Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

legat de acizii omega 3

5 participanți

In jos

legat de acizii omega 3 Empty legat de acizii omega 3

Mesaj  corinaandra Mier Noi 25, 2009 5:00 am

legat de acizii omega 3 de care tot aud in ultima vreme ca este bine sa avem multi in alimentatie. din ce se iau? adica stiu ca se iau din peste- dar nu stiu ce peste si in ce fel sa fie pregatit. si in plus nu prea mananc peste- mai niciodata. alta sursa? pastilute naturiste ceva exista?

corinaandra

Mesaje : 214
Data de inscriere : 25/11/2009
Varsta : 39
Localizare : bucuresti

Sus In jos

legat de acizii omega 3 Empty Re: legat de acizii omega 3

Mesaj  scarface Mier Noi 25, 2009 5:29 am

Acest acizi se gasesc in alimente naturale si nu trebuie cumparati sub forma de pastile (scumpe) si in care acesti acizi
se gasesc deja in stadiu de descompunere.
Acizii grasi esentiali se gasesc cel mai mult in :
- in orice ulei nerafinat. Cel mai bun este cel de floarea soarelui. Incearca sa cumperi acest ulei la plafar sau la un magazin naturist. Mananca cu/pe paine zilnic o lingura. 1-2 lingurite zilnic sunt suficiente.
Daca industria alimentara nu ne-ar rafina uleiul in mod fortat si ne-av vinde margarina toxica atunci nimeni nu ar avea
nevoie e acest ulei. Preconceptia ca uleiul ar bun numai crud si deci fara sa fie folosit la gatit este gresita. Uleiul devine toxic
de abia la temeperaturi inalte sau prin rafinare.

O alternativa este uleiul de masline nerafinat, dar acesta are o influenta un pic negativa la plamani si are trebui evitat in cazul tau. In afara de asta este scump si de aceea des declarat fals ca fiind doar presat la rece si nerafinat.
In rest este bun si acesta. Trebuie evitate uleiul de soia si de rapita caci aceste planet nu sunt sanatoase si in plus sunt si modificate genetic.

O alternativa buna sunt sunt semintele de floarea soarelui. Sparge zilnic seminte !
- alune si nuci (cele mai sanatoase sunt migdalele. Nucile trebuie evitate la boli de plamani, alunele de orice fel in excess sunt dauntoare ca orice exces de proteine, fie ele si vegetale)
- seminte de dovleac
- cereale integrale (grau, ovaz, etc.)

P.S.: Am spus mereu ca singura hrana integrala si cu grasimi esentiale a romanului sunt coliva si semintele !
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

legat de acizii omega 3 Empty Re: legat de acizii omega 3

Mesaj  maya40 Dum Apr 07, 2013 8:32 am

despre uleiul de dovleac ce parere aveti?
maya40
maya40

Mesaje : 53
Data de inscriere : 14/01/2013
Varsta : 54

Sus In jos

legat de acizii omega 3 Empty Re: legat de acizii omega 3

Mesaj  scarface Dum Apr 07, 2013 9:40 pm

Uleiurile din seminele plantelor care NU au fost creeate de Dumnezeu pentru a creea ulei pot fi privite ca medicamente mai degraba si nu ca hrana. Ulei se gaseste practic peste tot
si are efect in functie de planta.
Eu folosesc numai ulei de floarea soarelui.
Hildegard von Bingen scrie despre uleiul de masline ca nu este prea bun de mancat ci de facut creme si alifii cu el.
Mie niciodata nu mi-a placut gustul uleiuilui de masline.
Cat primeste acizii omega 3, acestia nu sunt deloc sanatosi, este o propaganda mincinoasa.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

legat de acizii omega 3 Empty Re: legat de acizii omega 3

Mesaj  corix Dum Apr 07, 2013 10:41 pm


corix

Mesaje : 570
Data de inscriere : 24/05/2012
Varsta : 54
Localizare : craiova

Sus In jos

legat de acizii omega 3 Empty Re: legat de acizii omega 3

Mesaj  Carmen Covrig Mar Oct 28, 2014 6:53 am

Am citit foarte multe reportaje despre uleiurile vegetale extravirgine,si va pot spune din experienta proprie ca au un efect FABULOS,asupra colesterolului si trigliceridelor.Sotul meu avea colesterolul 280,si trigliceridele 390 (valori foarte mari).In urma unei emisiuni pe care am urmarit-o la tv,la care a fost invitat un medic de la un spital de Cardiologie din Bucuresti,am pus in aplicare acest tratament pe sotul meu(acest medic a pus in aplicare pe pacientii sai,acest tratament,la care rezultatele au fost spectaculoase.P.S. Dimineata pe stomacul gol o lingura ulei de NUCA + o lingura ulei de ARMURARIU,timp de 42 de zile (nu stiu de ce 42, si nu 40 sau 45).Va repet,am facut proba pe sotul meu ,care de la rezultatele anterioare,a ajuns la colesterol 190 si trigliceride 160!!!! Pai cu toate medicamentele de pe piata,nu reusea sa ajunga la asemenea rezultate,dupa atat de putin timp.Natura ne da tot!!!!Doar noi trebuie sa avem grija, de ce bagam in gura!!!

Carmen Covrig

Mesaje : 20
Data de inscriere : 22/10/2014

Sus In jos

legat de acizii omega 3 Empty Re: legat de acizii omega 3

Mesaj  scarface Mar Oct 28, 2014 7:08 am

uleiul de armurariu cat si cel de nuca este remediu si nu aliment.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

legat de acizii omega 3 Empty Re: legat de acizii omega 3

Mesaj  Carmen Covrig Mar Oct 28, 2014 8:02 am

Buna,Scarface,dar n-am spus ca sunt alimente.Oricum conteaza efectul acestor uleiuri.Si cel de canepa este f bun.

Carmen Covrig

Mesaje : 20
Data de inscriere : 22/10/2014

Sus In jos

legat de acizii omega 3 Empty Re: legat de acizii omega 3

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum