Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Didimos - de purtat bebelusii si copii la piept

4 participanți

In jos

Didimos - de purtat bebelusii si copii la piept Empty Didimos - de purtat bebelusii si copii la piept

Mesaj  scarface Lun Dec 20, 2010 6:18 am

Didimos - cerceaf de purtat bebelusii si copii la piept

Cu ajutorul al un asemenea "cearceaf" se pot tine bebelusii la piept avand mainile libere pentru gatit sau alte activitati
astfel incat mama nu trebuie sa stea mereu cu el daca plange cand e singur.

Este folositor la lucrat in casa sau ca sa nu caram bebelusul in brate atunci cand plange des sa stam cu el.
Technica de infasurare o gastiti aici:




Un Didimos are cca. 70 de cm latime si exista in urmatoarele marimi:
Marimea 2: Lungimea 2,70 m
Marimea 3: Lungimea 3,20 m
Marimea 4: Lungimea 3,70 m

Lungimea necesara depinde de marimea copilului si celui care il poarta. La bebelusi mici si mame mici ajunge marimea 2.
Se poate confectiona dintr-un singur cearceaf mai gros care este taiat in fasii de aceeasi latime cusute foarte bine intre ele
ca sa nu se poata rupe. In mod ideal este facut dintr-o singura bucata. In general draperiiile sau perdelele au aceasta lungime si latime si se abuza in acest scop.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Didimos - de purtat bebelusii si copii la piept Empty saracul bebe

Mesaj  alexiaiuli Lun Dec 20, 2010 7:12 am

Saracul bebe nu se mai misca deloc!Eu sunt de acord cu ideea de a tine bebele cu tine, ca mama, dar e de-a dreptul ingrozitor sa il tii strans acolo fara posibilitatea de a se misca prea mult.Poate il dor si pe el manutele sau picioarele. Eu nu am legat-o pe bebelina mea niciodata.
alexiaiuli
alexiaiuli

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 46
Localizare : http://bio-vital.blogspot.com/

Sus In jos

Didimos - de purtat bebelusii si copii la piept Empty Re: Didimos - de purtat bebelusii si copii la piept

Mesaj  lucky777 Vin Iul 06, 2012 2:01 am

alexiaiuli a scris:Saracul bebe nu se mai misca deloc!Eu sunt de acord cu ideea de a tine bebele cu tine, ca mama, dar e de-a dreptul ingrozitor sa il tii strans acolo fara posibilitatea de a se misca prea mult.Poate il dor si pe el manutele sau picioarele. Eu nu am legat-o pe bebelina mea niciodata.
Smile Uite asa vorbim in necunostinta de cauza.
Pentru o mamica wrap-ul este un "must have". Nimic nu e mai frumos decat sa-ti porti pruncul lipit de tine, inima langa inima.
Pentru mine wrap-ul este cel mai versatil mijloc de transport al copilasului.
lucky777
lucky777

Mesaje : 4
Data de inscriere : 08/09/2011
Varsta : 50

Sus In jos

Didimos - de purtat bebelusii si copii la piept Empty Re: Didimos - de purtat bebelusii si copii la piept

Mesaj  mirelou Mar Ian 22, 2013 3:44 am

Reinvii acest topic pentru ca subscriu la beneficiile "purtarii" bebelusului. Sunt nenumarate moduri de a-ti purta copilul in esarfa. Mie mi-a usurat viata, mai ales in primele luni de viata...Se creaza o legatura extraordinara intre mama si copil, pentru copil tranzitia este mult mai usoara. Asa cum 9 luni a fost purtat si leganat in pantecele mamei, in wrap sau sling sau orice alta "carpa" Very Happy va retrai aceeasi senzatie. Se va putea cuibari la pieptul mamei cand ii va fi frica, va asculta bataile linistitoare ale inimii ei, va avea "acces" la san si va putea papa linistit. Daca as retrai experienta nasterii, as renunta la multe obiecte nefolositoare, dar la wrap nu. Sunt nenumarate studii care vorbesc despre beneficiile purtarii bebelusului, copiii sunt mai precoci si mai neinfricati (e simplu, nu stau ore in sir, intinsi pe spate, intr-un patut ci traiesc in acelasi ritm cu mama, sunt parte din ea, vad ce vede si ea, au alta perspectiva asupra lucrurilor, isi "tin capul" mai devreme, sunt mai interesati de mediul inconjurator...iar frica le e necunoscuta pentru ca nu au cand sa o traiasca daca se simt mereu ocrotiti).

Ah, si feriti-va de portbebe-urile din comert, clasice, din plastic, cu o mie de catarame si harnasamente de reglat, incomode si pentru parinti si mai ales pentru copii. Bebelusii nu au o pozitie corecta in acestea, de multe ori sunt cu picioarele intinse, cu coloana tensionata, nu se pot cuibari in ele pentru ca de multe ori copiii sunt pusi cu fata la drum, fara ca ei sa-si doreasca macar acest lucru...Nu sunt ok deloc.

M-am simtit datoare sa scriu toate lucrurile astea, pentru ca am dat de subiectul asta vechi cand frunzaream forumul. flower

mirelou

Mesaje : 2
Data de inscriere : 12/10/2012

Sus In jos

Didimos - de purtat bebelusii si copii la piept Empty Re: Didimos - de purtat bebelusii si copii la piept

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum