Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Femeie insarcinata nedepistata de medici naste in spital la toaleta

4 participanți

In jos

Femeie insarcinata nedepistata de medici naste in spital la toaleta Empty Femeie insarcinata nedepistata de medici naste in spital la toaleta

Mesaj  scarface Mier Apr 06, 2011 3:08 am

Se pare ca medicina nu este in stare nici macar sa diagnostice o sarcina.
http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/femeia-care-a-nascut-in-wc-ul-spitalului-m-au-trimis-sa-elimin-pietrele.html

Medicii de la Valcea au confundat un copil cu o tumoare. A nascut in WC

Pacienta a suferit un soc cand a vazut copilul, dupa ce fusese indrumata catre toaleta sa incerce sa elimine presupusele pietre la rinichi. "Am vazut ca este un copil in toaleta, am avut un soc si am lesinat. M-a gasit acolo o femeie care intrase. Era plin de sange peste tot... Am lesinat si nu-mi mai aduc aminte nimic", spune femeia.

Desi i-au facut o ecografie si au palpat-o, doctorii de la Spitalul Judetean Ramnicu Valcea nu au realizat ca pacienta era in travaliu. La fel de priceput a fost si medicul de familie care o consultase inainte. "Medicul de familie mi-a zis ca am ceva la ficat si mi-a prescris suplimente alimentare", povesteste femeia.

Acum, toti cei responsabili dau din colt in colt. "Nu stim cum de colegii nu si-au dat seama. I-au facut analize de sange, din care rezulta ca nu este insarcinata. Intr-adevar i s-a facut ecografie si a rezultat ca are pietre la rinichi si s-a vazut o formatiune pentru care a fost indrumata catre chirurgie", explica medicii.

Atat femeia, cat si copilul au fost transferati la maternitatea din Ramnicu Valcea si sunt in afara oricarui pericol. Pacienta mai are acasa trei copii si deocamdata nu a facut nicio plangere impotriva medicilor.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Femeie insarcinata nedepistata de medici naste in spital la toaleta Empty Nici cu pacienta nu mi-e rusine!!!!!!!

Mesaj  alexiaiuli Lun Apr 11, 2011 10:30 pm

Pai se pare ca nici pacienta nu e mai prejos.Cum sa fii insarcinata si sa nu stii?! Inteleg ca iti vine menstruatia peste dar mai sunt si alte semne de sarcina.Nu a simtit si ea ca i se misca copilul prin burta?Nu a avut greturi? Nu i s-au marit sanii?Nu a simtit cum s-a pregatit copilul de nastere si acea senzatie de apasare pe uter, de tragere in jos?!Mai ales ca a mai avut 3 sarcini.
alexiaiuli
alexiaiuli

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 46
Localizare : http://bio-vital.blogspot.com/

Sus In jos

Femeie insarcinata nedepistata de medici naste in spital la toaleta Empty Re: Femeie insarcinata nedepistata de medici naste in spital la toaleta

Mesaj  Mada lina Dum Iun 14, 2015 11:56 am

Este foarte usor sa punem o eticheta fara sa stim lucrurile in esenta, ce s-a intamplat exact.
Sunt femei care nu au stiut ca sunt insarcinate decat atunci cand au nascut sau cand au ajuns la spital si medicul, unul priceput
le-a spus.
Eu cunosc o femeie care a nascut la 46 de ani fara sa stie ca este insarcinata, chiar daca a mai nascut cu 20 de ani inainte.
Lipsa ciclului menstrual a pus-o pe seama menopauzei.
Ea era mai plinuta si nu se vedea foarte tare ca ii crestea burta, kg in plus a crezut ca le pune din cauza schimbarilor de la menopauza.
Greata si starile de rau, a crezut ca le are pentru ca avea grija de matusa ei paralizata si foarte grav bolnava.
Copilul misca ca un fluture si rar, credea ca doar i se pare, gaze, etc.
A ajuns la spital pentru ca au inceput contractiile, medicii i-au confirmat, a nascut un copil sanatos.
Acum are 12 ani si este foarte bine, olimpic, foarte echilibrat.

Da, exista medici care nu stiu de capul lor, media la Carol Davila in 2013 a fost de 6,5.
Sunt foarte putini medici care stiu ce fac, eu cunosc un medic care stie cand o femeie este insarcinata si cate saptamani are sarcina doar printr-un control cu ambele maine pe partea inferioara a abdomenului femeii. Si tot mai putini care trateaza pacientul ca un intreg, minte, suflet si corp.

Mada lina

Mesaje : 56
Data de inscriere : 22/05/2015

Sus In jos

Femeie insarcinata nedepistata de medici naste in spital la toaleta Empty Re: Femeie insarcinata nedepistata de medici naste in spital la toaleta

Mesaj  ginela Lun Iun 15, 2015 7:58 am

Hai,na, pe asta nu o mai cred, avea acasa trei copii si zice ca nu stia ca e insarcinata ?
Daca la ecograf au vazut ca are pietre la rinichi n-au auzit si bataile de inima ale copilului ? Cum sa confunzi un copil viu cu o tumoare...... greu de crezut.

Poate o femeie nestiutoare care n-a mai nascut niciodata sa i se intimple una ca asta dar, in general, o femeie nu are cum sa nu observe schimbarile care se produc in corpul ei.

ginela

Mesaje : 44
Data de inscriere : 04/03/2014

Sus In jos

Femeie insarcinata nedepistata de medici naste in spital la toaleta Empty Re: Femeie insarcinata nedepistata de medici naste in spital la toaleta

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum