Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

niveluri diferite de vibratie

2 participanți

In jos

niveluri diferite de vibratie Empty niveluri diferite de vibratie

Mesaj  simona68 Mar Sept 20, 2011 9:24 pm

Buna.
Am o nedumerire de mai mult timp privitor la interactiunile remediilor homeopatice cu diferite alimente sau substante uzuale. Am inteles ca remediul homeopatic nu se bazeaza pe ceva palpabil in plan material, in continutul lui nemaigasindu-se nicio molecula din substanta respectiva(mai ales la potentele inalte). Este clar ca el actioneaza la nivel energetic, are o alta vibratie decat medicamentele, remediile fitoterapeutice, deci tot felul de ceaiuri tincturi, etc. De ce ar fi atunci influentat de menta care se gaseste intr-o pasta de dinti si de alte numeroase substante care sunt contraindicate in tratamentul homeopat?
Zilele trecute, am incercat sa anihilez efectele unui medicament si tot aruncand apa din sticulta de 15 ori pentru a realiza dilutia respectiva, am realizat si mai bine ca efectiv la spalatul vaselor si clatitul lor cat mai bine tot sunt sanse sa mai fie ceva pe o farfurie, decat vreo molecula din medicament in sticluta mea.
Mi-aduc aminte ca acum vreo 15 ani cand am apelat prima oara la homeopatie, seful laboratorului de analize unde faceam mereu uroculturi a ras de mine spunand ca inseamna ca si el se trateaza cu detergentii cu care spala sotia lui vesela. Asta a fost parerea lui, dar eu am mers pe drumul meu.

simona68

Mesaje : 10
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

niveluri diferite de vibratie Empty Re: niveluri diferite de vibratie

Mesaj  scarface Mar Sept 20, 2011 11:09 pm

Substantele care actioneaza negativ sau antidoteaza homeopatele sunt mereu substante care afecteaza nervii, caci actiunea remediilor homeopate se petrece la nivelul nervi-suflet: cafea, musetel. Camfora e o substanta mai ciudata care actioneaza la alt nivel probabil sau la acelasi nivel dar nimeni nu stie. Menta nu e atat de importanta si frecventa ca antidot. In orice caz, anumite substanta materiale au si un efect energetic sau asupra nervilor eterici care fac legatura intre nervii materiali si suflet. Este o diferenta intre o substanta diluata intamplator si una diluata si DINAMIZATA pt. a face un remediu homeopat. Un detergent diluat nu are nici un efect, altceva este insa un remediu facut din detergent.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

niveluri diferite de vibratie Empty remediul pt anihilarea unui tratament medicamentos

Mesaj  simona68 Mar Sept 20, 2011 11:32 pm

nu s-ar putea face cu paharul si hartia pe care sa scriu denumirea medicamentului? s-ar scuti astfel o groaza de timp pt prepararea dilutiilor succesive, plus ca s-ar evita unele erori. Nici nu stiu daca am numarat bine ca sa ajung la dilutia respectiva.

simona68

Mesaje : 10
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

niveluri diferite de vibratie Empty Re: niveluri diferite de vibratie

Mesaj  scarface Mier Sept 21, 2011 12:07 am

Bineinteles ca se poate.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

niveluri diferite de vibratie Empty Re: niveluri diferite de vibratie

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum