Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

A murit mitropolitul Ardealului, Bartolomeu Anania!

In jos

A murit mitropolitul Ardealului, Bartolomeu Anania! Empty A murit mitropolitul Ardealului, Bartolomeu Anania!

Mesaj  Lucecita Mar Feb 01, 2011 6:10 am

Mai precis Mitrolpolitul Clujului, Albei, Crisanei si Maramuresului ieri, in jurul orei 20.
Eu pot spune ca sunt crestina, nu neaparat crestin-ortodoxa cum m-am nascut, desi am mai pastrat unele elemente din aceasta religie. Eu am analizat dupa puterile mele si capacitatile mele teologia, religiile, iar concluzia la care am ajuns deocamdata este ca adevarata religie e cea crestina (in spiritul ei si nu dupa diferite forme de manifestare mai mult sau mai putin autentice), cat mai aproape de ceea ce Iisus a lasat ca si model odata cu viata lui si noua lege pe acest pamant.
Fara a intra in detalii, fiind mai demult si practicanta si locuind in Cluj-Napoca, vreau sa va impartasesc din experienta mea fata de Bartolomeu Anania, fara a intra in orice fel de discutii legate de traditii bisericesti, controverse BOR, dogme s.a.m.d. Astfel, pot spune ca pana cu ceva timp in urma frecventam duminica slujba la catedrala ortodoxa, iar pana la un moment dat cand starea de sanatate a mitropolitului i-a permis acest lucru, slujea dumnealui, inclusiv predicile de dupa Sf Liturghie. Asa, am ajuns sa ma simt confortabil (psihic si cu inima) de ceea ce acest om spunea si transmitea. Propozitii potolite, invataminte pe care le explica f frumos, mult bun-simt si intelepciune. Fiind un om f erudit, avea capacitatea de a se adresa cu un limbaj accesibil si formulari tuturor categoriilor sociale, pentru a fi inteles.- o mare calitate-. Uneori am avut placerea de a-l intalni la Manastirea Nicula, unde slujea din cand in cand, aceasta locatie fiindu-i a doua resedinta si foarte la inima.
In 2001 termina de retradus Biblia cu mult succes, care devine apoi Biblia oficiala a Sfantului Sinod. Eruditia, dar si claritatea si logica explicatiilor de sub-sol se remarca imediat.
Bartolomeu Anania , Dumnezeu sa te aiba in slava lui!!
Lucecita
Lucecita

Mesaje : 22
Data de inscriere : 27/09/2010

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum