Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Macerat de urzică pentru stropit plantele: insecticid, fungicid, îngrăşământ

3 participanți

In jos

Macerat de urzică pentru stropit plantele: insecticid, fungicid, îngrăşământ Empty Macerat de urzică pentru stropit plantele: insecticid, fungicid, îngrăşământ

Mesaj  andrei Joi Apr 21, 2011 11:54 pm

Prepararea maceratului de urzică este extrem de simplă:

se pune o mână bună de urzici într-o găleată cu apă (raportul este de 10kg la 100l de apă)
se acoperă și se lasă să fermenteze câteva zile
se amestecă din când în când
se obține o soluție extrem de urât mirositoare (semn că este gata maceratul)
soluția diluată 1/10 poate fi stropită pe plante

Sursa: http://hobbygradina.ro/2010/05/27/macerat-de-urzica-insecticid-fungicid-ingrasamant/
andrei
andrei

Mesaje : 259
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 44
Localizare : Craiova

Sus In jos

Macerat de urzică pentru stropit plantele: insecticid, fungicid, îngrăşământ Empty Re: Macerat de urzică pentru stropit plantele: insecticid, fungicid, îngrăşământ

Mesaj  scarface Vin Apr 22, 2011 12:08 am

Intr-un vas de cupru are efect si mai bun...
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Macerat de urzică pentru stropit plantele: insecticid, fungicid, îngrăşământ Empty Re: Macerat de urzică pentru stropit plantele: insecticid, fungicid, îngrăşământ

Mesaj  corix Mier Iun 26, 2013 12:16 pm

Anul acesta, pentru prima data am folosit si noi maceratul de urzici in gradina.
Este foarte, foarte bun! Imediat se observa la plante si la copaci dupa ce l-am folosit: sunt mai viguroase, rodul mai bogat, mai frumos, creste mai repede...
cheers

corix

Mesaje : 570
Data de inscriere : 24/05/2012
Varsta : 54
Localizare : craiova

Sus In jos

Macerat de urzică pentru stropit plantele: insecticid, fungicid, îngrăşământ Empty Re: Macerat de urzică pentru stropit plantele: insecticid, fungicid, îngrăşământ

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum