Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

cum educam copiii incapatanati

5 participanți

In jos

cum educam copiii incapatanati Empty cum educam copiii incapatanati

Mesaj  rabarbar Dum Ian 02, 2011 12:55 pm

Fie ca este doar o perioada specifica varstei sau o trasatura de caracter, unii copii, printre care si al meu:), se incapataneaza sa asculte.

In ultima perioada am aplicat doua metode care au avut succes si vreau sa vi le impartasesc. Metodele pot fi aplicate unui copil de 3-5 ani.

Deoarece uneori copiii sunt suparati pe parinti, datorita unor certuri sau mici observatii, se impotrivesc pur si simplu, doar ca sa ii pedepseasca si ei pe parinti. Asa se intampla, cand o rog pe fiica mea sa se ridice din pat si sa se pregateasca pt gradinita si ea tot amana momentul, invocand tot felul de motive. Ei ii place tare mult sa ne jucam de-a teatrul de papusi si interactioneaza f bine cu personajele pe care noi, parintii, le jucam. Asa ca in loc sa ma enervez dimineata ca nu vrea sa se pregateasca, incep si interpretez un personaj, de exemplu un iepuras care se grabeste sa ajunga la gradinita la timp. Ca prin minune functioneaza mereu si fiica-mea e super bine dispusa si motivata sa se pregateasca.

O alta metoda pe care o folosesc e ca pe un ton calm, fara sa sune a amenintare sau altceva, deci pe un ton neutru, sa-i spun ca accept ca ea sa ramana in pat, dar, din pacate, va pierde intalnirea cu prietenii de la gradinita. Incep sa-mi fac altceva de lucru si surpriza, o vad dupa cateva momente pregatindu-se de gradinita. La fel procedez si cu imbracatul in pijama si cu alte activitati, pe care nu prea le place.


rabarbar

Mesaje : 9
Data de inscriere : 13/11/2010

Sus In jos

cum educam copiii incapatanati Empty Re: cum educam copiii incapatanati

Mesaj  alexiaiuli Dum Ian 02, 2011 11:04 pm

Esti fericita ca merge asa ceva.Bebelina mea are 5 ani si jumatate si un munte de personalitate.Nu merge mai nimic.Daca ea vrea neaparat ceva, obtine indiferent de mijloacele folosite.Si vorbeste atat de mult de parca ar avea target pe vorbit.Eu ma simt depasita. Sad
alexiaiuli
alexiaiuli

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 46
Localizare : http://bio-vital.blogspot.com/

Sus In jos

cum educam copiii incapatanati Empty Re: cum educam copiii incapatanati

Mesaj  scarface Lun Ian 03, 2011 2:17 pm

Alexiaiuli, poate ar trebui sa-i dai un remediu homeopat. Suna a Lachesis comportamentul ei.
Cu Bach ai incercat ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

cum educam copiii incapatanati Empty Re: cum educam copiii incapatanati

Mesaj  alexiaiuli Mier Ian 05, 2011 3:48 am

Nu am incercat cu Bach, nu prea stiu ce sa ii dau.
alexiaiuli
alexiaiuli

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 46
Localizare : http://bio-vital.blogspot.com/

Sus In jos

cum educam copiii incapatanati Empty Re: cum educam copiii incapatanati

Mesaj  andrei Mier Ian 05, 2011 11:31 am

andrei
andrei

Mesaje : 259
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 44
Localizare : Craiova

Sus In jos

cum educam copiii incapatanati Empty Re: cum educam copiii incapatanati

Mesaj  alexiaiuli Mier Ian 05, 2011 10:36 pm

M-am uitat de cand a fost postat pe forum dar sa fiu sincera o prefer asa cum mi-a dat-o Dumnezeu.Chiar daca muncesc putin ca sa ma impun in fata ei.Atunci cand e la gradinita sau cand doarme, ma plictisesc fara ea Smile .
alexiaiuli
alexiaiuli

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 46
Localizare : http://bio-vital.blogspot.com/

Sus In jos

cum educam copiii incapatanati Empty Re: cum educam copiii incapatanati

Mesaj  andrei Joi Ian 06, 2011 1:00 am

Asta e alta problema, mai devreme ai spus ca nu prea stii ce sa-i dai Smile
andrei
andrei

Mesaje : 259
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 44
Localizare : Craiova

Sus In jos

cum educam copiii incapatanati Empty Re: cum educam copiii incapatanati

Mesaj  scarface Joi Ian 06, 2011 1:45 am

Sfaturi direct de la Dumnezeu despre educatia copiilor:
http://www.leacuri.net/html/heliopatie/despre_sanatate.htm#_Toc191489269
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

cum educam copiii incapatanati Empty Re: cum educam copiii incapatanati

Mesaj  alexiaiuli Joi Ian 06, 2011 6:08 am

Andrei, as vrea sa fie mai linistita dar nu cred ca o sa ii dau vreodata ceva.Nu ar mai fi ea.Scarface, o sa citesc cu atentie acele sfaturi.Multumesc.
alexiaiuli
alexiaiuli

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 46
Localizare : http://bio-vital.blogspot.com/

Sus In jos

cum educam copiii incapatanati Empty Re: cum educam copiii incapatanati

Mesaj  andrei Joi Ian 06, 2011 6:31 am


Pai ideea nu era sa o "droghezi" ci sa-i modelezi caracterul Smile. Dat fiind ca sufletul copiilor se formeaza din sufletul parintilor si parintii au trecut prin acelasi proces samd pot exista niste "boli" care s-au tot transmis si care e bine sa fie vindecate intr-un fel sau in altul. Una din modalitati este cu remediile Bach si din ai scris anterior am inteles ca ai vrea sa intervii pentru a vindeca anumite tendinte care nu sunt bune asa ca ti-am sugerat una din modalitati Smile. Eu nu iti spun sa-i dai sau nu ceva sau sa faci sau nu ceva ci doar ti-am indicat o modalitate de a vindeca anumite probleme Smile.
andrei
andrei

Mesaje : 259
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 44
Localizare : Craiova

Sus In jos

cum educam copiii incapatanati Empty Re: cum educam copiii incapatanati

Mesaj  scarface Joi Ian 06, 2011 7:58 am

Alixiaiuli, hai ca esti nostima ! :-) Mai intai te plangi de caracterul copilului, pe urma il crezi ca fiind "ideal" si crezi ca orice posibilitate naturala de a-l influenta in bine ar fi "negativa". Ce s-a intamplat cu tine ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

cum educam copiii incapatanati Empty Re: cum educam copiii incapatanati

Mesaj  alexiaiuli Lun Ian 10, 2011 4:52 am

Very Happy Nu se intampla nimic.Sunt doar mama si simpla idee de a-i face ceva copilului ma face sa imi ies din minti.Hai sa ma explic:nu neaparat ma plang de caracterul ei, doar ca vorbeste atat de mult incat ma capiaza uneori.Nu vad pofta ei de vorba ca un lucru neaparat negativ doar ca si eu vorbesc destul de mult la serviciu si uneori am nevoie de liniste si nu prea fac fata debitului ei verbal.Nici ideala nu o vad doar ca este COPILUL MEU si oricum ar fi, e cea mai si cea mai.Nici nu vreau un copil ideal.Asta e personalitatea ei.Nu vreau sa intervin cu remedii Bach pentru ca sunt convinsa ca se va schimba in timp.Probabil peste cativa ani o sa fiu nevoita sa ii scot cuvintele din gura cu clestele.
alexiaiuli
alexiaiuli

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 46
Localizare : http://bio-vital.blogspot.com/

Sus In jos

cum educam copiii incapatanati Empty Re: cum educam copiii incapatanati

Mesaj  scarface Lun Ian 10, 2011 5:24 am

Remediile nu schimba personalitatea ci regleaza numai ce nu este normal.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

cum educam copiii incapatanati Empty Re: cum educam copiii incapatanati

Mesaj  Mada lina Vin Mai 22, 2015 9:40 am

Partea a doua este psihologie inversa. Este ca si cum ai dezarma si celalalt nu mai are cu cine sa se lupte. In astfel de situatii copiii testeaza reactia parintilor, ca o joaca.

"O alta metoda pe care o folosesc e ca pe un ton calm, fara sa sune a amenintare sau altceva, deci pe un ton neutru, sa-i spun ca accept ca ea sa ramana in pat, dar, din pacate, va pierde intalnirea cu prietenii de la gradinita. Incep sa-mi fac altceva de lucru si surpriza, o vad dupa cateva momente pregatindu-se de gradinita. La fel procedez si cu imbracatul in pijama si cu alte activitati, pe care nu prea le place."

Mada lina

Mesaje : 56
Data de inscriere : 22/05/2015

Sus In jos

cum educam copiii incapatanati Empty Re: cum educam copiii incapatanati

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum