Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ce contine o paine graham Vel Pitar !

3 participanți

In jos

Ce contine o paine graham Vel Pitar ! Empty Ce contine o paine graham Vel Pitar !

Mesaj  DanC Lun Iun 06, 2011 2:16 am

Iata ca exista si brutari fara secrete!(-:
Am cumparat o paine graham de pe litoral si nu am putut sa nu evidentiez o eticheta mare ,alba pe care am citit-o la masa.
Si zice asa:

Ingrediente:faina de grau alba,apa,faina graham 21 %,drojdie,sare iodata,emulsifiant:esteri mono si diacetil tartric,ai mono si digliceridelor cu acizi grasi,faina de soia,agent reducator:L-cisteina,dextroza,antioxidant:acid ascorbic,conservant:propionat de calciu,acid sorbic,enzime.Contine gluten ,faina soia.

Ce totusi nu pot intelege,nu ar fi mai ieftin pentru ei sa o faca doar din faina ,drojdie ,sare si apa???De ce baga atatea porcarii intr-o banala paine?
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Ce contine o paine graham Vel Pitar ! Empty Re: Ce contine o paine graham Vel Pitar !

Mesaj  thaisia Joi Aug 15, 2013 7:17 am

am vazut pe net pe undeva...o reteta foarte usoara de paine.....lasi grau la inmuiat 24 de ore in apa, a doua zi il speli, il macini, adaugi putina sare si il pui la copt...fara aditivi, drojdie sau altceva. si mai stiu de la un brutar, ca intr-o paine neagra, sau integrala nu e nevoie sa pui drojdie, sau aditivi de crestere, pentru ca taratea are rolul asta.

thaisia

Mesaje : 40
Data de inscriere : 15/01/2013

Sus In jos

Ce contine o paine graham Vel Pitar ! Empty Re: Ce contine o paine graham Vel Pitar !

Mesaj  antoniotoni Vin Ian 19, 2018 11:12 am

Foarte interesanta reteta cu graul la inmuiat. A incercat cineva? Trebuie framantat aluatul si lasat la dospit?

Intradevar painea din romania este inexistenta. Chiar si brutariile care se lauda ca fac paine cu maia nu sunt corecti si adauga zahar sau miere.
Pacat ca nu exista educatie in igiena alimentara sanatoasa.

antoniotoni

Mesaje : 4
Data de inscriere : 18/01/2018

Sus In jos

Ce contine o paine graham Vel Pitar ! Empty Re: Ce contine o paine graham Vel Pitar !

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum