Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ce credeti, exista spitale in lumea de dincolo ?

+5
maryymeda
loret72
ann
alexiaiuli
scarface
9 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Ce credeti, exista spitale in lumea de dincolo ? Empty Ce credeti, exista spitale in lumea de dincolo ?

Mesaj  scarface Mier Sept 22, 2010 1:41 am

Ce credeti, exista spitale si bolnavi in lumea de dincolo, adica dupa moarte ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Ce credeti, exista spitale in lumea de dincolo ? Empty Re: Ce credeti, exista spitale in lumea de dincolo ?

Mesaj  alexiaiuli Mier Sept 22, 2010 4:22 am

Nu, nu exista nici spitale,nici boli, nici doctori. Corpul fizic dispare si deci o parte din boli se duc cu el iar spiritul, intr-o lume ideala cum imi inchipui eu Raiul, nu are cum sa sufere.
Scuza-mi curiozitatea, dar ce ti-a venit??? Pana la urma tu ai homeopatia cu tine asa ca nu o sa suferi daca or exista boli.
alexiaiuli
alexiaiuli

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 46
Localizare : http://bio-vital.blogspot.com/

Sus In jos

Ce credeti, exista spitale in lumea de dincolo ? Empty Re: Ce credeti, exista spitale in lumea de dincolo ?

Mesaj  scarface Mier Sept 22, 2010 5:03 am

Mai lasam si pe altii sa-si dea cu pararea si pe urma vedem...
Iuli: cum arata spiritul, ce forma are ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Ce credeti, exista spitale in lumea de dincolo ? Empty Re: Ce credeti, exista spitale in lumea de dincolo ?

Mesaj  ann Mier Sept 22, 2010 5:42 am

cred ca "lumea de dincolo" este suficient de complexa incat sa imi fie foarte greu sa mi-o imaginez, aici si acum. Dar sunt convinsa ca si acolo exista incercari prin care trebuie sa treci; cu cat treci mai greu, cu atat se instaleaza o stare de dezechilibru/disconfort, echivalenta bolii pe pamant.
lipsa iubirii este o boala?
greu de spus... dar probabil ca ea conduce la o dizarmonie mai rea decat toate bolile trupului.
un lucru este sigur, din punctul meu de vedere: acolo nu exista medicina alopata Twisted Evil
draga scarface, intrebarea ta e usor derutanta. Iisus este cel mai profund vindecator din cati exista. Deci da, exista cel putin un doctor in lumea de dincolo! Mi-e greu insa sa spun ce "echipa medicala" are si de ce "dotari spitalicesti" dispune. Laughing

asta este intelegerea mea - limitata, desigur.....

ann

Mesaje : 21
Data de inscriere : 08/07/2010

Sus In jos

Ce credeti, exista spitale in lumea de dincolo ? Empty Re: Ce credeti, exista spitale in lumea de dincolo ?

Mesaj  alexiaiuli Mier Sept 22, 2010 5:58 am

Spiritul este acel "ceva" care da viata corpului,scanteia vietii,forta care da viata, acel "ceva" ce insufleteste creaturile vii.Cred ca sinonim cu spirit ar fi duh.Sufletul este altceva.
Spiritul e spirit, sufletul e suflet. Cu sufletul este mai complicat. El este principiul vital, esenta primara a unui organism, adica forma inerenta a unui organism destinata lui, directia necesara pentru dezvoltarea sa.Citatul urmator explica mai bine decat mine diferenta dintre spirit si suflet.

"Sensul cuvintelor "suflet" şi "spirit" sunt similare în felul în care sunt utilizate în viaţa spirituală a credinciosului. Ele sunt însă diferite în ceea ce priveşte sensul lor. "Sufletul" reprezintă modalitatea orizontală a omului de a vedea lumea. "Spirit" reprezintă modalitatea verticală a omului prin care intră în relaţie cu Dumnezeu. Este important să înţelegem că ambii termeni se referă la partea imaterială a oamenilor, însă numai “spiritul/duhul" se referă la umblarea oamenilor cu Dumnezeu. Cuvântul "suflet" se referă la umblarea omului în lume, atât sub aspect material cât şi imaterial."
alexiaiuli
alexiaiuli

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 46
Localizare : http://bio-vital.blogspot.com/

Sus In jos

Ce credeti, exista spitale in lumea de dincolo ? Empty Re: Ce credeti, exista spitale in lumea de dincolo ?

Mesaj  loret72 Mier Sept 22, 2010 8:27 am

despre ce nu stiu nu imi dau cu parerea , ma abtin .
astept explicatia ta .
despre care iuli e vorba? cea de pe forumul medical?
loret72
loret72

Mesaje : 302
Data de inscriere : 07/06/2010
Varsta : 51
Localizare : intr-un oras mic

Sus In jos

Ce credeti, exista spitale in lumea de dincolo ? Empty Re: Ce credeti, exista spitale in lumea de dincolo ?

Mesaj  scarface Mier Sept 22, 2010 9:48 am

Da, exista spirit si suflet. Insa explicatia de mai sus nu explica nimic.
Daca spiritul este scanteia divina, atunci sa luam un bec ca analogie care ne duce direct la adevar.
Daca spiritul este filamentul becului, atunci ce este sufletul ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Ce credeti, exista spitale in lumea de dincolo ? Empty Re: Ce credeti, exista spitale in lumea de dincolo ?

Mesaj  alexiaiuli Mier Sept 22, 2010 9:52 pm

Stai sa incerc sa ma mai explic inca o data.Omul este trup+duh(spirit)+suflet.Sufletul e partea aia responsabila cu sentimentele,senzatiile,dorintele,emotiile.
alexiaiuli
alexiaiuli

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 46
Localizare : http://bio-vital.blogspot.com/

Sus In jos

Ce credeti, exista spitale in lumea de dincolo ? Empty Re: Ce credeti, exista spitale in lumea de dincolo ?

Mesaj  scarface Mier Sept 22, 2010 10:45 pm

Da, stim cu totii asta. Problema este ca NIMENI care nu a fost invatat direct de sus, nici macar Arsenie Boca, nu poate explica si face pe un om simplu sa inteleaga ce este spiritul si ce este sufletul si cum arata aceastea.
De suflet stie toata lumea, dar nimeni nu stie cum arata acesta si ce este exact. Toti vorbesc de el, dar este cel mai mare mister acest cuvant si in plus are si alte semnificatii.
Ca sa vedem daca exista spitale si in lumea de dincolo trebuie insa mai intai sa intelegem ce este de fapt sufletul.
Deci spune-ne ce este si cum arata sufletul si unde este legat de trup si de duh. Pe duh (spirit) l-ai descris mai sus in mod corect.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Ce credeti, exista spitale in lumea de dincolo ? Empty Re: Ce credeti, exista spitale in lumea de dincolo ?

Mesaj  alexiaiuli Joi Sept 23, 2010 12:50 am

Marii filosofi afirma ca “sufletul” este “acea substanta spirituala care da omului viata si care este socotita de origine divina si cu esenta vesnica”.
Sufletul este legat de trup prin "funia de argint".
Despre funia de argint scrie in VT,Ecclesiastul,cap.12 din Biblia Ortodoxa.Funia de argint este O legatura care asigura transmiterea comenzilor si a informatiilor de catre suflet trupului.Aceasta legatura chiar este ca o funie de culoare argintie si are ramificatii catre toate organele vitale precum si la orice celula.In momentul in care anumite ramificatii se desprind sau se infunda atunci anumite celule si organe sufera iar in momentul in care anumite ramificatii in zonele vitale sunt desprinse din zonele vitale atunci se produce ruperea (desprinderea) totala a funiei de argint de trup si sufletul paraseste trupul.

E bine?
alexiaiuli
alexiaiuli

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 46
Localizare : http://bio-vital.blogspot.com/

Sus In jos

Ce credeti, exista spitale in lumea de dincolo ? Empty Re: Ce credeti, exista spitale in lumea de dincolo ?

Mesaj  scarface Joi Sept 23, 2010 1:12 am

Da, despre funie este bine, dar nu ai spus inca cuma arata sufletul. Din ce ai scris tu nu reiese nimic concret, ci mai mult te incurci ..ca nu trebuie sa ignoram nici duhul.
Trebuie doar ca sufletul sa aiba o forma si infatisare anume (gandeste-te putin cum te poate recunoaste pe tine cineva in "lumea de apoi"..)
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Ce credeti, exista spitale in lumea de dincolo ? Empty Re: Ce credeti, exista spitale in lumea de dincolo ?

Mesaj  alexiaiuli Joi Sept 23, 2010 2:53 am

Normal ca ma incurc, ca am dormit doar 2 ore azi noapte (am avut bebelina bolnava). Smile Spune-mi tu.Lumineaza-ma, ca azi nu functionez la maxima capacitate.Nu stiu sa pun in cuvinte prea bine ce am in cap.
alexiaiuli
alexiaiuli

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 46
Localizare : http://bio-vital.blogspot.com/

Sus In jos

Ce credeti, exista spitale in lumea de dincolo ? Empty Re: Ce credeti, exista spitale in lumea de dincolo ?

Mesaj  loret72 Joi Sept 23, 2010 3:06 am

pai hai sa imi dau si eu cu parerea desi nu prea sunt in masura .
eu cred ca sufletele celor credinciosi sunt ceva de genul unei lumini puternice sclipitoare si a celor pacatosi sunt asemeni unei umbre intunecate .
nu stiu , asta e parerea mea .
loret72
loret72

Mesaje : 302
Data de inscriere : 07/06/2010
Varsta : 51
Localizare : intr-un oras mic

Sus In jos

Ce credeti, exista spitale in lumea de dincolo ? Empty Re: Ce credeti, exista spitale in lumea de dincolo ?

Mesaj  scarface Joi Sept 23, 2010 3:45 am

Puteti sa va dati cu totii cu pararea, mai ales ca cei mai mari filozofi si preoti nu stiu nici ei nimic.
Loredana, din ce ai spus tu o parte este valabil pt. spirit(duh), dar nu pt. suflet si o parte este valabil pt. suflet dar nu chiar corect. Insa este o chestie destule pe aproape. Numai ca lumina nu vine din suflet...
V-am dat o idee mai inainte, o comparatie cu un bec...
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Ce credeti, exista spitale in lumea de dincolo ? Empty Re: Ce credeti, exista spitale in lumea de dincolo ?

Mesaj  loret72 Joi Sept 23, 2010 4:11 am

pai daca spiritul este filamentul becului , atunci sufletul este acea parte care protejeaza spiritul , ca un invelis .


Ultima editare efectuata de catre loret72 in Joi Sept 23, 2010 4:31 am, editata de 1 ori
loret72
loret72

Mesaje : 302
Data de inscriere : 07/06/2010
Varsta : 51
Localizare : intr-un oras mic

Sus In jos

Ce credeti, exista spitale in lumea de dincolo ? Empty Re: Ce credeti, exista spitale in lumea de dincolo ?

Mesaj  scarface Joi Sept 23, 2010 4:17 am

Da, exact. Sufletul este invelisul si cel care contine duhul in el ca si fructul samanta sau becul filamentul. Duhul este o scanteie luminoasa care este de fapt viata si lumina. D ce sunt sufletele credincioase luminoase si cele pacatoase intunecate, desi au acelasi duh cu aceeasi intensitate luminoasa in inima ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Ce credeti, exista spitale in lumea de dincolo ? Empty Re: Ce credeti, exista spitale in lumea de dincolo ?

Mesaj  loret72 Joi Sept 23, 2010 4:21 am

pai logic, lumina este umbrita de rautatea acelui suflet si pacatele lui .....
loret72
loret72

Mesaje : 302
Data de inscriere : 07/06/2010
Varsta : 51
Localizare : intr-un oras mic

Sus In jos

Ce credeti, exista spitale in lumea de dincolo ? Empty Re: Ce credeti, exista spitale in lumea de dincolo ?

Mesaj  scarface Joi Sept 23, 2010 4:27 am

Da, sufletul este format dintr-o materie eterica si transparenta pt. lumina spiritului si care in mod ideal lasa sa treaca lumina
ca sticla unui bec. Cand traim pe dos sufletul se imbiba cu materie si devine opac, ca un bec plin de funingine.

Mai raman 2 intrebari:
1. cum arata sufletul lui X-ulescu dupa ce a murit ?

2.
Acum, stiti din homeopatie ca de fapt sufletul este tratat cu ea si tot el este cel care este vindecat.
Ce se intampla deci maine cu sufletului unui om bolnav daca moare azi ? Mai este bolnav sau nu dupa ce a schimbat dimensiunea materiala cu cea eterica ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Ce credeti, exista spitale in lumea de dincolo ? Empty Re: Ce credeti, exista spitale in lumea de dincolo ?

Mesaj  maryymeda Joi Sept 23, 2010 4:37 am

probabil ca este vindecat sufletul omului pe lumea cealalta....nu a suferit destul in lumea asta?putini oameni se gandesc la o alta lume...am vazut multi oameni care s-au apropiat de Dumnezeu in urma unor boli?oare este corect sa facem asta doar cand avem nevoie de ajutor?putina lume crede in viata,,,imi amintesc bunica mea se ruga la Dumnezeu in fiecare seara sa o i-a ca nu mai putea suporta greutatea batranetii.....m-am abatut de la subiect dar ....parerea mea este ca nu ne trebuiesc spitale pe lumea cealalta

maryymeda

Mesaje : 2
Data de inscriere : 29/08/2010

Sus In jos

Ce credeti, exista spitale in lumea de dincolo ? Empty Re: Ce credeti, exista spitale in lumea de dincolo ?

Mesaj  loret72 Joi Sept 23, 2010 4:39 am

pai odata ce nu s-a tratat inainte de trecerea lui intr-o alta dimensiune , logic ca da , este bonlav si implicit si sufletul ii este intunecat .
tu ce spui ?
loret72
loret72

Mesaje : 302
Data de inscriere : 07/06/2010
Varsta : 51
Localizare : intr-un oras mic

Sus In jos

Ce credeti, exista spitale in lumea de dincolo ? Empty Re: Ce credeti, exista spitale in lumea de dincolo ?

Mesaj  scarface Joi Sept 23, 2010 4:43 am

Loredana: ai dreptate si este logic ca numai asa se poate.
Mary: pai ce inseamna bolnav si suferinta ? Bolnav si suferinta inseama ca ai sufletul bolnav altfel nu ai putea sa suferi deloc si mori fericit cu sufkletul curat si te duci direct in cer.

Inca o intrebare: ce este suferinta si de ce este nevoie de ea ?

Deci este nevoie de spitale, de ingrijire si de vindecare dupa moarte ?
Si nu ati raspuns cum arata sufletul lui..sa zicem .. a lui Dem Radulescu.

scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Ce credeti, exista spitale in lumea de dincolo ? Empty Re: Ce credeti, exista spitale in lumea de dincolo ?

Mesaj  maryymeda Joi Sept 23, 2010 4:47 am

cum este sufletul lui DEM RADULESCU.....atunci cand cineva moare preotul spune ca D-zeu sa te ierte de toate pacatele....deci pacat inseamna suferinta....asa ca singurul doctor este D-zeu.....sufletul omului este ca o oglinda in care reflecta ceea ce ai facut toata viata....cat de bun sau de rau ai fost...si numai Dem Radulescu stie ce a facut

maryymeda

Mesaje : 2
Data de inscriere : 29/08/2010

Sus In jos

Ce credeti, exista spitale in lumea de dincolo ? Empty Re: Ce credeti, exista spitale in lumea de dincolo ?

Mesaj  scarface Joi Sept 23, 2010 4:52 am

Mary: e adevarat ce spui tu, dar nu ne ajuta cu nimic asta ca sa stim cum arata sufletul si ce este exact. Am spus
mai inainte ca nici lumea si nici biserica nu stie asta.
Se poate spune de un bec ca este curat si nevinovat si ajunge in gunoi daca e rau si in tavan daca e bun ?
Ne ajuta asta ca sa facem un copil sa inteleaga ce este un bec ?
Nicidecum ! Ce ai spus tu nu este de fapt nimic concert care ne ajuta sa inteleg forma si infatisarea sufletului si ce stie si ce crede lumea: un talmes balmes de concepte fara mare legatura sau adevar, desi cu ceva sambure de adevar.

Noi ne referim acum numai la INFATISEARA SI FORMA unui suflet, nu la alte detalii despre el.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Ce credeti, exista spitale in lumea de dincolo ? Empty Re: Ce credeti, exista spitale in lumea de dincolo ?

Mesaj  loret72 Joi Sept 23, 2010 6:58 am

pai ,cand sufletul este bonlav automat si corpul sufera , suferinta sufletului manifestandu-se prin diferite boli ale corpului .

de ingrijire si vindecare cred ca este nevoie si dincolo... dupa cum spuneam , daca pleci bonlav adica sufletul este intunecat . automat ai nevoie de vindecare si dincolo

ce forma are un suflet ?.....chiar nu imi imaginez.
loret72
loret72

Mesaje : 302
Data de inscriere : 07/06/2010
Varsta : 51
Localizare : intr-un oras mic

Sus In jos

Ce credeti, exista spitale in lumea de dincolo ? Empty Re: Ce credeti, exista spitale in lumea de dincolo ?

Mesaj  loret72 Vin Sept 24, 2010 5:12 am

[quote

Inca o intrebare: ce este suferinta si de ce este nevoie de ea ?

Deci este nevoie de spitale, de ingrijire si de vindecare dupa moarte ?

[/quote]

suferinta fizica este manifestarea sufletului intunecat, adica un semnal de alarma din partea sufletului ca ar trebui sa te indrepti {vindecarea sufletului}

nevoie de suferinta este pentru ati atrage atentia ca esti pe un drum gresit.

deci dupa cum am mai spus, nevoie de ingrijire si vindecare , exista si dupa moarte .
loret72
loret72

Mesaje : 302
Data de inscriere : 07/06/2010
Varsta : 51
Localizare : intr-un oras mic

Sus In jos

Ce credeti, exista spitale in lumea de dincolo ? Empty Re: Ce credeti, exista spitale in lumea de dincolo ?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum