Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Tratament Homeopat Candida

4 participanți

In jos

Tratament Homeopat Candida Empty Tratament Homeopat Candida

Mesaj  aiustia Mier Mar 16, 2011 6:40 am

Buna ziua.
Sufer de Candida de mai bine de 4 ani. Este localizata atat la nivel bucal, cat si la cel vaginal. De asemenea, prezint si la unghiile de la picioare semne ale acestie ciuperci.
Am urmat nenumarate tratamente impotrivate aceasteia, trecandu-mi pe moment cu Nistatina la nivel bucal si cu o combinatie de medicamente la nivel vaginal, insa au tot fost prezente recidive.
Doresc sa incerc un remediu homeopat, pentru ca aceasta pare cam ultima solutie pentru mine. Am inceput sa elimin din alimentatie zaharul si painea (drojdia) - pe cat posibil.
Am achizitionat de la farmacie granulele homeopatice Candida CH 200, impreuna cu o pasta de dinti homeopatica (m-am informat in legatura cu substantele si alimentele care trebuiesc evitate in timpul tratamentului).
Doresc sa va intreb ce gramaj/ cate granule si la ce einterval de timp ar trebui sa iau acestea granule avand in vedere situatia mea.

Doresc sa va intreb la cat timp se poate incepe un nou tratament homepatic, insa de aceasta data pt Stafilococ.
De aseamenea, doresc sa va rog intreb daca vitaminele pentru par/ unghii/ piele, sunatoarea, cordyceps-ul etc trebuiesc eliminate din alimentatie pe parcursul acestui tratament. Mai mult, daca mi-ati putea indica ceva mancaruri pe care totusi le-as putea consuma, as fi recunoascatoare, pentru ca din cate am citit, nu imi raman prea multe alternative.

Va multumesc anticipat.

aiustia

Mesaje : 1
Data de inscriere : 16/03/2011

Sus In jos

Tratament Homeopat Candida Empty Re: Tratament Homeopat Candida

Mesaj  DanC Joi Feb 21, 2013 10:03 pm

DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Tratament Homeopat Candida Empty candida

Mesaj  medeea Dum Feb 05, 2017 12:16 pm

as vrea sa stiu exact care este conflictul pentru candida si care sunt sinele pentre care tot apare
medeea
medeea

Mesaje : 5
Data de inscriere : 12/09/2016

Sus In jos

Tratament Homeopat Candida Empty Re: Tratament Homeopat Candida

Mesaj  scarface Dum Feb 05, 2017 12:28 pm

ce fel de candida ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Tratament Homeopat Candida Empty Re: Tratament Homeopat Candida

Mesaj  medeea Sam Feb 18, 2017 1:51 pm

scarface a scris:ce fel de candida ?
candida genitala
medeea
medeea

Mesaje : 5
Data de inscriere : 12/09/2016

Sus In jos

Tratament Homeopat Candida Empty Re: Tratament Homeopat Candida

Mesaj  scarface Sam Feb 18, 2017 2:07 pm

candida este o eticheta alopata...ce conteaza sunt simptomele reale, care pot fi foarte diferite de la o persoana la alta.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Tratament Homeopat Candida Empty Re: Tratament Homeopat Candida

Mesaj  medeea Sam Feb 18, 2017 2:41 pm

scarface a scris:candida este o eticheta alopata...ce conteaza sunt simptomele reale, care pot fi foarte diferite de la o persoana la alta.
simtomele sunt cat se poate de comune,mancarimi insuportabile,usturimi,scurgeri fara miros,dar corozive de-a dreptul
medeea
medeea

Mesaje : 5
Data de inscriere : 12/09/2016

Sus In jos

Tratament Homeopat Candida Empty Re: Tratament Homeopat Candida

Mesaj  scarface Sam Feb 18, 2017 3:34 pm

mancarimile si usturimile nu au nimic cu candida adevarata conform NMG,  care apare cand este destramat un tesut cu ajutorul micobacteriilor care a crescut mai inainte. De aceea conteaza simptomele reale. La acest proces nici nu exista mancarime de altfel.

Mancarimea si usturimile pot fi insa provocate de secretia "coroziva", desi ma indoiesc ca exista asa ceva.
Mancarimile apar in mucoasa vaginala de la un conflict de separare sexuala.
Ori ceva legat de un barbat (penis) ori legat de separare de simptomele deranjante.
Probabil ca mancarimea a aparut mai tarziu dupa ce ai realizat ca ai "candida".
Adica ai vrut sa scapi de ea dar nu ai putut...conflict de separare...

Secretia poate sa fie din vagin, din uter, din trompele uterine. E cam greu de spus. Fiecare are alt conflict.
Usturimile pot fi date de secretie daca este acida/coroziva in momentul cand mucoasa este sensibila.
Cum arata secretia ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Tratament Homeopat Candida Empty Re: Tratament Homeopat Candida

Mesaj  medeea Dum Feb 19, 2017 1:17 pm

scarface a scris:mancarimile si usturimile nu au nimic cu candida adevarata conform NMG,  care apare cand este destramat un tesut cu ajutorul micobacteriilor care a crescut mai inainte. De aceea conteaza simptomele reale. La acest proces nici nu exista mancarime de altfel.

Mancarimea si usturimile pot fi insa provocate de secretia "coroziva", desi ma indoiesc ca exista asa ceva.
Mancarimile apar in mucoasa vaginala de la un conflict de separare sexuala.
Ori ceva legat de un barbat (penis) ori legat de separare de simptomele deranjante.
Probabil ca mancarimea a aparut mai tarziu dupa ce ai realizat ca ai "candida".
Adica ai vrut sa scapi de ea dar nu ai putut...conflict de separare...

Secretia poate sa fie din vagin, din uter, din trompele uterine. E cam greu de spus. Fiecare are alt conflict.
Usturimile pot fi date de secretie daca este acida/coroziva in momentul cand mucoasa este sensibila.
Cum arata secretia ?
Secretia este normala unui vagin sanatos,doar ca uneori se transforma intr-o masa branzoasa.Cand spun coroziva ma refer la faptul ca efectiv se crapa pielea intre vagin si anus,si la capatul opus al vulvei
medeea
medeea

Mesaje : 5
Data de inscriere : 12/09/2016

Sus In jos

Tratament Homeopat Candida Empty Re: Tratament Homeopat Candida

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum