care se incadreaza cadoul meu pentru voi, traducerea pe care am sa o postez in continuare.
Pentru ca nu ma descurc inca cu toate functiile tehnice ale acestui Forum, am sa-l rog pe scarface, daca considera util si interesant, sa deschida undeva un nou topic cu aceasta tema, si implicit sa
re-posteze traducerea acolo.
In rest, toate bune tuturor, multa sanatate si un AN NOU plin de dragoste , bucurii si sanatate.
Al vostru nou venit, Qui bono.

Qui bono

Mesaje : 5
Data de inscriere : 28/12/2009

Sus In jos

Cum vi se pare noul forum ? Empty Re: Cum vi se pare noul forum ?

Mesaj  Qui bono Lun Dec 28, 2009 10:33 am

Iar aici, "cadou" promis:
ADN-ul: Dispariţia unui mit
de Ulrich Bahnsen („Die Zeit“ 12.06.2008 Nr.25 Erbgut in Auflösung)
Genomul era considerat a fi „planul de construcţie“ ne-modificabil al omului, care este stabilit din prima clipă a vieţii noastre. Ei bine, lumea ştiinţifică trebuie să se despartă de această „ademnitoare“ dar mult prea simplă şi comodă idee. În realitate genomul nostru este în permanentă transformare!
Cu doi ani în urmă (2006), 25 de geneticieni de la University of California din Berkeley s-au întâlnit pentru a încerca să dea un răspuns la o întrebare aparent simplă: ce sunt genele? Totuşi, încercarea de a da o definiţie de bază, simplă şi precisă, s-a dovedit a fi deosebit de dificilă. Conferinţa experţilor aproape că s-a transformat într-un dezastru, aşa cum îşi aminteşte Karen Eilbeck, profesoară de genetică umană la Berkeley şi gazda respectivei întruniri: „Au avut runde de discuţii care au durat ore întregi. Fiecare striga cât putea mai tare.“
Disputa avea mai puţin de a face cu o dezbatere ştiinţifică. În fapt ea era un simptom a ceea ce biologia modernă în ansamblu suferă de la o vreme încoace, neobservat încă de opinia publică. O modificare fundamentală a conceptelor de bază valabile până nu de mult.
Ceea ce observă în ziua de astăzi cercetătorul în şirurile de cromozomi ale oamenilor sau animalelor, spulberă „modelul de gândire“ al geneticii. La fel cum, la începutul sec.XX Einstein şi colegii lui au creat o nouă imagine fizică a lumii, tot aşa acuma apune vechea imagine a geneticii, anunţând răsăritul unei genetici „relativiste“.
Şi în primul rând cercetarea în domeniul medicinei stă în faţa unor înoiri majore. Primele fisuri se văd deja de ceva vreme: trupul şi sufletul, sănătatea, boala, dezvoltarea şi îmbătrânirea, care sunt condiţionate de o alternanţă genetică al cărei complexităţi întrece toate modelele imaginate până în prezent. Geneticienii sunt nevoiţi să se despartă de modelul unui genom stabil, în care modificările nu erau văzute decât ca excepţionale stări de boală. Genomul unei persoane este în permanentă construcţie şi modificare! Consecinţa? Fiecare organism, fiecare om, chiar şi fiecare celulă este un univers genetic în sine şi pentru sine.
Marele joc de-a X şi Y
Fiecare celulă a corpului nostru deţine de două ori cîte 23 de cromozomi, marea lor majoritate având o formă caracteristică de X; bărbaţii posedă suplimentar un cormozom Y. Până nu de mult se credea că secvenţa genetică a acestor cromozomi este aceeaşi în fiecare celulă a corpului. Analizele exacte efectuate însă în ultimul timp au relevat faptul că nici o celulă nu este identică cu alta. Importanţa şi semnificaţia acestei descoperiri recente revoluţionează genetica.
Factorii de mediu înconjurător se pot „impregna“ în moştenirea genetică, şi în consecinţă nici măcar gemenii dintr-un singur ovul nu sunt identici unul cu altul. Prima analiză a genomului uman a fost o întreprindere lungă şi costisitoare, serbată cu surle şi trompete în anul 2000 de preşedintele Bill Clinton – „Cartea vieţii“, o suită de 3 miliarde de litere. Noile tehnici de laborator, cu ajutorul cărora s-a putut aduna şi analiza o cantitate de date impresionantă, au adus de atunci cu ele o avalanşă de descoperiri. Şi astfel „Cartea vieţii“ a început să dispară treptat din faţa ochilor noştrii.
Genomul nu este un text stabil.
Această constatare implică pe deasupra şi o multitudine de întrebări şi probleme filozofice asupra identităţii biofizicale a omului, şi astfel apare necesitatea unor noi răspunsuri, radical diferite de ceea ce se ştia până nu de mult. Geneticienii au un nou proiect în vizor: „Proiectul OMUL“. Motto: totul despre mine.
„Presupunerile noastre de până acum au fost atât de naive, încât este aproape penibil să o spunem“ afirmă Craig Venter. Cele mai noi rezultate certifică mai mult şi mai clar decât oricând, că omul este un produs al proceselor genetice. Dar mai certifică şi faptul că aceste procese sunt conectate cu foarte multe grade de „libertate“. Ele formează un sistem deschis, în care nici vorbă nu poate fi de o „predestinare genetică“. Iar despre toate acestea au bănuit doar foarte puţini geneticieni, în momentul în care genomul, „Cartea vieţii“ (cum le place americanilor să dea mereu nume pompoase unor forme lipsite de conţinut) fusese chipurile descifrat.
Cum arată şi cum funcţionează o genă, care sunt principiile de funcţionare ale moştenirii genetice a omului sau microbului, specialiştii credeau că ştiu deja. „Privind acuma înapoi la presupunerile şi concepţiile noastre de dinainte asupra modului de funcţionare a genomului, trebuie să constatăm că acestea erau naive într-o asemenea măsură, că ne este astăzi aproape penibil să ne gândim la acele timpuri“ repetă Craig Venter, care participase cu firma sa „Celera“ la proiectul respectiv al descifrării genomului. Toţi aşteptaseră o colecţie de reţete (de gătit?) complicate, dar totuşi logice şi de înţeles asupra proceselor vieţii. Acuma însă ştim, „Cartea vieţii“ este plină de o proză misterioasă. Un fel de profeţii ale lui Nostradamus.
Una dintre primele prăbuşiri ale geneticii a survenit acum câteva luni, atunci când „traducerea uniformităţii genetice umane“ şi deci a identităţii omenirii, s-a spulberat. Până în acel moment era valabilă ipoteza că moştenirea genetică a doi oameni oarecare era diferită doar într-o măsură de 1 la mie din toate „cărămizile“ ADN! În realitate diferenţele în genomul uman sunt atât de mari încât ştiinţa este nevoită astăzi să accepte şi confirme ceea ce omul simplu din popor ştia de mult: „Fiecare om este altfel.“ Complect altfel!
Iar la această nouă constatare şi (re)cunoaştere Craig Venter a participat activ şi intens. Carismaticul Guru al geneticii din Rockville (Maryland) şi-a descifrat propriul cod genetic. În paralel experţii de la „454 Life Sciences“ au descifrat genomul lui James Watson, Laureat al Premiului Nobel pentru epocala sa descoperire, dublul-helix al ADN-ului, care în acelaşi timp era şi un duşman intim al lui Venter. Ulterior cercetătorii chinezi din Shenzhen au anunţat şi ei complecta descifrare a genomului unui chinez Han. Iar doar cu cîteva zile în urmă geneticianul Gert-Jan van Ommen de la Universitatea din Leiden a anunţat prima decodare a genomului unei femei, Marjolein Kriek, şi ea geneticiană şi membră a echipei lui van Ommen.
Analizele detaliate ale acestor genoame complect decodate ne arată clar că genomul uman este tot atât de variat, precum suntem între noi, oamenii, în privinţa caracteristicilor corpului sau ale psihicului. În baza genomului lui Venter a fost prima oară posibil a se cataloga aceste diferenţe. Materialul genetic al unei celule constă dintr-o jumătate de secvenţă cromozomială moştenită de la tată şi o alta de la mamă. Cercetătorii considerau că prin aceasta, zestrea ereditară va prezenta diferenţe faţă de modelele preluate de la părinţi; faptul că existau nenumărate modificări ale „literelor“ din genom (aşa-numitele SNPs-single nucleotide polymorphisms), era un lucru cunoscut de mult timp.
Însă cantitatea mare a diferenţelor i-a surprins pe aceştia: în aproape fiecare a doua genă (a cercetătorului Venter) au fost găsite diferenţe între copiile genetice materne şi paterne. Prin metoda comparaţiei experţii au putut depista o grămadă de aşa-numite „Indels“: de milioane de ori erau întregi segmente din moleculele genetice complect nou scrise (Inversion) sau pur şi simplu dispăruseră (Deletion). Unele se desprinseseră din „locul lor“ firesc sau invers, se „introduseseră“ din nou acolo de unde dispăruseră. Nici convingerea care pînă nu de mult domina printre geneticieni, şi anume că fiecare genă există de regulă doar de două ori copiată (o dată în secvenţa comozomială paternă şi o dată în cea maternă) s-a dovedit a nu fi corectă. În realitate un mare număr de informaţii genetice se supun unor procese complexe, existând până la 16 copii în fiecare nucleu celular.
La cel puţin 1500 de gene umane, diferiţi cercetători au găsit astfel de copii-variaţii (CNVs, copy number variants); şi foarte probabil că există încă multe astfel de gene-Xerox, astfel încât fiecare om prezintă propriul său profil CNV. Încă şi mai interesantă este această descoperire având în vedere şi faptul că acest „tipar-CNV“ din genom nu este nici pe departe stabil, numărul de gene copiate putând creşte sau scădea, însăşi celulele corpului aceluiaşi om prezentând deosebiri între ele.
Sub infuenţa exploziei de noi constatări fermentează acuma ideea, că genomul este în fapt o constantă naturală, un „cod-sursă“ al omului. Iar tot restul, şi deci cel care este important, este doar varieţie pe o temă dată. Geneticianul american Matthew Hahn compară genomul cu o uşă rotativă: „În permanenţă apar gene noi, iar altele dispar. Unele vin, altele pleacă.“ Această constatare oferă pentru prima oară o explicaţie plauzibilă pentru imensa diversitate a oamenilor.
Doar astfel de procese dinamice pot, în intercooperare, acţiona atît de puternic asupra proprietăţilor corporale şi psihice ale oamenilor. Căci acestea nu sunt produsul unor gene singulare, ci produsul unei reţele de sute de „modulatori genetici.“ Chiar şi în cazul unei modificări subtile a unei gene, sistemul genetic reacţionează foarte sensibil. Dacă se amplifică cumva genele pentru
substanţele-mesager sau acelea ale moleculelor-receptor, se modifică implicit şi sistemele de comunicare ale organismului. Mecanica „maşinii“ de copiat genetice este deci răspunzătoare pentru particularităţile corporale şi psihice, dar şi pentru afecţiunile complexe cum sunt diabetul, autoimunitarele sau afecţiunile cardiace.
Şi mai ales funcţiile creerului par a fi implicate: CNVs constituie cauza principală pentru diferitele forme de handicapuri mentale, pentru autism, schizofrenie sau alte deficienţe ale creerului. Foarte probabil însă că aceste CVNs reglează, împreună cu alte procese genetice, şi caracteristicile psihicului sănătos. „Aceasta este unul dintre cele mai palpitante şi fructuoase domenii ale geneticii umane“ spune geneticianul american David Haussler de la Universitatea Santa Cruz din California. Cercetările unor astfel de variaţiuni genetice au produs până în prezent mari surprize. Medicina viitorului, prevestesc cercetătorii, va fi influenţată semnificativ prin rezultatele ultrarapide ale secvenţărilor genomului: „Trebuie să avem în vedere simultan sute, poate chiar mii de gene pentru a putea înţelege o boală.“
(Nota Qui bono: observaţi că practic nu se face nici un fel de referire la un agent patogen exterior! Se pare că, pe nesimţite, se încearcă şi modificare a paradigmei pasteuriene, a teoriei germenilor. Nu degeaba Venter a patentat peste 6.000 de secvenţe genetice. Mă întreb ce părere are industria farmaco-chimică?)
„Gemenii mono-ovulari dezvoltă încă din stadiu de embrion diferenţe genomice! Pentru a putea cerceta adevărata mărime a „planului de construcţie“ şi a materialului genetic disponibil, s-a declanşat un nou proiect, Proiectul „1000 Genomes“. Pe parcursul a 3 ani, un consorţium format din mai multe centre de secvenţare de pe teritoriul USA, Angliei şi Chinei va secvenţa materialul genetic a unui număr de 1.000 de oameni din toată lumea, şi astfel va protocola datele şi variaţiile materialului genetic al diferitelor populaţii de pe întregul glob.
Variaţiile din genomul uman poate clarifica nu numai diversitatea individuală a oamenilor, dar pot fi o explicaţie şi pentru sortimentul genetic din care se formează evoluţia viitoare a omului. Iar aici stupefiantă este o nouă constatare: specia Homo sapiens este supusă unei „turbo-evoluţii“! Sute de zone ale genomului s-au dezvoltat şi transformat mult mai rapid decît în cazul altor primate. Ultimele cercetări au ajuns chiar la concluzia, că civilizaţia, de la începutul perioadei timpurii a evoluţiei omului, s-a accelerat de 100 de ori. Magazinul „Science“ anunţa descoperirea acestor variaţii genetice ca fiind evenimentul anului 2007. Şi doar cu un an înainte fusese celebrată festiv ideea că prin comparaţii precise ale genomului uman cu cel al cimpanzeului să se poate stabili calea evolutivă urmată de Homo sapiens. Totuşi înainte de a putea răspunde la această întrebare, ce anume din ADN-ul nostru ne face „Oameni“, se ridică următoarea mare întrebare: „Ce anume în ADN face din mine un EU?“
Totul pare a indica un răspuns stupefiant: „EU sunt multe.“ În primul rând fizic, omul pare a nu mai fi de mult un Individuum, ci o uniune egoistă de celule. În 10% din moştenirea genetică (şi multe dovezi indică de fapt un procent mult mai mare) este activă ori „varianta“ paternă, ori cea maternă. Acest model, în jargon de specialitate denumit „expresia autosomală monoalelică“, este deja stabilit în timpul fazei de embrion. În această perioadă, fiecare celulă ia o decizia personală. „Credem că acest lucru se produce în momentul în care embrionul se „aşează în cuib“, spune geneticianul Andrew Chess de la Universitatea Harvard. Consecinţa? Organismul se aseamănă unui covor din „petece“ formate din uniuni celulare, a căror reţea genetică este împletită în diferite moduri.
Faptul că unele informaţii genetice provin de la mamă sau de la tată, are efecte dramatice, contrar a ceea ce se credea până nu de mult. Conţinutul informaţional poate prezenta fine diferenţe, care însă în reţelele ultracomplexe controlează şi coordonează proprietăţile umane, cu consecinţe profunde.
Din laboratorul de la Harvard al lui Andrew Chess mai provine şi o altă descoperire surprinzătoare: expresia monoallelică influenţează deosebit de des genele care în procesul de „devenire“ al omului se află în legătură cu accelerarea evolutivă şi pe cele care au importante funcţii în sistemul nervos. Ce anume reprezintă acest lucru pentru modul de lucru al creerului şi pentru construcţia psihică, poate fi deocamdată doar presupus.
Aparţine de trecut şi ideea precum că un organism sănătos constituie un sistem armonios, în consonanţă cu sine însuşi. În locul acestei imagin apare tot mai des un Puzzle fragil format din unităţi biologice disparate. În consecinţă sănătatea este o stare „instabilă“, în care egoismul diferitelor colonii de celule (pieticelele mozaicului) sunt ţinute (sau se ţin unele pe altele) „în şah“, într-un anumit echilibru. În orice caz este valabil: identitatea biologică a individului însuşi stă la dispoziţie. Ceea ce pentru mulţi sună ameninţător, este pentru geneticianul american Steven Henikoff este o imagine entuziasmantă: „Iubesc ideea, cum că noi am fi <mozaicuri>.“ În esenţă, prin aceasta este ameninţată şi munca fiecărui cercetător, care doreşte să măsoare gradul de influenţă al mediului inconjurător asupra procesului de „devenire“ al omului.
Decenii de-a rândul au încercat oamenii de ştiinţă, în cadrul comparaţiilor între gemenii mono-ovulari sau bi-ovulari, să limiteze influenţa mediului contra „dictatului“ genelor. În sensul acesta diferenţele dintre gemenii mono-ovulari erau considerate ca o unitate de măsură pentru influenţa mediului inconjurător, deoarece aceşti gemeni erau genetic identici. Deci toate diferenţele dintre ei trebuiau să fie culturale, şi nu biologice.
Şi iată că acuma, aşa cum s-a dovedit deja, nici nu mai poate fi vorba despre o astfel de opinie. Este deja o realitate recunoscută faptul că gemenii mono-ovulari NU sunt genetic identici, spune Chess, „ceea ce este întradevăr un rezultat foarte emoţionant.“ Diferenţele nu sunt numai exclusiv în modelul de activitate matern sau patern, ci şi în modelul-CNV se observă diferenţe clare. „Ne-am intrebat mereu, pentru care motiv există diferenţe între gemenii mono-ovulari, de exemplu în sensibilitatea faţă de anumite afecţiuni complexe“ spune Chess. „Iar descoperirea noastă de acuma este o explicaţie.“ Chiar şi factorii externi materiali şi sociali pot marca un model, prin faptul că funcţiile genelor se modifică. Prin aşa-numitele procese epigenetice, stressul sau tortura, subnutriţia sau lipsa de iubire poate pătrunde şi acţiona până în nucleul celular.
Astfel că, datorită acestor „misterioase“ constatări, geneticienilor a început să le meargă asemănător cosmologilor, care de ani de zile caută secretul „materiei întunecate“ din Univers. Şi biologii caută acuma secretul „materiei întunecate a genomului“. Aceast secret este căutat în acea porţiune a genomului care până nu de mult era denumită „Junk“-ADN adică gunoi-ADN. Relevant era până acuma numai acea parte, acele puţine procente din genom, care conţineau genele care cuprindeau informaţiile necesare pentru construcţia proteinelor din celule. Restul era considerat „moloz“ evolutiv.
Exista opinia că acest Junk era doar un element stabilizator, sau eventual o „masă de umplere“ între informaţiile genetice importante. Dar acuma se ştie: multe dintre procesele nou descoperite se petrec tocmai în acest „gunoi genetic“. Foarte probabil că „gunoiul“ este plin de gene necunoscute încă, este populat de modele de „conducere şi control“.
Mai ales aşa-numitele microARN, o clasă de informaţii ereditare, controlează o multitudine de procese de dezvoltare, dar şi de boală.
(Nota Qui bono: Se pare că tocmai aceste microARN, despre care de abea de curând geneticienii ştiu câte ceva, au fost decenii de-a rândul considerate de virologi ca fragmente genetice, urme genetice ale unor virusuri, cum ar fi HIV sau HCV -hepatita C- adică au fost substituiţi aşa-numitelor retrovirusuri, astfel putându-se, cu bună ştiinţă sau nu, inventa tot felul de afecţiuni virale).
Concluzia tuturor acestor noi descoperiri poate fi doar una: proprietăţile şi caracteristicile unui om sunt cuprinse în genomul său, dar în acelaşi timp sunt determinate în cadrul sistemului deschis al moştenirii ereditare embrionale, care stabilesc ce fel de om va deveni din toate acestea. Chiar şi în cazul în care cresc în corpul mamei doi embrioni absolut identici până la ultima moleculă, în condiţii absolut identice, „totuşi se vor naşte deodată doi oameni diferiţi, şi nu unul singur de două ori“, ne asigură geneticianul berlinez Nikolaus Rajewsky. Iar aceasta fără vreo influenţă culturală sau educaţională!
Având în vedere complexitatea şi imposibilitatea de definire exactă a proceselor genetice, apar o serie de „viziuni“ noi asupra designului uman optimal (iarăşi ne jucăm de-a Dumnezeu!), dar şi o serie de avertismente asupra pericolelor cercetării genetice. Îndeletnicirile de genul „oră de lucru manual, lipit hârtiuţe colorate, etc.“ asupra genomului uman sunt lucruri mult prea periculoase şi în acelaşi timp mult prea complicate.
Iar fanteziile, conform cărora prin clonare se pot obţine artişti geniali, cercetători şi oameni de ştiinţă epocali sau pur şi simplu un om de treabă în copie identică cu modele deja existente, vor rămâne pentru vecie doar ceea ce sunt. Pure fantezii, simple vise!
Traducere: Qui bono

Qui bono

Mesaje : 5
Data de inscriere : 28/12/2009

Sus In jos

Cum vi se pare noul forum ? Empty Re: Cum vi se pare noul forum ?

Mesaj  scarface Lun Ian 04, 2010 2:04 am

Bine ai venit aici Quibono !
Un an nou fericit si cu impliniri la toata lumea !
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cum vi se pare noul forum ? Empty noul forum

Mesaj  tania62 Vin Ian 08, 2010 5:21 am

E super tare, doar e al nostru !!!! Si cred ca afectiunea mea pt administrator Smile (care nu tine de boala, ci de suflet) se transmite automat si asupra forumului !!!
Recunosc ca am fost tare puturoasa pe 2009 la semnat condica! Anul asta imi iau revansa ! Very Happy
tania62
tania62

Mesaje : 12
Data de inscriere : 20/11/2009
Varsta : 62
Localizare : calarasi

Sus In jos

Cum vi se pare noul forum ? Empty Foarte interesant!

Mesaj  adela domnescu Mier Oct 20, 2010 6:55 am

Felicitari pentru acest forum, este diferit, interesant si aduce foarte multe informatii, pentru ca oamenii sa inteleaga si sa puna in balanta medicina care se practica in romania cu toate riscurile ei, precum si toate alternativele la diverse terapii si totul despre diete, mancaruri si multe altele. Ca om normal, de rand, as putea spune ca am intrat in contact cu ambele parti ale medicinei si ambele m-au ajutat in diverse circumstante si probleme de sanatate si nu numai (respectiv medicii din spitale si terapeutul meu homeopat, acupunctura, precum si alte alternative). Imi place ca aici lumea poate afla informatii, mai ales cei neinitiati in domenii, precum si ca ca putem aprecia pericolele din jurul nostru. Este o initiativa excelenta, si imi pare rau ca nu am descoperit de mai demult, abia acum am inceput sa ma apuc de citit toate informatiile disponibile aici, si toate articolele si am mult pana prind din urma lumea.
De asemenea de vreo doua zile de cand citesc, am dat peste articole foarte foarte interesante, felicitari celor care se implica!
Dar as avea si o nelamurire, poate nu inteleg eu, ma refer la faptul daca este subiectiv sau obiectiv acest forum. In sensul ca peste tot, in toate articolele sunt tot felul de nume de medicamente, produse etc etc - ceea ce este logic, mai ales ca se vrea prezentarea efectului negativ al lor. Oricum nu lipsesc denumirile, asta mi-e clar. Dar de exemplu a fost un subiect in care o doamna postase metoda ei de slabire, care implica o dieta si nu stiu ce medicament - un nume pe care nu l-am retinut, evident, pentru ca in principiu nu cred in medicamente de acest gen, a fost contrazisa de o alta utilizatoare, cu care am fost de acord de altfel, dar apoi a fost cenzurat articolul ei, cu specificatia ca nu sunt sustinute reclamele. Asta este logic, dar pentru a fi date argumente impotriva acelui medicament, trebuia lasat si numele, la urma urmei persoana, doar sustinea propria experienta, asa cum fac toti cei care posteaza tratamentele naturopate sau homeopate disponibile lor si nu ii acuza nimeni ca fac reclame (evident homeopatele nu sunt toxice, dar in cazul de mai sus, trebuia lasata lumea sa aduca argumente)
Va inteleg punctul de vedere, atata doar ca riscati ca la prima vedere sa pareti subiectivi si partinitori, in sensul ca un om nu si poate posta experienta pozitiva decat daca are legatura cu medicina alternativa. ca si cum as zice ca eu am avut apendicita perforata si am fost tratata minunat de un chirurg de la un spital, dar nu am voie sa impartasesc aceasta experienta pentru ca nu am voie sa laud alt tip de medicina. (acesta a fost cazul meu) - exista dupa cum stiti si situatia in care apendicele este scos degeaba, si as putea sa scriu aici ca am auzit ca e bine sa ti--l scoti oricum, ca asa zice un mare medic. Si asta nu ar fi reclama pentru ca vor veni oameni care sa ma contrazica. Intelegeti argumentele mele? La limita decentei lasati oamenii sa spuna tot ce au de spus, pentru ca si daca spun lucruri gresite intotdeauna vor exista oameni care sa stie sa aduca argumentele necesare. Dar nu fiti subiectivi, pentru ca nu celor pe care ii cenzurati ci dvs va strica imaginea de fapt.
Va multumesc, astept cu nerabdare sa citesc in continuare informatii si articole noi!

adela domnescu

Mesaje : 9
Data de inscriere : 20/10/2010

Sus In jos

Cum vi se pare noul forum ? Empty Re: Cum vi se pare noul forum ?

Mesaj  scarface Mier Oct 20, 2010 7:14 am

Pe un forum ca acesta vin foarte multi oameni care plaseaza intr-un fel sau altul reclama. Cam odata pe saptamana.
Cele mai multe postinguri de reclama le sterg imediat si total. Nu este vorba de cenzura aici ci de calitatea si utilitatea informatiei. Daca vrem calitate trebuie sortat, alta solutie nu exista si imi este indiferent cine si ce crede unul sau altul.
Daca se doreste o discutie despre un anumit produs o las, dar o reclama nu o las.
Insa postingul acela mentionat de dvoastra este reclama clara.
Un om normal nu scrie de genul acesta si nu la primul post pe un forum.
Acum probabil ca dvoastra sunteti aceeasi persoana reala - sub alt nick - sau il cunoasteti pe cel care a scris acolo, asa ca e normal sa va "revoltati" de cenzura reclamei.

Este extrem de putin probabil ca un utilizator nou ca dvoastra sa vada atat de repede exact acel posting scris de un utilizator inregistrat doar cu cateva ore mai inainte si sa se planga aici TOCMAI de acel lucru. Laughing
Pana acum nimeni nu s-a plans de astfel de eliminari si cu atat mai putin primul utilizator nou.

Daca vreti sa stiti am vrut sa va elimin ca margareta666 deja pt. faptul ca v-ati pus 666 la id. Nu stiu daca stiti, cifra aceasta are o semnificatie satanica binecunoscuta si nu este ceva care se foloseste cand intram pe un forum cu tenta crestina.



scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cum vi se pare noul forum ? Empty Nu sunt eu margareta cum o fi!

Mesaj  adela domnescu Mier Oct 20, 2010 8:12 am

Nu sunt eu aceasta margareta, puteti sa verificati ip-uri sau ce se mai verifica, pentru a vedea cu siguranta acest lucru, si apoi sa ma acuzati de ceva ce nu am facut!!!
Iar forumul il citesc de foarta multa vreme, doar ca pana acum nu am vrut sa mi fac cont si sa ma implic in discutii, am citit foarte foarte multe articole, puteti sa intrebati si sa ma verificati daca nu ma credeti. Si am postat acest lucru, mi s-a parut firesc categoria "cum se pare noul forum?" - pentru ca mi s-a parut foarte subiectiva toata actiunea. Poate a fost reclama, desi mie nu mi s-a parut absolut deloc, si intr-adevar poate ati sters mai multe reclame pe care nu le-am vazut eu, dar pe acesta am apucat sa il citesc si sa il vad.
Si in plus, de ce va atacati si acuzati un om pentru ca nu a fost de acord cu subiectivismul? In rest am spus numai lucruri bune si sunt total de acord cu ce sustineti si ce se intampla.

Deci va rog, verificati IP-uri, desi am o retea comuna, ma indoiesc ca aceasta margareta sta in bloc cu mine ca sa fie o problema, si astept scuze.
De altfel, eu mi-am folosit numele intreg nu niste cifre sau altceva.

Nu stiu ce varsta aveti, dar va anunt ca sunt o doamna mai inaintata in varsta (51 de ani) si nu am facut niciodata nimic demn de rusine, sau pentru care sa nu fiu tratata cu respect.

Astept scuzele dumneavoastra, evident dupa verificarile care urmeaza a fi facute pentru a va asigura ca nu sunt aceasta margareta.

Inca o data dati dovada de subiectivism, insultandu ma direct, fara dovezi.

adela domnescu

Mesaje : 9
Data de inscriere : 20/10/2010

Sus In jos

Cum vi se pare noul forum ? Empty Re: Cum vi se pare noul forum ?

Mesaj  scarface Sam Oct 30, 2010 9:27 am

Buna seara,
nu v-am "acuzat", ci am presupus doar. Este cam batator la ochi cand doua persoane intra consecutiv, una plaseaza reclama si
cealalta ii ia apararea, de aceea am presupus ce am presupus. Nu v-am jignit cu nimic, deci nu am de ce sa-mi cer iertare.
Insa imi cer scuze ca v-am banuit in mod gresit ca ati fi aceeasi persoana, sper ca asta sa nu fie considerata o jignire.
Numai imprejurarile circumspecte au dus la aceasta banuiala. Permiteti-mi sa raman mai departe subiectiv, tot asa cum
sunteti si dvoastra si oricine :-) ( insulta pe care o aduceti in discutie este si mai subiectiva decat pozitia mea criticata).
Nu am de ce sa va verific, va cred pe cuvant. Sper ca acum e totul ok.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cum vi se pare noul forum ? Empty Re: Cum vi se pare noul forum ?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum