Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

O lista scurta de binefaceri ale banalului otet de mere

2 participanți

In jos

O lista scurta de binefaceri ale banalului otet de mere Empty O lista scurta de binefaceri ale banalului otet de mere

Mesaj  jaquelinne Lun Noi 23, 2009 4:50 am

Intern:

CONTINUT STERS DE SCARFACE
Extern:
-Durerile de gat – se face din ora in ora gargara cu o solutie de otet concentrata: 4 linguri de otet la o cana (250 ml) de apa. Dupa ce durerile de gat se atenueaza, gargara se face mai rar: din 3 in 3 ore. Este un tratament deosebit de eficient in fazele incipiente ale racelilor. Procedura are un efect foarte bun si in cazul in care avem senzatia de gat uscat.
-Oboseala cronica, epuizare – se face un masaj al intregului corp cu otet de mere sau, mai bine, cu un otet de mere aromatizat cu lavanda. Se ia otet de mere in palma si se intinde pe piele cu miscari blande si energice (facute mereu in sens ascendent) insistandu-se asupra umerilor, a cefei, a toracelui si in zona fruntii. Acest tratament dureaza 30 minute si va fi urmat obligatoriu de un dus, dupa care va veti simti proaspeti si in forma. Acelasi tratament este recomandat contra surmenajului intelectual, precum si contra febrei musculare.
-Contra imbatranirii premature a pielii, se fac de doua ori pe luna masaje ale intregului corp cu otet de mere. Acest produs natural favorizeaza recapatarea supletii si a tonusului tegumentelor, invioreaza, curata pielea, previne aparitia infectiilor si a dermatozelor. Otetul de mere este bun si pentru a lupta impotriva bacteriilor care cauzeaza acneea.
-Micozele unghiilor – se face un tratament de lunga durata, dar cu o eficienta exceptionala, verificata in practica: de trei ori pe zi, dimineata, la pranz si seara, se tine degetul in otet de mere timp de o jumatate de ora. Peste noapte, se inveleste degetul bolnav in vata imbibata cu otet de mere si se infasoara in plastic (degetare taiate din manusile chirurgicale). Din cand in cand, se mai tamponeaza unghia si cu tinctura de propolis sau de muguri de plop, care au efecte antiinfectioase foarte puternice si actioneaza foarte bine pe tesuturile inmuiate anterior de otet. Dupa 2-3 luni, micoza va disparea.
-Raceala, adjuvant in cazul pneumoniilor si infectiilor gripale severe – se fac frictionari ale intregului corp, dar in special ale toracelui, cu otet de mere. Dupa tratament, pacientul se inveleste bine si se lasa sa transpire vreme de macar 10 minute. O eficienta deosebita in cazul in care aceste boli sunt insotite de febra sau de dureri musculare o are masajul cu otet mentolat.
-Matreata - otetul de mere mai poate fi folosit si pentru clatirea parului dupa spalare.
jaquelinne
jaquelinne

Mesaje : 58
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 45
Localizare : Undeva departe...

Sus In jos

O lista scurta de binefaceri ale banalului otet de mere Empty Re: O lista scurta de binefaceri ale banalului otet de mere

Mesaj  scarface Mar Dec 01, 2009 2:50 am

Atentie: cura cu otet luat intern duce la boala si chiar la moarte. Nu faceti asemenea greseli. Otetul este foarte pericolos.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

O lista scurta de binefaceri ale banalului otet de mere Empty Re: O lista scurta de binefaceri ale banalului otet de mere

Mesaj  jaquelinne Mier Dec 02, 2009 3:59 pm

Pai de ce sa fie atat de periculos otetul de mere, pt ca o lingurita dizolvata intr-un pahar mare de apa, plus miere, nu are de ce sa fie atat de daunator...cred...Dar salatele ce contin sos facut cu otet Question Exclamation Probabil devine periculos in momentul in care este consumat in cantitati mari si pe lungi perioade de timp!Chiar m-ai facut curioasa, sa imi explici ce fel de boli poate produce, pt ca eu cand eram mica, beam otet gol direct din sticla, imi placea la nebunie!! Very Happy
jaquelinne
jaquelinne

Mesaje : 58
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 45
Localizare : Undeva departe...

Sus In jos

O lista scurta de binefaceri ale banalului otet de mere Empty Re: O lista scurta de binefaceri ale banalului otet de mere

Mesaj  scarface Mier Dec 02, 2009 11:02 pm

He he, atunci nici nu-i de mirare ca te-ai imbolnavit de stomac.

Orice lucru, indiferent de cat de folositor, devine daunator atunci cand se depaseste masura ideala fixata de Dumnezeu.
Poti muri si te imbolnavi de la carnea cea mai samtoasa, de la apa, de la soare, de la ceauiri vindecatoare, etc.
Faptul ca ceva este folosit la salate nu este un argument valabil. Si cafeaua, care este foarte toxica, este bauta zilnic de oameni. Acest lucru nu o face mai sanatoasa...
Iar salatele nu sunt de fapt nimic prea sanatos (salatale trag nitratii si o gramada de toxine din pamant caci au sisteme de filtrare foarte primitive) daca vrei sa sti, si cu atat mai putin atunci cand sunt mancate des sau cu mult otet.
(Nu uita ca 90% din ce stie si face omenirea este gresit, asa ca nu te mira acum si de salate ca si de otet...)

Otetul insa calitati bune numai atunci cand este folosit cu masura"

„Oţetul din vin este bun pentru toate mâncarurile şi anume atunci când punându-se în mâncare nu îi ia gustul, ci abia se observă. În acest fel, luat cu mâncare, oţetul curăţă putreziciunea din om şi reduce din sucurile rele şi are grijă ca digestia să se facă cum trebuie. Când se pune prea mult oţet la mâncare, astfel încât gustul oţetului depăşeşte gustul de la mâncare, astfel ca mâncarea are mai mult gust de oţet decât de mâncare, atunci el îi va dăuna celui ce îl consumă. Căci căldura lui fierbe mâncarea în om pentru a două oară şi o face aşa de tare, încât ea nu mai poate fi digerată”
Hildegard von Bingen

Otetul este un acid si anume un acid foarte focos. Atunci cand se foloseste prea des si prea mult (gustul lui trebuie de abia sa se simta in mancare, dupa aceasta masura el devine deja daunator) otetul incepe sa actioneze negativ "uscand" organele si daunand anumitor procese de digestie si nu numai.
Bineinteles ca daunele aduse depinde si de constitutie si de cantitate si de alti factori.

In homeopatie este cunoscut cazul mai multor doamne care au murit in chinuri groaznice dupa cure de slabire cu cateva lingurite de otet zilnic. Otetul folosit prea des si prea mult nu actioneaza deloc benefic asupra organismului si daunele se vad de abia mai tarziu si numai de cineva in cunostine de cauza.
Pe langa aceasta otetul are si un efect energetic, informational care nu depinde de cantitate.

Mai jos cateva din simptomele pe care otetul le produce si pe care remediul homeopat facut din otet (Acidum aceticum) le vindeca. Daca ai fost consumatoare mare de otet inseamna ca ai avut si cateva din aceste simptome.

ACETICUM ACIDUM (acet-ac.)
* Wasting diseases.
MIND: - - Anxiety about his declining health; his children.
- Fear something bad will happen (Chin-s.). Fear of people/strangers/water.
- Complaining in a peevish way. Irritable, < with headache.
- Ailments from grief, vexation. - - < Emotional excitement.
- Tormenting panic-attacks with feeling of suffocation. Sighing.
- Weakness of memory. Dull, indifferent.
- Confusion: Does not recognize his children; esp. during fever.
- Children: Peevish, complaining, des. to be carried, av to be touched on head.
GENERALITIES: - - Remedy for wasTING diseases like tuberculosis, pernicious anemia, cancer, aids; old opium users. - - Anaemia, emaciation, loß of appetite, weakness, cachexia.
- Night-sweat, burning thirst, cough, diarrhea, vomiting, polyuria.
- Face pale, waxy, bluish lips, sunken eyes with dark circles. - - HEMORRHAGES.
- Dropsy. (DD: Apis: thirstless). - - Hectic fever with coughing and night-sweats.
- > Lying on Bauch. - - << cold; sleeping on back.
FOOD AND DRINKS: - - - Aversion: Cold drinks/salty things - - < Cold drinks/vegetables.
HEAD: - - Pain from abuse of narcotics, since narcosis.
FACE: - - Pale, waxy, emaciated, with bluish lips. - - Eyes sunken/surrounded by dark rings.
STOMACH: - - Cancer. Violent burning followed by coldness/cold sweat on forehead.
- gastritis. - - Stomach as if full of sour, vinegar (like the remedy).- - burning THIRST.
BELLY: - - Flatulence, distention. - - Colic-like pains.
- Sore to touch. - - Sinking sensation while lying on back.
RECTUM: - - Chronic diarrhea. - - Hemorrhage. BLADDER: - - Profuse urination.
MALE GENITALIA: - - Impotency from weakness. - - Semen passes at stool.
FEMALE GENITALIA: - - Menses profuse. Metrorrhagia.
LARYNX & TRACHEA: - - Krupp. COUGH: - - Chronic hacking cough.
EXPECTORATION: - - Hemoptysis. BACK: - - Pain > lying on Bauch.
EXTREMITIES: - - Weakness and lameness. Paralytic sensations.
- Edema of lower limbs with diarrhea (phtisis).
SKIN: - - Naevi. - - Waxy skin.
SLEEP: - - Lying on back impossible.


Ultima editare efectuata de catre scarface in Joi Dec 03, 2009 4:53 am, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

O lista scurta de binefaceri ale banalului otet de mere Empty Re: O lista scurta de binefaceri ale banalului otet de mere

Mesaj  jaquelinne Joi Dec 03, 2009 4:41 am

Eu nu consumam in cantitati industriale, insa imi aduc aminte ca beam de cate ori aveam ocazia direct din sticla, cateva guri, ca mai mult nu puteam, deoarece ma ardea pe gat, dar "stingeam" repede cu apa Exclamation Very Happy Nu imi aduc aminte sa fi avut vreunul din simptomele pe care le-ai enumerat mai sus, dar poate acea usoara gastrita si problemele care le-am intampinat cu ceva timp in urma, se datoreaza probabil consumului de otet.Mie si in salate imi placea foarte mult otetul, in special salata de varza... Smile Dar nu am mai consumat de foarte mult timp, din cauza durerilor stomacale.Oricum e bine de stiut atat despre beneficiile otetului cat si despre efectele adverse ale lui Exclamation
jaquelinne
jaquelinne

Mesaje : 58
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 45
Localizare : Undeva departe...

Sus In jos

O lista scurta de binefaceri ale banalului otet de mere Empty Re: O lista scurta de binefaceri ale banalului otet de mere

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum